Γενικό -  Γεωμετρία: Αναγκαία για τις Πανελλήνιες και το Πολυτεχνείο;

Γεωμετρία: Αναγκαία για τις πανελλήνιες και το πολυτεχνείο;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Ασχολήσου με τη γεωμετρία.

    Ψήφοι: 13 68.4%
  • Μην ασχολείσαι με τη γεωμετρία.

    Ψήφοι: 6 31.6%

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, είμαι μαθητής Λυκείου και θέλω να περάσω Μηχανολόγων Μηχανικών(Όχι λόγο της ζήτησης της σχολής), και θα ήθελα να μάθω αν είναι αναγκαία η γεωμετρία του λυκείου, και κατα πόσο ασχολούνται με αυτή στο πανεπιστήμιο. Να πώ την αλήθεια δεν της έχω δώσει και πολύ σημασία, περισσότερο σαν εργαλείο την αντιμετωπίζω(Πυθαγώρειο, Βασικές αρχές τριγώνων, κτλ.) δε λύνω σύνθετα και δύσκολα θέματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προταίρων.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Γεωμετρία: Αναγκαία για τις παννελήνιες και το πολυτεχνείο?
Λοιπόν παιδιά, είμαι μαθητής Λυκείου και θέλω να περάσω Μηχανολόγων Μηχανικών(Όχι λόγο της ζήτησης της σχολής), και θα ήθελα να μάθω αν είναι αναγκαία η γεωμετρία του λυκείου, και κατα πόσο ασχολούνται με αυτή στο πανεπιστήμιο. Να πώ την αλήθεια δεν της έχω δώσει και πολύ σημασία, περισσότερο σαν εργαλείο την αντιμετωπίζω (Πυθαγώρειο, Βασικές αρχές τριγώνων, κτλ.) δε λύνω σύνθετα και δύσκολα θέματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προταίρων.:|
1) Πολύ βιάζεσαι να απορρίπτεις μαθήματα. Περίμενε να τελειώσεις την Α λυκείου πρώτα.
2) Η γεωμετρία είναι ιδανική για να μάθεις να σκέφτεσαι, κάτι απαραίτητο για τις θετικές επιστήμες.
3) Γνώσεις γεωμετρίας θα είναι απαραίτητες σε όλα τα θετικά μαθήματα.
4) η μελέτη της γεωμετρίας μπορεί να σε βοηθήσει να αποφεύγεις χοντρά ορθογραφικά λάθη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
σαν πανελλαδικο μαθημα η γεωμετρια αυτουσια δεν εξεταζεται αλλα ειναι αναγκαιες καποιες βασικες νγωσεις και βοηθαει παρα πολυ στην αναπτυξη της σκεψης [σπασικλας οφφ].προσεχε στο μαθημα του σχολειου και κανει τις ασκησεις του βιβλιου και μην αφηνεις αποριες και θα εισαι ενταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
4) η μελέτη της γεωμετρίας μπορεί να σε βοηθήσει να αποφεύγεις χοντρά ορθογραφικά λάθη.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Να το αιτιολογήσω?
Κάποιος που θα διάβαζε γεωμετρία, τις λέξεις Ελλάδα, λόγω, Πυθαγόρειο, προτέρων, θα τις συναντούσε πολλές φορές κι έτσι δεν θα τις έκανε λάθος... ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiris10

