Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Και όμως. Εγώ λόγου χάρη μπορεί να μην γουστάρω ιδιαίτερα να γίνω φιλόλογος αλλά άμα δηλώσω φιλολογίες ως 5η-6η επιλογή και περάσω από σπόντα πιστεύεις πως θα γίνω εξίσου καλή επιστήμονας με κάποιον-α που έχει λόξα με τα αρχαία, τα λατινικά, την ιστορία; Θα νιώθουμε την ίδια ευχαρίστηση όταν εξασκούμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο την επιστήμη μας, θα μας γεμίζει το ίδιο; Γιατί ας μην κοροιδευόμαστε παίζει τεράστιο λόγο το αν κάνεις το επάγγελμα που γουστάρεις ή όχι και ισχύει πως οι κορυφαίοι επιστήμονες κάθε κλάδου κάνουν αυτό που αγαπάνε και όχι την 3η ή 4η επιλογή τους.

κατ εμέ (επειδή έχω ζωντανό παράδειγμα μπροστά μου, γιατρού) δε χρειάζεται να γουστάρεις τρελά ένα αντικείμενο για να μπορείς να το εξασκήσεις...πολύ λίγοι άνθρωποι είναι ερωτευμένοι με αυτό που σπουδάζουν...καλοί επιστήμονες όμως υπάρχουν πολλοί...
επίσης το αν θα νιώθεις λιγότερη ή περισσότερη ευχαρίστηση όταν δουλεύεις σε σχέση με κάποιον άλλο δε συνεπάγεται αυτόματα κάτι...είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
σου λέει πολύ ξεκάθαρα νομίζω ότι ενώ ο μαθηματικός έχει πολλές προοπτικές, προτιμάει να κυνηγάει μια θέση ως καθηγητής...(γιατί είναι πιο εύκολο)

Όσοι καταλήγουν στην μέση εκπαίδευση με την λογική του "εύκολου" ή την αντιμετωπίζουν ως πάρεργο τρώνε πόδι νωρίς λόγω του ανταγωνισμού. Η αγορά θέλει καλούς και ανθρώπους και όχι "πτυχιούχους" μια από τα ίδια του «ναι μεν αλλά». Όπως η κάθε δουλειά, έτσι και η μέση εκπαίδευση θέλει τρομερή αφοσίωση.

Γιατί εδώ στο ischool κυριαρχεί η αντίληψη ότι οι καριέρες εκτός χώρου δημοσίου ή μέσης εκπαίδευσης θεωρούνται τοπ επαγγέλματα; Δηλαδή όσοι δεν ακολουθούν τοπ επαγγέλματα είναι λίγοι σαν άνθρωποι και σαν επιστήμονες; Αρκετοί ξεκίνησαν από τον χώρο της μέσης εκπαίδευσης ή από κάποιο άσχετο επάγγελμα σε σχέση με το πτυχίο τους και κατέληξαν με πολλή δουλειά ύστερα από χρόνια (δεκαετίες) σε κάτι άλλο, έχοντας διαγράψει μια πετυχημένη καριέρα. Βέβαια πετυχημένη καριέρα σύμφωνα με τα θέλω τους. Γιατί ποιος θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιον-α ότι δεν έκανε πετυχημένη καριέρα; Ποιος είναι εκείνος-η που "ορίζει" τι είναι σωστό ή λάθος για κάποιον άλλο; Η μέση εκπαίδευση δεν μπορεί να αποτελέσει (εφόσον αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα και ευελιξία) ως πετυχημένη καριέρα; Η επιδίωξη κάποιου-ας να ασχοληθεί με την μέση εκπαίδευση αποτελεί δείγμα εύκολης επιλογής εργασίας; Καριερίστας θεωρείται όποιος εργάζεται ως γιατρός ιδιώτης ή προγραμματιστής υπάλληλος σε κάποια ιδιωτική εταιρεία; Γίνεται όλοι να κάνουμε τα ίδια πράγματα; Γίνεται όλοι οι πτυχιούχοι Τμημάτων Πληροφορικής να γίνουν στελέχη εταιρειών; Δουλευόμαστε; :hmm:

