"Παρακαλούθηση" απ' το... σπίτι;

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Απορίες.. απορίες.. απορίες!

Διαβάζοντας άλλα θέματα πρόσεξα πολλούς να λένε ότι δεν πατάνε στη σχολή και διαβάζουν μόνο πριν την εξεταστική. Αυτό σίγουρα δεν μπορεί να γίνει σε σχολές με εργαστήρια και υποχρεωτικά μαθήματα, αλλά σε ποιές από τις υπόλοιπες είναι εφικτό; Και κατά πόσο είναι αποτελεσματικό; Εννοώ να κάνεις τα παραπάνω αλλά να μην γίνεις και αιώνιος φοιτητής. Αξίζει να περάσεις σε μια περιοχή που οι δικοί σου θα πληρώνουν χωρίς να είσαι συνεπής; όχι. Επομένως θα μπορούσε απλά κάποιος να διαβάζει σπίτι (περιοχή κατοικίας διαφορετική από περιοχή που έχει περάσει) και να πηγαίνει μόνο στις εξεταστικές; Είναι με την σειρά του αποτελεσματικό αυτό;

Φυσικά δεν ρωτάω για ίδιους λόγους, σκεφτόμουν απλώς ότι ίσως έτσι να τακτοποιούνταν καλυτερα άλλα θέματα, πχ το οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
καλη ερωτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα θα σου γλίτωνε χρήματα αλλά πρώτα από όλα πρέπει να δεις τι θέλεις εσύ από το Πανεπιστήμιο...Δηλαδή τι στόχους έχεις..Αν θέλεις να βγάλεις ένα ΜΟ μέτριο, οκ, μπορεί και να δουλέψει, αλλά αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι καλύτερο μάλλον δεν είναι καλή τακτική.

Σε μικρά τμήματα, που έχουν σχετικά λίγους φοιτητές (άρα ακόμα πιο λίγοι πατάνε) οι καθηγητές συγκρατούν φάτσες και εκτιμούν τις παρουσίες, που σημαίνει ότι μπορεί να σε βοηθήσουν αν το χρειαστείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε μικρά τμήματα, που έχουν σχετικά λίγους φοιτητές (άρα ακόμα πιο λίγοι πατάνε) οι καθηγητές συγκρατούν φάτσες και εκτιμούν τις παρουσίες, που σημαίνει ότι μπορεί να σε βοηθήσουν αν το χρειαστείς..

και επιπλέον έχω δει πολλούς καθηγητές να κόβουν όσους δεν τους έχουν δει στο μάθημά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αλήθεια είναι αυτό!!!
Έχω κοπεί και εγώ έτσι, μόνο που απλά ο καθηγητής είχε κενά μνήμης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βασικά εννοώ ότι υπάρχουν κάποιοι φοιτητές που σκάνε από το πουθενά στην εξεταστική και απαιτούνε να περάσουν το μάθημα. Αν δεν τους περάσει ο καθηγητής, γιατί πιθανόν (!) να μην έγραψαν καλά, πάνε στο γραφείο του και του ζητάνε και τα ρέστα σε σέντς. Και ο καθηγητής είναι ανένδοτος και δεν τους περνάει (με ένα ταπεινό 5αράκι) γιατί πολύ απλά πριμοδότησε με το παραπάνω όσους έγιναν λουρί ένα εξάμηνο να πατάνε και να συμμετέχουν στο μάθημα με κίνηση και εργασίες. Ειδικά, στο Τμήμα μου που έχουμε και αποχές από τις παρακολουθήσεις και ειδικά στην "αντιδημοφιλή" κατεύθυνσή μου (για τα Ελληνικά δεδομένα) λόγω δυσκολίας,...κτλ είμαστε σαν ιδιαίτερο φροντιστήριο μέσα στο αμφιθέατρο (4-7 άτομα μόνιμα σε όλο το εξάμηνο). Μάλιστα ο καθηγητής μας έχει μάθει με το μικρό και το επώνυμό μας και μας σηκώνει και στον πίνακα να γράφουμε και εμείς για εξάσκηση και για εμπέδωση της ύλης. :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ όταν γίνεται αυτό και αποκτάς μία οικειότητα με τον Καθηγητή. Έχεις το θάρρος να τον ρωτήσεις και ένα πράγμα παραπάνω...Εμάς αυτό γίνεται στα επιλογής, που μοιράζονται τα άτομα και έχουμε ΜΟ 10 άτομα μέσα..Είμαστε φίλοι στο Facebook κλπ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ όταν γίνεται αυτό και αποκτάς μία οικειότητα με τον Καθηγητή. Έχεις το θάρρος να τον ρωτήσεις και ένα πράγμα παραπάνω...Εμάς αυτό γίνεται στα επιλογής, που μοιράζονται τα άτομα και έχουμε ΜΟ 10 άτομα μέσα..Είμαστε φίλοι στο Facebook κλπ!:P

