Κόστος διαβίωσης στην Κύπρο

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Με ενδιαφερει το κοστος μετακινησης στην Κυπρο. Δηλαδη ποσο κοστιζει μια μεταφορα με πλοιο στη Λεμεσο. Ξερει κανεις ποια εταιρια αναλαμβανει τα δρομολογια Ελλαδας-Κυπρου;
Πλέον δεν μπορείς να πας με πλοίο στην Κύπρο από Ελλάδα (ούτε βέβαια και το αντίστροφο).
Μόνο αεροπορικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Στεκει αυτο που λες γιατι οτι βρισκω ειναι απο εποχη δραχμης (!). Τι γινεται ρε παιδια. Χωρις να ξερω εαν εχει παιχτει τιποτα ή αν απλως δεν εχει ζητηση, μου φαινεται μεγαλη μαλακια.

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στεκει αυτο που λες γιατι οτι βρισκω ειναι απο εποχη δραχμης (!). Τι γινεται ρε παιδια. Χωρις να ξερω εαν εχει παιχτει τιποτα ή αν απλως δεν εχει ζητηση, μου φαινεται μεγαλη μαλακια.

Ευχαριστω

Εχει πολλες πτησεις καθημερινα Αθηνα-Λαρνακα οποτε αν την ψαχνεις νωρις θα βρισκεις καλες τιμες. Και απο Θεσσαλονικη πετανε, πιο λιγα βεβαια και τους καλοκαιρινους μηνες απο Ηρακλειο και Ροδο επισης. Επισης υπαρχουν και καποιες πτησεις για Παφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ΕΠΕΙΓΩΝ!!!! Παιδιά γνωρίζει κανείς πιο είναι το κόστος ζωής ενός φοιτητή στη Κύπρο; Κυρίως για τα ενοίκια ρωτάω. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αξίζει η Κύπρος για σπουδές. Ούτε από οικονομική άποψη αλλά και ούτε από άποψη ποιότητας σπουδών. Αν έχεις τα λεφτά για Κύπρο καλύτερα να ψαχτείς για καμιά Σκωτία, όπου έχει και κορυφαία πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Σοβαρά; Εγώ έχω ακούσει τα ακριβώς αντίθετα... Προσωπικά σκέφτομαι να σπουδάσω Ιατρική ή Νοσηλευτική και από ότι έμαθα διορίζεσαι άμεσα. Όσον αφορά τα χρήματα δεν είμαι και σε καλή κατάσταση, αλλά το παλεύουμε. Για αυτό και καίγομαι να μάθω για το κόστος εκεί. Σε ευχαριστώ πάντως για τη άποψή σου!:)

Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω το κόστος διαβίωσης ενός φοιτητή. Οποιοσδήποτε γνωρίζει στα σίγουρα ας μου απαντήσει. Οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ!!

Υ.Γ. Ισχύει ότι το δικαίωμα να σπουδάσεις στη Κύπρο το έχεις μέχρι και το δεύτερο έτος, αφότου έχεις αποφοιτήσει; Συγκεκριμένα, εγώ είμαι απόφοιτη της σχολικής χρονιάς 2014-2015. Του χρόνου θα έχω το δικαίωμα να δηλώσω τα πανεπιστήμια της Κύπρου; Και πάλι ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εξαρτάται από την περιοχή της Κύπρου νομίζω. Θυμάμαι πέρσι ένα παιδί από Κύπρο (δυστυχώς δεν θυμάμαι από πού ακριβώς), μας έλεγε ότι το κόστος ζωής στην Κύπρο είναι 2πλάσιο και ίσως 3πλάσιο από της Θεσσαλονίκης που σπουδάζει τώρα. Βέβαια μιλούσε κυρίως για έξοδα όπως φαγητό και nights-out, αλλά αν είναι να πας και να είσαι σαν ερημίτισσα, νομίζω πρέπει να το συμπεριλάβεις κι αυτό στην απόφασή σου.
Επίσης ο ίδιος θυμάμαι μας έλεγε στο 1ο έτος ότι από γιατρούς η Κύπρος είναι αρκετά κορεσμένη. Έχει έλλειψη σε οδοντιάτρους.

Μας έρχονται πάρα πολλοί Κύπριοι είναι η αλήθεια, και δεν είναι και κανένα τεράστιο νησί πληθυσμιακά. Άραγε αυτό γίνεται επειδή εκεί οι σπουδές τους δεν αξίζουν ή γιατί καλλιεργείται η νοοτροπία "στα 18 φεύγεις απ' το σπίτι" και τους είναι ευκολότερο να έρθουν Ελλάδα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:)

Οι Κύπριοι χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες
τους πλούσιους οι οποίοι σπουδάζουν συνήθως Λονδίνο ή σε άλλες χώρες της Ε.Ε (oι δεύτεροι κατά βάση πάνε ιατρική),
στους μεσαίους - φτωχούς που σπουδάζουν Ελλάδα ή Κύπρο

και έχουμε μια άλλη κατηγορία που σπουδάζουν πλέον Κύπρο είτε σε δημόσιο Πανεπιστήμιο είτε σε ιδιωτικό ή απλά δουλεύουν..

Οι φτωχοί Κύπριοι θεωρούνται πλούσιοι εδώ....

