Βοήθεια/Απορίες σε Μαθηματικά Τριτοβάθμιας

lenovo_lover

Νεοφερμένος

Η lenovo_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
συγνώμη αλλα σε ποια γραμμή της εκφωνησης είδες να λέει οτι δεν επιτρέπονται επαναληπτικοι συνδυασμοί;;;
Στην τελική δεν απαγορευεται να υπαρξει πινακιδα οπως πχ η ΑΑΑ7777 και μη ξεχνας οτι οι επαναληπτικοί συνδυασμοί είναι γνήσιο υποσύνολο όλων των πιθανών 7ψηφιων πινακίδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν λέμε συνδυασμούς εννοούμε κατά κανόνα μη επαναληπτικούς συνδυασμούς(χωρίς επανάθεση), για λόγους σαφήνειας. Δεν έχω ιδέα αν οι πινακίδες όντως το εξαιρούν, αλλά μου φαίνεται και πάλι περίεργο να μην το λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Η λύση του Νίκου μου μοιάζει προς τη σωστή κατεύθυνση. Μάλιστα επειδή

νομίζω ότι το υπόλοιπο των πινακίδων μπορεί να μοιραστεί ισόποσα σε απ' τις ομάδες ( 1 πινακίδα ανά ομάδα ) πινακίδων με ίδια πρώτα και τελευταία ψηφία. Οπότε θα έχω ομάδες πινακίδων με μέλη ανά ομάδα και ομάδες πινακίδων με μέλη ανά ομάδα.
Άρα σε κάθε περίπτωση θα έχω τουλάχιστον αμάξια με το ίδιο πρώτο και τελευταίο ψηφίο στην πινακίδα.

Όλ' αυτά με επιφύλαξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έστω ότι κατηγοριοποιούμε τα αυτοκίνητα σε γκρουπ:
Α1-> Η πινακίδα αρχίζει από Α και τελειώνει σε 1
Α2
Α3
...
Α0
Β1
Β2
...
Β0
...
...
Χ0

Το σύνολο των γκρουπ είναι το καρτεσιανό γινόμενο των Γραμμάτων επί των Αριθμών:
Ν=14*10=140 γκρουπ

Αν υποθέσουμε ότι ο πληθυσμός αποτελείται από 140 αυτοκίνητα, τότε, στην ελάχιστη περίπτωση, θα υπάρχει από 1 φορά ο κάθε συνδυασμός.
Αν ο πληθυσμός είναι 141 αυτοκινήτα, τότε, στην ελάχιστη περίπτωση, θα υπάρχει 1 συνδυασμός που θα εμφανίζεται 2 φορές.

Επαγωγικά βρίσκουμε ότι για πληθυσμό στο διάστημα [140i+1,140i+140)] η ελάχιστη επανάληψη είναι i+1.
Ο ζητούμενος πληθυσμός αναλύεται σε 140*71+60, δηλαδή, βρίσκεται στο διάστημα για i=71. Άρα, είναι βέβαιο ότι θα υπάρχουν τουλάχιστον 72 αυτοκίνητα τα οποία θα ξεκινούν από το ίδιο γράμμα και θα καταλήγουν στον ίδιο αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenovo_lover

Νεοφερμένος

Η lenovo_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εκτως απο το καρτεσιανο γινόμενο μήπως γινεται να μ δωσετε και μια λυση με την αρχη του περιστερωνα; ευχαριστω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Δεν ήξερα ακριβώς την αρχή του περιστερώνα σ' αυτή τη μορφή αλλά από εδώ και συγκεκριμένα στην παράγραφο strong form προκύπτει ότι αν έχω πινακίδες οι οποίες τοποθετούνται σε υποθετικά «κουτιά» (όσα και τα γκρουπάκια στα οποία χωρίζονται οι πινακίδες ανάλογα με το πρώτο και το τελευταίο ψηφίο), τότε τουλάχιστον ένα «κουτί» θα περιέχει τουλάχιστον (*) πινακίδες. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχουν τουλάχιστον πινακίδες που θα αρχίζουν και θα τελειώνουν με το ίδιο ψηφίο.

(*)Με συμβολίζεται το ακέραιο μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenovo_lover

Νεοφερμένος

Η lenovo_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οοο τελεια με αυτον ακριβως τον τροπο ήθελα να την λύσω σε ευχαριστω!!! :D
Για την ακριβεια την έλυσες με την γενικευμενη αρχή του περιστερωνα... όσο για το συμβολάκι που χρησιμοποίησες ίσως να ήταν "ορθότερο" αυτό του ορισμού https://postimg.org/image/lml5fp24l/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
όσο για το συμβολάκι που χρησιμοποίησες ίσως να ήταν "ορθότερο" αυτό του ορισμού https://postimg.org/image/lml5fp24l/
Όχι δεν είναι. Θεώρησα λανθασμένα ότι κάτι που δεν ισχύει αν ο είναι ακέραιος :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Kαλησπερα,αν μπορει καποιος που γνωριζει ας μου πει αν η παρακατω ασκηση στα διακριτα μαθηματικα ειναι σωστη/λαθος και αν υπαρχει καποιο λαθος στον τροπο σκεψης μου.

screencapture-s1-daumcdn-net-editor-fp-service_nc-pencil-Pencil_chromestore-html-1430674685670.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Kαλησπερα,αν μπορει καποιος που γνωριζει ας μου πει αν η παρακατω ασκηση στα διακριτα μαθηματικα ειναι σωστη/λαθος και αν υπαρχει καποιο λαθος στον τροπο σκεψης μου.

View attachment 58883
Σε άλγεβρα Boole η παράσταση γράφεται ως
Παίρνουμε το συμπλήρωμα:
.
Άρα
.
Δηλαδή η παράσταση που έδωσες απλοποιείται σε:

Με επιφύλαξη.
Ουσιαστικά χρησιμοποιήθηκαν οι κανόνες του Ντε Μόργκαν που λένε ότι
και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μερικές απορίες παιδιά, όσον αφορά τον διανυσματικό λογισμό...

1) Πως αποδεικνύουμε ότι ένα σύνολο είναι λεία επιφάνεια στον R^3 ;
2) Πως βρίσκουμε τα σημεία της που είναι πλησιέστερα σε ένα άλλο; (π.χ το (0, 0, 0))
3) Τέλος ένα ολοκλήρωμα όπως το cos^4 πως το υπολογίζουμε ; Εκμεταλλευόμαστε το γεγονός πως cos^2 = (cos2x - 1)/2
Οδηγεί όμως αυτό σε κάτι άμεσα όταν μιλάμε για εις το τετράγωνο ή κάνουμε κύκλους ? Λίγο που το δοκίμασα δεν μου κατέβηκε κάποιος άμεσος τρόπος...

Αν μπορεί κάποιος, θα ήθελα να μου απαντήσει πάνω σε παράδειγμα.
Θα μπορούσε ενδεχομένως να βασιστεί στο παρακάτω:
S = {(x, y, z) ε R^3 : z^2 − xy − 1 = 0}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top