Nαι. Τα μαθήματα της κατεύθυνσης ανήκουν στην ενότητα με τα μαθήματα επιλογής. Facebook έχουν κάποιοι αλλά δεν είμαστε φίλοι. :P Με πολλούς διδακτορικούς και μεταπτυχιακούς είμαστε φίλοι. :P Πάντως ένας καθηγητής, μας πήρε και τα κινητά μας, για να μας βρίσκει σε έκτακτες περιπτώσεις π.χ. ξαφνική ακύρωση του μαθήματος λόγω κάποιας απεργίας. :D :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο μάθημα που κάνω εγώ στη Σχολή και τα κινητά τους έχω να τους βρίσκω σε ώρα ανάγκης κλπ αλλά είμαστε και φίλοι στο Facebook. Γενικά είναι πιο εύκολο να κάνουν εμένα, που είμαι ανάμεσα σε αυτούς και το "μεγάλο κεφάλι" , αλλά και ο καθηγητής μου είναι πολύ οκ!!Κάνει και chat μαζί τους και τέτοια!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μια φίλη μου είχε τελειώσει την Φιλοσοφική Θεσσαλονίκης και μετά δούλευε στην Ξάνθη, ενώ ταυτόχρονα "πήγαινε" και Νομική. Πήρε το πτυχίο στην ώρα της (δεν ξέρω με τι βαθμό), έκανε ένα μεταπτυχιακό κι έχει πλέον ανοίξει και δικηγορικό γραφείο. Από ότι άκουσα ετοιμάζεται και για δεύτερο μεταπτυχιακό. Οπότε, φαντάζομαι πως σε κάποιες σχολές και υπό προϋποθέσεις είναι εφικτό να "παρακολουθείς" από το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μια φίλη μου είχε τελειώσει την Φιλοσοφική Θεσσαλονίκης και μετά δούλευε στην Ξάνθη, ενώ ταυτόχρονα "πήγαινε" και Νομική. Πήρε το πτυχίο στην ώρα της (δεν ξέρω με τι βαθμό), έκανε ένα μεταπτυχιακό κι έχει πλέον ανοίξει και δικηγορικό γραφείο. Από ότι άκουσα ετοιμάζεται και για δεύτερο μεταπτυχιακό. Οπότε, φαντάζομαι πως σε κάποιες σχολές και υπό προϋποθέσεις είναι εφικτό να "παρακολουθείς" από το σπίτι.

