Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μια επισύμανση: οι 1,2,3.. είναι στιβάδες. Οι s, p, d είναι υποστιβάδες. Όσον αφορά τις υποστιβάδες, ισχύει αυτό που λες. Όσον αφορα τις στιβάδες, είναι το άθροισμα των υποστιβαδων. Η 1 δηλαδή χωράει 2 ηλεκτρονια, η 2 χωράει 8 κοκ.
Ναι σωστά το διόρθωσα κιολας,θενκ γιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χαίρεται!

Είμαι τελειόφοιτος Πολυτεχνείου και είχα δώσει με το σύστημα των 6 μαθημάτων (Έκθεση, Μαθηματικά, Φυσική, ΑΟΔΕ, ΑΕΠΠ, Μάθημα Γενικής). Σκέφτομαι να δώσω ξανά Πανελλήνιες για 2η σχολή, σε έταιρο τμήμα της Πολυτεχνικής.
Έκθεση, Μαθηματικά, Φυσική τα είχα δώσει, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

Χημεία όμως δεν γνωρίζω. Πρακτικά μιλώντας, θυμάμαι λίγα πράγματα για στοιχεία και ενώσεις από την ύλη της Α' Λυκείου. Β' και Γ' Λυκείου δεν έχω επαφή με τη Χημεία.

Επειδή το διάβασμα που προτίθεμαι να κάνω θα είναι αρκετά επιδερμικό (3-4 μέρες πριν πάω να δώσω) και ο σκοπός είναι απλά να φύγω όσο γίνεται πιο μακριά από το 0/100 σε αυτό το χρονικό διάστημα, μπορείτε να μου πείτε τι να διαβάσω και από πού, προκειμένου να γράψω 15-20/100; (Ενδεχομένως και παραπάνω, αλλά έως εκεί θεωρώ ότι είναι ρεαλιστικός ο στόχος).

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Αν μια αντίδραση είναι διάσπαση στερεού πχ του CaCO3 τι παίζει με την ταχύτητα της αντίδρασης; Δηλαδή, το βιβλίο λέει πως η συγκέντρωση του στερεού είναι σταθερή για σταθερή πυκνότητα και η ταχύτητα της αντίδρασης σε αντιδράσεις διάσπασης ταυτίζεται με την ταχύτητα κατανάλωσης. Θα είναι η ταχύτητα σταθερή; Τα αέρια προϊόντα θα παράγονται με σταθερό ρυθμό; Ας με διαφωτίσει κάποιος.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν μια αντίδραση είναι διάσπαση στερεού πχ του CaCO3 τι παίζει με την ταχύτητα της αντίδρασης; Δηλαδή, το βιβλίο λέει πως η συγκέντρωση του στερεού είναι σταθερή για σταθερή πυκνότητα και η ταχύτητα της αντίδρασης σε αντιδράσεις διάσπασης ταυτίζεται με την ταχύτητα κατανάλωσης. Θα είναι η ταχύτητα σταθερή; Τα αέρια προϊόντα θα παράγονται με σταθερό ρυθμό; Ας με διαφωτίσει κάποιος.

Αφού η συγκέντρωση του αντιδρώντος παραμένει σταθερή, έτσι και η ταχύτητα της αντίδρασης θα είναι σταθερή μέχρι να μηδενιστεί όταν τελειώσει το αντιδρών. Δεν έχει λόγο να μειώνεται η ταχύτητα με τον χρόνο αν δεν μειώνεται η συγκέντρωση του αντιδρώντος. Άρα τα προϊόντα θα παράγονται με σταθερό ρυθμό καθόλη τη διάρκεια της αντίδρασης, μέχρι να σταθεροποιηθεί η συγκέντρωσή τους στο τέλος της.
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Είχα κάποιες αμφιβολίες , διότι η καθηγήτρια στο σχολείο επέμενε ότι η ταχύτητα μεταβάλλεται.. Ευχαριστώ!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Σε 500mL διαλύματος H2S 0.1 M διοχετευουμε 2,24 L Cl2, μετρημενα σε STP. Ποια είναι η μέγιστη ποσοστητα S που μπορεί να σχηματιστεί με τη διοχέτευση αυτη;

Θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου λύσει το πρόβλημα!
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
H2S + Cl2 -> 2HCl + S
Εχουμε 0.05 mol Η2S και 0,1 mol Cl2
αρα η μεγιστη ποσοτητα ειναι 0,05 mol
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στην εξεταστέα ύλη των πανελληνίων φέτος είναι και η παράγραφος 3.4 ("Πειραμα χημικης κινητικής μελέτης") του κεφαλαίου χημική κινητική;

Ο καθηγητής στο σχολείο νομίζει ότι όπως του έστειλε το υπουργείο το θεωρεί υποχρεωτικό ,στο φροντιστήριο λένε αλλά όμως .
 

dimitris20

Νεοφερμένος

Ο dimitris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω τις λύσεις των ασκήσεων του ΚΕΕ αναλυτικά της Γ' Λυκείου γιατί στις αναρτημένες έχει μόνο τα αποτελέσματα
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω πάρει στη χημεία το νέο βοήθημα του σαλτερη που περιέχει κυρίως τα νέα κομμάτια που έχουν προστεθεί στην ύλη. Επειδή δεν έχω αρχισει ακόμα φροντιστήριο και προσπαθώ να τα διαβάσω λίγο μόνη μου, όλα όσα περιέχει το βοήθημα είναι μέσα? Υπάρχει κάποιο κομμάτι (στη θεωρία του πχ) που είναι επιπλέον?
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω πάρει στη χημεία το νέο βοήθημα του σαλτερη που περιέχει κυρίως τα νέα κομμάτια που έχουν προστεθεί στην ύλη. Επειδή δεν έχω αρχισει ακόμα φροντιστήριο και προσπαθώ να τα διαβάσω λίγο μόνη μου, όλα όσα περιέχει το βοήθημα είναι μέσα? Υπάρχει κάποιο κομμάτι (στη θεωρία του πχ) που είναι επιπλέον?

Ο Σαλτερης έχει τα καλύτερα βοηθήματα χημείας, απλά μερικές φορες ξεφεύγει απο τα όρια πανελληνίων και έχει λιγξ θεωρια και ασκήσεις που παραπέμπουν σε πιο προχωρημένες και πανεπιστημιακές γνώσεις.
 

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καλησπερα! Να ρωτησω και εγω κατι;
Στο Κεφαλαιο της Οξειδοαναγωγης, στην Παραγραφο 1.2, πρεπει να γνωριζουμε μονο να συμπληρωνουμε συντελεστες (σε αντιδρασεις που δινονται τα αντιδρωντα και τα προιοντα) ή να ξερουμε γενικά να συμπληρώνουμε αντιδράσεις (πχ να δινει καποια απο τα αντιδρώντα και να ζηταει τα προιοντα);
 

Σταυρής

Νεοφερμένος

Ο Σταυρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα! Να ρωτησω και εγω κατι;
Στο Κεφαλαιο της Οξειδοαναγωγης, στην Παραγραφο 1.2, πρεπει να γνωριζουμε μονο να συμπληρωνουμε συντελεστες (σε αντιδρασεις που δινονται τα αντιδρωντα και τα προιοντα) ή να ξερουμε γενικά να συμπληρώνουμε αντιδράσεις (πχ να δινει καποια απο τα αντιδρώντα και να ζηταει τα προιοντα);
Αν κάνεις και τα 2 είσαι φοβερή!
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σύμφωνα με το ΦΕΚ για την φετινη ύλη ζητάνε μόνο αριθμούς οξείδωσης με δεδομένα αντιδρώντα και προϊόντα οπότε δεν χρειάζεται να ξέρεις πως προκύπτει η αντίδραση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρεται σε όλη την ενότητα 1.2 ή μόνο στα παραδείγματα
 

