Θεσπίζεται 4η Κατεύθυνση στο Γενικό Λύκειο;

Θεσπίζεται 4η Κατεύθυνση στο Γενικό Λύκειο?
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Θα δώσω Πανελληνιες και πιστεύω πως ο διαχωρισμός πρεπει να συνεχίσει ως έχειν.

    Ψήφοι: 4 16.7%
  • Θα δώσω Πανελλήνιες και μου φαίνεται καλή ιδέα.

    Ψήφοι: 6 25.0%
  • Εχω ήδη δώσει Πανελλήνιες,διαφωνώ με το να αλλάξει.

    Ψήφοι: 11 45.8%
  • Εχω ήδη δώσει Πανελλήνιες,αλλα αν ξαναέδινα,θα δήλωνα "Στρατιωτική" Κατεύθυνση,αν είχα την επιλογή.

    Ψήφοι: 3 12.5%

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καταρχας, συμφωνω οτι υπαρχουν περιστατικα μεγαλης πιεσης. Και εγω επισης δεχτηκα μεγαλη πιεση στην ηλικια των 18. Αλλα ακομη και το να υποκυψεις στην πιεση, ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι. Οπως λοιπον εχω δει παιδια να γινονται το Α πραγμα επειδη δεχτηκαν τεραστια πιεση απο τους δικους τους, ετσι ειδα παιδια που πηγαν κοντρα στο ρευμα και αντισταθηκαν. Ειδα παιδια να εχουν περασει σε μια σχολη που ηθελαν οι γονεις τους, να ξαναδινουν κρυφα πανελληνιες και να περνανε εκει που ηθελαν. Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται. Στο κατω κατω, το ρημαδι το μηχανογραφικο το καταθετει ο μαθητης, οχι ο γονεας. Ειναι η πρωτη φορα που ενας ανθρωπος παιρνει μια τοσο μεγαλη αποφαση, και επιτελους, ας μαθουμε να ζουμε με τις συνεπειες των πραξεων μας.

Λες Χρηστο οτι πιθανον να μην φτανουν τα μορια του για την σχολη που ονειρευεται. Αληθεια, εχεις σκεφτει πως θα ηταν τα πραγματα αν εδιναν πανελληνιες μονο τα παιδια που ηθελαν να σπουδασουν κατι, αν ολοι επελεγαν τις σπουδες τους με βαση την προτιμηση τους, και οχι αλλους παραγοντες; Πιστευεις οτι οι ιατρικες, οι νομικες, κτλ, θα ειχαν αυτην την βαση σε αυτο το ενδεχομενο; Εγω για αυτο μιλαω, να φτιαχτει ενα συστημα που να δινει βαση στην προτιμηση του μαθητη και οχι σε οτιδηποτε αλλο, μονο τοτε θα φαει η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καταρχας, συμφωνω οτι υπαρχουν περιστατικα μεγαλης πιεσης. Και εγω επισης δεχτηκα μεγαλη πιεση στην ηλικια των 18. Αλλα ακομη και το να υποκυψεις στην πιεση, ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι. Οπως λοιπον εχω δει παιδια να γινονται το Α πραγμα επειδη δεχτηκαν τεραστια πιεση απο τους δικους τους, ετσι ειδα παιδια που πηγαν κοντρα στο ρευμα και αντισταθηκαν. Ειδα παιδια να εχουν περασει σε μια σχολη που ηθελαν οι γονεις τους, να ξαναδινουν κρυφα πανελληνιες και να περνανε εκει που ηθελαν. Θεληση να υπαρχει και ολα γινονται. Στο κατω κατω, το ρημαδι το μηχανογραφικο το καταθετει ο μαθητης, οχι ο γονεας. Ειναι η πρωτη φορα που ενας ανθρωπος παιρνει μια τοσο μεγαλη αποφαση, και επιτελους, ας μαθουμε να ζουμε με τις συνεπειες των πραξεων μας.

