fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα μαθήματα συνήθως είναι: Βιολογία, Φυσική και Μορφολογία.
Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος αρχίζοντας να διαβάζει τη Βιολογία που είναι στην ύλη, μπορεί να αντεπεξέλθει ή χρειάζεται πρώτα να διαβάσει τη Βιολογία της Γ' Λυκείου.

Θεωρώ πως πρέπει να δώσεις κατατακτήριες για Λάρισα και όχι Πανελλήνιες. Διαφωνώ με Samael καi Ruyzaki

Στις επαρχιακές ιατρικές δεν είναι δύσκολη η πρόσβαση και πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο από πανελλαδικες.

Επίσης αναφέρεις ότι δε θα κάνεις φροντιστήρια .... οπότε πολύ δύσκολα με πανελλαδικές θεωρώ πως θα πιάσεις βαθμό πρόσβασης αφού παίζει ρόλο και η έκθεση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitra M.

Νεοφερμένος

Η dimitra M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας,

Μηπως έχει κάποιος το βιβλίο " ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΥΤΤΑΡΙΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ, Bruce Alberts "?
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω καιρο γενικα να γραψω στο σαιτ αν και το παρακολουθουσα κατα διαστηματα.Κοντευω στο πτυχιο μου (οδοντιατρικη) και θα δωσω εξετασεις για ιατρικη. Θα ηθελα γνωμες απο ατομα που εζησαν την διαδικασια (συγγραματα,φροντιστηρια και οτι αλλο θελετε). Focko σχολιασε και εσυ αν μπορεις μιας που την περασες την διαδικασια.
Ευχαριστω πολυ.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω καιρο γενικα να γραψω στο σαιτ αν και το παρακολουθουσα κατα διαστηματα.Κοντευω στο πτυχιο μου (οδοντιατρικη) και θα δωσω εξετασεις για ιατρικη. Θα ηθελα γνωμες απο ατομα που εζησαν την διαδικασια (συγγραματα,φροντιστηρια και οτι αλλο θελετε). Focko σχολιασε και εσυ αν μπορεις μιας που την περασες την διαδικασια.
Ευχαριστω πολυ.


Γιατί θες να πας ιατρική από οδοντιατρική? Δεν ρωτάω επικριτικά και ειρωνικά απλά με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σου.Τι είναι αυτό που σου έλλειψε και το ψάχνεις στην ιατρική?Ρωτάω γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για το αντίστροφο.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να θέλει να ακολουθήσει την γνάθο χειρουργική, αλλά και εκτός αυτού η ιατρική δεν συγκρίνεται με την οδοντιατρική, έχω περάσει και από τις δυο και το λέω με βάση εμπειρίας, απλα η πρώτη είναι πολύ πιο στοχευμένη όσο αφορά τις γνώσεις
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί θες να πας ιατρική από οδοντιατρική? Δεν ρωτάω επικριτικά και ειρωνικά απλά με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σου.Τι είναι αυτό που σου έλλειψε και το ψάχνεις στην ιατρική?Ρωτάω γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για το αντίστροφο.
νομίζω μια κοινότοπη, συγχρόνως αληθινή απάντηση "ήταν το όνειρό μου" (και αυτό το χαζό σύστημα σε κάνει να περιμένεις 4-5 χρόνια για να έχεις μια πραγματική ευκαιρία και να μην περάσεις πάλι την εξίσου χαζή διαδικασία των πανελληνίων).
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν μου έλειψε κάτι στην οδοντιατρική . Ούτε έχω την κοινότοπη απάντηση (ήταν το όνειρο μου),καθώς στην β και στην γ λυκείου δεν είσαι σε θέση να ξέρεις (τουλάχιστον εγώ) τι προτιμάς να ακολουθήσεις αν δεν έχεις γνωρίσει τις επιστήμες εκ των έσω. Την σύγκριση των δυο επιστήμων ας την κάνουν αυτοί που τις σπούδασαν αμφότερες. Ωστόσο,και οι 2 μαζί φτιάχνουν μια ειδικότητα που θέλω να ακολουθήσω. Αν έχετε εμπειρία από κατατακτήριες γράψτε καμία γνώμη. Αν όχι δεν πειράζει,ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου έλειψε κάτι στην οδοντιατρική . Ούτε έχω την κοινότοπη απάντηση (ήταν το όνειρο μου),καθώς στην β και στην γ λυκείου δεν είσαι σε θέση να ξέρεις (τουλάχιστον εγώ) τι προτιμάς να ακολουθήσεις αν δεν έχεις γνωρίσει τις επιστήμες εκ των έσω. Την σύγκριση των δυο επιστήμων ας την κάνουν αυτοί που τις σπούδασαν αμφότερες. Ωστόσο,και οι 2 μαζί φτιάχνουν μια ειδικότητα που θέλω να ακολουθήσω. Αν έχετε εμπειρία από κατατακτήριες γράψτε καμία γνώμη. Αν όχι δεν πειράζει,ευχαριστώ πολύ και πάλι.


