Ερωτική σχέση και πανελλήνιες

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Είπα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα. :)

Θεωρείτε πως είναι δύσκολο να διατηρηθεί μια σχέση κατά τη διάρκεια των πανελληνίων;; Γιατί;;

Έχει βρεθεί κάνεις σε αυτή τη θέση;; πως το αντιμετωπισατε;;

Τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν σε μια τέτοια θέση;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Όταν προσπαθεί κάποιος να πετύχει ένα στόχο , καλύτερα να αποφεύγει οτιδήποτε τον αποπροσανατολίζει. Αλίμονο βέβαια, αν πρέπει να περιορίσει τις ανθρώπινες σχέσεις για να πετύχει στις εξετάσεις. Απλά, όσο μεγαλύτερη σταθερότητα έχει συναισθηματικά , τόσο πιο συγκεντρωμένος είναι.
Εγώ προσωπικά περιόρισα στο μέγιστο και τις βόλτες μου και τις "σχέσεις" διότι η προσοχή μου αποσπάται αμέσως και οποιαδήποτε στιγμή θα μπορούσα να τα είχα παρατήσει. :P
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Όταν προσπαθεί κάποιος να πετύχει ένα στόχο , καλύτερα να αποφεύγει οτιδήποτε τον αποπροσανατολίζει. Αλίμονο βέβαια, αν πρέπει να περιορίσει τις ανθρώπινες σχέσεις για να πετύχει στις εξετάσεις. Απλά, όσο μεγαλύτερη σταθερότητα έχει συναισθηματικά , τόσο πιο συγκεντρωμένος είναι.


Πράγματι.. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσο επηρεάζεται ένα παιδί όταν ερωτεύεται.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Put the relationship on hold.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tι ακριβώς ερωτεύονται στα 17;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
nPb, εσύ στα 20 ερωτεύτηκες πρώτη φορά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όχι, απλά μου έκανε εντύπωση. :P Γιατί βλέπω και τον Κικίλια-Μπαλατσινού....
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν τους ξέρω, αλλά κάτι θα ξέρεις. :P
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Θα πω πως κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Ξέρω περιπτώσεις ζευγαριών που πέρασαν μαζί –και με μεγάλη επιτυχία– το λούκι των Πανελληνίων. Αν είσαι με ένα άτομο με το οποίο συνεννοείστε και υπάρχει αλληλοκατανόηση, εγώ θεωρώ ότι μία σχέση όχι απλά δεν σε αποσπάει από το στόχο σου αλλά μπορεί να αποτελέσει και πηγή μεγάλης στήριξης.
Φυσικά, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν σέβονται την ανάγκη που έχει το άλλο άτομο να διαβάσει, να κάνει επαναλήψεις κλπ. – με τέτοια άτομα, καλό είναι να αποφεύγονται οι σχέσεις, ναι, γιατί πραγματικά μπορούν να επιδράσουν αρνητικά. Αλλά σε μία σχέση αλληλοκατανόησης δεν θεωρώ ότι δημιουργούνται τέτοια θέματα.
Εγώ στην τρίτη Λυκείου ήμουν μπλεγμένη σε μια on-off κατάσταση, απολύτως ερωτευμένη με τον σπαραξικάρδιο, μοιραίο τρόπο που ερωτεύονται τα 17χρονα αλλά, παρά το teenage drama, δεν θεωρώ ότι αυτή η κατάσταση μου στέρησε κάτι ή με απέτρεψε από το να κάνω κάτι. Το ότι δεν έγραψα όσο καλά περίμενα ήταν αποτέλεσμα άλλων παραγόντων, κάποιων σοβαρών (υγείας) και κάποιων αναμενόμενων ("εγώ δεν μπορώ να μάθω παπαγαλία, μισώ την παπαγαλία" κλπ.).:P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Κακή ιδέα γενικά ,να έχεις σχέσεις εκείνη την περίοδο . Φάσεις ναι όσες θες,αλλα σοβαρές σχέσεις dunno . Είναι πιθανό ο καθένας να περάσει αλλού και να σπάσει οτι έχεις ούτως η άλλως,να γίνονται τσακωμοί οπότε να μην είσαι 100% συγκεντρωμένος και άλλα τέτοια . Αλλα γενικά όπως είπε και η Wrong εξαρτάται τα άτομα . Άλλοι μπορεί να το βλέπουν ως αφορμή να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους ώστε να μπορούν στο τέλος ελεύθεροι να δουν ο ένας τον άλλο ή έστω να μιλήσουν και άλλοι ως πρωταρχικό λόγο να τεμπελιάζουν ή να κάνουν οτιδήποτε άλλο απο το να διαβάζουν .
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αν εχεις με συνομιλικη σχεση που δινει κι αυτη πανελληνιες σιγουρα θα υπαρχει κατανοηση και απ'τους 2.
Αν ειναι με αλλη ηλικια μακρια.Οι σχεσεις απαιτουν χρονο πχ να βρισκεσαι με τον αλλο και εγω προσωπικα δεν τον εδωσα αυτον τον χρονο. Ασε που πολλοι αν χωρισουν μπορει να πεσουν ψυχολογικα
 