Dude,υπάρχουν παιδιά που οι γονείς τους τα πλακώνουν στο ξύλο ή τα διώχνουν απ'το σπίτι αν δε διαλέξουν τη Χ σχολή,για ποια επιλογή μου λες και ποια κόντρα?Are you on drugs,matey?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αναφερεις ενα παραδειγμα πολυ συγκεκριμενο, αλλα εχεις μια ατυχια. Στο παρελθον ειχα τετοιο μαθητη που δεχοταν τετοιου ειδους πιεση. Το παιδι εκανε το μηχανογραφικο του οπως γουσταρε, φυσικα στους γονεις τους ειπε ψεμματα, πηγε γραφτηκε στην σχολη, ταυτοχρονα δουλευε για να σπουδασει και καποια στιγμη εφερε τους γονεις του σε σημειο να μην μπορουν να του πουν τιποτα, οπως οτι θα του εκοβαν τα λεφτα ας πουμε, γιατι ειχε δικα του. Ε, σε πληροφορω οτι οι γονεις το δεχτηκαν μια χαρα και καναν και τουμπεκι ψιλοκομμενο. Σε αυτην την περιπτωση, αγωνας χρειαζεται, οπως και σε πολλα αλλα πραγματα στον κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Λες Χρηστο οτι πιθανον να μην φτανουν τα μορια του για την σχολη που ονειρευεται. Αληθεια, εχεις σκεφτει πως θα ηταν τα πραγματα αν εδιναν πανελληνιες μονο τα παιδια που ηθελαν να σπουδασουν κατι, αν ολοι επελεγαν τις σπουδες τους με βαση την προτιμηση τους, και οχι αλλους παραγοντες; Πιστευεις οτι οι ιατρικες, οι νομικες, κτλ, θα ειχαν αυτην την βαση σε αυτο το ενδεχομενο; Εγω για αυτο μιλαω, να φτιαχτει ενα συστημα που να δινει βαση στην προτιμηση του μαθητη και οχι σε οτιδηποτε αλλο, μονο τοτε θα φαει η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι.
εδώ θα συμφωνήσω,αλλά δυστυχώς είναι πολύ θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Και δεν πρεπει να γινει κατι στην κατευθυνση "απο την θεωρια στην πραξη"; Τα μηχανογραφικα τον Μαρτιο και η "στρατιωτικη κατευθυνση" δεν ειναι βηματα προς σε αυτο πιστευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και δεν πρεπει να γινει κατι στην κατευθυνση "απο την θεωρια στην πραξη"; Τα μηχανογραφικα τον Μαρτιο και η "στρατιωτικη κατευθυνση" δεν ειναι βηματα προς σε αυτο πιστευεις;

όχι, και τα δυο τα βρίσκω χάλια.Δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ οι απόψεις διίστανται.

ps:δεν θα μπορούσα με τίποτα να συμφωνήσω στη στρατιωτική κατεύθυνση γιατί πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στρατιωτικές σχολές,ούτε καν στρατός,δεν χρειαζόμαστε στρατιωτική ισχύ, μόνο ειρήνη.Δεν είμαι αφελής, ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται, απλά είναι το όνειρό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αναφερεις ενα παραδειγμα πολυ συγκεκριμενο, αλλα εχεις μια ατυχια. Στο παρελθον ειχα τετοιο μαθητη που δεχοταν τετοιου ειδους πιεση. Το παιδι εκανε το μηχανογραφικο του οπως γουσταρε, φυσικα στους γονεις τους ειπε ψεμματα, πηγε γραφτηκε στην σχολη, ταυτοχρονα δουλευε για να σπουδασει και καποια στιγμη εφερε τους γονεις του σε σημειο να μην μπορουν να του πουν τιποτα, οπως οτι θα του εκοβαν τα λεφτα ας πουμε, γιατι ειχε δικα του. Ε, σε πληροφορω οτι οι γονεις το δεχτηκαν μια χαρα και καναν και τουμπεκι ψιλοκομμενο. Σε αυτην την περιπτωση, αγωνας χρειαζεται, οπως και σε πολλα αλλα πραγματα στον κοσμο.

