Τεστοφοβία [Testophobia]

Εσείς πάσχετε από Τεστοτοφοβία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 55)
  • Ναι

    Ψήφοι: 18 32.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 36 65.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1.8%

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δεν φταιει το αγχος που δεν γραφω...που δεν γραφει ο καθε μαθητης..εαν ειναι διαβασμένος...η σκεψη και μονο στο διαγωνισμα εκει μεσα, με τρομαζει, αν και ειμαι θεωρητική...στα προφορικά δεν εχω κ-α-ν-ε-ν-α απολύτως προβλημα...το αγχος ειναι που με φοβιζει και δεν γραφω, ή την πασιγνωστη σε όλους φοβία, η τεστοφοβια...;;;;;ξερει κανεις κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει με απολυτη σοβαροτητα;;; θα του ειμαι ευγνώμων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αν ξέρεις καλά την ύλη δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Νομίζω φοβάται ο μαθητής που δεν έχει διαβάσει. Και χρειάζεται λίγο εξάσκηση, ώστε να αποκτήσεις θάρρος και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Άλλωστε δεν χάνεις και τίποτα αν δε γράψεις καμία φορά καλά. Είμαι θετική, αλλά τα ίδια ισχύουν για όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι φιλε μου λουισ... δεν διαφωνω....αν εχεις διαβασει δεν εχεις λόγο να φοβασαι.....στην περιπτωση μου ομως κοιτα τι γινεται... εχω διαβασει.. ωραία; ειμαι σιγουρη οτι θα γραψω..μπαινει η καθηγητρια μεσα.. μας δινει τα θεματα, τα κοιταω και αφου τα εχω διαβασει ειμαι αρκετα χαρουμενη σκεπτομενη πως θα γραψω..και με το που ξεκινάω να γραφω, αρχιζω να τρεμω, να ιδρώνω, να κοιταω γυρω μου και να βλεπω τους αλλους που γραφανε χωρίς καμμια ενοχληση και να γινομαι χειρότερα τα ειχα ξεχάσει όλα...εσπασα 2 στυλούς απο τα νεύρα μου και πήγαινα για τον τριτο..θα μου πεις τωρα γιατι δεν προσπάθησες να ηρεμέσεις..προσπαθησα, αλλα οταν με πιάνει αυτο το πραγμα θα ειμαι ετσι σε όλη την διαρκεια, μα 1 μα 2 μα 3 ωρες και να ειναι.. τεσπα με βλεπει η καθηγητρια ( 3 λεπτα πριν χτυπησει το κουδούνι) και μου λεει εκει μια δύο ''μπούρδες'' και τις γραφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω τέτοιες ακραίες συμπεριφορές. Φίλοι μου (αρκετά καλοί μαθητές) συμπεριφέρονται έτσι και δεν μπορώ να τους βοηθήσω. Το πρόβλημα αυτό είναι σοβαρό και πρέπει να συμβουλευτείς ειδικό. Ρωτάω τους φίλους μου πώς είναι δυνατόν να έχουν τόσο αδικαιολόγητο άγχος και δεν ξέρουν τι να μου απαντήσουν, μου λένε ''πάντα έτσι ήμουν''. Πιστεύω όμως πως έκανες το πρώτο βήμα για την αντιμετώπισή του, διένυσες το 50% κατά τους ψυχολόγους, δηλαδή την παραδοχή του προβλήματος. Από εκεί και πέρα, χρειάζεται θέληση και συμβουλές από τα σωστά άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα...οσον αφορα αυτο που ειποθηκε το οτι αγχωνονται αυτοι που δεν ειναι καλα διαβασμενοι διαφωνω καθετα.....πιστευω πως αγχωνονται πολυ περισσοτερο οι καλοι μαθητες....εγω δεν εχω αποβαλλει ακομα το αγχος μου αλλα εχω ερθει σε πολυ καλο σημειο κ προσπαθω να μη με κυριευει....στη δικη μου περιπτωση η χαμηλη αυτοπεποιθηση πιστευω πως συνεβαλε σε αυτο...αν εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα δουλεψε την αυτοπεποιθηση σου.....!!!!!δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι τοσο πολυ και ειδικα φετος!!αν αγχωνεσαι τοσο πολυ απο φετος φαντασου τι θα κανεις του χρονου που ερχομαστε στην τελικη ευθεια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
To έπαθα και εγώ αυτό φέτος στη Γεωμετρία στο σχολείο...


Το πρόβλημα με εμένα δεν ήταν ότι δεν είχα διαβάσει ή ότι δεν μπορούσα να λύσω μια άσκηση, ήταν ότι ο καθηγητής μας είχε τρομοκρατήσει, λέγοντας ότι όποιος γράψει κάτω από 15 θα πάρει 10 στο τετράμηνο... Και εκεί, ενώ άνετα έγραφα 20, πανικοβλήθηκα και δεν μπορούσα να λύσω ούτε μισή άσκηση. Σκεφτόμουν και τον καθηγητή ο οποίος μετά θα με κατσάδιαζε και γινόμουν χειρότερα..

