Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

Var

Νεοφερμένος

Ο Var αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απο 1η λυκείου ήθελα να περάσω Θεσσαλονίκη και φέτος τα κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή. Ωστόσο αφού βγήκαν οι βάσεις και είδα ότι έπιανα και Αθήνα άρχισαν οι αμφιβολίες για το μήπως έπρεπε να δηλώσω Αθήνα. Μέχρι και σήμερα σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μετεγγραφή ή αν δεν την πάρω 10%. Καθώς έχω ψάξει το θέμα το επίπεδο σπουδών για την συγκεκριμένη σχολή είναι ίδιο και στις 2 πόλεις και με ενδιαφέρει μόνο η ζωή. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να χάσω 6μηνο ή ακόμη και έτος αν αλλάξω πόλη. Ποια είναι η άποψη σας;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Απο 1η λυκείου ήθελα να περάσω Θεσσαλονίκη και φέτος τα κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή. Ωστόσο αφού βγήκαν οι βάσεις και είδα ότι έπιανα και Αθήνα άρχισαν οι αμφιβολίες για το μήπως έπρεπε να δηλώσω Αθήνα. Μέχρι και σήμερα σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μετεγγραφή ή αν δεν την πάρω 10%. Καθώς έχω ψάξει το θέμα το επίπεδο σπουδών για την συγκεκριμένη σχολή είναι ίδιο και στις 2 πόλεις και με ενδιαφέρει μόνο η ζωή. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να χάσω 6μηνο ή ακόμη και έτος αν αλλάξω πόλη. Ποια είναι η άποψη σας;


Δηλαδή Αθήνα δεν μπορείς να κάνεις φοιτητική ζωή γιατί δεν έχει αρκετά μαγαζιά η μέρη σε μια πόλη δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές μεγαλυτερη από την Θεσσαλονίκη?Αλήθεια σε ποια σχολή περασες?Πάντως δεν βρισκω λόγο να φύγεις από την πόλη σου ειδικά αν αυτή είναι η Αθήνα.
 

Var

Νεοφερμένος

Ο Var αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κατάλαβες λάθος. Περαςα Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι την Αθήνα. Στην ιατρική.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Επειδη μιλαμε για τις μεγαλύτερες πόλεις αν είσαι από Θεσσαλονίκη επίσης δεν αξίζει να φύγεις όπως και αν είσαι Αθηναίος τότε αξίζει να κάνεις 10%.Γενικα και στις δύο πόλεις θα κάνεις καλή ζωή οπότε επελεξε αυτή που θα σου κοστίσει λιγότερο δηλαδή την πόλη σου.Διαφορετικα αν είσαι από αλλού πήγαινε στην κοντινότερη.Ωστοσο εγώ θα επέλεγα Αθήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Απο 1η λυκείου ήθελα να περάσω Θεσσαλονίκη και φέτος τα κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή. Ωστόσο αφού βγήκαν οι βάσεις και είδα ότι έπιανα και Αθήνα άρχισαν οι αμφιβολίες για το μήπως έπρεπε να δηλώσω Αθήνα. Μέχρι και σήμερα σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μετεγγραφή ή αν δεν την πάρω 10%. Καθώς έχω ψάξει το θέμα το επίπεδο σπουδών για την συγκεκριμένη σχολή είναι ίδιο και στις 2 πόλεις και με ενδιαφέρει μόνο η ζωή. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να χάσω 6μηνο ή ακόμη και έτος αν αλλάξω πόλη. Ποια είναι η άποψη σας;


αν είσαι από Αθήνα , για να μην έχεις περαιτέρω έξοδα με ενοίκια κλπ (γιατί 6 χρόνια είναι πολλά) συνιστώ μετεγγραφή στην Αθήνα , αν δεν έχεις θέμα με τα έξοδα και σου αρέσει η Θεσσαλονίκη κάτσε ΑΠΘ , μια χαρά είναι και τα 2 πανεπιστήμια , νοσοκομεία υπάρχουν πάρα πολλά και στις 2 πόλεις για να βλέπεις περιστατικά , αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα μην έχεις αμφιβολίες για την επιλογή σου.
 

Var

Νεοφερμένος

Ο Var αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είμαι από καμία από τις 2 πόλεις.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δεν είμαι από καμία από τις 2 πόλεις.

ααα μάλιστα , όπως και να χει, η Θεσσαλονίκη έχει πολύ αξιόλογο τμήμα Ιατρικής , δεν θα το μετανιώσεις πίστεψέ με. Επίσης είπες ότι ενδιαφέρεσαι μόνο για τη ζωή , και οι 2 πόλεις μια χαρά ζωή έχουν δεν θα σου λείψει κάτι, μην έχεις αμφιβολίες για τίποτα και συνέχισε τις σπουδές σου κανονικά :).
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη overated. Έχει παραπάνω κίνηση από την Αθήνα και λιγότερες ευκαιρίες. Βόλος ή Πάτρα πολύ καλύτερες.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη overated. Έχει παραπάνω κίνηση από την Αθήνα και λιγότερες ευκαιρίες. Βόλος ή Πάτρα πολύ καλύτερες.


Ε καλά το να αφήσει κάποιος ιατρική ΑΠΘ για να πάει ιατρική Πάτρας είναι επιεικως χαζό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top