Not quite much.Αν αναφερόμουν στον εαυτό μου,θα έλεγα ότι αναφέρομαι στον εαυτό μου.Απλώς είμαι ρεαλιστής και δεν εντυπωσιάζομαι από "γούτσου-γούτσου" ατάκες "ζήσε τ'όνειρό σου,κάνε ό,τι θες εσύ και μην ακούς τους άλλους" κλπ.Apart from that,νομίζω καταλαβαίνεις και εσύ ότι μου παρουσιάζεις μία συγκεκριμένη περίπτωση η οποία έτυχε να έχει αίσιο τέλος,an impossible solution pretty much.Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι ότι ωραία όσα λέμε θεωρητικά,αλλά υπάρχουν παιδιά που πρακτικά δεν τους δίνεται καμία πιθανότητα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
όχι, και τα δυο τα βρίσκω χάλια.Δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ οι απόψεις διίστανται.

ps:δεν θα μπορούσα με τίποτα να συμφωνήσω στη στρατιωτική κατεύθυνση γιατί πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στρατιωτικές σχολές,ούτε καν στρατός,δεν χρειαζόμαστε στρατιωτική ισχύ, μόνο ειρήνη.Δεν είμαι αφελής, ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται, απλά είναι το όνειρό μου.

Γουατεβερ :)

Not quite much.Αν αναφερόμουν στον εαυτό μου,θα έλεγα ότι αναφέρομαι στον εαυτό μου.Απλώς είμαι ρεαλιστής και δεν εντυπωσιάζομαι από "γούτσου-γούτσου" ατάκες "ζήσε τ'όνειρό σου,κάνε ό,τι θες εσύ και μην ακούς τους άλλους" κλπ.Apart from that,νομίζω καταλαβαίνεις και εσύ ότι μου παρουσιάζεις μία συγκεκριμένη περίπτωση η οποία έτυχε να έχει αίσιο τέλος,an impossible solution pretty much.Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι ότι ωραία όσα λέμε θεωρητικά,αλλά υπάρχουν παιδιά που πρακτικά δεν τους δίνεται καμία πιθανότητα επιλογής.

Τιποτα δεν ειναι αδυνατον, επιμενω. Εδω η εθνικη πηρε το γιουρο :ΡΡΡ [Αστειευομαι]. Οπως και να'χει, νομιζω οτι θα αρχισουμε να επαναλαμβανομαστε, οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Λεωνιδα, μη νομιζεις οτι και στην ιδια την Ευελπιδων μαθαινουν μονο "τακτικες ανορθοδοξου πολεμου". Οι ευελπιδες κανουν και μαθηματα γλωσσας, αρχαιων ελληνικων, οπως και θετικα μαθηματα, οπως μαθηματικα, φυσικη, κτλ. Φυσικα, δεν νομιζω οτι εμβαθυνουν αλλα παιρνουν μια καλη ιδεα απο ολα.

Οπως αντιλαμβανεσαι, τα μαθηματα που θα διδασκονται [και μην λες οτι θα τα κανουν στρατιωτικοι, δεν υπαρχει αυτο] δεν ειναι το κυριως θεμα. Εδω καλα καλα δεν ξερουμε το νεο εξεταστικο με ακριβεια, θα μαθουμε με ακριβεια ποια μαθηματα θα γινονται σε μια κατευθυνση που σημερα δεν υπαρχει;