Δεν έχω να σου πω κάτι για τις σχολές στις οποίες αναφέρεσαι καθώς δεν γνωρίζω. Αυτό που θέλω να σου πω, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, είναι ότι πέραν του ποσοστού των κατατάξεων που είναι 12% επί του αριθμού των εισακτέων κάθε ακαδημαϊκού έτους στο Τμήμα, κατατάξεις πτυχιούχων Τμημάτων Οδοντιατρικής σε Τμήματα Ιατρικής και πτυχιούχων Τμημάτων Ιατρικής σε Τμήματα Οδοντιατρικής πραγματοποιούνται σε ξεχωριστό ποσοστό 3% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το γνώριζα ήδη. Οι οδοντίατροι γράφουμε εξετάσεις μεταξύ μας και σε διαφορετικά μαθήματα από τους υπόλοιπους.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω καιρο γενικα να γραψω στο σαιτ αν και το παρακολουθουσα κατα διαστηματα.Κοντευω στο πτυχιο μου (οδοντιατρικη) και θα δωσω εξετασεις για ιατρικη. Θα ηθελα γνωμες απο ατομα που εζησαν την διαδικασια (συγγραματα,φροντιστηρια και οτι αλλο θελετε). Focko σχολιασε και εσυ αν μπορεις μιας που την περασες την διαδικασια.
Ευχαριστω πολυ.


Δίνεις διαφορετικά μαθήματα από τα άλλα παιδιά και μπαίνεις από ότι ξέρω στο ίδιο έτος. Έχεις λιγότερο ανταγωνισμό αφού θα διαγωνίζεσαι τα παιδιά της Οδοντιατρικής τα οποία θαρρώ δεν θα είναι πολλά Φαντάζομαι πως ακόμα και Αθήνα και Θεσσαλονίκη να δώσεις η εισαγωγή δε θα είναι τόσο δύσκολη και το μόνο που αρκεί είναι να περάσεις τα μαθήματα.

Σε ποια ιατρική ενδιαφέρεσαι να δώσεις;
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Eυχαριστώ για την απάντηση σου.Στην ιατρική Θεσσαλονίκης το πιο πιθανό. Εισαγόμαστε νομίζω στο 4ο εξάμηνο κατόπιν επιτυχίας στις εξετάσεις.Δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι για του χρόνου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eυχαριστώ για την απάντηση σου.Στην ιατρική Θεσσαλονίκης το πιο πιθανό. Εισαγόμαστε νομίζω στο 4ο εξάμηνο κατόπιν επιτυχίας στις εξετάσεις.Δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι για του χρόνου.


Δε θα αλλάξει . Τον Μάρτιο βγαίνει η ύλη για τις κατατακτήριες μπορείς να πας στην Γραμματεια της ιατρικης σχολής να την πάρεις (πλέον τις αναρτούν και online). Μπορείς να παρακολουθήσεις στο αμφιθέατρο τα μαθήματα που θα δώσεις , είτε θα διαβάσεις μόνος σου , είτε με φροντιστήριο τα οποία είναι ακριβά και δεν ξέρω αν χρειάζονται στις περίπτωση σου αφού ο ανταγωνισμός δε θα είναι τόσο μεγάλος.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Από ότι παρατηρώ τα τελευταία χρόνια η ύλη είναι ίδια και δεν αλλάζει . Άλλα θα το τσεκάρω τον Μάρτιο όπως μου λες. Όσο αφορά τα φροντιστήρια δεν ξέρω....δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει τους 2 τελευταίους μήνες πριν τις εξετάσεις και αν μαθαίνεις εν τέλει κάτι από αυτά. Αυτό με τα αμφιθέατρα φαντάζομαι εννοείς τις παρακολουθήσεις που έκανα και προπτυχιακά σαν 1ο και 2ο έτος φοιτητής στα κοινά μαθήματα με τους ιατρούς .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από ότι παρατηρώ τα τελευταία χρόνια η ύλη είναι ίδια και δεν αλλάζει . Άλλα θα το τσεκάρω τον Μάρτιο όπως μου λες. Όσο αφορά τα φροντιστήρια δεν ξέρω....δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τώρα. Δεν ξέρω αν αξίζει τους 2 τελευταίους μήνες πριν τις εξετάσεις και αν μαθαίνεις εν τέλει κάτι από αυτά. Αυτό με τα αμφιθέατρα φαντάζομαι εννοείς τις παρακολουθήσεις που έκανα και προπτυχιακά σαν 1ο και 2ο έτος φοιτητής στα κοινά μαθήματα με τους ιατρούς .
Nαι ουσιαστικά είναι μαθήματα που έχεις κάνει και είμαι χαώδης η ύλη όποτε η παρακολούθηση βοηθάει η εναλλακτικά βοήθεια από τους φοιτητές που παρακολούθησαν τα μαθήματα και παλιά θέματα που κυκλοφορούν στα γνωστά βιβλιοπωλεία.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την βοήθεια Focko.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω καιρο γενικα να γραψω στο σαιτ αν και το παρακολουθουσα κατα διαστηματα.Κοντευω στο πτυχιο μου (οδοντιατρικη) και θα δωσω εξετασεις για ιατρικη. Θα ηθελα γνωμες απο ατομα που εζησαν την διαδικασια (συγγραματα,φροντιστηρια και οτι αλλο θελετε). Focko σχολιασε και εσυ αν μπορεις μιας που την περασες την διαδικασια.
Ευχαριστω πολυ.


