Δεν καταλαβαίνω την φυσική

Demy03

Νεοφερμένος

Η Demy03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η φυσική κατεύθυνσης στην β λυκειου με δυσκολεύει πολύ.. Δεν καταλαβαίνω τίποτα και πιστεύω δεν θα τα βγάλω πέρα.. Ειδικά του χρόνου με τις πανελλήνιες.. .Τι με προτείνετε να κάνω; Πάω ήδη φροντιστήριο αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Τι να κάνω;
Να αλλάξω φρο, να κάνω ιδιαίτερα ή να το αφήσω έτσι γτ ίσως δεν έχω μπει ακόμα στο "νόημα" της φυσικής;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η φυσική κατεύθυνσης στην β λυκειου με δυσκολεύει πολύ.. Δεν καταλαβαίνω τίποτα και πιστεύω δεν θα τα βγάλω πέρα.. Ειδικά του χρόνου με τις πανελλήνιες.. .Τι με προτείνετε να κάνω; Πάω ήδη φροντιστήριο αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Τι να κάνω;
Να αλλάξω φρο, να κάνω ιδιαίτερα ή να το αφήσω έτσι γτ ίσως δεν έχω μπει ακόμα στο "νόημα" της φυσικής;

Θα ήθελα να σου πω κάτι χρήσιμο αλλά δεν μπορώ . Πρέπει να προσδιορίσεις τι ακριβώς σε δυσκολεύει στην φυσική της Β λυκείου. Ορισμένα κεφάλαια είναι πλήρως απαραίτητα και θα πρέπει να εστιάσεις πολύ όπως :

1) Καμπυλόγραμμες κινήσεις(ιδιαίτερα η κυκλική κίνηση)
2) Η έννοια της ορμή, η αρχή διατήρηση της ορμής,και η αναδιατύπωση του δεύτερου νόμου του Νεύτωνα βάσει αυτής .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
@Demy03 μια από τα ίδια ήμουν κι εγώ στη φυσική λυκείου :/:

Καλύτερα να πάρεις ένα δίτομο βοήθημα (ακόμα και προηγούμενης τάξης) και να τα ξεκινήσεις όλα από το μηδέν βήμα βήμα, εν ανάγκη και από ύλη Α' Λυκείου. Μάθε τη θεωρία, λύσε τις θεωρητικές ασκήσεις του βοηθήματος και μετά ξεκίνα τις κανονικές ασκήσεις. Αν δεν την πάρεις βήμα βήμα τη φυσική από εκεί που ξεκινάνε και τα κενά σου, δεν βγαίνει αλλιώς. Έτσι θα μπορέσεις να καταλάβεις και τη λογική της, αλλιώς χάνεσαι μετά.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Η φυσική κατεύθυνσης στην β λυκειου με δυσκολεύει πολύ.. Δεν καταλαβαίνω τίποτα και πιστεύω δεν θα τα βγάλω πέρα.. Ειδικά του χρόνου με τις πανελλήνιες.. .Τι με προτείνετε να κάνω; Πάω ήδη φροντιστήριο αλλά δεν βλέπω καμία βελτίωση. Τι να κάνω;
Να αλλάξω φρο, να κάνω ιδιαίτερα ή να το αφήσω έτσι γτ ίσως δεν έχω μπει ακόμα στο "νόημα" της φυσικής;
Αντιμετώπιζα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα... Αρχικά έλυσα όλες τις ασκήσεις του φροντηστηριακού, στη συνέχεια του σχολικού και τέλος βρήκα έξτρα από το ίντερνετ. Μπορείς να αγοράσεις κάποιο βοήθημα ή να κατεβάσεις φύλλα εργασίας από διάφορα σάιτ. Τέλος, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον καθηγητή/την καθηγήτριά σου. Έχει σίγουρα περισσότερη εμπειρία και θα σε καθοδηγήσει. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.
 

1001T

Νεοφερμένος

Ο 1001T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη βρες χρονο και ξεκινα την φετινη φυσικη απο την αρχη ετσι ωστε να βρεις που δυσκολευεσαι και να σε βοηθησει και ο καθηγητης σου
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν το θέμα σου είναι στην επίλυση ασκήσεων κάτσε και λύσε όσα περισσότερα μπορείς από το βοήθημα σου και τα λυμένα παραδείγματα και από το σχολικό βιβλίο και όσα ερωτήματα δεν μπορείς να λύσεις πάρε τα χαρτιά και δειξτα στο φροντιστήριο και μετά αν είναι ζήτα τίποτα από τον καθηγητή σου ή βρες στο ίντερνετ ...
Αν τώρα το θέμα είναι στην κατανόηση της θεωρίας διάβασε την προσεχτικά άλλη μία φορά και ότι απορίες σου δημιουργούνται καθώς τα διαβάζεις πάλι να τις γράφεις, αφού τελειώσεις προσπάθησε να απαντήσεις κάποιες από αυτές μόνος/η σου και κάποιες από το ίντερνετ που υπάρχουν σελίδες με θεωρία και ότι δεν καταλάβεις πάλι πες το στον καθηγητή σου... Και να προσπαθείς ότι δεν καταλαβαίνεις την ώρα του μαθήματος να το ρωτάς γιατί έτσι το θέμα θα διογκώνεται θα γεμίζεις τύψεις και ενοχές που δεν τα καταλαβαίνεις και αυτό θα σε κουράσει πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top