Elmarsia

Νεοφερμένος

Η Elmarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Περίπτωση από περίπτωση διαφέρει όμως σε γενικές γραμμές είμαι κατά. Θεωρώ πως αυτόν τον 1 χρόνο (και λιγότερο βασικά) που διαρκούν οι πανελλήνιες θα ήταν καλύτερο κάποιος να επικεντρωθεί στο διάβασμα και τον στόχο του. Μετά θα έχει όλη τη ζωή μπροστά του για να κάνει όσες σχέσεις θέλει, δεν θα σωθεί με τον 1 χρόνο! Κάτι που πρέπει επίσης να συνυπολογίσει κάποιος που αμφιταλαντεύεται για αυτό το θέμα είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα η σχέση που θα κάνεις στα 17-18 θα τελειώσει αργά ή γρήγορα και μετά τι θα μείνει; Το αποτέλεσμα των πανελληνίων... Οπότε, αξίζει για κάτι πρόσκαιρο να θυσιάσεις κάτι μακροχρόνιο και τόσο σημαντικό όσο είναι το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις; Τέλος, να σημειώσω ότι γνωρίζω περίπτωση κοπέλας που χώρισε 1-2 μήνες πριν τις πανελλήνιες και αυτό την επηρέασε σε τέτοιον βαθμό που δυσκολευόταν ακόμα και να συγκεντρωθεί στο διάβασμα.
Όπως και να'χει, ο καθένας γνωρίζει τις αντιδράσεις, τον αυτοέλεγχο, κλπ που έχει και αν θα μπορούσε να διαχειριστεί κάτι τέτοιο. Εγώ όμως θα κλείσω με έναν εμπεριστατωμένο και άκρως επιστημονικό τρόπο(:smartass:) που δεν αφήνει περιθώρια αμφιβολίας... Δυο καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν χωράνε:laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
To θέμα δεν ειναι αν θα κάνεις σχέση αλλα με ποιον/ποιά. Προσωπικά δυσκολα τσακωνομαι με το ταιρι μου (αν και ειναι δυσκολο να το πιστεψει κάποιος αυτο) :P

μπορει να περάσουν και 3 μηνες και να μην τσακωθουμε ουτε μια φορά. Εμενα ένας πολυ καλος μου φιλος (που τωρα δεν μιλαμε πια λογω του οτι εχει κανει οικογένεια) ειχε σχέση παρακαλω απο τα τελη της Β Λυκειου (εποχες 2003) τι ωραιες εποχές! Τεσπα .... απο τοτε τα ειχανε και περνουσε μια χαρα και τωρα ειναι ακομα μαζι. Μια χαρα πέρασε αυτος στην πρωτη του επιλογή (ΑΣΟΕΕ) βασικα πολυτεχνειο ηθελε αλλα δεν έφταιγε η σχεση που δεν πέρασε αυτα ειναι και λιγο τυχερά. Περνουσε Πάτρα αλλα δεν ηθελε να πάει. Η Άλλη πέρασε Νομικη Θεσσαλονικης (1η επιλογη η Νομικη) αλλα ηθελε Αθηνα ξαναέδωσε λοιπον και πέρασε Αθήνα.

Ολα ειναι σχετικά παιδιά. Ολα ειναι σχετικα. Προσωπικά δεν θα ήμουν αρνητικος αμα ήξερα πως το παιδι ή το ανηψάκι μου έχει σχέση και ειναι Γ Λυκείου. Αμα θέλει ας περάσει Πανεπιστημιο αν δεν θέλει ας μην περάσει.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δυστυχώς η περίοδος των πανελληνίων είναι δύσκολη, καθώς απαιτεί πολύ διάβασμα και συγκέντρωση:/ Θεωρητικά, το καλύτερο θα ήταν να μείνει κάποιος αφοσιωμένος στον στόχο του, και όσο (και αν) γίνεται να βγαίνει καμιά βόλτα με τους φίλους του, για να μην αποκοπεί εντελώς από την κοινωνική του ζωή.Στη πραγματικότητα όμως, όταν ερωτεύεσαι κάποιον δεν μπορείς να προγραμματίσεις το πότε θα γίνει.
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καταθέτοντας την εμπειρία που έχω αποκομίσει από τα 20 χρόνια διδασκαλίας και προετοιμασίας μαθητών για τις Πανελλήνιες, έχω να πω ότι το άθροισμα «Ερωτική σχέση + πανελλήνιες» δίνει κατά 98% αρνητικό αποτέλεσμα. Τώρα πώς καταμερίζεται αυτό, δηλαδή αν την πληρώνει το ένα από τα δύο μέρη ή και τα δύο... έχει σημασία; Όχι! Είτε την πληρώσει το ένα από τα δύο μέρη είτε και τα δύο, το κακό έχει γίνει.

