Γαλλικά και κατατακτήριες

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τι γνώσεις πρέπει να έχει κανείς για να δώσει και αν υπάρχουν θέματα των όσο το δυνατό πιο τελευταίων εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
νομιζω πως απαιτειται επιπεδο καλης γνωσης[β2].....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Τόσο χαμηλό επίπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
δεν ειναι χαμηλο κατα την αποψη μου το β2.
κι εγω , απο κατι θεματα που ειχα βρει σε μια εφημεριδα, καταλαβα οτι κατι τετοιο θελουν. οχι περιπου β2, ένα "καλο" β2.
-----------------------------------------
παρεμπιπτοντως, farganisrat, ειχες ρωτήσει πριν κάποιες ημέρες για τη μεταφραση της λέξης "incomplétude". νομιζω ότι δε διαβασες αυτό που σου απάντησα.....να μου πεις τη γνώμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει την ερώτησή σoυ.Κατατακτήριες για ποια σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Μάλλον Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Χμμ, αυτό φαντάστηκα...δεν υπάρχουν ''παλιά θέματα'' απ' ό,τι ξέρω ίσχυε ότι δίνεις 3 από τα μαθήματα του Α' εξαμήνου.Λογοτεχνία 19ου αιώνα,Πολιτισμό 19ου (ιστορία Α') και Ανάπτυξη Δεξιοτήτων(Γλώσσα Ι).Αυτό το τελευταίο είναι εύκολο αν κρίνω απ' το επίπεδό σου στα μηνύματα.Για τα άλλα 2 θα πρέπει να προμηθευτείς τα αντίστοιχα βιβλία, και καλό θα ήταν να τα παρακολουθήσεις κατά το χειμερινό εξάμηνο στη σχολή.Οι θέσεις είναι όμως ελάχιστες από κατατακτήριες...και η σχολή στην Αθήνα τουλάχιστον επιεικώς τρελοκομείο... στη Θεσ/νίκη είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά καμία σχέση το επίπεδο των σπουδών, κατά κοινή ομολογία όσων ήρθαν με μετεγγραφή..όλοι κοπανιόντουσαν (να μου επιτραπεί η έκφραση!).Ενώ στη συμπρωτεύουσα είχαν περάσει τα μαθήματα ενός ή δύο εξαμήνων με πολύ καλούς βαθμούς, εδώ Αθήνα προσπαθούσαν πάνω από έτος να περάσουν 1-2..
-----------------------------------------
νομιζω πως απαιτειται επιπεδο καλης γνωσης[β2].....
:lol: Μακάρι να ήταν έτσι... Κάτι που δεν το μάθαμε ποτέ σε κανένα ΣΕΠ (σχολικό και επαγγελματικό προσανατολισμό-δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα στα σχολεία), είναι πως με την εισαγωγή σου σε μία ξενόγλωσση φιλολογία, το επίπεδό σου από τους διδάσκοντες θεωρείται εξ' ορισμού άψογο.Μόνο 4 από τα 40 μαθήματα αφορούν τη γραμματική, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία, λογοτεχνία, διάφοροι κλάδοι γλωσσολογίας (κειμενογλωσσολογία, πραγματολογία κλπ), μετάφραση.Όταν μπήκα στη Γαλλική είχα Sorbonne 2 (με το παλιό σύστημα, αυτό που τώρα ονομάζεται Sorbonne C2) και πάλι τα βρήκα πολύ σκούρα... Καλή τύχη! Αν το θέλεις τόσο να το κυνηγήσεις! Απλά καλό είναι να τα γνωρίζεις αυτά πριν μπεις, για να μπορείς να κρίνεις κατά πόσον αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εννοούσα μονο το επιπεδο των εξετασεων των πανελλαδικων, οχι των μαθηματων της σχολης. εκει θεωρω κι εγω οτι πρεπει να εχεις υψηλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Alessandra δίκιο έχεις.Το επίπεδο των Πανελλαδικών είναι περίπου B2. Αν θες τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε στο ειδικό μάθημα ένας βαθμός πάνω απ' το 10 να αποτελεί εισητήριο για την εισαγωγή στα ξενόγλωσσα τμήματα ΑΕΙ.Πολλοί συμφοιτητές μου τα παράτησαν γύρω στο 2ο-3ο έτος και ξαναέδωσαν Πανελλαδικές, γιατί δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν.Οι καθηγητές μας έλεγαν πως έχουν κάνει πολλές φορές αναφορά γι' αυτό στο Υπουργείο, αλλά ποτέ δεν άλλαξε κάτι γιατί δεν αναλάμβανε καμία κυβέρνηση το πολιτικό κόστος.Με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να χαίρονται στην αρχή για την εισαγωγή τους και έπειτα να αντιλαμβάνονται την παγίδα στην οποία είχαν πέσει.Γιατί περί τέτοιας πρόκειται σ' αυτή την περίπτωση.Η βάση θα έπρεπε να είναι γύρω στο 15 ή να ήταν τα θέματα των Πανελλαδικών υψηλότερης δυσκολίας.Γιατί τελικά το θέμα δεν είναι να μπεις σε μια σχολή, αλλά κάποτε να βγεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