Εκείνη τη στιγμή πραγματικά είχα φρικάρει...Έκατσα όμως και σκέφτηκα λογικά για 2 λεπτά.. Δεν θα κάτσει να μου πάρει το κεφάλι..Και έτσι ξεμπλόκαρα και πήρα 99 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
κι εγω το παθαίνω μερικές φορές αυτό, αλλα μου περνάει γιατι ξέρω ότι τα έχω διαβάσει όλα όσα μας είπε ο καθηγητής. βέβαια σε καταλαβαίνω, γιατί και μια συμμαθήτριά μου ενώ λέει προφορικά για 20 στα διαγωνίσματα τα χάνει και δε γράφει καλά. το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να φας μια σοκολάτα στο προηγούμενο διάλειμμα και μια καραμέλα ή μαστίχα κατά τη διάρκεια του διαγωνίσματος. και θα σε ηρεμήσει και θα σε βοηθήσει να σκεφτείς πιο καθαρά (αυτό έχει αποδειχθεί και επιστημονικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrPat

Νεοφερμένος

Ο ChrPat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ισα ισα που οταν καποιος ειναι διαβασμενος,εχει περισσοτερο αγχος,μπας και δεν γραψει καλα και πανε στραφι ,οι ωρες που διαβαζε.Ενω οταν δεν εχει διαβασει,σκεφτεται,δεν διαβασα,δεν θα γραψω...απλο.
Τωρα αυτο με τα τεστ,δεν μπορω να τα κατανοησω.Δηλαδη θα γινει τιποτα αν γραψεις χαλια?θα κριθει ολη σου η ζωη απο ενα διαολεμενο διαγωνισμα?θα σε στιγματισει για την υπολοιπη ζωη? ...
Ωραια και γραφεις χαλια,ενω εχεις διαβασει...Ο βαθμος που πηρες σε νοιαζει η αν εν τελει,τα διαβασες?θα το δεχοσουν αν σου βαζανε 20,αλλα στο τελος δεν ηξερες τιποτα απο αυτα?
Ο βαθμος που πηρες σε ενα διαγωνισμα ,δεν αντικατοπτριζει ουτε ποιος/α εισαι,ουτε το ποσα ξερεις συνολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Τι θυμάμαι κι εγώ πολύ καλά τη τεστοφοβία, την είχαν πολλοί φίλοι μου,εγώ συνήθως ήμουν cool.
Και όλα τα συμπτώματα που περιγράφεις (ιδρώτας, μπλοκάρισμα του μυαλού) είναι συμπτώματα άγχους και θα πρέπει να μάθεις τρόπους ελέχγου του άγχους.
Ξέρεις τι βοηθάει καμιά φορά;Το να κλείσεις τα μάτια και να μετρήσεις ως το 10 παίρνοντας βαθειές ανάσες, σκεπτόμενη ότι είσαι σε ένα υπέροχο μέρος.
Εμένα με βοηθούσε.
Είναι πραγματικό και σοβαρό πρόβλημα, το ξέρω καλά...Εμένα με βοήθησε και ο διαλογισμός,( και παρακαλώ μην κοροϊδέψετε).Θα πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου από τώρα γιατί θα έχεις πρόβλημα στις Πανελλήνιες.Θυμάμαι πολύ καλά μια φίλη μου που είχε πάθει black out και δεν μπορούσε να γράψει τίποτα στις πανελλήνιες..τραγικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εμένα με πιάνει άγχος και φοβάμαι μην πάρω κακό βαθμό σε μαθήματα που σχετίζονται με μαθηματικά.Π.χ στην Γεωμετρία πήρα 15 και είχε 4 θέματα(5μονάδες το καθε ενα).Στην τελευταία άσκηση είχα μπλοκάρει τελειως και δεν μπορούσα να γράψω.Για αυτό τελικά δεν πρόλαβα να την γράψω.όλα τα άλλα τα είχα κάνει σωστά,εκτός ένα βλακώδες λάθος εξαιτίας και πάλι του άγχους.Και το διαγώνισμα ήταν αρκετά εύκολο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ το παθαίνω αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό! Ναι ΟΚ μπορεί να έχω κάποιο άγχος αλλά δεν θα κατστρέψω την μισή κασετίνα μου:P Γενικά όταν με πιάνει δεν γράφω αλλά περιμένω λίγο να ηρεμήσω και αρχίζω από μέσα μου μιαικρή επαναλήψη και ψιλοοιτάω τα θέματα. Αν βρω κάποια ερώτηση (όποια είναι εύκαιρη) την γράφω και συνεχίζω:D(όλα αυτά σε λογικά πλαίσια χρόνου έτσι? Μην χάσω και την ώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Και εγω ειμαι πολυ αγχωδεις και οταν αγχωνομαι δεν μου ερχετε τιποτα μετα οταν χαλαρωνω και ξεκιναω να γραφω μου ερχονται κι αλλα κι αλλα κι αλλα.:PΣκεψου οτι το αγχος θα κανει κακο στην υγεια σου και δεν σε αφηνει και να σκεφτεις και ετσι χανεις βαθμους1Επισης ενα αλλο που θα μπορουσε να σε βοηθησει και να βοηθησει τελοσπαντον οσους αγχωνονται ειναι το resku (ρεσκιου λεγεται και δεν ξερω πως γραφετε) που ειναι κατι σταγονες για το αγχος.Της επερνα εγω που ειμαι πολυ αγχοδεις ατομο και μου κανανε δουλεια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σκεφτείτε το απλό:

Το τεστ δεν έχει φτιαχτεί ούτε για να σε μπερδέψει,ούτε για να αμφισβητήσει κανείς τις γνώσεις σου.