Ε λοιπον, αν καποιος θελει να επιλεξει κατι για "βιοποριστικους λογους" και "οχι επειδη πραγματικα το θελει" οπως λες, ας δεχτει και τις συνεπειες της επιλογης του. 17 χρονων παιδια ειστε, εχετε μυαλο και βουληση, εχετε ΟΛΗ την ενημερωση στο πληκτρολογιο σας, ε μην τρελαθουμε οτι δεν μπορειτε να διαλεξετε σχολες...
Μα το ξέρω ότι κάνουν και άλλα μαθήματα πέρα απ τα στρατιωτικά...Άρα στα λόγια μου έρχεστε..Ποιος ο λόγος ύπαρξης στρατιωτικής κατεύθυνσης στο σχολείο...????Απ την στιγμή που η στρατ κατ. θα κάνει κανονικά τα σχολικά μαθήματα δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης παρα μόνο(όπως μου δώσατε να καταλάβω απ το αρχικό σας ποστ)να εγκλωβιστούν τα παιδιά..
Ε όχι δα και να κατηγορούμε τα παιδιά επειδή επιζητούν επαγγελματική σταθερότητα...Σε ένα κόσμο αβέβαιο είναι γελοίο να ζητάς σίγουρα πράγματα(το γνωρίζω) αλλά απ την στιγμή που αυτό το ψωροκράτος δεν έχει σκοπό να οδεύσει προς την ανάπτυξη(για να πάρεις μια επιχειρηματική επιδότηση πρέπει να χεις κουμπάρο τον προθυπουργό)τότε δε φταίει αποκλειστικα ο κόσμος.Τέλος αυτό που λέτε για την πληροφόρηση....Αν δε μπεις σε μια δουλειά δε μπορεί να ξέρεις εκ των προτέρων...Οι νόμοι υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πότε έγινε σε αυτήν την ριμαδοχώρα, ένα επιχειρησιακό μοντέλο στην δημόσια εκπαίδευση, ώστε να μπει ένας ορθολογισμός των προσφερόμενων υπηρεσιών και του δυναμικού που τις παρέχει; Δυστυχώς, το μόνο που έχουν καταφέρει τόσα χρόνια, είναι η παιδεία να είναι κομματικό προϊόν με ανά δυο χρόνια μεταρρύθμιση στην ήδη υπάρχουσα μεταρρύθμιση που δεν πρόλαβε να υλοποιηθεί λόγω της νέας μεταρρύθμισης από την νέα ηγεσία. Όταν λέω ότι είμαστε ψυχιατρικά σχιζοφρενείς έχω άδικο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλά,ε,να πάω στο παλιό μου σχολείο και να δω μέσα στις τάξεις τα παιδιά ν'ακούνε για το θεώρημα Fermat και απ'έξω στο προαύλιο αυτοί της "στρατιωτικής κατεύθυνσης" να εκπαιδεύονται στο guerilla warfare και έχω κλείσει σαν άντρας.Θ'ανοίξω σαν γυναίκα μετά. :D

Tι λέειιιι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δηλαδή κάποιος που θα πάει σε αυτή την κατεύθυνση/δέσμη θα είναι καταδικασμένος να περάσει μόνο σε στρατιωτικές σχολές?
Και αν δεν τα καταφέρει? Θα μείνει έξω από τις άλλες σχολές?
Δύσκολο να εφαρμοστεί μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή κάποιος που θα πάει σε αυτή την κατεύθυνση/δέσμη θα είναι καταδικασμένος να περάσει μόνο σε στρατιωτικές σχολές?
Και αν δεν τα καταφέρει? Θα μείνει έξω από τις άλλες σχολές?
Δύσκολο να εφαρμοστεί μου φαίνεται...

Aπο καθε κατευθυνση δε δηλωνουμε δυο πεδία?;)

Πιστευω πως απλα οι υπολοιπες κατευθύνσεις δε θα μπορουν να δηλωσουν στρατιωτικες σχολές.Είδωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ίσως να βοηθήσει για την "ηρεμία" των στρατιωτικών σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς από το σχολικό έτος 2013-2014 αλλάζει ριζικά ο τρόπος εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και αλλάζει επίσης και ο τρόπος σπουδών στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, συνεπώς δεν νομίζω τελικά να δημιουργηθεί 4η Κατεύθυνση, καθώς δεν έχει νόημα να εφαρμοστεί κάτι που θα ισχύσει μόνο για 2-3 σχολικά έτη... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όταν το διάβασα άρχισα να γελάω, είναι υπερβολικά ειδική η κατεύθυνση. Θα μπορούσαν όμως να κάνουν μια κατεύθυνση που να είναι και για στρατιωτικές και για αστυνομικές αλλά και για σχολές γυμναστικών ακαδημιών, αυτό θα ήταν όντως χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top