Γενικό -  Θετική ή Οικονομικά;

wetnm.889

Νεοφερμένος

Η wetnm.889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλη χρονια.Παω β'λυκειου και ειμαι στη θετικη.Αρχιζοντας το διαβασμα της φυσικης αρχισα να αναρωτιεμαι για το εαν αξιζει το κοπο να κουραζομαι τοσο και να δυσκολευω τη ζωη μου με φυσικη-χημεια (στα οποια δε λεω ειμαι αρκετα καλη αλλα νιωθω μια ανασφαλεια) ή να παω οικονομικα του χρονου.Στοχος ειναι η αστυνομια και οι στρατιωτικες.Ομως εχω και το αλλο διλλημα που ειναι οτι δεν εχω ιδεα με το αεππ,θα δυσκολευτω; (εννοειται πως θα κανω φροντιστηριο). Ευχαριστω
 

Vassilisdim

Νεοφερμένος

Ο Vassilisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι και εγω θετική και επειδή παω σε ιδιωτικο κάνουμε από τη β λυκείου ύλη της γ λυκείου. Θα σου πω τα εξής:
1. Η φυσική ειναι πολυ απαιτητική. Δηλαδή κακα τα ψέματα σε καθε άσκηση πρέπει να σκεφτείς τον κατάλληλο τροπο επίλυσης της . Δεν είναι απλα μαθαίνω παπαγαλια 10 τύπους και τους εφαρμόζω... Αλλα παρόλα αυτά αν κάτσεις και διαβάσεις πολυ και για το φροντιστήριο σου θα συνηθίσει ο εγκέφαλος σου και θα μπορέσεις να λειτουργείς ετσι...
2. Η χημεία εχει παρα πολυ θεωρία. Εχει πολυ ύλη... Σε πολλούς φαίνεται και βαρετή... Αλλα εάν σου αρέσει εστω και στοιχειωδώς το μάθημα θα τα καταφέρεις...
Σε θέματα ασκήσεων δεν είναι δύσκολη... Υπάρχουν καποια στανταρακια που τα εφαρμόζεις πάντοτε για να λύσεις τα θέματα σου.
Μαθηματικά έκθεση ειναι κοινα δε θα πω κατι.
Απλα θα σου πω για την πληροφορική επειδή εχω μια φίλη που δίνει πανελλήνιες φετος και ειναι στα οικονομικά
Δεν ειναι δύσκολη γενικά.. Με το κατάλληλο διάβασμα βγαίνει... Μη τη φοβάσαι
Οποτε που θελω να καταλήξω
Απο σενα εξαρτάται.
Αν σου αρέσουν η φυσική και η χημεία και εισαι διατεθειμένος να κάτσεις να διαβάσεις πολλες ωρες για αυτά τα μαθήματα ελα θετική...
Αλλιώς αν δεις οτι δεν .... Πήγαινε να κάνεις ΑΟΘ και πληροφορική που ειναι και πιο βατα ως μαθήματα, αρκει να σου αρέσουν και εσένα και ο στόχος σου να μπορεί να επιτευχθεί και μέσω της κατεύθυνσης των οικονομικών.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλη χρονια.Παω β'λυκειου και ειμαι στη θετικη.Αρχιζοντας το διαβασμα της φυσικης αρχισα να αναρωτιεμαι για το εαν αξιζει το κοπο να κουραζομαι τοσο και να δυσκολευω τη ζωη μου με φυσικη-χημεια (στα οποια δε λεω ειμαι αρκετα καλη αλλα νιωθω μια ανασφαλεια) ή να παω οικονομικα του χρονου.Στοχος ειναι η αστυνομια και οι στρατιωτικες.Ομως εχω και το αλλο διλλημα που ειναι οτι δεν εχω ιδεα με το αεππ,θα δυσκολευτω; (εννοειται πως θα κανω φροντιστηριο). Ευχαριστω
Μπορεί να είμαι σε εντελώς διαφορετικό πεδίο, αλλά εγώ σου προτείνω να πας οικονομικά. Το λέω επειδή η φυσική και η χημεία που ακούω από συμμαθήτριες μου είναι αρκετά απαιτητικά. Εάν δεν έχεις κενά από τις προηγούμενες τάξεις δεν θα πρεπε να φοβάσαι αυτά τα μαθήματα, εάν πας θετική έχεις όλες τις στρατιωτικές σχολές εκτός της ΣΣΑΣ. Ενώ αν πας οικονομικά έχεις την ΣΣΑΣ και φέτος μπήκαν στο μηχανογραφικό οι ΣΜΥ, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ. Στα οικονομικά πρέπει να έχεις καλή γνώση των μαθηματικών που έκανες στην γενική δηλαδή, θα μπορούσες φέτος να αφοσιωθείς περισσότερο στα μαθηματικά και του χρόνου θα ξεκινήσεις 2 νέα μαθήματα από το 0. Μπορείς από τώρα να πας στο φροντιστήριο και να πάρεις την γνώμη των καθηγητών ή να τους πεις ότι θέλεις να ξεκινήσεις προετοιμασία για την τρίτη λυκείου στα οικονομικά, αν τα δεις μπαστούνια στα οικονομικά (που δεν το νομίζω), αλλάζεις κατεύθυνση. Έχεις χρόνο μέχρι να συνειδητοποιείς σε ποια κατεύθυνση θα αποδόσεις καλύτερα.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλη χρονια.Παω β'λυκειου και ειμαι στη θετικη.Αρχιζοντας το διαβασμα της φυσικης αρχισα να αναρωτιεμαι για το εαν αξιζει το κοπο να κουραζομαι τοσο και να δυσκολευω τη ζωη μου με φυσικη-χημεια (στα οποια δε λεω ειμαι αρκετα καλη αλλα νιωθω μια ανασφαλεια) ή να παω οικονομικα του χρονου.Στοχος ειναι η αστυνομια και οι στρατιωτικες.Ομως εχω και το αλλο διλλημα που ειναι οτι δεν εχω ιδεα με το αεππ,θα δυσκολευτω; (εννοειται πως θα κανω φροντιστηριο). Ευχαριστω


