Τεχνικός υπολογιστών μόνο από ΕΠΑ.Λ;

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είμαι πολύ μπερδεμένος και το σύστημα της Ελλάδας δεν βοηθάει καθόλου!Αυτή τη στιγμη παώ γενικο λύκειο ομως εμαθα πως για να γινώ τεχνικος Η/Υ και δικτυων πρεπει να παω ΕΠΑ.Λ...τωρα ειναι αργα αλλα απο τι ξερω μπορω να παω ΕΠΑ.Λ του χρονου!Γιατι διαβασα καποια θεματα σχετικα με ΕΠΑ.Λ δεν θα παω για να ντεπελιασω αλλα για να γινω αυτο που μου αρεσει :)!Μπορειτε λοιπον σας παρακαλω να με καθοδηγησεται λιγακι???Σας ευχαριστω και συχαρητηρια για αυτο το φανταστικο και πολυ χρησιμο forum :)!

Y.Σ υπαρχει ΕΠΑ.Λ κοντα στην εκκλησια του αγιου Στελιανου στον Κορυδαλλο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Hello!Λοιπόν για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν μπορείς από γενικό να πας τεχνικός Η/Υ...Μπορεί να υπάρχει κάποιο ΤΕΙ η κάτι τέτοιο στο οποίο θα μπορούσες να περάσεις...Το θέμα όμως είναι ότι αν πάς Τεχνικό και γραφτείς στο τμήμα πληροφορικής τελειώνοντας το λύκειο δεν θα πάρεις μόνο απολυτήριο αλλά και πτυχείο της ειδικότητας που παρακολούθησες!Οπότε αν υπάρχει στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ που θα πας ειδικότητα τεχνικού Η/Υ τελειώνοντας θα έχεις και ένα πτυχείο ισότημο με αυτό των ιδιωτικών και δημοσίων ΙΕΚ(νομίζω).Πάντως έτσι ή αλλιως σε συμφέρει να πας Τεχνικό.Και κοίτα το μήπως πας από τωρα!Αφού δεν έχουν αρχίσει ακόμα τα μαθήματα και δεν έχεις χάσει τίποτα μπορείς να πάρεις μια μεταγραφή και να τελειώνει το θέμα.Ενας συμμαθητής μοθ πέρυσι είχε φύγει Νοέμβριο από το Γενικό και είχε πάει Τεχνικό.Προλαβαίνεις και τώρα λοιπόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη holy αλλά θέλω να ''σημειώσω'' κάτι.
Νομίζω πως η πρώτη τάξη Γενικού Λυκείου και η πρώτη τάξη του ΕΠΑ.Λ είναι ίδιες.Άρα μπορείς να συνεχίσεις κανονικά στο Ενιαίο και να πάρεις μεταγραφή του χρόνου.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.Πάντως πιστεύω πως έτσι είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη holy αλλά θέλω να ''σημειώσω'' κάτι.
Νομίζω πως η πρώτη τάξη Γενικού Λυκείου και η πρώτη τάξη του ΕΠΑ.Λ είναι ίδιες.Άρα μπορείς να συνεχίσεις κανονικά στο Ενιαίο και να πάρεις μεταγραφή του χρόνου.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.Πάντως πιστεύω πως έτσι είναι. :P

Αν πηγαίνει τώρα σε γενικό λύκειο, και μετά πάει επαλ. νομίζω πως θα χάσει χρονιά.. δεν ξέρω σίγουρα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη holy αλλά θέλω να ''σημειώσω'' κάτι.
Νομίζω πως η πρώτη τάξη Γενικού Λυκείου και η πρώτη τάξη του ΕΠΑ.Λ είναι ίδιες.Άρα μπορείς να συνεχίσεις κανονικά στο Ενιαίο και να πάρεις μεταγραφή του χρόνου.

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.Πάντως πιστεύω πως έτσι είναι. :P

σωστο αυτο που λεει για τον πρωτο χρονο μονο που εχει καποια μαθηματα εξτρα ειδικοτητας..καπως ετσι...παντως τα επαλ συμφερουν πολυ κατα την γνωμη μου...επειδη μενω διπλα Αιγαλεω υπαρχουν και τα Επαλ στην θηβων πανω απεναντι απο τα τζαμπο εσυ που ακριβως μενεις??σε βολευει να πας εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η μόνη διαφορά Γενικού και ΕΠΑ.Λ είναι πως το γενικο εχει αρχαια και λιγο πιο 'περιπλοκα' μαθηματα...Μπορώ να παω ΕΠΑ.Λ του χρόνου και απο τι ξερω δεν χανω χρονια και μπορω του χρονου να παω 2 λυκειου στα ΕΠΑ.Λ...Σωστα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η μόνη διαφορά Γενικού και ΕΠΑ.Λ είναι πως το γενικο εχει αρχαια και λιγο πιο 'περιπλοκα' μαθηματα...Μπορώ να παω ΕΠΑ.Λ του χρόνου και απο τι ξερω δεν χανω χρονια και μπορω του χρονου να παω 2 λυκειου στα ΕΠΑ.Λ...Σωστα???

