Τμήμα Στατιστικής

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι 2ο πτυχίο το τμήμα στατιστικής Αθήνας.

Έχει περάσει κανείς εκεί, να μου πει την γνώμη του για το πρόγραμμα σπουδών που έχει , τα επαγγελματικά δικαιώματα και να με πληροφορήσει για αυτό γενικότερα ή ειδικότερα αξίζει ; Συνδυάζει μαθήματα πληροφορικής και προγράμματα στατιστικής διαχείρισης πχ SPSS?

Γενικά ένας απόφοιτος πρώτου τμήματος από θεωρητική κατεύθυνση με βασικές και στοιχειώδες γνώσεις μαθηματικών εννοείται με διάβασμα και προσπάθεια θα μπορέσει να αντεπεξέλθει ;


Όποιο σχόλιο θα μου ήταν πολύ βοηθητικό. Ευχαριστώ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Η στατιστική είναι κλάδος των μαθηματικών οπότε όπως καταλαβαίνεις θα έχεις πρόβλημα, και μάλιστα μεγάλο μιας και αν κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών θα δεις ότι έχει αρκετά τέτοια μαθήματα.
Θα πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις απειροστικο λογισμό πριν την εισαγωγή σου στο τμήμα.
Τώρα για επαγγελματικα δικαιώματα κτλ δεν γνωρίζω μπες στα σαιτς των δύο τμημάτων στατιστικης (ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ) και δες τι παίζει.

PS: Μπορείς να χρησιμοποιείς την αναζήτηση στο φόρουμ και να γράφεις σε σχετικα θρεντς που ήδη υπάρχουν χωρις να ανοίγεις καινούρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η στατιστική είναι κλάδος των μαθηματικών οπότε όπως καταλαβαίνεις θα έχεις πρόβλημα, και μάλιστα μεγάλο μιας και αν κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών θα δεις ότι έχει αρκετά τέτοια μαθήματα.
Θα πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις απειροστικο λογισμό πριν την εισαγωγή σου στο τμήμα.
Τώρα για επαγγελματικα δικαιώματα κτλ δεν γνωρίζω μπες στα σαιτς των δύο τμημάτων στατιστικης (ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ) και δες τι παίζει. PS: Μπορείς να χρησιμοποιείς την αναζήτηση στο φόρουμ και να γράφεις σε σχετικα θρεντς που ήδη υπάρχουν χωρις να ανοίγεις καινούρια!

Καλησπέρα :)

Ναι σίγουρα είναι κλάδος και σίγουρα θα είναι δύσκολα, απλά είμαι αρκετά βιτσιόζα :P , και θα το έβλεπα ως πρόκληση ώστε να τα καταφέρω. Απλά θα ήθελα αντικειμενική γνώμη των φοιτητών που είναι ήδη στο τμήμα να μου πουν, πέρα όσο μπορώ να δω εγώ στο πρόγραμμα σπουδών. Μερικά λογισμικά επιφανειακά έχουμε κάνει στο τμήμα και ελπίζω με τα νέα μαθήματα να κάνουμε περισσότερα και εις βάθος ανάλυση! Ναι απλά επειδή το τμήμα μου ασχολείται πολλή με έρευνα και απαιτεί γνώσεις στατιστικής θα ήθελα τα συνδέσω για αυτό ρώτησα μπορεί να μην τα καλύπτουν τα sites. Σε ευχαριστώ πάντως:)

Υγ: . Έχεις δίκιο σε αυτό, το κάνω συνέχεια από βαρεμάρα (είμαι ειλικρινής τουλάχιστον) :P, αλλά πέρα από την πλάκα ισχύει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Καλησπέρα :)

Ναι σίγουρα είναι κλάδος και σίγουρα θα είναι δύσκολα, απλά είμαι αρκετά βιτσιόζα :P , και θα το έβλεπα ως πρόκληση ώστε να τα καταφέρω. Απλά θα ήθελα αντικειμενική γνώμη των φοιτητών που είναι ήδη στο τμήμα να μου πουν, πέρα όσο μπορώ να δω εγώ στο πρόγραμμα σπουδών. Μερικά λογισμικά επιφανειακά έχουμε κάνει στο τμήμα και ελπίζω με τα νέα μαθήματα να κάνουμε περισσότερα και εις βάθος ανάλυση! Ναι απλά επειδή το τμήμα μου ασχολείται πολλή με έρευνα και απαιτεί γνώσεις στατιστικής θα ήθελα τα συνδέσω για αυτό ρώτησα μπορεί να μην τα καλύπτουν τα sites. Σε ευχαριστώ πάντως:)

Υγ: . Έχεις δίκιο σε αυτό, το κάνω συνέχεια :P, θα αρχίσω να κάνω αναζήτηση ;)

Απ'όσο ξέρω, εδώ, (ενεργά) μέλη τέτοιων τμημάτων δεν έχουμε. Ρώτα σε γκρουπακια στο fb, κάθε τμήμα έχει δεν γίνεται να μην βρεις.
Πάντως δεν ήθελα να σε αποθαρρυνω, αν το θες κυνήγησε το! Απλώς το γεγονός οτι αν σου πει τώρα κανείς βρες την παράγωγο και εσύ αρχίζεις να σκέφτεσαι ένα-ένα τα χωριά της Ηπείρου είναι πρόβλημα :hehe:.
Πρέπει οπωσδήποτε να καλύψεις ύλη απειροστικου λογισμου!
Καλή τύχη!!

PS: Ναι επειδή το παρατήρησα στο είπα :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω, εδώ, (ενεργά) μέλη τέτοιων τμημάτων δεν έχουμε. Ρώτα σε γκρουπακια στο fb, κάθε τμήμα έχει δεν γίνεται να μην βρεις. Πάντως δεν ήθελα να σε αποθαρρυνω, αν το θες κυνήγησε το! Απλώς το γεγονός οτι αν σου πει τώρα κανείς βρες την παράγωγο και εσύ αρχίζεις να σκέφτεσαι ένα-ένα τα χωριά της Ηπείρου είναι πρόβλημα :hehe:.
Πρέπει οπωσδήποτε να καλύψεις ύλη απειροστικου λογισμου!
Καλή τύχη!! PS: Ναι επειδή το παρατήρησα στο είπα :flowers:

Έγινε , θα κάνω και εκεί μια ανασκόπηση. Όχι δεν με αποθαρρύνεις, καλή είναι και η προσγείωση αν παίρνουν τα μυαλά μου αέρα ... Καλά εννοείται ότι θέλει διάβασμα και μία επανάληψη διάβασμα και τα βασικά του σχολείου ώστε να συνεχίσω εκεί, αν και ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση, απλά για βασικές γνώσεις. Ναι καταλαβαίνω τι λες για αυτό και εύχομαι και ζήτησα αφού μας ρώτησαν να μπουν μαθήματα στατιστικής αλλά σε περιβάλλον πληροφορικής περισσότερο.
Υγ: :huglove: thanxs :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top