Για μένα αρκεί να υπάρχει έρωτας με αυτό που κάνει κάποιος, δεν χρειάζεται να υπάρχει λόξα, ώστε να ζήσει αξιοπρεπώς στην ζωή του. Μην μπλέκουμε την λόξα για την επιστήμη με τον έρωτα της εργατικότητας. Λόξα είχε ο Νεύτωνας, ο Χάϊζενμπεργκ,..κ.α. που άφησαν το όνομά τους στην ιστορία της επιστήμης. Άνθρωποι όχι καθημερινοί, αλλά "μυαλά" των οποίων οι εργασίες μένουν στο πέρασμα των αιώνων και αποτελούν παρακαταθήκη για το μέλλον της ανθρωπότητας. Ένας αριστούχος Χημικός Μηχανικός ή Φαρμακοποιός που μπορεί να εργάζεται ως ανώτερος βιομηχανικός υπάλληλος σε κάποια φαρμακοβιομηχανία, τι παρακαταθήκη αφήνει στην ανθρωπότητα; Συγκρίνεται με την περίπτωση ...Νεύτωνα; :confused: Σήμερα ο καθένας τελειώνει ένα σχολείο, ένα Πανεπιστήμιο ή Τεχνικό Ίδρυμα και πάνω εκεί χτίζει την καθημερινότητά του και την επιβίωσή του. Εσείς σε ποια περίπτωση νομίζετε (ή θέλετε να νομίζετε) ότι ανήκετε;

Το γεγονός ότι κάποιος είναι ερωτευμένος ή έχει λόξα με την επιστήμη του δεν σημαίνει ότι θα είναι ερωτευμένος με την εργασία ή τις εργασιακές επιλογές της επιστήμης του. Επίσης δεν σημαίνει ότι θα είναι και ικανός να είναι ένας επιτυχημένος εργαζόμενος ή επαγγελματίας. Η επιτυχία ενός επαγγέλματος ορίζεται από άλλους παράγοντες και όχι τόσο με πτυχία και διπλώματα. Το γεγονός ότι μια επιστήμη μπορεί να έχει περισσότερες εργασιακές επιλογές από μια άλλη, κατόπιν μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών δεν αποτελεί έναν ρεαλιστικό δείκτη προτίμησης για τους υποψηφίους, επειδή σε κάθε επιστήμη πάρα πολύ μικρό ποσοστό (επί του συνόλου των φοιτητών) έχει τα κότσια, την όρεξη και τις επιδόσεις (αν και είναι θέμα καθαρά προσωπικό του ίδιου του φοιτητή / πτυχιούχου). Επίσης, σχεδόν σε όλες τις επιστήμες, οι εργασιακές επιλογές πέραν της βασικής, προστίθενται με κάποιον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Το βασικό πτυχίο κάθε επιστήμης, δεν μας λέτε πόσες εναλλακτικές εργασιακές επιλογές καλύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Γιατί εδώ στο ischool κυριαρχεί η αντίληψη ότι οι καριέρες εκτός χώρου δημοσίου ή μέσης εκπαίδευσης θεωρούνται τοπ επαγγέλματα;

Διότι αγνοούν μια μεγάλη αλήθεια : ότι αυτοί που κάνουν "καριέρες εκτός χώρου δημοσίου ή μέσης εκπαίδευσης" περιμένουν πως και πως να έρθει και η δικιά τους σειρά να διοριστούν σε μια θέση στο δημόσιο (αν είναι στη μέση εκπαίδευση ακόμα καλύτερα) ώστε να σταματήσουν να δουλεύουν σαν σκυλιά και να ξεκινήσουν να κααααααάθονται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Όσοι καταλήγουν στην μέση εκπαίδευση με την λογική του "εύκολου" ή την αντιμετωπίζουν ως πάρεργο τρώνε πόδι νωρίς λόγω του ανταγωνισμού. Η αγορά θέλει καλούς και ανθρώπους και όχι "πτυχιούχους" μια από τα ίδια του «ναι μεν αλλά». Όπως η κάθε δουλειά, έτσι και η μέση εκπαίδευση θέλει τρομερή αφοσίωση.
Γιατί εδώ στο ischool κυριαρχεί η αντίληψη ότι οι καριέρες εκτός χώρου δημοσίου ή μέσης εκπαίδευσης θεωρούνται τοπ επαγγέλματα; Δηλαδή όσοι δεν ακολουθούν τοπ επαγγέλματα είναι λίγοι σαν άνθρωποι και σαν επιστήμονες; Αρκετοί ξεκίνησαν από τον χώρο της μέσης εκπαίδευσης ή από κάποιο άσχετο επάγγελμα σε σχέση με το πτυχίο τους και κατέληξαν με πολλή δουλειά ύστερα από χρόνια (δεκαετίες) σε κάτι άλλο, έχοντας διαγράψει μια πετυχημένη καριέρα. Βέβαια πετυχημένη καριέρα σύμφωνα με τα θέλω τους. Γιατί ποιος θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιον-α ότι δεν έκανε πετυχημένη καριέρα; Ποιος είναι εκείνος-η που "ορίζει" τι είναι σωστό ή λάθος για κάποιον άλλο; Η μέση εκπαίδευση δεν μπορεί να αποτελέσει (εφόσον αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα και ευελιξία) ως πετυχημένη καριέρα; Η επιδίωξη κάποιου-ας να ασχοληθεί με την μέση εκπαίδευση αποτελεί δείγμα εύκολης επιλογής εργασίας; Καριερίστας θεωρείται όποιος εργάζεται ως γιατρός ιδιώτης ή προγραμματιστής υπάλληλος σε κάποια ιδιωτική εταιρεία; Γίνεται όλοι να κάνουμε τα ίδια πράγματα; Γίνεται όλοι οι πτυχιούχοι Τμημάτων Πληροφορικής να γίνουν στελέχη εταιρειών; Δουλευόμαστε; :hmm:

Για μένα αρκεί να υπάρχει έρωτας με αυτό που κάνει κάποιος, δεν χρειάζεται να υπάρχει λόξα, ώστε να ζήσει αξιοπρεπώς στην ζωή του. Μην μπλέκουμε την λόξα για την επιστήμη με τον έρωτα της εργατικότητας. Λόξα είχε ο Νεύτωνας, ο Χάϊζενμπεργκ,..κ.α. που άφησαν το όνομά τους στην ιστορία της επιστήμης. Άνθρωποι όχι καθημερινοί, αλλά "μυαλά" των οποίων οι εργασίες μένουν στο πέρασμα των αιώνων και αποτελούν παρακαταθήκη για το μέλλον της ανθρωπότητας. Ένας αριστούχος Χημικός Μηχανικός ή Φαρμακοποιός που μπορεί να εργάζεται ως ανώτερος βιομηχανικός υπάλληλος σε κάποια φαρμακοβιομηχανία, τι παρακαταθήκη αφήνει στην ανθρωπότητα; Συγκρίνεται με την περίπτωση ...Νεύτωνα; :confused: Σήμερα ο καθένας τελειώνει ένα σχολείο, ένα Πανεπιστήμιο ή Τεχνικό Ίδρυμα και πάνω εκεί χτίζει την καθημερινότητά του και την επιβίωσή του. Εσείς σε ποια περίπτωση νομίζετε (ή θέλετε να νομίζετε) ότι ανήκετε;

Το γεγονός ότι κάποιος είναι ερωτευμένος ή έχει λόξα με την επιστήμη του δεν σημαίνει ότι θα είναι ερωτευμένος με την εργασία ή τις εργασιακές επιλογές της επιστήμης του. Επίσης δεν σημαίνει ότι θα είναι και ικανός να είναι ένας επιτυχημένος εργαζόμενος ή επαγγελματίας. Η επιτυχία ενός επαγγέλματος ορίζεται από άλλους παράγοντες και όχι τόσο με πτυχία και διπλώματα. Το γεγονός ότι μια επιστήμη μπορεί να έχει περισσότερες εργασιακές επιλογές από μια άλλη, κατόπιν μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών δεν αποτελεί έναν ρεαλιστικό δείκτη προτίμησης για τους υποψηφίους, επειδή σε κάθε επιστήμη πάρα πολύ μικρό ποσοστό (επί του συνόλου των φοιτητών) έχει τα κότσια, την όρεξη και τις επιδόσεις (αν και είναι θέμα καθαρά προσωπικό του ίδιου του φοιτητή / πτυχιούχου). Επίσης, σχεδόν σε όλες τις επιστήμες, οι εργασιακές επιλογές πέραν της βασικής, προστίθενται με κάποιον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Το βασικό πτυχίο κάθε επιστήμης, δεν μας λέτε πόσες εναλλακτικές εργασιακές επιλογές καλύπτει;

