Δραματική σχολή

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδια ενας φιλος μου θελει να μπει στη δραματικη σχολή του ΚΘΒΕ και πρεπει να δωσει εξετασεις...για τις εξετασεις θα πρεπει να ετοιμασει ενα μονολογο απο αρχαιο ή κλασσικο έργο ενα μονολογο απο συγχρονο εργο εναν ακομα μονολογο της επιλογής του και ενα ποίημα!Προτεινετε σας παρακαλω ενα αποσπασμα εργου για καθε κατηγορια!!!Επισης αν καποιος γνωριζει επι του θεματος υπαρχουν τμηματα για προετοιμασία υποψηφίων στη σχολή?ευχαριστω!!!:D
Τρία μηνύματα πιο πάνω έχει αναφερθεί ότι η προετοιμασία των υποψηφίων γίνεται τα καλοκαίρια για 2 μήνες από ιδιωτικές σχολές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Να απαντήσω συγκεκριμένα σε όλες τις απορίες μιας και έτυχε να ψαχτώ λίγο στον χώρο:

Λοιπόν αντίστοιχα των ΑΕΙ είναι το ΚΘΒΕ κ το Εθνικό,στο πρώτο για να μπεις θες βίσμα και να'σαι ταλέντο το ξέρω καραντί...είναι 4-5 άνθρωποι που λύνουν και δένουν,αν είσαι ταλέντο κ τους βρεις για ιδιαίτερα προετοιμασίας με 40e/ώρα μέση τιμή θα περάσεις,αν δεν είσαι απλά θα σε ''γδύσουν''.8 στους 10 που παίρνουν έτσι γίνεται...το εθνικό έχει επίσης τις άκρες του αλλά τα πράγματα είναι κάπως πιο αξιοκρατικά μιας και σέβεται ακόμα την τεράστια ιστορία του(πολλοί μεγάλοι έλληνες ηθοποιοί που έμειναν στην ιστορία εκεί τελείωσαν).

Μέτα είναι οι ιδιωτικές σχολές που όμως θες να περάσεις τις εξετάσεις του υπουργείου πολιτισμού(τον Σεπτέμβρη αν δεν κάνω λάθος όπως και οι εξετάσεις σε Κ.Θ.Β.Ε. και Εθνικό) για να δώσεις κύρος κρατικής ισχύ στο πτυχίο σου αλλιώς λαμβάνεις απλά βεβαίωση σπουδών ότι τελειώσες στην τάδε σχολή,όπου είναι αξιοκρατικά τα πράγματα σε οντισιόν δε πα να μην έχεις βγάλει σχολή,αν τους αρέσεις θα σε πάρουν,η κρατική δύναμη στο πτυχίο σου χρησιμεύει για διδασκαλία στο δημόσιο και γενικά για εργασία σε αυτό(διδασκαλία μαθήματος θεατρολογίας ή υποκριτικής,θεατρικό παιχνίδι κτλ).

Έκανα ένα τρίμηνο στον Ιασμό-Διαμαντόπουλος αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος,αν υπάρχει κάποιος από την Σχολή του Βουτσινά ή του Ροντίδη(Θεσσαλονίκη και οι δύο) θα ήθελα εντυπώσεις για να δω και γω πως θα πορευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
συγγνωμη παιδια υπαρχει καποιος π να εδωσε εξετασεις στο εθνικο να μας πει πως ητανε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st94

Νεοφερμένος

Η st94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μμμ....και εγω θα ηθελα να ακουσω εμπειριες παιδιων που το περασαν.............:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα παιδί σε κανένα φόρουμ ή έστω blog που να αναφέρει εμπειρία του από το Κρατικό ή Εθνικό θέατρο.
Όχι να έχει περάσει αναγκαστικά, ούτε καν να έχει δώσει.
Κρίμα :/: Και θα ήθελα πληροφορίες από κάποιον με εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα παιδί σε κανένα φόρουμ ή έστω blog που να αναφέρει εμπειρία του από το Κρατικό ή Εθνικό θέατρο.
Όχι να έχει περάσει αναγκαστικά, ούτε καν να έχει δώσει.
Κρίμα :/: Και θα ήθελα πληροφορίες από κάποιον με εμπειρία.