Γι' αυτό, η συμβουλή μου είναι μία και απλούστατη:

Σαν ξεκινήσεις να προετοιμάζεσαι για πανελλήνιες (και μιλάμε για σοβαρή προετοιμασία, όχι χαχαμπούχα, τρεις λαλούν και δυό χορεύουν), ξέχνα εντελώς τα γκομενιλίκια, αλλιώς έχεις 98% πιθανότητα να τα πληρώσεις ακριβά!

Α! Ξέχασα μια... λεπτομερειούλα :P

Ο γράφων, είναι παθών! Άκου, να μαθαίνεις!

Την δεύτερη φορά που έδωσα πανελλήνιες (και είχα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου για διάβασμα), προσπαθούσα να καταφέρω μια κοπέλα που ήταν 2-3 χρόνια μεγαλύτερή μου. Έφαγα μια πανηγυρική χυλόπιτα και έκανα πολύ καιρό να στρώσω το κεφάλι μου ξανά για διάβασμα. Τι διάβασμα δηλαδή... κορόιδευα τον εαυτό μου στην ουσία. Αποτέλεσμα;

Πάμε για τρίτη -και φαρμακερή- φορά πανελλήνιες!

Δύο κοπέλες μού άρεσαν καθ' όλη την χρονιά. Είχα πιάσει τα 19, πήγαινα στα 20 όμως και ευτυχώς είχε καλύτερη κυκλοφορία στο κεφάλι μου η φαιά ουσία. Το όμορφο συναίσθημα του έρωτα, όμως, με έβαλε στο τριπάκι να τις κυνηγήσω (βάλε άλλες δύο χυλόπιτες, μάστορα). Ήταν ισχυρότερο από την λογική (= τρίτη φορά πανελλήνιες). Ευτυχώς, νίκησε η λογική και η πολύ μεγάλη μου επιθυμία να περάσω στο Πανεπιστήμιο. Μάλιστα, με την μία κοπέλα ήμασταν στην ίδια τάξη στο φροντιστήριο και -καλή της ώρα όπου κι αν είναι- μου μίλησε ανοιχτά και σοβαρά, συγκροτημένα και μυαλωμένα: «Έχω βάλει σκοπό να περάσω. Δεν θέλω έρωτες, σχέσεις και τα σχετικά». Με έτσουξε -ήταν πολύ ωραία σερβιρισμένη χυλόπιτα, το παραδέχομαι, και πολύ λογική-, αλλά ευτυχώς γρήγορα ήρθα στα σύγκαλά μου και έριξα ξανά τα μούτρα μου στο διάβασμα. Με την δεύτερη ήταν πιο ανώδυνη -αυτή ήταν ήδη φοιτήτρια και η καρδιά της ήταν αλλού (αργότερα το έμαθα)- και ευτυχώς και από κει βγήκα με αμυχές.

Λοιπόν, boys and girls, κοιτάξτε να κουμαντάρετε τις ορμόνες σας την χρονιά που δίνετε τις πανελλήνιες και χρόνο και ευκαιρίες για έρωτα θα έχετε... ουουουουου πάαααρα πολλές! Σας καταλαβαίνω απόλυτα, διότι το ζω κάθε χρόνο και έτσι δεν ξεχνώ κι εγώ τα δικά μου, όταν ήμουν στην ηλικία σας.

Όσοι ήδη βρίσκεστε σε σχέση, τον νου σας! Προσέχετε τι λέτε και τι κάνετε με το ταίρι σας και προσπαθήστε αμφότεροι να δείχνετε κατανόηση. Τα νεύρα είναι τεντωμένα αυτήν την χρονιά και εύκολα αρχίζει ένας καβγάς. Βέβαια, τα νεύρα γενικώς είναι στην τσίτα στην εφηβεία, αλλά στο άθροισμα «εφηβεία + πανελλήνιες + νεύρα», ο όρος «νεύρα» αυξάνει πολύ το αποτέλεσμα.

Αυτά. Πολύ σαν καθηγητής μίλησα και σας την έσπασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ενας που χει στοχους υψηλοβαθμες σχολες δεν κανει τετοια πραγματα οταν δινει.ξαναλεω για υψηλοβαθμες.ενας που ναι οτι κατσει τα κανει αυτα
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
ενας που χει στοχους υψηλοβαθμες σχολες δεν κανει τετοια πραγματα οταν δινει.ξαναλεω για υψηλοβαθμες.ενας που ναι οτι κατσει τα κανει αυτα
Και τι να κάνουμε ρε μπαρμπα ευκλειδη αν είχαμε σχέση πριν ξεκινήσουμε την προετοιμασία; Να χωρίσουμε;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι σημαίνει ο όρος υψηλόβαθμες σχολές; Τα Ελληνικά μου δεν με βοηθούν. Δυο χιλιετίες και αναλύουμε τις υψηλόβαθμες σχολές.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top