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτο βλεπω και εγω. Ομως στο σχολειο η καθηγητρια ειπε οτι πρεπει να ξερουμε και τα αντιδρωντα και τα προιοντα των αντιδρασεων και προβληματιστηκα..
Στα φροντιστηρια τι εχετε κανει στο συγκεκριμενο;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αυτο βλεπω και εγω. Ομως στο σχολειο η καθηγητρια ειπε οτι πρεπει να ξερουμε και τα αντιδρωντα και τα προιοντα των αντιδρασεων και προβληματιστηκα..
Στα φροντιστηρια τι εχετε κανει στο συγκεκριμενο;
Έγραψα το 2019 αλλά επειδή βλέπω ότι η ύλη σε αυτή την ενότητα είναι ολόιδια θα πω ότι στο φροντιστήριο κάναμε τα κυριότερα οξειδωτικά και αναγωγικά και ακόμα τότε δεν τα είχαμε κάνει όλα όσα παρέθετε το βιβλίο ακόμα και αν τα έλεγε όλα στην ύλη. Όταν είχαμε ασκήσεις σχεδόν ποτέ δεν χρειαζόταν να θυμηθώ τα οξειδωτικά και αναγωγικά για να συμπληρώσω την αντίδραση. Δλδ όταν έπρεπε να συμπληρώσω ήταν μόνο κάτι πολύ απλό σε φάση Al + HNO3 -->
Και επίσης με δεύτερη ματιά στην φετινή ύλη τελικά στα παραδείγματα είναι πράγματι μέσα μόνο οι αντιδράσεις με δεδομένα αντιδρώντα προϊόντα. Οπότε ακόμα και αν μαθαίνεις τα κύρια οξειδωτικά-αναγωγικα είναι μόνο γενικές γνώσεις και δεν χρειάζεται να τα θυμάσαι για να κάνεις συμπλήρωση. Ακόμα και όταν έκανα θέματα από προηγούμενα έτη δε χρειάστηκε ποτέ να συμπληρώσω αντίδραση.
 

Alexandros973

Νεοφερμένος

Ο Alexandros973 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, έχω το τελευταίο βοήθημα του δρ. Σαλτερη και έχω ένα πρόβλημα στην Ωσμωτικη πίεση στο λυμένο παράδειγμα 3,60 (επισυνάπτεται φωτογραφία). Γιατί από τον νόμο του Vant Hoff βρίσκουμε τον αριθμό mol της γλυκόζης και όχι τον συνολικό αριθμό mol μαζί με τη υγρασία ;; Δεν χρησιμοποιούμε κανονικά το nολ ; Επίσης τι εννοείται ότι η υγρασία θεωρείται πρόσμιξη ;
Μια άλλη απορία μου είναι πως αποδεικνύεται μαθηματικά ότι όσο μεγαλύτερος όγκος είναι ο όγκος ενός διαλύματος ανάμεσα σε αυτά που αναμειγνύονται τόσο πιο κοντά στην συγκέντρωση του είναι η συγκέντρωση του νέου διαλύματος;
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 212

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, έχω το τελευταίο βοήθημα του δρ. Σαλτερη και έχω ένα πρόβλημα στην Ωσμωτικη πίεση στο λυμένο παράδειγμα 3,60 (επισυνάπτεται φωτογραφία). Γιατί από τον νόμο του Vant Hoff βρίσκουμε τον αριθμό mol της γλυκόζης και όχι τον συνολικό αριθμό mol μαζί με τη υγρασία ;; Δεν χρησιμοποιούμε κανονικά το nολ ; Επίσης τι εννοείται ότι η υγρασία θεωρείται πρόσμιξη ;
Ουσιαστικα η υγρασια ειναι μια μικρη ποσοτητα διαλυτη. Τα mol ομως στην εξισωση αναφερονται στη διαλυμενη ουσια (δηλαδη στη γλυκοζη) και οχι στον διαλυτη.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια αντίδραση οξειδοαναγωγής, συγκεκριμένα δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτουν τα προϊόντα, πέρα από τον άργυρο. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν πολύ ευγνώμων

CH3CH2CHO + 2AgNO3 + 3NH3 + H2O -> CH3CH2COONH4 + 2Ag + 2NH4NO3
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια αντίδραση οξειδοαναγωγής, συγκεκριμένα δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτουν τα προϊόντα, πέρα από τον άργυρο. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν πολύ ευγνώμων

CH3CH2CHO + 2AgNO3 + 3NH3 + H2O -> CH3CH2COONH4 + 2Ag + 2NH4NO3
Αντιδραστηριο Tollens είναι. Η αλδευδη οξειδώνεται σε οξύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top