θα με συγχωρεσεις που δεν καθησα να το διαβασω ολο
πιστευουμε οτι δεν ειναι τοπ το δημοσιο και η μεση εκπαιδευση...βασικα γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
με εξαιρεση των 10-12 σε καθε διαγωνισμο ασεπ που μπαινουν εκπαιδευτικοι γιατι το γουσταρουν, οι υπολοιποι ειναι καλοπερασακηδες που απλα θελουν να βολευτουν, ε συγνωμη αλλα μην ειμαστε απληστοι, ΚΑΙ Τη βολη μας ΚΑΙ το κυρος μας
αμα θες κυρος πηγαινε να γινεις καθηγητης πανεπιστημιου ή να γινεις μεγαλομηχανικος ή κατι τετοιο να σ κατσω σουζα εγω

και το δημοσιο αμα εξαιρεσουμε γιατρους, δικαστικους, ερευνητες και γενικα πολυσπουδασμενους ανθρωπους, φυσικα και δεν ειναι τοπ

δηλαδη τοπ ειναι γ σενα αυτοι οι τεμπεληδες στα ΚΕΠ και στα δημαρχεια που ξυνονται ολοι μερα?

σε αυτη την κοινωνια παντα μπερδευουμε τον καλο με τον εξυπνο, τον σκληρο με τον κακο, και τον ευαισθητο με τον αφελη

μπορεις αν κανεις τη δουλεια σου με μερακι να εισαι ενας καλος επαγγελματιας
τοπ ομως θα εισαι απο συγκεκριμενα πραγματα
συγνωμη δηλαδη θα ειναι ο αλλος 30 χρονων με πτυχιο μηχανικου μεταπτυχιακο στα οικονομικα διορισμενος στην σχολη δημοσιας διοικησης και δεν θα τον πω τοπ για να μη θιχτει ο γραμματεας που ολη μερα τρωει κουλουρακια

το μισο δημοσιο κ βαλλε ειναι καθισιο
το 90% των εκπαιδευτικων το ιδιο

σκεψου οτι και να θες να εισαι καλος, δουλευεις 20 ωρες την εβδομαδα και επειδη ειναι 45λεπτα
15 ωρες την εβδομαδα, δηλαδη φιλε μ, η αδερφη μου που της βγηκε η πιστη να γινει δικηγορος και δουλευει 10 ωρες τη μερα (χωρις τα πηγαινε ελα) τι να την πω? μετρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια και από μένα :) Και για μένα τα αποτελέσματα ήταν πολύ θετικά και φυσικά δεν τα περίμενα. Έβγαλα 18375 κ βρίσκομαι μπροστά σε δίλημμα: εγώ από την αρχή της χρονιάς ήθελα ΜΜΕ στη Θεσ/νίκη. Τώρα όμως που περνάω άνετα σ αυτό που ήθελα με πιέζουν όλοι να πάω Νομική Κομοτηνής επειδή "δεν θα έχω επαγγελματική αποκατάσταση ως δημοσιογράφος". Καμιά πρόταση?! Είμαι τόσο μπερδεμένη :(

Σημείωση συντονιστή:
H συζήτηση προήλθε από το θέμα: [Πανελλήνιες 2012] Αποτελέσματα Βαθμολογιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γεια και από μένα Και για μένα τα αποτελέσματα ήταν πολύ θετικά και φυσικά δεν τα περίμενα. Έβγαλα 18375 κ βρίσκομαι μπροστά σε δίλημμα: εγώ από την αρχή της χρονιάς ήθελα ΜΜΕ στη Θεσ/νίκη. Τώρα όμως που περνάω άνετα σ αυτό που ήθελα με πιέζουν όλοι να πάω Νομική Κομοτηνής επειδή "δεν θα έχω επαγγελματική αποκατάσταση ως δημοσιογράφος". Καμιά πρόταση?! Είμαι τόσο μπερδεμένη
Να μην τους ακουσεις και να μην πεσεις στο τρυπακι των μοριων παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Να μην τους ακουσεις και να μην πεσεις στο τρυπακι των μοριων παιζει?
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά από την άλλη αν έχουν δίκιο και μείνω όντως άνεργη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά από την άλλη αν έχουν δίκιο και μείνω όντως άνεργη? :hmm:
Αμα δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις και το αντιμετωπίζεις σαν αγγαρία ότι και να σπουδάσεις άνεργη θα καταλήξεις.
Να σκεφτείς τι σου αρέσει πάνω από όλα! :)Εχεις βγάλει πολλά μόρια οπότε επιολέγεις ελεύθερα με βάση τα ενδιαφέροντα σου! ;) Συγχαρητήρια κιόλας για την επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά από την άλλη αν έχουν δίκιο και μείνω όντως άνεργη? :hmm:

Ενω ως δικηγορος θα βγεις και τζουπ,θα ανοιξεις γραφειο.Χχχαχαχα,θα σου πω την αληθεια.Οι δικοι σου,και οσοι σου λενε να πας νομικη,δεν σκεφτηκαν την επαγγελματικη αποκατασταση σου,αμεσως και εντελως τυχαια με την θεαση των μοριων σου,την μοστρα και το ''κυρος'' εκανε ντου στο μυαλο τους.Πρεπει να καταλαβεις,οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ως επιχειρημα,εκτος του ευρους μπατων και στρατιωτικων,ειναι αδυναμο,διοτι ολοι οι κλαδοι εχουν κριση,και μονο οι καλυτεροι των καλυτερων θα ξεχωρισουν.Γιαυτο,σου προτεινω,αμα αγαπας πραγματικα την δημοσιογραφια και σκεφτεσαι να κανεις σοβαρη καριερα,να περασεις τις πορτες της.Μην γινεις και εσυ ενας ακομη βολεψακιας πτυχιουχος,προσπαθησε να πετυχεις αυτο που θες,με βασικη αρχη να το αγαπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ενω ως δικηγορος θα βγεις και τζουπ,θα ανοιξεις γραφειο.Χχχαχαχα,θα σου πω την αληθεια.Οι δικοι σου,και οσοι σου λενε να πας νομικη,δεν σκεφτηκαν την επαγγελματικη αποκατασταση σου,αμεσως και εντελως τυχαια με την θεαση των μοριων σου,την μοστρα και το ''κυρος'' εκανε ντου στο μυαλο τους.Πρεπει να καταλαβεις,οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ως επιχειρημα,εκτος του ευρους μπατων και στρατιωτικων,ειναι αδυναμο,διοτι ολοι οι κλαδοι εχουν κριση,και μονο οι καλυτεροι των καλυτερων θα ξεχωρισουν.Γιαυτο,σου προτεινω,αμα αγαπας πραγματικα την δημοσιογραφια και σκεφτεσαι να κανεις σοβαρη καριερα,να περασεις τις πορτες της.Μην γινεις και εσυ ενας ακομη βολεψακιας πτυχιουχος,προσπαθησε να πετυχεις αυτο που θες,με βασικη αρχη να το αγαπας.

Αυτό που λες για το κύρος είναι η μεγαλύτερη επαναλαμβανόμενη ΒΛΑΚΕΙΑ, που διαβάζω εδώ και δύο ημέρες.
Ξεκόλλα ρε'συ. Ξεκόλλα, απλώς. Κι εμένα έχουν φαγωθεί όλοι οι κοντινοί μου άνθρωποι να επιλέξω τη Νομική, αλλά όχι για το κύρος, γιατί αυτά τα θεωρώ μικρότητες, όμως γιατί η νομική προσφέρει ένα πιο εύκολα εξαργυρώσιμο πτυχίο, και γιατί το πτυχίο της αποτελεί έναν πυρήνα, στον οποίο βασιζόμενος μπορείς να ακολουθήσεις πάρα πολλές κατευθύνσεις, και να συνδυάσεις διάφορα αντικείμενα.
Δικηγόρος δεν είναι μόνο όποιος έχει ένα γραφείο, ή όποιος εμφανίζεται σε δίκες. Ως δικηγόρος μπορείς (θεωρητικά) να εργαστείς σε διάφορες εταιρείες, με παντός είδους πραγματευόμενα αντικείμενα.

Μην είσαι τόσο κλειστόμυαλος ρε. Επειδή εσένα σου λένε να την διαλέξεις για το κύρος, ή επειδή αυτά νομίζει ο εγκέφαλός σου, δε σημαίνει ότι αυτά συμβαίνουν και σε κάθε οικογένεια/άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτό που λες για το κύρος είναι η μεγαλύτερη επαναλαμβανόμενη ΒΛΑΚΕΙΑ, που διαβάζω εδώ και δύο ημέρες.
Ξεκόλλα ρε'συ. Ξεκόλλα, απλώς. Κι εμένα έχουν φαγωθεί όλοι οι κοντινοί μου άνθρωποι να επιλέξω τη Νομική, αλλά όχι για το κύρος, γιατί αυτά τα θεωρώ μικρότητες, όμως γιατί η νομική προσφέρει ένα πιο εύκολα εξαργυρώσιμο πτυχίο, και γιατί το πτυχίο της αποτελεί έναν πυρήνα, στον οποίο βασιζόμενος μπορείς να ακολουθήσεις πάρα πολλές κατευθύνσεις, και να συνδυάσεις διάφορα αντικείμενα.
Δικηγόρος δεν είναι μόνο όποιος έχει ένα γραφείο, ή όποιος εμφανίζεται σε δίκες. Ως δικηγόρος μπορείς (θεωρητικά) να εργαστείς σε διάφορες εταιρείες, με παντός είδους πραγματευόμενα αντικείμενα.