Νεοφερμένος

Ο sotiris10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Η γεωμετρία είναι σημαντικό μάθημα όπως είναι εξίσου και όλα τα υπόλοιπα , όσο περισσότερες γνώσεις έχεις τόσο το καλύτερο .....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, είμαι μαθητής Λυκείου και θέλω να περάσω Μηχανολόγων Μηχανικών(Όχι λόγο της ζήτησης της σχολής), και θα ήθελα να μάθω αν είναι αναγκαία η γεωμετρία του λυκείου, και κατα πόσο ασχολούνται με αυτή στο πανεπιστήμιο. Να πώ την αλήθεια δεν της έχω δώσει και πολύ σημασία, περισσότερο σαν εργαλείο την αντιμετωπίζω(Πυθαγώρειο, Βασικές αρχές τριγώνων, κτλ.) δε λύνω σύνθετα και δύσκολα θέματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προταίρων.:|
Σαν να βλεπω τον ευατο που πριν απο δυο χρονια :)
Λοιπον η αποψη μου ειναι οτι πρεπει οι μαθητες να ασχολουνται με την γεωμετρια γιατι σε χρειαζονται στην β λυκειου στα μαθηματικα κατευθυνσης που λεγεται αναλυτικη γεωμετρια που ειναι κατι παρομοιο αλλα εκει πεζεις με διανυσματα ,σε χρειαζεται λιγο στους μιγαδικους ,στους ρυθμους μεταβολης,στην φυσικη στο κεφαλαιο του φωτος εχει πολυ γεωμετρια,στην μηχανικη εχει γεωμετρια.Ολα αυτα που σε γραφω χρειαζεται η γεωμετρια αλλα μην φανταστεις κατι extreme s
ΧΑλαρα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν έχω πρόβλημα με τα ορθογραφικά, απλώς έγραψα λιγάκι γρήγορα το πόστ, με αποτέλεσμα να γράψω..καλά που τόνισα και τις λέξεις να λες. Γενικά φέτος σκίζω φυσική και άλγεβρα, δε πάω φροντιστήριο σε κανένα μάθημα, απλώς τα βρίσκω λίγο σκούρα στη γεωμετρία...καμιά φορά δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τα ορθογραφικά, απλώς έγραψα λιγάκι γρήγορα το πόστ, με αποτέλεσμα να γράψω...
Δεν είμαι φανατικός με την ορθογραφία, ούτε ήθελα να σε προσβάλω (:)). Όμως η ...τραγική ειρωνεία στην υπόθεση, ήταν ότι έκανες λάθη ΜΟΝΟΝ σε λέξεις που είναι πολύ συνηθισμένες στη γεωμετρία!!! ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ με έπιασες, επίτηδες το έκανα...το ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΘΑΛΟΙ χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι εξεταζομενο μαθημα, ωστοσο ειναι απο τα λιγα που σου μαθαινουν να σκεφτεσαι.
Ειναι πραγματικα πολυ ομορφο μαθημα και χρειαζεται σε ολες τις σχολες που εχουν να κανουν με σχεδιο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christaras94

Νεοφερμένος

Ο christaras94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ κάνω σχέδιο και δε μου χρειάστηκαν πουθενά εξεζητημένες γνώσεις γεωμετριας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, είμαι μαθητής Λυκείου και θέλω να περάσω Μηχανολόγων Μηχανικών(Όχι λόγο της ζήτησης της σχολής), και θα ήθελα να μάθω αν είναι αναγκαία η γεωμετρία του λυκείου, και κατα πόσο ασχολούνται με αυτή στο πανεπιστήμιο. Να πώ την αλήθεια δεν της έχω δώσει και πολύ σημασία, περισσότερο σαν εργαλείο την αντιμετωπίζω(Πυθαγώρειο, Βασικές αρχές τριγώνων, κτλ.) δε λύνω σύνθετα και δύσκολα θέματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ' των προταίρων.:|

Κοίταξε να δεις. Η Ευκλείδια Γεωμετρία αυτούσια δεν χρειάζεται για το πολυτεχνείο και δεν θα την εφαρμόσεις πουθενά. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις καλά είναι η αναλυτική γεωμετρία η οποία έχει πάρα πολλές εφαρμογές. Για να μπορέσεις όμως να μάθεις αναλυτική γεωμετρία πρέπει να μάθεις να σκέφτεσαι γεωμετρικά και αυτόν τον τρόπο σκέψης σου τον προσφέρει η ευκλείδια γεωμετρία. Άρα λοιπόν, ναι χρειάζεται να ξέρεις ευκλείδια γεωμετρία ως μεταβατικό μάθημα. Καλό θα ήταν να λύνεις δύσκολα θέματα, κακό δεν κάνει.

Να ξέρεις ένα πράγμα: Όποιος δεν ζοριστεί μικρός θα ζοριστεί μεγάλος. Νόμος απαράβατος. Άμα δεν τα μάθεις τώρα που έχεις την ευκαιρία θα τρέχεις μετά στο πολυτεχνείο και δεν θα φτάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top