σιγουρα. αλλα φαινεται η προνοια στην Ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη. αει στο καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Χμμ, αυτό φαντάστηκα...δεν υπάρχουν ''παλιά θέματα'' απ' ό,τι ξέρω ίσχυε ότι δίνεις 3 από τα μαθήματα του Α' εξαμήνου.Λογοτεχνία 19ου αιώνα,Πολιτισμό 19ου (ιστορία Α') και Ανάπτυξη Δεξιοτήτων(Γλώσσα Ι).Αυτό το τελευταίο είναι εύκολο αν κρίνω απ' το επίπεδό σου στα μηνύματα.Για τα άλλα 2 θα πρέπει να προμηθευτείς τα αντίστοιχα βιβλία, και καλό θα ήταν να τα παρακολουθήσεις κατά το χειμερινό εξάμηνο στη σχολή.Οι θέσεις είναι όμως ελάχιστες από κατατακτήριες...και η σχολή στην Αθήνα τουλάχιστον επιεικώς τρελοκομείο... στη Θεσ/νίκη είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά καμία σχέση το επίπεδο των σπουδών, κατά κοινή ομολογία όσων ήρθαν με μετεγγραφή..όλοι κοπανιόντουσαν (να μου επιτραπεί η έκφραση!).Ενώ στη συμπρωτεύουσα είχαν περάσει τα μαθήματα ενός ή δύο εξαμήνων με πολύ καλούς βαθμούς, εδώ Αθήνα προσπαθούσαν πάνω από έτος να περάσουν 1-2..
-----------------------------------------

:lol: Μακάρι να ήταν έτσι... Κάτι που δεν το μάθαμε ποτέ σε κανένα ΣΕΠ (σχολικό και επαγγελματικό προσανατολισμό-δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα στα σχολεία), είναι πως με την εισαγωγή σου σε μία ξενόγλωσση φιλολογία, το επίπεδό σου από τους διδάσκοντες θεωρείται εξ' ορισμού άψογο.Μόνο 4 από τα 40 μαθήματα αφορούν τη γραμματική, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία, λογοτεχνία, διάφοροι κλάδοι γλωσσολογίας (κειμενογλωσσολογία, πραγματολογία κλπ), μετάφραση.Όταν μπήκα στη Γαλλική είχα Sorbonne 2 (με το παλιό σύστημα, αυτό που τώρα ονομάζεται Sorbonne C2) και πάλι τα βρήκα πολύ σκούρα... Καλή τύχη! Αν το θέλεις τόσο να το κυνηγήσεις! Απλά καλό είναι να τα γνωρίζεις αυτά πριν μπεις, για να μπορείς να κρίνεις κατά πόσον αξίζει.


Σ'ευχαριστώ πολύ. :thanks: Δεν περίμενα να είναι τόσο χαμηλό το επίπεδο στη Θεσσαλονίκη. Πως το ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω.Σου είπα όπως είδες και στο προηγούμενο μήνυμά μου για την εμπειρία άλλων.Είδα πολύ κόσμο με τρομερή απογοήτευση που δεν τα κατάφερναν στην Αθήνα και μετάνιωναν για την μετεγγραφή τους.Και έπειτα, μιλώντας με συναδέλφους, που τέλειωσαν Θεσσαλονίκη, έμαθα τα ίδια ακριβώς.Αρκεί να σου πω ότι ο μέσος χρόνος να τελειώσει κάποιος τις σπουδές του στο τμήμα της Αθήνας είναι τα 7 έτη, ενώ στη Θεσ/νίκη 5.Βέβαια στην Αθήνα πολλοί τελικά τα παρατάνε..Οι βαθμολογίες επίσης είναι πολύ διαφορετικές.Τέλος, στα φροντιστήρια ζητάνε διευκρίνιση.''ΕΚΠΑ ή Αριστοτέλειο?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ο καθηγητής μου είπε ότι το επίπεδο το Α.Π.Θ είναι ασύγκριτα καλύτερο από αυτό της Αθήνας. Δε ξέρω πια τι να πιστέψω:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση.Σου είπα ό,τι ξέρω κι έχω δει.Αν δεν ήταν πολλές οι πηγές μου δεν θα ανέφερα τίποτα, γιατί ποτέ δεν μιλάω για κάτι που δεν ξέρω.Δεν έχω ακούσει αντίθετη γνώμη ούτε από ένα άτομο.Το μόνο θετικό σχόλιο που εχω ακουσει για τη Θεσσαλονίκη αφορά έναν καθηγητή, πασίγνωστο στον κλάδο.Ποτέ δεν μπήκα στο τρυπάκι Αθήνα vs Θεσσαλονίκη, γιατί το βρίσκω χαζό και στείρο!