Μην είσαι τόσο κλειστόμυαλος ρε. Επειδή εσένα σου λένε να την διαλέξεις για το κύρος, ή επειδή αυτά νομίζει ο εγκέφαλός σου, δε σημαίνει ότι αυτά συμβαίνουν και σε κάθε οικογένεια/άτομο.

Ας βολευτουμε στην ευκολια και στον κομφορμισμο,και ας μην προσπαθησουμε να πετυχουμε αυτο που πραγματικα θελουμε.Ε αφου με ειπες και κλειστομυαλο,οκ,ναι οκ οτι πεις.Εγω κρινω ως κοινωνικος παρατηρητης,δηλαδη πως το συνολο της κοινωνιας σκεφτεται πανω σε παρομοια θεματα και τι εναυσμα εχουν οι επιλογες του συνολου.
Εμενα ποιοι με λενε για νομικη?Στο μηχανογραφικο δεν υπαρχει καν η σχολη της νομικης :)
Και ομως,αυτα συμβαινουν στην πλειοψηφια.
Καλες επιλογες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Eγώ το θεωρώ άδικο για αυτούς που θέλουν πραγματικά υψηλόβαθμες σχολές (όπως η Νομική που συζητάτε) να υπάρχει περίπτωση να τις χάσουν, επειδή κάποιοι άλλοι έβγαλαν παραπάνω μόρια και ενώ ήθελαν άλλες σχολές να βάζουν αυτές πρώτες λόγω μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες για το κύρος είναι η μεγαλύτερη επαναλαμβανόμενη ΒΛΑΚΕΙΑ, που διαβάζω εδώ και δύο ημέρες.
Ξεκόλλα ρε'συ. Ξεκόλλα, απλώς. Κι εμένα έχουν φαγωθεί όλοι οι κοντινοί μου άνθρωποι να επιλέξω τη Νομική, αλλά όχι για το κύρος, γιατί αυτά τα θεωρώ μικρότητες, όμως γιατί η νομική προσφέρει ένα πιο εύκολα εξαργυρώσιμο πτυχίο, και γιατί το πτυχίο της αποτελεί έναν πυρήνα, στον οποίο βασιζόμενος μπορείς να ακολουθήσεις πάρα πολλές κατευθύνσεις, και να συνδυάσεις διάφορα αντικείμενα.
Δικηγόρος δεν είναι μόνο όποιος έχει ένα γραφείο, ή όποιος εμφανίζεται σε δίκες. Ως δικηγόρος μπορείς (θεωρητικά) να εργαστείς σε διάφορες εταιρείες, με παντός είδους πραγματευόμενα αντικείμενα.

Μην είσαι τόσο κλειστόμυαλος ρε. Επειδή εσένα σου λένε να την διαλέξεις για το κύρος, ή επειδή αυτά νομίζει ο εγκέφαλός σου, δε σημαίνει ότι αυτά συμβαίνουν και σε κάθε οικογένεια/άτομο.