Αλλά:

1)Για να αποδείξεις στον εαυτό σου το ότι η προσπάθεια που έχεις κάνει έπιασε τόπο.Σου δείχνει τι ποσοστό της ύλης έχεις κάνει κτήμα σου.Αν δε γράψεις,από την άλλη,λόγω τιμής,δε δεσμεύεται κανένα περιουσιακό σου στοιχείο,δεν απειλείται η σωματική σου ακεραιότητα,ούτε η αξία σου ως άνθρωπος.Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι,ατυχίες συνέβαιναν,συμβαίνουν,και θα συμβαίνουν σε όλους.

2)Αν δεν έπιασε τόπο,βάσει του αποτελέσματος,να δεις σε τι υπολείπεσαι,ώστε όταν έρθει η τελική κρίση,να είσαι έτοιμος.


Ξεκολλήστε από τη βαθμολαγνεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω εχω το αντιθετο
πιο πολυ αγχωνομαι στα προφορικα....ενω γραπτως γραφω πολυ καλα
ε παντως ενας τροπος για να το ξεπερασεις ειναι να διαβασεις πολυ καλα (και αν θες επιβεβαιωση μπορεις να βρεις καποιο βοηθημα και να κανεις ασκησεις και τεστ αξιολογησης στο σπιτι σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
καθολου δεν το χω αυτο... δεν αγχωνομια οπως και στα προφορικα!...
γενικα ουτε στα διαγωνισματα αγχωνομαι ουτε στο τελος στις εξετασεις (καλα εκει καθολου-καθολου, καθολου ομως!)
μονο μια φορα σε ενα απροειδοποιητο (το πρωτο που χαμε γραψει) με ειχε πιασει κατι, μαθηματικα ητανε, θαλασσα τα εκανα ,αλλα δεν πειραζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός μαθητής ακόμα και στο δημοτικό (στην ορθογραφία :() όταν γράφαμε με έπιανε άγχος. Και την προηγούμενη μέρα πριν γράψω καθόμουνα και διάβαζα συνεχώς το μάθημα που έγραφα και αγνωούσα τα άλλα. Στα απροειδοποίητα και πάλι άγχος. Άγχος και στην αναμονή των αποτελεσμάτων (δεν ήθελα να ανακοινωθούν ποτέ πάντα ήθελα να ανακοινωθούν την επόμενη μέρα).

Αυτό έγινε και στις πανελλαδικές και μετά στο πανεπιστημιο. Γενικά μου αρέσει να διαβάζω (:D) αλλά όταν διαβαζω για εξεταστική και διαγωνσιματα και προοδους δε μου αρέσει καθόλου. Δεν είμαι βαθμοθηρικός ούτε ανταγωνιστικός (ποτέ δε με ενοιαζαν ούτε με νοιάζουν οι βαθμοί το θεωρώ κουτό αυτο΄ απλά φοβάμαι να γράφω)

:D
Εσείς πάσχετε από διαγωνισματοφοβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εγω δεν πασχω!χαχα αμα τα ξερω γραφω καλα,αλλιως next time!αλλωστε δεν παιζουν ρολο μονο τα διαγωνισματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγω δεν πασχω!χαχα αμα τα ξερω γραφω καλα,αλλιως next time!αλλωστε δεν παιζουν ρολο μονο τα διαγωνισματα!

Κι εγώ έτσι ΧΑΛΑΡΑ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι ΧΑΛΑΡΑ :P

βασικα εγω αγχωνομαι πολυ πριν το δω,αν το δω ολα οκ!χαχα αν το δω δυσκολο,πελαγωνω λιγο,αλλα δεν ειναι οτι φοβαμαι να γραψω διαγωνισμα!αλλα το φουλ αγχος ειναι must στα διαγωνισματα!αγχωνομαι οσο κι αν προσπαθω να μην αγχωνομαι!χαχαχα:Pαλλα αν δεν γραψω καλα,συμμετεχω στην ταξη και ανεβαινει ο βαθμος!δεν παιζει ρολο μονο το διαγωνισμα! τωρα,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο στις πανελληνιες!:redface: κι αν δεν εγραψα καλα,το παω στην καθηγητρια,της λεω οτι δεν τα πηγα καλα και της προτεινω να παρει ενα ηρεμιστικο πριν το διαβασει,και ολα οκ!!!χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αν έχω διαβάσει τα πάντα τέλεια, δεν αγχώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top