Το κόστος ζωής της Κύπρου είναι μεγάλο για αυτό τα ιδιωτικά πανεπιστήμια εκεί κάνουν έκπτωση στους Ελλαδίτες.

Το επίπεδο εκπαίδευσης είναι αρκετά καλό και με εξαίρεση την ιατρική για το δημόσιο τμήμα γιατί το ιδιωτικό είναι κατά πολύ ανώτερο από τα ελληνικά.

Στην Κύπρο μία νοσηλεύτρια ΔΕ παίρνει 2500+ ενώ ένας ιατρός μπορεί να φτάσει τα 6000 ευρώ....

Στην Κύπρο ο κόσμος έχει κατά βάση αυτοκίνητα ενώ τα λεωφορεία μπήκαν πριν από λίγα χρονια χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Όταν πατε Κύπρο καλό είναι να έχετε ένα αυτοκινητακι (η βεντζίνη ειναι φτηνή, διόδια δεν υπάρχουν) Το κόστος των supermarket και των αγορών είναι δύο φορές πάνω ή τρεις φορές πάνω από το δικό μας.

Το γιατί σπουδάζουν οι Κύπριοι Ελλάδα είναι το ότι αν ένα κράτος σου δίνει την δυνατότητα να σπουδάσεις σε ένα καλό θεωρητικά πανεπιστήμιο τζάμπα γιατί να μη το κάνεις;; Οι φίλοι μας Κύπριοι παίρνουν τα βιβλία τους τζάμπα, σπουδάζουν τζάμπα στην γλώσσα τους και έχουν μία ζωή πολύ φτηνότερη από την δική τους στην Κύπρο.

Οι Κύπριοι δίνουν Παγκύπριες που είναι αντίστοιχο με τις ΔΕΣΜΕΣ τις δικές μας (οι τυπάδες εκεί δεν αλλάζουν το σύστημα κάθε λίγο που κάνουν εδώ) παλιά ήταν πολύ δύσκολες εξετάσεις περνούσες όμως εύκολα σε σχολές δεύτερης κατηγορίας (π.χ.Κτηνιατρική, νοσηλευτική ΑΕΙ είχαν σχεδόν ελέυθερη πρόσβαση) επειδή όσοι Κύπριοι δε περνούσαν σε Νομικές και ιατρκές που είναι για αυτούς οι πιο μουράτες πηγαίνανε σε άλλη χώρα και το κάνανε.

Τώρα επειδή υπάρχουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που είναι παραρτήματα Αγγλικών και είναι εξαιρετικής ποιότητας όλο και λιγότεροι Κύπριοι ασχολούνται με τις γνώσεις του σχολείου οπότε πλέον τα περισσότερα 18 παιδάκια από Κύπρο είνα αμορφωτα.

Από το να δώσετε λεφτά στην Βουλγαρία , στην Ρουμανία , στην Τσεχία, στην Ιταλία καλύτερα να τα δώσετε στην Κύπρο παιδιά .... και σίγουρα είναι πολύ καλύτερη επιλογη να πας Κύπρο από το να μας στα ΙΕΚ της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από αυτό: https://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

Αλλά με επιφύλαξη γιατί εξαρτάται από χρήστες και δε νομίζω να έχει πολλούς στην Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:
Στην Κύπρο μία νοσηλεύτρια ΔΕ παίρνει 2500+ ενώ ένας ιατρός μπορεί να φτάσει τα 6000 ευρώ....

Θα πας να ζήσεις Κύπρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα πας να ζήσεις Κύπρο;

Όχι οι Κύπριοι είναι ψωνισμένοι και αμόρφωτοι (η πλειοψηφία) και οι ιατροί αν και πολλοί έχουν πολύ χαμηλότερο επίπεδο από δω (πάλι όχι όλοι)

Πάντως τους νοσηλευτές τους έχουν πολύ υψηλά στην εκτίμηση τους εκεί σε αντίθεση με εδώ που τους έχουν για τον π.... . Αν συνέχιζα νοσηλευτική καριέρα θα πήγαινα Κύπρο 100% ως ιατρός θα πάω μόνο αν δε βγάζω πολλά εδώ ώστε να μπορώ να ζήσω καλά. Φυσικά για ειδικότητα ούτε λόγος για Κύπρο.

Είμαι σίγουρος πως σε 20 χρόνια από την στιγμή που ιδρύθηκε δημόσιο πανεπιστήμιο ιατρικης στην Κύπρο και έχει ένα εξαιρετικό ιδιωτικό να το ανταγωνιστεί θα ξεπεράσει την Ελλάδα σε ποιότητα αλλά εχουν ψωμιά να φάνε ακόμα οι φίλοι μας. Οπότε μελλοντικά δε το αποκλείω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Δηλαδή αν δεν έχεις γερό πορτοφόλι δύσκολα τα βγάζεις πέρα; Εκεί είναι δύσκολο να βρεις δουλειά ενώ σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnstantina16

Νεοφερμένος

Η kwnstantina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι Κύπρια , και μπορώ να σας επιβεβαιώσω πως η ζωή εδω περα ειναι πάρα πολυ ακριβή. πολύ καλύτερα να μίνετε Ελλάδα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top