Καλησπέρα, όλες οι στρατιωτικές σχολές εκτός του Οικονομικού , Στρατολογικού και Ψυχολογικού τμήματος ΣΣΑΣ είναι στην θετική κατεύθυνση , Αστυνομία περνάς από όλες τις κατευθύνσεις οπότε αν στοχεύεις ΜΟΝΟ εκεί μην πας θετική, δεν αξίζει να δυσκολευτείς. Πρέπει να ξεχωρίσεις από τώρα σε ποια θες να μπεις.
 

wetnm.889

Νεοφερμένος

Η wetnm.889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.Ειχα δει οτι απο οικονομικα δεν υπαρχουν ολες οι στρατιωτικες αλλα η κοπελα λεει οτι φετος θα μπουν ολες.Η χημεια ειναι το καλυτερο μου και αποδιδω πιο καλα σε σχεση με τα υπολοιπα.Στη φυσικη δεν φοβαμαι ιδιαιτερα,εχω ενα προβλημα με τις μαθηματικες πραξεις οταν ειναι πιο απαιτητικες.Το θεμα μου πιστευω ειναι περισσοτερο στα μαθηματικα.

Και επειδη φοβαμαι οτι δεν θα πιασω το 1.70 (για αστυνομιες,λιμενικο,πυροσβεστικη) θελω να εχω και τις υπολοιπες.Θα υπαρξει μεγαλη δυσκολια οπως λενε μερικοι απο θετικη; Εαν παω οικονομικα (εφοσον ενταχθουν οι υπολοιπες σχολες) θα ειναι πιο ευνοϊκα απο αποψη ελευθερου χρονου που θα μπορω να αξιοποιησω και για την προετοιμασια στα αθληματα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αφού στοχεύεις στις στρατιωτικές σχολές προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στη θετική κατεύθυνση διότι από εκεί μπορείς να επιλέξεις περισσότερες στρατιωτικές σχολές και οι οποίες έχουν από πολύ υψηλή μέχρι και μέτρια βάση. Αντιθέτως στα οικονομικά τουλάχιστον όταν έδινα εγώ υπήρχε μόνο η επιλογή του ΣΑΑΣ και της αστυνομίας και αστυφυλάκων σχολές οι οποίες έχουν πολύ υψηλή βάση και δεδομένου ότι στα οικονομικά εξετάζεται και το μάθημα των μαθηματικών καθίσταται πολύ δύσκολη η επίτευξη τόσο υψηλών μορίων. Αν ήθελες αστυνομία γνώμη μου είναι ότι έπρεπε για ευκολία σου να επιλέξεις τη θεωρητική κατεύθυνση. Εφόσον δεν το έκανες και προφανώς λόγω του ότι δεν σου αρέσει, ξεκάθαρα πρέπει να επιλέξεις θετική. Και νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι στις στρατιωτικές σχολές Ευελπίδων Ικάρων και τα λοιπά μέσα στη σχολή οι φοιτητές παρακολουθούν μαθήματα φυσικής μηχανικής χημείας και τα λοιπά. Άρα θα είναι ευκολότερο το διαβασμα για σένα αν έχεις καλές βάσεις από το λύκειο. Τέλος όπως είπες αν τελικά δεν καταφέρει στρατιωτικές σχολές λόγω μορίων ύψους ή άλλων σωματικών χαρακτηριστικών ή αθλητικών επιδόσεων μπορείς να πας σε μία πολυ αξιοπρεπέστατη πολυτεχνική σχολή η οποία θα σου προσφέρει πιθανότατα και μία πάρα πολύ καλή δουλειά. Αυτά.. όμως να ξέρεις ότι όντως η θετική είναι πιο δύσκολη αρκετά απ' τα οικονομικά..
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού στοχεύεις στις στρατιωτικές σχολές προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στη θετική κατεύθυνση διότι από εκεί μπορείς να επιλέξεις περισσότερες στρατιωτικές σχολές και οι οποίες έχουν από πολύ υψηλή μέχρι και μέτρια βάση. Αντιθέτως στα οικονομικά τουλάχιστον όταν έδινα εγώ υπήρχε μόνο η επιλογή του ΣΑΑΣ και της αστυνομίας και αστυφυλάκων σχολές οι οποίες έχουν πολύ υψηλή βάση και δεδομένου ότι στα οικονομικά εξετάζεται και το μάθημα των μαθηματικών καθίσταται πολύ δύσκολη η επίτευξη τόσο υψηλών μορίων.
Μπαίνουν κι άλλες στρατιωτικές από φέτος στα οικονομικά.
 

wetnm.889

Νεοφερμένος

Η wetnm.889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια.Μου εχει προκυψει ενας ενδοιασμος και ειναι το αν θα παω στρατιωτικες διοτι οι δικοι μου ειναι υπερ αυτου αλλα μια καθηγητρια μου θελει να μου αλλαξει γνωμη λεγοντας οτι θα καταπιεστω και δεν θα ειναι ζωη αυτη για μενα(βομβα:ειμαι κοριτσι αλλα πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω και δεν ειμαι απο αυτες που θα πανε να φτιαξουν το νυχι).Αν καποιος γνωριζει να με διαφωτισει λιγο, θα αξιζει το κοπο να κανω αυτο που θελω;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top