Ναι μπορείς.Δε χάνεις τη χρονιά σου εφόσον η πρώτη τάξη Γενικού και ΕΠΑ.Λ είναι ίδιες.Άρα εσύ αποφασίζεις:Ή πας φέτος στο ΕΠΑ.Λ ή πας του χρόνου.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάτσεις στο Γενικό για την πρώτη Λυκείου και μετά παίρνεις μεταγραφή.Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά.Γιατί να μπλέκεις τώρα με μεταγραφές αφού μπορέις να πας του χρόνου στο ΕΠΑ.Λ??

Your call.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θεωρητικά, Α λυκειου ΕΠΑΛ κ γενικου είναι ιδιες μονο που του ΕΠΑΛ δεν έχει αρχαια. Λεω θεωρητικα επειδη αν και ολα είναι ιδια στο γενικό γίνεται μάθημα και στο ΕΠΑΛ μόνο μάθημα δεν γίνεται (σύμφωνα με τα παιδα που παν εκει)!!
Για την άλλη ερώτηση δεν μπορώ να βοηθήσω γιατι είμαι απο Θεσσαλονίκη!...

Γενικά απο γενικό περνας σε ΤΕΙ ενώ απο ΕΠΑΛ οι επιλογές σου είναι πιό περιορισμένες, αν και μπορείς να περασεις σε ΑΕΙ (με πανελλήνιες πάντα..)
Αν ομως ειναι να πας για πανελλήνιες, θα σου έλεγα να συνεχίσεις στο γενικό και οχι ΕΠΑΛ....
Η επιλογή βεβαια ειναι δική σου και ΑΣΦΑΛΩΣ μπορείς να συνεχίσεις ΕΠΑΛ αφου έχεις βγάλει την Α γενικού λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το σκεφτομαι...δεν ξερω τι να κανω να μηνω γενικο και να παω επα.λ του χρονου η να παω τωρα...στο γυμνασιο χωρις διαβασμα ειχα βγαλει 15,5 :S φετος ομως γιατι εχω αρκετα κενα θελω να σοβαρευτω και να διαβαζω (πραγμα που σηγουρα θα κανω οπου και αν παω)...ομως αντιθετα με τους αλλους που ακουνε για καθησιο και χερονται εγω ανυσηχω (κατι που παλια δεν θα κανα για κατι τετοιο)...Θελω να ασχοληθω με Η/Υ ως τεχνικος για αυτο θελω να παω ΕΠΑ.Λ και αν τα παω καλα δινω και στο τελος για να συνεχισω παραπερα τις σπουδες(οπου γινεται γιατι και εγω ξερω πως υπαρχουν πιο λιγες επιλογες)...Οπιοι εχουν περασει απο 1 λυκειου στο γενικο μπορουν να μου πουν αν ειναι πολυ δυσκολα τα αρχαια και γενικα τα μαθηματα σε σχεση με επα.λ???Ο λογος που δεν θελω να παω γενικο δεν ειναι τοσο τα αρχαια αλλα πως αν μεινω εκει δεν ξερω πως θα τα παω στις πανελλαδικες και ανυσηχω...Φισικα το γενικο που παω ειναι πολυ κοντα στο σπιτι ενω το επα.λ ειναι μακρια και θα πρεπει να πηγαινω με λεοφωριο αλλα αν ειναι καλυτερα στο επα.λ δεν με νοιαζει η αποσταση...οπως βλεπετε και εσεις ειμαι πολυ μπερδεμενος :S