Καλημέρα φίλε, εγώ είμαι φρέσκος σε αυτό το κομμάτι καθώς τον περασμένο Δεκέμβρη έδωσα Αλεξανδρούπολη. Από τους 49 συνολικά υποψηφίους οι 4-5 ήταν οδοντίατροι. Ενώ εμείς ανταγωνιζόμασταν για βαθμούς αυτοί απλά αρκούνταν για να περάσουν τη βάση του 10 γιατί περνούν με διαφορερικό ποσοστό, το 3% επί του αριθμού των εισακτέων, συνεπώς οι θέσεις είναι όσες και οι υποψήφιοι. Εδώ - μιλάω για Αλεξανδρούπολη που ξέρω- περνάνε στο 3ο έτος. Μίλησα με τα παιδιά και μου είπαν και αυτά ότι ενδιαφέρονται για γναθοχ. Νομίζω αξίζει να δώσεις και δη στην επαρχία, θα έχεις μια δεδομένη επιτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Συνήθως ναι, δεν δίνουν πολλοί από εμάς οπότε οι θέσεις φτάνουν για τους διαγωνιζόμενους. Ωστόσο,ποτέ δεν ξέρεις κάθε χρονιά είναι και διαφορετική.Βλέπω Αλεξανδρούπολη μπαίνουν στο 3ο έτος.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Εχω ξεκινησει την προετοιμασια για ιατρικη κρητης κ αυτου που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το τι παιζει με την υλη,μα καθολου ομως,πως τα καταφερατε εσεις?επισης οντως τωρα βιολογια Α απο αλμπερτς σου ζητανε να μαθεις απο την πρωτη μεχρι κ τελευταια σελιδα δλδ 900+σελιδες συνθετων κ περιπλοκων ορισμων,διαδικασιων κ πραγματων κ αυτο μονο βιολογια Α?Δεν ειναι εφικτο για τον αθρωπινο εγκεφαλο απλα να θυμαται τοσες λεπτομερειες νομιζω,τι οχι?
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θέλει υπομονή προσπάθεια και διάβασμα ξανά και ξανά.Ο alberts είναι από τα πιο ευανάγνωστα και κατανοητά συγγράμματα βιολογίας. Χρησιμοποίησε και τα παραρτήματα που έχει στην αρχή του βιβλίου για επιπλέον βοήθεια και σιγά σιγά θα ξεκαθαρίζουν όλες αυτές οι λειτουργίες ή "όμορφες" παραξενιές των κυττάρων και των ιστών.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Εχω ξεκινησει την προετοιμασια για ιατρικη κρητης κ αυτου που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το τι παιζει με την υλη,μα καθολου ομως,πως τα καταφερατε εσεις?επισης οντως τωρα βιολογια Α απο αλμπερτς σου ζητανε να μαθεις απο την πρωτη μεχρι κ τελευταια σελιδα δλδ 900+σελιδες συνθετων κ περιπλοκων ορισμων,διαδικασιων κ πραγματων κ αυτο μονο βιολογια Α?Δεν ειναι εφικτο για τον αθρωπινο εγκεφαλο απλα να θυμαται τοσες λεπτομερειες νομιζω,τι οχι?
Ανάλογα με τη σχολή. Στην Αθήνα πχ στηρίζονται περισσότερο σε κατανόηση ενώ στο ΑΠΘ τα θέλουν παπαγαλία. Η ύλη της βιολογίας συμπυκνώνεται σε 700 περίπου σελίδες που πρέπει να τις μάθεις παπαγαλία, ώστε να μην αφήσεις κάτι ψιλό απέξω γτ οι μονάδες κόβονται για αστείο. Όπως το ΑΟΔΕ στο λύκειο, αν ήσουν τεχνολογική.

Χαρακτηριστικά την 1η χρονιά η βιολογία βγήκε 6 φορές, τη 2ερη 14, λέγοντάς τη κοιτώντας το ταβάνι. Συνολικά περάσματα (παπαγαλία κ ανάγνωση κ γραψιμο) περίπου 200.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top