Aκόμη και σε Τμήματα όπου δεν υπάρχουν εργαστήρια, η παρακολούθηση αξίζει τον κόπο, ας είναι "προαιρετική". Θα ακούσεις κάποια πράγματα που δεν υπάρχουν ούτε στα καλύτερα συγγράμματα του κόσμου. Επίσης πολλοί καθηγητές διδάσκουν και πράγματα εκτός συγγραμμάτων και τα ζητάνε μετά στις εξετάσεις. Μια φορά στην ζωή σου, σου δόθηκε η ευκαιρία να ακούσεις μια διάλεξη από έναν επιστήμονα του είδους ζωντανά με κιμωλιοπίνακα ή διαφάνειες. Είναι κρίμα να χάσεις αυτήν την εμπειρία. Καλό και το βιβλίο, αλλά ο χειρότερος διδάσκων είναι καλύτερος και από το καλύτερο σύγγραμμα. :) Βέβαια, όσο περνάνε τα έτη έχεις αποκτήσει μια άλφα εμπειρία και ξέρεις σε ποια μαθήματα αξίζει να παρακολουθείς και σε ποια όχι. Θα δείτε καθηγητές που κάνουν καλό μάθημα και δεν σε κάνουν να κοιμηθείς αλλά θα δείτε και άλλους που θα σας κάνουν να βαράτε ενέσεις αντοχής. Κάνεις επιλογές και πορεύεσαι αναλόγως. Πολλές φορές θα τύχει κάποια μαθήματα που έχετε επιλέξει να διδάσκονται σε ίδιες ώρες, οπότε εκεί θα κάνετε κάποια θυσία και θα επιλέγετε ποιο μάθημα θα παρακολουθείτε και θα παρακολουθείτε το άλλο μάθημα στο οποίο δεν μπορείτε να παρακολουθείτε ζωντανά, μέσω των σημειώσεων κάποιων φίλων σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
nPb συμφωνώ απόλυτα. Απλώς έφερα ένα παράδειγμα. Εγώ είμαι οπαδός των διαλέξεων άλλωστε, έχω φάει ώρες κι ώρες στα αμφιθέατρα (θα δείξει αν άξιζε τον κόπο και τον χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει την γλύκα του ρε παιδιά να πηγαίνεις στο αμφιθέατρο...Εγώ δεν θα το άλλαζα με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
nPb συμφωνώ απόλυτα. Απλώς έφερα ένα παράδειγμα. Εγώ είμαι οπαδός των διαλέξεων άλλωστε, έχω φάει ώρες κι ώρες στα αμφιθέατρα (θα δείξει αν άξιζε τον κόπο και τον χρόνο).

Δεν αξίζει παντού και πάντα να ξημεροβραδυάζεσαι στα αμφιθέατρα εκτός και αν έχετε πολύωρα εργαστήρια. Για παράδειγμα παλιότερα είχα ημερήσιο πρόγραμμα μαθημάτων 9.00-19.00 και μετά γυρνούσα σπίτι με κεφάλι καζάνι. :redface: Τότε, πήρα απόφαση, έκανα διασυνδέσεις με νέα παιδιά, εξασφάλισα σημειώσεις και παρακολουθούσα επιλεκτικά. Ήταν τελειώς εξοντωτικό να χτυπάω 10ωρο μάθημα ημερησίως καθισμένος σε ένα αμφιθέατρο...Μετά δεν είχα κουράγιο για τίποτα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εξαρτάται προφανώς από τη σχολή που θα 'σαι. Κατ' αρχάς, όσοι περάσατε σε Πολυτεχνεία και τα συναφή να ξέρετε ότι ΔΕΝ ισχύει αυτή η καραμέλα που σας έλεγαν στο φροντιστήριο "διάβαζε τώρα {σ.σ. στην Γ' Λυκείου} και στο πανεπιστήμιο θα κάθεσαι και θα περνάς νύχτα τα μαθήματα".

Αυτά ισχύουν σε κάτι θεωρητικές σχολές (ναι απ' αυτές που έχουν και κοπέλες), όχι στα Πολυτεχνεία. Όπου έχετε εργαστήρια κι υποχρεωτικές εργασίες πέφτει γενικά ΠΟΛΥ τρέξιμο.


Πάμε στο θέμα μας...
Αξίζει να περάσεις σε μια περιοχή που οι δικοί σου θα πληρώνουν χωρίς να είσαι συνεπής; όχι.
Το "συνεπής" είναι να περνάς τα μαθήματα. Αν καταφέρνεις να τα περνάς χωρίς παρακολούθηση μπράβο σου. Κατά τα άλλα η υποχρέωσή σου απέναντι στους γονείς σου είναι να πάρεις πτυχίο στην ώρα σου και μετά αν συνεχίσεις να μένεις εκτός σπιτιού (γιατί ΔΕΝ μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω μετά, θα φρίξεις), να βρεις δουλειά για να αυτοσυντηρείσαι.

Από 'κει και πέρα εξαρτάται το κάθε μάθημα. Έχει τύχει φερ' ειπείν να περάσω (με 10 μάλιστα) πολύ δύσκολο μάθημα χωρίς να πατήσω ποτέ γιατί απλά ήξερα πώς να δουλέψω "απ' το σπίτι". Σε άλλα μαθήματα πάλι ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσεις για να τα καταλάβεις (ή να στα εξηγήσει άλλος).