Τέλος, και οι δύο φιλολογίες είναι, κι αν μένεις Θεσσαλονίκη, μην το σκέφτεσαι καν.Εξάλλου στην Αθήνα θα έχανες και περισσότερο χρόνο μέχρι να την τελειώσεις.Και μ' αυτό δεν θέλω ν' αποδείξω ότι είναι καλύτερη...Μακάρι να καταφέρεις να μπεις αν το θες τόσο!Χαρά στο κουράγιο σου!Εγώ, με όλο το διάβασμα των τελευταίων ετών +ασέπ, δεν έχω αντοχή...σκεφτόμουνα να δώσω για Αγγλική Φιλολογία, αλλά με αποθάρρυνε ο αριθμός των θέσεων.Σκεφτόμουνα Πανελλήνιες, που τουλάχιστον οι θέσεις δεν είναι περιοριστικός παράγοντας και τα μαθήματα είναι μόνο 6...αλλά τουλάχιστον προσωρινά αποκλείεται.Δεν προλαβαίνω και με τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν έχω λόγο να μπω σε αντιπαράθεση.Σου είπα ό,τι ξέρω κι έχω δει.Αν δεν ήταν πολλές οι πηγές μου δεν θα ανέφερα τίποτα, γιατί ποτέ δεν μιλάω για κάτι που δεν ξέρω.Δεν έχω ακούσει αντίθετη γνώμη ούτε από ένα άτομο.Το μόνο θετικό σχόλιο που εχω ακουσει για τη Θεσσαλονίκη αφορά έναν καθηγητή, πασίγνωστο στον κλάδο.Ποτέ δεν μπήκα στο τρυπάκι Αθήνα vs Θεσσαλονίκη, γιατί το βρίσκω χαζό και στείρο!Τέλος, και οι δύο φιλολογίες είναι, κι αν μένεις Θεσσαλονίκη, μην το σκέφτεσαι καν.Εξάλλου στην Αθήνα θα έχανες και περισσότερο χρόνο μέχρι να την τελειώσεις.Και μ' αυτό δεν θέλω ν' αποδείξω ότι είναι καλύτερη...Μακάρι να καταφέρεις να μπεις αν το θες τόσο!Χαρά στο κουράγιο σου!Εγώ, με όλο το διάβασμα των τελευταίων ετών +ασέπ, δεν έχω αντοχή...σκεφτόμουνα να δώσω για Αγγλική Φιλολογία, αλλά με αποθάρρυνε ο αριθμός των θέσεων.Σκεφτόμουνα Πανελλήνιες, που τουλάχιστον οι θέσεις δεν είναι περιοριστικός παράγοντας και τα μαθήματα είναι μόνο 6...αλλά τουλάχιστον προσωρινά αποκλείεται.Δεν προλαβαίνω και με τη δουλειά.

Κανένας λόγος για αντιπαράθεση. Το πιο πιθανό είναι οι μεν να κατηγορούν τους δε (καθαρά τοπικιστικά) Αυτό που πετυχαίνουν είναι να κάνουν παντού κακό - αντιδιαφήμιση δηλαδή. Με το να προσπαθεί κανείς να υποτιμήσει τον άλλο δεν σημαίνει ότι παίρνει αξία στα μάτια των τρίτων. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις.Στα είπα αυτά, γιατί δεν πρόκειται για το τι λένε οι μεν για τους δε, αλλά για λεγόμενα ατόμων που έχουν εμπειρία κι απ' τις δύο σχολές μετά από μετεγγραφή.Γενικότερα συζητώντας με συναδέλφους, είναι κάτι που θεωρείται δεδομένο.Δεν το λένε μόνο άτομα που έχουν τελειώσει το τμήμα της Αθήνας, αλλά και απόφοιτοι Θεσσαλονίκης.Πέραν όλων αυτών, εμένα αν μου έλεγες να επιλέξω τώρα, Θεσσαλονίκη θα επέλεγα.Το διάβασμα που κάνει ο καθένας καθορίζει το επίπεδό του.Το να σου βγάλει μια σχολή την ψυχή, συνήθως μόνο δυσάρεστα συναισθήματα σου αφήνει τελικά και για το αντικείμενο.Κι αν πρόσεξες, στο πρώτο μήνυμα που μιλάω για τα δύο τμήματα έγραφα: ''και η σχολή στην Αθήνα τουλάχιστον επιεικώς τρελοκομείο... στη Θεσ/νίκη είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά καμία σχέση το επίπεδο των σπουδών, κατά κοινή ομολογία όσων ήρθαν με μετεγγραφή.."
-----------------------------------------
https://www.thegreekz.com/forum/archive/index.php/t-346641.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δε βλέπω παρά μόνο ένα άτομο που το λέει αυτό. Συγκεκριμένα η guest sissaki. Πήρα τηλέφωνο και ο καθηγητής μου μου είπε τα χειρότερα λόγια για την Αθήνα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα από όλη αυτή την ιστορία. Ξέρω βέβαια ότι τα γαλλικά έχουν μεγαλύτερη δυναμική στην Αθήνα αλλά εγώ πιστεύω ότι όλα είναι μάλλον θέμα καθηγητών. Τα προγράμματα σπουδών πάντως είναι παραπλήσια όπως και ο αριθμός των μαθημάτων. :hmm:
https://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=346641
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top