Κατατακτήριες από απελπισία

Touristria33

Νεοφερμένος

Η Touristria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελείωσα Τουριστικές Επιχειρήσεις στο ΤΕΙ Αθήνας μαύρη η ώρα. Από το πρώτο έτος δούλευα σε τουριστικές επιχειρήσεις σε όλα τα πόστα για να κάνω ένα βιογραφικό που να φυσάει και να βρίσκω εύκολα δουλειά. Μπαρμπούτσαλα! Από την στιγμή που πήρα πτυχίο, τα επαγγελματικά μου πάνε χάλια. Είμαι άνεργη από τον Νοέμβριο και αυτό απελπισία γιατί 1. Έχω πτυχίο και κοστίζω 2. Δεν έχω γνωστό να με βολέψει (μπορώ να γράψω πολλά για τα χάλια των τουριστικών επιχειρήσεων, αλλά δεν έχει νόημα). Δίδακτρα μεταπτυχιακών δεν μπορώ να πληρώσω. Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για κάπου με καλύτερη αποκατάσταση, όπως επαγγέλματα υγείας, λογιστική. Αλλά θα πρέπει να πάρω απόφαση ότι δεν θα έχω κανένα εισόδημα για άλλα τουλάχιστον τέσσερα χρόνια (ΑΟΥΤΣ). Μήπως να γίνω αστρολόγος?
Όποιος έχει δώσει καταταρτήριες ή ξέρει κάτι παραπάνω από επαγγελματική αποκατάσταση, ας πει μια γνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σε καποιο μεγαλο ξενοδοχειο,σε ενα τουριστικο μερος,δε σε δεχονται?Μιας κι εθιξες το οικονομικο αποκλειω το να κανεις κατι δικο σου.Εαν πιστευεις οτι σε αυτο τον τομεα δεν εχεις μελλον,μπορεις να σπουδασεις κατι με κατατακτηριες,αν σε δεχθουν,και να βρεις μια απογευματινη δουλεια,οτιδηποτε,για να μη σε συντηρουν.Λες να σε δω σε κανενα περιοδικο να λες τα αισθηματικα? ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Touristria33

Νεοφερμένος

Η Touristria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στα γρήγορα -> Αθήνα: Όλοι δουλεύουν με πρακτηκάριους. Νησιά: Οικογενειακά ή αλλοδαποί χωρίς χαρτιά. Αμέτρητες παρανομίες και καταπατήσεις δικαιωμάτων στον κλάδο. Κ πάντα βολεύονται οι γνωστοί. Let it be! Love is the only solution!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Στα γρήγορα -> Αθήνα: Όλοι δουλεύουν με πρακτηκάριους. Νησιά: Οικογενειακά ή αλλοδαποί χωρίς χαρτιά. Αμέτρητες παρανομίες και καταπατήσεις δικαιωμάτων στον κλάδο. Κ πάντα βολεύονται οι γνωστοί. Let it be! Love is the only solution!
κοιτα η μητερα μου σε ξενοδοχεια δουλευει χωρις να εχει βγαλει καποια σχολη,αλλα ειδικα σε αυτο που ειναι τωρα νομιμα και χωρις να ειναι συγγενης καποιου.βεβαια ειναι η δουλεια της (σχετικα με κουζινα) που ισως εχει διαφορετικη αντιμετωπιση,τι να πω δεν ξερω.και εγω ειχα δουλεψει ως γκρουμ καποτε (μονο που παρεξηγηθηκε η θεση μου κι επρεπε να κανω τα παντα)μες στην παρανομια.:PΣε καποιο ξενοδοχειο σε ενα νησι (δε μιλαμε για μικρη επιχειρηση)αν με τη νεα σεζον ψαχτεις απο νωρις πιστευω πως θα βρεις.Στη Ροδο συνεχως χτιζονται τερατωδεις οικοδομηματα που ψαχνονται για προσωπικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Koιτα να δεις...Εισαι στην Ελλαδα...Οποιος νεος εξέρχεται του εκαστοτε ΑΕΙ η ΤΕΙ λυπαμαι που το λεω αλλα τα επομενα 5,6,7 χρονια του θα δουλεύει αν οχι κατι τελειως ασχετο,κατι που δεν εχει αμεση σχέση με τις σπουδές του,γιατι πολυ απλα ειμαστε λαος που δεν αξιοποει ΤΙΠΟΤΑ απολυτως.το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ψάχνεσαι για ΚΑΘΕ ειδους δουλεια πιστευω,οτι βρεις να κανεις..απλα αν εχεις ΚΟΥΡΑΓΙΟ σπουδασε και κατι ακομα χαμενο δε θα παει..το μονο κολλημα ειναι σκεψου οτι μενεις και καποια χρονια πισω..εχουμε δυστυχως καταντησει κοινωνια μορφωμένων"αμόρφωτων"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εγω παντως σου προτεινω να ψαχτεις με βαση αυτο που σπουδασες αλλα εκτος αθηνων.Δες στα τουριστικα κεντρα τι παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
κι εγω στην ιδια φαση ειμαι αλλα σε διαφορετικο κλαδο...κουραγιο...
αν σκεφτεσαι για κατατακτηριες εξετασε την εργοθεραπεια,πολυ καλες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γεια σου! :)
Δεν έχω δώσει κατατακτήριες αλλά επειδή θέλω και γω στο μέλλον να έχω ένα 2ο πτυχίο, έχω να σου δώσω αρκετές πληροφορίες.
(Copy από ποστ μου στο thread "ΒΙΟΛΟΓΙΑ"):
Αρχικά, οι κατατακτήριες προϋποθέτουν να έχεις πάρει πτυχίο από την προηγούμενη σχολή σου.
Ένας πτυχιούχος μπορεί να δώσει κατατακτήριες από οποιαδήποτε σε οποιαδήποτε σχολή. Ωστόσο καλό είναι το γνωστικό αντικείμενο των 2 σχολών να είναι κοντινό (αν όχι κοινό) για να είναι πιο εύκολο για τον υποψήφιο.
Κάθε σχολή παίρνει το 2% των υποψηφίων από ΑΕΙ και το 5% των υποψηφίων από ΤΕΙ. Εξετάζονται 3 μαθήματα που διδάσκονται στην σχολή την οποία στοχεύεις.
Η εισαγωγή σου στην σχολή μέσω κατατακτηρίων εξαρτάται καταρχάς από τη βαθμολογία σου στα 3 αυτά μαθήματα και σε 2ο επίπεδο από το βαθμό του πτυχίου της προηγούμενης σχολής σου.
Ανάλογα με το πόσο κοντά από αποψη γνωστικού αντικειμενου βρίσκονται οι 2 σχολές κατατάσσεσαι και στο ανάλογο εξάμηνο. Δηλάδη για παράδειγμα από μια σχολή του Πολυτεχνείου σε μια άλλη πηγαίνεις σε πιο προχωρημένο εξάμηνο...
Εχω ακούσει ότι είναι δύσκολες εξετάσεις αλλά υπάρχουν ειδικά φροντιστήρια που σε προετοιμάζουν γι αυτές και τα οποία γνωρίζουν πάνω κάτω τι θέματα πέφτουν.

Τώρα όσον αφορά σχολές με επαγγελματική αποκατάσταση, για τι ενδιαφέρεσαι να σου δώσουμε πληροφορίες??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δουλευω στα ξενοδοχειο και παραλληλα σπουδάζω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top