Σε λάθος φόρουμ είσαι. Μόνο ΗΜΜΥ και Ιατρική σπουδάζουν εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν βρήκα τίποτα ΠΟΥΘΕΝΑ! Μόνο άτομα που θέλουν να δώσουν και αυτό το σύνδεσμο -> https://www.tovima.gr/culture/article/?aid=421540

Δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες ούτε για το κλίμα που επικρατεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης, ούτε για διάφορα άλλα θέματα που μπορεί να αποσχολούν τον υποψήφιο. Αλλά τι να πει κανείς... Ελλάδα ειμαστε.

Ευχαριστώ πάντως που κάνεις κάποιο σχόλιο για να μη χαθεί το θέμα.

Ένα παιδί από το φόρουμ ετοιμάζεται να δώσει εξετάσεις στο ΚΘΒΕ. Του έστειλα μήνυμα, αν τον βρω θα έχουμε τουλάχιστον κάποιον με εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν βρήκα τίποτα ΠΟΥΘΕΝΑ! Μόνο άτομα που θέλουν να δώσουν και αυτό το σύνδεσμο -> https://www.tovima.gr/culture/article/?aid=421540

Δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες ούτε για το κλίμα που επικρατεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης, ούτε για διάφορα άλλα θέματα που μπορεί να αποσχολούν τον υποψήφιο. Αλλά τι να πει κανείς... Ελλάδα ειμαστε.

Ευχαριστώ πάντως που κάνεις κάποιο σχόλιο για να μη χαθεί το θέμα.

Ένα παιδί από το φόρουμ ετοιμάζεται να δώσει εξετάσεις στο ΚΘΒΕ. Του έστειλα μήνυμα, αν τον βρω θα έχουμε τουλάχιστον κάποιον με εμπειρία.

Τι ακριβώς θες εσύ να μάθεις; Ρώτα πιο ξεκάθαρα αν μπορείς. Το γενικά περί δραματικών σχολών δε μου λέει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δεν έχω τόσο απορίες ως προς την ύλη η επιγραμματικά το τι χρειάζεται, όσο ως προς τη όλη εμπειρία ΚΘΒΕ/Κρατικού
π.χ. 1) Γενικά για το όλο κλίμα της εξέτασης (πως ήταν, πόσο κράτησε,πως ήταν οι εξεταστές, αν το τραγούδι στο οποίο εξετάζεσαι γίνεται acapella κλπ.)
2)Εφόσον κάποιος περάσει, ποιες ώρες γίνονται τα μαθήματα

Γι'αυτό ψάχνω κυρίως κάποιον που να έχει δώσει εξετάσεις ή πρόκειται να δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kolpatzis

Νεοφερμένος

Ο kolpatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας θέλω να ασχοληθώ με την υποκριτική έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα αρκετές σχολές στην Αθήνα το θέμα είναι όμως πως δεν ξέρω με ποια κριτήρια να επιλέξω την καλύτερη. Εκτος απο Ιασμο που είναι πανάκριβη σχολή ξέρει κανεις κάποια καλή σχολή και οικονομική ταυτόχρονα? ή γενικότερα αν κάποιες έχει καποια εμπειρία ή συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Σχολη εθνικου θεατρου. Τοπ.σχολη και.τζαμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γειά σας θέλω να ασχοληθώ με την υποκριτική έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα αρκετές σχολές στην Αθήνα το θέμα είναι όμως πως δεν ξέρω με ποια κριτήρια να επιλέξω την καλύτερη. Εκτος απο Ιασμο που είναι πανάκριβη σχολή ξέρει κανεις κάποια καλή σχολή και οικονομική ταυτόχρονα? ή γενικότερα αν κάποιες έχει καποια εμπειρία ή συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)
Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω πλήρως σε αυτό. Δεν έχω κάποια εμπειρία.
Τα κριτήρια λογικά είναι η τσέπη σου και η ποιότητα της σχολής. Το είπες και μόνος σου.!

Προφανώς θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, έτσι;Εξαρτάται και από την πόλη που μένεις. Κοίτα αυτό:
https://www.theatromathia.gr/theaterland/drama-studies_gr.html
Άνοιξε και τους συνδέσμους παρακάτω, έχει αρκετές πληροφορίες, κατάλογο δραματικών σχολών κλπ.

Πάντως και εμένα μου το έχουν πει όταν ρωτούσα για διάφορα σχετικά με το θέατρο: Σε λάθος site βρίσκεσαι. Δε ξέρω κατά πόσο εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Σχολη εθνικου θεατρου. Τοπ.σχολη και.τζαμπα
Δεν ισχύει. Υπάρχει όριο ηλικίας που δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 25 έτη.