Παντως στις περισσοτερες οικογενειες αυτο συμβαινει δηλαδη μην εχεις την ψευδαισθηση οτι μονο στην οικογενεια του DrHouse συμβαινει αυτο. Εξαλου στην χωρα μας οι περισσοτεροι ειναι αμορφωτοι και θεωρουν σχολες οπως ιατρικη, νομικη, πολυτεχνειο '' ανωτερες'' απο τις αλλες λογω κυρους. Εγω βλεπω οτι απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης αυτες οι σχολες εχουν μεγαλο προβλημα πλεον αρα δεν εξηγειτε αλλιως η τεραστια ζητηση που εξακολουθουν να εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αμα δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις και το αντιμετωπίζεις σαν αγγαρία ότι και να σπουδάσεις άνεργη θα καταλήξεις.
Να σκεφτείς τι σου αρέσει πάνω από όλα! :)Εχεις βγάλει πολλά μόρια οπότε επιολέγεις ελεύθερα με βάση τα ενδιαφέροντα σου! ;) Συγχαρητήρια κιόλας για την επιτυχία! :D
Ευχαριστώ :) Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ως δημοσιογράφο με φανταζόμουν. Από την άλλη όμως δεν ξέρω αν είμαι αρκετά ικανή ή αν έχω ωραιοποιήσει τη σχολή στο μυαλό μου και τελικά απογοητευτώ από την επιλογή μου. Όπως και να χει θα το σκεφτώ πολύ καλά πριν πάρω οριστική απόφαση αν και κλίνω προς το ΑΠΘ. :)
Ενω ως δικηγορος θα βγεις και τζουπ,θα ανοιξεις γραφειο.Χχχαχαχα,θα σου πω την αληθεια.Οι δικοι σου,και οσοι σου λενε να πας νομικη,δεν σκεφτηκαν την επαγγελματικη αποκατασταση σου,αμεσως και εντελως τυχαια με την θεαση των μοριων σου,την μοστρα και το ''κυρος'' εκανε ντου στο μυαλο τους.Πρεπει να καταλαβεις,οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ως επιχειρημα,εκτος του ευρους μπατων και στρατιωτικων,ειναι αδυναμο,διοτι ολοι οι κλαδοι εχουν κριση,και μονο οι καλυτεροι των καλυτερων θα ξεχωρισουν.Γιαυτο,σου προτεινω,αμα αγαπας πραγματικα την δημοσιογραφια και σκεφτεσαι να κανεις σοβαρη καριερα,να περασεις τις πορτες της.Μην γινεις και εσυ ενας ακομη βολεψακιας πτυχιουχος,προσπαθησε να πετυχεις αυτο που θες,με βασικη αρχη να το αγαπας.
Έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πλέον σε κάθε σπίτι υπάρχει τουλάχιστον ένας δικηγόρος και στην πλειοψηφία τους οι υποψήφιοι δεν επιλέγουν αυτή τη σχολή επειδή τους αρέσει το αντικείμενο αλλά επειδή είναι οι αριστούχοι. Αφού και εγώ σε όποιον λέω ότι επέλεξα δημοσιογραφία μου λένε: "ξανασκέψου το! χαλάλι θα πάνε τόσα μόρια?" Δηλαδή όλοι όσοι γράφουν σχετικά καλά πρέπει ντε και καλά να επιλέξουν Νομική? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παντως στις περισσοτερες οικογενειες αυτο συμβαινει δηλαδη μην εχεις την ψευδαισθηση οτι μονο στην οικογενεια του DrHouse συμβαινει αυτο..

Μα εγω δεν εχω δηλωσει καν αυτες τις σχολες,τι εχετε παθει?:worry:

--->https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3173467&postcount=347

Έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πλέον σε κάθε σπίτι υπάρχει τουλάχιστον ένας δικηγόρος και στην πλειοψηφία τους οι υποψήφιοι δεν επιλέγουν αυτή τη σχολή επειδή τους αρέσει το αντικείμενο αλλά επειδή είναι οι αριστούχοι. Αφού και εγώ σε όποιον λέω ότι επέλεξα δημοσιογραφία μου λένε: "ξανασκέψου το! χαλάλι θα πάνε τόσα μόρια?" Δηλαδή όλοι όσοι γράφουν σχετικά καλά πρέπει ντε και καλά να επιλέξουν Νομική?

Μην τους ακους...ακραγγιζουν την αμαθεια αυτα τα ατομα.Τρανταχτο παραδειγμα αφοσιωσης στην σχολη που αγαπαει καποιος,ειναι το μελος DIAS απο εδω μεσα,παρολο τα 19500(αμα θυμαμαι καλα) μορια που εβγαλε επελεξε φυσικο,και φυσικα ειναι ασσος στο αντικειμενο του.


ΥΓ.Α ρε Δια σε θυμηθηκα χαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Eγώ το θεωρώ άδικο για αυτούς που θέλουν πραγματικά υψηλόβαθμες σχολές (όπως η Νομική που συζητάτε) να υπάρχει περίπτωση να τις χάσουν, επειδή κάποιοι άλλοι έβγαλαν παραπάνω μόρια και ενώ ήθελαν άλλες σχολές να βάζουν αυτές πρώτες λόγω μορίων.

