% μεταβολή προσφοράς

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια σας,

Επαναδιατυπώνω εδώ μια απορία που έθεσα και χθες σε άλλο ήδη ενεργό θέμα με απορίες ΑΟΘ, μήπως κάποιος το δει. Είναι ερώτηση πολλαπλής επιλογής από ένα βοήθημα για το μάθημα Αρχές Οικονομικής θεωρίας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση και εξήγηση.

20.77



Στο επόμενο διάγραμμα, με σταθερή τη ζήτηση, πόσο % πρέπει να μεταβληθεί η προσφορά ώστε η νέα τιμή ισορροπίας να είναι 12;


Άποψή μου; Αν κρίνω σωστά απ' το διάγραμμα, στη νέα τιμή 12 θα πρέπει Qs' να είναι 480.
Άρα αν σωστά βλέπω, ότι στην αρχική τιμή 20 είναι Qs=400, για να βρω το ζητούμενο ποσοστό θα έλεγα
(480-400)/400 * 100 ,που όμως δεν κάνει 50% (αυτή τη σωστή απάντηση δίνει το βιβλίο).

Προφανώς κάτι χάνω, δεν υπολογίζω σωστά .

Υγ.(ευχαριστώ την διαχείριση για την διόρθωση των λινκ εικόνων).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κι εγώ έχω μπερδευτεί :P
Πάει, ξέχασα το ΑΟΘ!
(sorry για την άχρηστη απάντηση :redface:)
 

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Νιώθω κάπως καλύτερα που δεν είμαι ο μόνος μπερδεμένος σχετικά...
.ελπίζω επίσης κάτι σημαντικό στο διάγραμμα να μου/μας ξεφεύγει και να έχουμε θεωρήσει κάποια τιμή λάθος.

Μετά από πολύτιμη βοήθεια από ένα άλλο μέλος εδώ, με προσωπικό μήνυμα (υπόδειξη μου έκανε, με λέξη κλειδί το "ελαστικότητα ζήτησης").

Οπότε αν την υπολογίσουμε, είναι πράγματι:

Έζ= -ΔΠ/ΔΤ * Τ/Π = - 80/8 * 12/400= -0.5 άρα 50%
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Μετά από πολύτιμη βοήθεια από ένα άλλο μέλος εδώ, με προσωπικό μήνυμα (υπόδειξη μου έκανε, με λέξη κλειδί το "ελαστικότητα ζήτησης").

Οπότε αν την υπολογίσουμε, είναι πράγματι:

Έζ= -ΔΠ/ΔΤ * Τ/Π = - 80/8 * 12/400= -0.5 άρα 50%
Σε ευχαριστούμε που κοινοποιήθηκε η απάντηση, να μάθουμε κι εμείς :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top