Κατά τα άλλα, καλό είναι να χαρείς την φοιτητική σου ζωή, ειδικά αν είσαι απ' τους τυχερούς που είναι στις θεωρητικές σχολές που δεν έχουνε και μεγάλο φόρτο εργασίας (κατεβαίνεις σχολή μόνο στις εξεταστικές). Αν είσαι σε άλλη πόλη κιόλας, μην χάσεις ευκαιρία, κοίτα να περάσεις ΚΑΛΑ γιατί αυτά τα ανέμελα χρόνια δεν θα ξανάρθουν.

Μετά έχει δουλειά, 8ωρο, 1 μήνα άδεια για όλο το χρόνο, εφορία, τράπεζες, ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-ΟΤΕ, συντήρηση αυτοκινήτου, συμβόλαια, μεσίτες, λογαριασμούς κι ένα κάρο πράγματα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν αξίζει παντού και πάντα να ξημεροβραδυάζεσαι στα αμφιθέατρα εκτός και αν έχετε πολύωρα εργαστήρια. Για παράδειγμα παλιότερα είχα ημερήσιο πρόγραμμα μαθημάτων 9.00-19.00 και μετά γυρνούσα σπίτι με κεφάλι καζάνι. :redface: Τότε, πήρα απόφαση, έκανα διασυνδέσεις με νέα παιδιά, εξασφάλισα σημειώσεις και παρακολουθούσα επιλεκτικά. Ήταν τελειώς εξοντωτικό να χτυπάω 10ωρο μάθημα ημερησίως καθισμένος σε ένα αμφιθέατρο...Μετά δεν είχα κουράγιο για τίποτα. :hmm:


Εννοείται ότι πρέπει να γίνει μια επιλογή, δεν γίνεται να πηγαίνει κάποιος σε όλα, ειδικά αν έχει πολλά εργαστήρια. Τα πρώτα 2,5 χρόνια πήγαινα στα περισσότερα αμφιθέατρα, αλλά μετά οι υποχρεωτικές ώρες ήταν πολλές οπότε σταμάτησα να πηγαίνω σε κάποιες διαλέξεις. Ειδικά όταν έχεις να τρέχεις και Πανεπιστήμιο-Ιπποκράτειο-Παπαγεωργίου, δεν σου μένει ενέργεια για τις μη υποχρεωτικές ώρες. Στο κάτω κάτω, πρέπει να έχεις χρόνο και για διάβασμα (και για καμιά έξοδο)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό γίνεται κατά βάση στις θεωρητικές σχολές, πχ παιδαγωγικό. Μπορείς να έχεις κάποια υπέρ (πχ οικονομικοί λόγοι) αλλά σίγουρα θα έχεις και κάποια κατά (αφού χάνεις τις διαλέξεις θέλεις περισσότερο διάβασμα και δεν ξέρεις τα σημεία στα οποία επέμεινε ο διδάσκων).

Παρόλα αυτά όμως μπορείς να τα πας πολύ καλύτερα από κάποιον που πήγαινε που και που στα μαθήματα.

Εξαρτάται, θα έλεγα, και από τη σχολή και από το τι θες εσύ από τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Εγώ πέρασα στην φιλολογία, μια σχολή αρκετά απαιτητική αλλά και μια επιστήμη που μου αρέσει. Και πέρασα σε ΑΕΙ εκτός της περιοχής μου, οπότε σκεφτόμουν απ' τη μια πως αν παρακολουθώ απ' το σπίτι θα σώσω το οικονομικό, απ' την άλλη όμως δεν θα "δικτυωθώ" - και εδώ δεν έχω κάποιον αφού όλοι πέρασαν επίσης σε άλλες περιοχές, δεν θα γίνω αυτόνομη. Αλλά πραγματικά δεν ξέρω, και νομίζω ότι δεν έχω και την πολυτέλεια να το πολύ-σκεφτώ!

Α! Και επίσης θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να παρακολουθώ κάποιο μάθημα στο πανεπιστήμιο της περιοχής μου ενώ δεν είμαι γραμμένη. Εννοώ είναι ελεύθερα και ανοιχτά για όποιον θέλει ή απαγορεύεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top