__________________________________________________
Έχω ακούσε πως στο Εθνικό (Αθήνα) και το ΚΘΒΕ (Θεσσαλονίκη) υπάρχει ένα παραθυράκι, όπου μία επιτροπή εξετάζει 'εξαιρετικά ταλέντα' και δίνουν την ευκαιρία σε ένα άτομο να γίνει σπουδαστής ανεξάρτητα ηλικίας όμως δε γνωρίζω περισσότερα για αυτό θα μπορούσες να τηλεφωνήσεις για περαιτέρω πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Κοίτα πως έχουν τα πράγματα.
Οι τοπ σχολές είναι ΚΘΒΕ και Εθνικό. Αλλά!
Οι ιδιωτικές σχολές μπορούν να σε προωθήσουν πιο εύκολα γιατί έχουν χοντρά κονέ.
Για κανένα ΙΕΚ υποκριτικής το σκέφτηκες; (ΙΕΚ Ακμη πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George19801

Νεοφερμένος

Ο George19801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας θέλω να ασχοληθώ με την υποκριτική έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα αρκετές σχολές στην Αθήνα το θέμα είναι όμως πως δεν ξέρω με ποια κριτήρια να επιλέξω την καλύτερη. Εκτος απο Ιασμο που είναι πανάκριβη σχολή ξέρει κανεις κάποια καλή σχολή και οικονομική ταυτόχρονα? ή γενικότερα αν κάποιες έχει καποια εμπειρία ή συμβουλή καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)

Μια σχολή που πήγε ένας φίλος μου και έχει μείνει ευχαριστημένος είναι η Tabula Rasa που ασχολείται με δημιουργική γραφή και σκηνοθεσία αλλά έχει ένα τμήμα υποκριτικής με καλούς καθηγητές όπως τη Μπέσσυ Μάλφα, τη Φωτεινή Τσακίρη, τον Παναγιώτη Καποδίστρια, τη Ρέινα Εσκενάζι και άλλους.
Μου είπε πως πλήρωνε 100 ευρώ και κάνανε πολύ καλή δουλειά. Ανεβάσανε μέσα από τη σχολή θεατρικά έργα και γυρίσανε σήριαλ στην τηλεόραση και ταινίες για τον κινηματογράφο.
Έλεγξέ το αν θες:

https://www.tabula.gr/Pages/acting.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μια σχολή που πήγε ένας φίλος μου και έχει μείνει ευχαριστημένος είναι η Tabula Rasa που ασχολείται με δημιουργική γραφή και σκηνοθεσία αλλά έχει ένα τμήμα υποκριτικής με καλούς καθηγητές όπως τη Μπέσσυ Μάλφα, τη Φωτεινή Τσακίρη, τον Παναγιώτη Καποδίστρια, τη Ρέινα Εσκενάζι και άλλους.
Μου είπε πως πλήρωνε 100 ευρώ και κάνανε πολύ καλή δουλειά. Ανεβάσανε μέσα από τη σχολή θεατρικά έργα και γυρίσανε σήριαλ στην τηλεόραση και ταινίες για τον κινηματογράφο.
Έλεγξέ το αν θες:

https://www.tabula.gr/Pages/acting.html

Δημιουργική γραφή δηλαδή το να γράφει κανείς κείμενα τα οποία μετέπειτα θα μπορεί να τα εκδώσει; Είναι κάτι σαν συγγραφή ή καμία σχέση; Ενδιαφέρον ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariel99

Νεοφερμένος

Η Ariel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρει κανεις αν Ισχυει το όριο ηλικίας και για τις ιδιωτικές σχολές εκτός από το εθνικό;
Έχει κανείς να προτείνει καμια καλή σχολή;
Ευχαριστώ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.

Ariel99

Νεοφερμένος

Η Ariel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε 1η φάση θέλω να δω τι παιζει πανω κάτω με τις σχολές γιατί έχω ακουσει διάφορα και έχω μπερδευτεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.

Ariel99

Νεοφερμένος

Η Ariel99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Επειδη στο εθνικό δεν πρέπει να έχεις κλείσει τα 25,θελω να δω αν ισχυει το ίδιο και στις ιδιωτικές. Τώρα είμαι 20 και επειδή δεν θα έχω τελειώσει τις σπουδές μου μέχρι τα 22 θέλω να δω αν θα πρεπει να ασχοληθώ παραλληλα ή αν γίνεται αφου αποφοιτησω από την 1η μου σχολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top