Δήλωση συγγραμμάτων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όσον ούπω λήγει η προθεσμία στη σχολή μου για τη δήλωση μαθημάτων. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω τι είναι η λεγόμενη δήλωση των συγγραμμάτων. Νόμιζα ότι είναι προαιρετική, αλλά κάποιοι συμφοιτητές μου άφησαν να εννοηθεί ότι είναι απαραίτητη για την εξέταση. Ευχαριστώ.

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα κλειδώθηκε, ρίξτε μια ματιά στο θέμα Φοιτητικά συγγράματα Εύδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όσον ούπω λήγει η προθεσμία στη σχολή μου για τη δήλωση μαθημάτων. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω τι είναι η λεγόμενη δήλωση των συγγραμμάτων. Νόμιζα ότι είναι προαιρετική, αλλά κάποιοι συμφοιτητές μου άφησαν να εννοηθεί ότι είναι απαραίτητη για την εξέταση. Ευχαριστώ.

σε καθε μαθημα οι καθηγητες προτεινουν τα καποια βιβλια. συμπληρωνοντας τη λιστα, ουσιαστικα επιλεγεις ποιο συγγραμα θελεις να παρεις. αν και δεν ειμαι σιγουρος, αν δεν συμπληρωσεις τη λιστα, θα παρεις την default επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω αν δε συμπληρωσεις τη λιστα δε παιρνεις βιβλιο... αλλα καλυτερα ρωτα στη γραμματεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω αν δε συμπληρωσεις τη λιστα δε παιρνεις βιβλιο... αλλα καλυτερα ρωτα στη γραμματεια.


Κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσον ούπω λήγει η προθεσμία στη σχολή μου για τη δήλωση μαθημάτων. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω τι είναι η λεγόμενη δήλωση των συγγραμμάτων. Νόμιζα ότι είναι προαιρετική, αλλά κάποιοι συμφοιτητές μου άφησαν να εννοηθεί ότι είναι απαραίτητη για την εξέταση. Ευχαριστώ.

Κοίτα, δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι, αλλά μάλλον για να πάρεις συγγραμμα πρέπει να δηλώσεις και ποιο θα πάρεις ώστε να στειλουν το όνομά σου στο βιβλιοπωλείο και να μπορείς να παραλάβεις. Στις ηλεκτρονικές δηλώσεις της ΑΣΟΕΕ αυτο το κανεις ταυτοχρονα με τη δηλωση των μαθημάτων. Σε ποιο τμημα εισαι και σε ποιο ίδρυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Κοίτα, δεν ξέρω σε ποια σχολή είσαι, αλλά μάλλον για να πάρεις συγγραμμα πρέπει να δηλώσεις και ποιο θα πάρεις ώστε να στειλουν το όνομά σου στο βιβλιοπωλείο και να μπορείς να παραλάβεις. Στις ηλεκτρονικές δηλώσεις της ΑΣΟΕΕ αυτο το κανεις ταυτοχρονα με τη δηλωση των μαθημάτων. Σε ποιο τμημα εισαι και σε ποιο ίδρυμα;
Είμαι στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Δεν το θυμάσαι από ένα άλλο thread που είχα ανοίξει;
Αν τα συγγράμματα περιέχουν την ύλη επί της οποίας θα εξεταστείς, δεν είναι άλλα από τα κοινά βιβλία. Όμως, διανέμονται δωρεάν αυτά, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποια κοινά βιβλία; Για να αγοράσεις ένα πανεπιστημιακό σύγγραμμα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 50 ευρώ και πραγματικά δεν αξίζει. Ορισμένες φορές ειναι απαραιτητο το εγχειρίδιο ή σύγγραμμα. Εγώ πχ. που δεν τα έχω βρει πολύ καλά με τον τροπο που κάνει μάθημα ο καθηγητής που έχω στη Java, υποχρεωτικά έπρεπε να πάω να παρω το εγχειρίδιο που παρέχεται και στην ουσία να μάθω Java μόνος μου, μιας και το tutorial της Sun δεν επαρκεί.
Όταν ο καθηγητής παρέχει πλήρες σετ σημειώσεων και η ύλη σου ειναι περιορισμένη, τότε δεν είναι ζωτικής σημασίας να έχεις βιβλίο...Αντιπαράδειγμα είναι πχ. το μάθημα που έχω στην Επιστήμη Υπολογιστών που επειδή πρέπει να καλύψεις εισαγωγικά πάρα πολλά βασικά κομμάτια της επιστήμης μας, οι σημειώσεις/διαφάνειες του καθηγητή δεν επαρκούν, αν και είναι άψογες.
Θα σου πρότεινα να δηλώσεις και να πάρεις τα συγγράμματα...Ούτως ή άλλως αφού στα παρέχει το πανεπιστήμιο δεν υπάρχει λόγος να μην τα πάρεις, ειδικά αν σκεφτείς το γεγονός οτι δύσκολα θα δώσεις 50 ευρώ για ένα βιβλίο...Αν είχα αγοράσει όλα τα συγγράμματα που πήρα δωρεάν ως φοιτητής του ΟΠΑ, θα είχα πληρώσει το λιγότερο 300 ευρώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
-Η δήλωση συγγραμμάτων των μαθημάτων γίνεται ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που θα δηλώσεις το μάθημα.
-Δεν υπάρχουν κάποια standar βιβλία που θα πάρουν όσοι δεν πραγματοποιήσουν τη δήλωση.
-Χωρίς δήλωση μαθημάτων δεν έχεις δικαίωμα εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
χωρις δηλωση μαθηματων ναι αλλα τα συγγραματα δεν παιζουν ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top