Υ.Σ. Μενω κορυδαλλο κοντα στην πλατεια Βενιζελου-κοντα στο ασυλο αν καποιος μπορει να μου δοσει συγκεκριμενες τοποθεσιες επα.λ οσο πιο κοντα γινεται θα το εκτιμουσα πολυ...και αν ειναι ρωταω αν υπαρχει η ειδικοτητα που θελω εκει...η μεταγραφη ειναι δυσκολη???εχω παρει βιβλια...απλα παω εκει τα δινω πισω και μετα παω στο λυκειο που θελω να κανω μεταγραφη???
-----------------------------------------
και κατι ακομα...οταν λετε ''τεχνικο λυκειο'' ενοειται επα.λ ετσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν καταρχήν Τεχνικά Λύκεια δεν υπάρχουν ποια...Είναι όλα Επάλ.Οι επιλογές σου από Τεχνικό Λύκειο δεν είναι πιο περιορισμένες από του Γενικού,είναι ακριβώς οι ίδιες.Τα δυο σχολεία είναι πλέον ισότιμα.Όπου μπορείς να περάσεις από το ένα σχολείο μπορείς και από το άλλο.Η διαφορά τους είναι ότι στο Επάλ επιλέγεις ειδικότητα αντί για κατεύθυνση και τελειώνοντας παίρνεις και ένα πτυχείο της ειδικότητάς σου,εκτός από απολυτήριο.Επίσης όσον αφορά τις πανελλήνιες μπορείς να περάσεις και σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ.Η διαφορά του από το γενικό είναι ότι αν θες να περάσεις σε ΤΕΙ δίνεις 4 μαθήματα(μαθηματικά 1 που δεν είναι ίδια με τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Γ λυκείου,Νέα που απ' ότι ξέρω είναι πιο εύκολα στο Επαλ και 2 μαθήματα ειδικότητας)αντί για 6 που δίνεις στι Γενικό!(μιλάω εκ του ασφαλούς η μάνα μου είναι καθηγήτρια σε Επάλ!)
Εγώ είμαι Γ λυκείου στο Γενικό και είμαι και τα τρία χρόνια Γενικό.Τα αρχαία της Α λυκείου είναι υπερβολικά πολλά και ανούσια αν δεν θες να πας θεωρητική.
Τώρα όσον αφορά αυτό που λένε ότι δεν γίνεται μάθημα στα Επάλ δεν είναι :nono:στάνταρ εξαρτάται και από τους καθηγητές...άσε που και οι καθηγητές μόλις σε δουν να ενδιαφέρεσαι θα ενθουσιαστούν!Και αν βρεις και ένα καλό Επάλ μπορεί να γίνεται περισσότερη δουλεία απ' ότι στι Γενικό(ναι το έχω δει κι αυτό!):)
-----------------------------------------
Α και αν μείνεις Γενικό και πας του χρόνου Επάλ δεν χάνεις χρονιά απλώς τον επόμενο Σεπτέμβρη που θα πάρεις μεταγραφή, θα κάνεις μια εβδομάδα μαθήματα για να αναπληρώσεις αυτά που είναι διαφορετικά!Γι αυτό σου λ'εω μπορείς να πας από φέτος,να γλιτώσεις τα αρχαία,να γλιτώσεις και τα συμπληρωματικά του χρόνου το Σεπτέμβρη και να δεις πως είναι και το κλίμα εκεί και πόσο μάθημα γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αφου ειναι ισοτιμα και εχω δυνατοτιτα να συνεχισω σε πανεπιστημιο θα κανω μεταγραφη σε ΕΠΑ.Λ :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η πρώην θετικές σπουδές εδώ και 1 περίπου μηνα με τροπολογιία του Υπουργού Παιδείας διαχωρίστηκαν σε (θετικές:εκθεση&λογοτεχνία,μαθηματικά,φυσική και χημεία και την τεχνολογική:εκθεση&λογοτεχνεία,μαθηματικά,φυσική και πληροφορική). Αυτοί που θέλουν να δώσουν για μια απο τις 33 σχολές της πληροφορικής του 4ου πεδίου θα δίνουν απο την ομάδα προσανατολισμού τεχνολογικών σπουδών επιλέγοντας αντι για την χημεία την πληροφορική.Εαν επιλέξεις μια οποιαδήποτε σχολή Πληροφορικής (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) όπως σου είπα και παραπάνω μπορείς να γίνεις τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών.'Οπως επίσης και με πτυχίο ΙΕΚ (ενα πολύ καλό ΙΕΚ είναι η Σιβιτανίδειος Σχολή που είναι μάλιστα ίσως ενα απο τα πιο ασυναγώνιστα ΙΕΚ του είδους του και είναι ΝΠΔΔ οπότε είναι τσάμπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top