Να διάβαζαν περισσότερο, να την έπιαναν. Δικό τους πρόβλημα. Οπως το έχω πει και σε άλλο θέμα (ή μπορεί και σε αυτο), την πάρτη σου κοιτάς στις πανελλαδικές και κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Eγώ το θεωρώ άδικο για αυτούς που θέλουν πραγματικά υψηλόβαθμες σχολές (όπως η Νομική που συζητάτε) να υπάρχει περίπτωση να τις χάσουν, επειδή κάποιοι άλλοι έβγαλαν παραπάνω μόρια και ενώ ήθελαν άλλες σχολές να βάζουν αυτές πρώτες λόγω μορίων.
Και εξαιτίας αυτών μάλιστα ανεβαίνουν πολύ και οι βάσεις. Αν ο καθένας επέλεγε με βάση αυτό που πραγματικά του αρέσει και όχι επειδή κάποιες σχολές θεωρούνται ανώτερες από άλλες δεν θα ήταν τόσο κορεσμένο αυτό το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Eγώ το θεωρώ άδικο για αυτούς που θέλουν πραγματικά υψηλόβαθμες σχολές (όπως η Νομική που συζητάτε) να υπάρχει περίπτωση να τις χάσουν, επειδή κάποιοι άλλοι έβγαλαν παραπάνω μόρια και ενώ ήθελαν άλλες σχολές να βάζουν αυτές πρώτες λόγω μορίων.
εχεις δικιο...μεγαλο δικιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ας βολευτουμε στην ευκολια και στον κομφορμισμο,και ας μην προσπαθησουμε να πετυχουμε αυτο που πραγματικα θελουμε.Ε αφου με ειπες και κλειστομυαλο,οκ,ναι οκ οτι πεις.Εγω κρινω ως κοινωνικος παρατηρητης,δηλαδη πως το συνολο της κοινωνιας σκεφτεται πανω σε παρομοια θεματα και τι εναυσμα εχουν οι επιλογες του συνολου.
Εμενα ποιοι με λενε για νομικη?Στο μηχανογραφικο δεν υπαρχει καν η σχολη της νομικης :)
Και ομως,αυτα συμβαινουν στην πλειοψηφια.
Καλες επιλογες
Ποια ευκολία και ποιον κομφορμισμό; Δεν ξέρω αν εσύ τρως με χρυσά κουτάλια, πάντως, εμένα δεν μου περισσεύουν, για να παίρνω επιπόλαιες αποφάσεις. Και στο κάτω-κάτω, ευκαιρίες στη ζωή μας έχουμε πολλές, για να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας. Ευκαιρίες δεν δίνουν μόνο οι Πανελλήνιες.
Επίσης, ξεκαβάλα, κοινωνικέ παρατηρητή. Ενδέχεται και να λες αβάσιμες μπαρούφες, κοινωνικέ παρατηρητή.
Εγώ τυχαία, αν δεν το κατάλαβες, αναφέρθηκα στο τι μου φαίνεται ότι ακούς εσύ για τη νομική, ή ποια άποψη έχεις διαμορφώσει.

Eγώ το θεωρώ άδικο για αυτούς που θέλουν πραγματικά υψηλόβαθμες σχολές (όπως η Νομική που συζητάτε) να υπάρχει περίπτωση να τις χάσουν, επειδή κάποιοι άλλοι έβγαλαν παραπάνω μόρια και ενώ ήθελαν άλλες σχολές να βάζουν αυτές πρώτες λόγω μορίων.

Δεν σε πιάνω! Τι εννοείς;
Τα μόριά μου μου τα χάρισαν, ή κόπιασα, για να τα βγάλω;
Είναι προσωπική απόφαση του καθενός, και να ξέρεις ότι οι απόψεις και οι συνειδήσεις αλλάζουν.
Εγώ μπορεί να ήθελα να σπουδάσω Διοίκηση Επιχειρήσεων, γιατί ποτέ δεν είχα ακούσει για την Ιατρική, και όταν, τελικά, έμαθα για την Ιατρική, να άλλαξα γνώμη. Αυτό τι σημαίνει; Ότι δεν ήθελα να γίνω γιατρός, ή ότι δεν γνώριζα.

Μην είστε τόσο απόλυτοι σε τέτοια θέματα.
Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Μα εγω δεν εχω δηλωσει καν αυτες τις σχολες,τι εχετε παθει?:worry:

--->https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3173467&postcount=347

Ιατρική απο θεωρητική; Πόσό εβγαλες εσύ; 20.000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top