Ιστορίας & Aρχαιολογίας vs Ιστορίας & Φιλοσοφίας της Επιστήμης

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα δυο, αν και δεν εχω κατασταλαξει 100%... το δευτερο τι προοπτικες εχει? αξιζει ως τμημα?
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
το δευτερο τι προοπτικες εχει? αξιζει ως τμημα?

Μόνο με καλό μεταπτυχιακό και με αρκετή μετεκπαίδευση. Οι πιθανότητες αυξάνονται στο εξωτερικο όμως κ πάλι χρειαζεται ενα μεταπτυχιακο σε εναν πιο συγκεκριμενο κλαδο/επιστήμη/τέχνη
 

dm1276

Νεοφερμένος

Η dm1276 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα δυο, αν και δεν εχω κατασταλαξει 100%... το δευτερο τι προοπτικες εχει? αξιζει ως τμημα?


Έχω περάσει στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΕΚΠΑ)· είναι πολύ ενδιαφέρον και αξίζει, αν θέλεις να ασχοληθείς με ένα από τα δύο αντικείμενα. Οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος μπορούν να διδάξουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σε φροντιστήρια και να εργαστούν σε ερευνητικά κέντρα, βιβλιοθήκες, μουσεία κ.α. Όσον αφορά το δεύτερο τμήμα, που σε απασχολεί κιόλας, έχω δει το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών αλλά δε γνωρίζω πολλά για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων. Υποθέτω, ότι και αυτοί έχουν τη δυνατότητα πρόσληψης στην Εκπαίδευση. Προτείνω να κάνεις μια μικρή έρευνα (προγράμματα σπουδών, μεταπτυχιακά κτλ.) και να επιλέξεις το τμήμα που σου ταιριάζει περισσότερο! :smartass:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ανάμεσα σε αυτά τα δυο νομίζω πως το Ιστορικό Αρχαιολογικό σου δίνει περισσότερες επιλογές λόγω ξεκάθαρου αντικειμένου.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας! Το ιστορικό αρχαιολογικό είναι κάτι που το σκέφτομαι πολλά χρόνια τώρα και μάλλον προς εκείνη την κατεύθυνση οδεύω ( τα μόριά μου μου επιτρέπουν για Ιωάννινα και Βολο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας! Το ιστορικό αρχαιολογικό είναι κάτι που το σκέφτομαι πολλά χρόνια τώρα και μάλλον προς εκείνη την κατεύθυνση οδεύω ( τα μόριά μου μου επιτρέπουν για Ιωάννινα)


Αυτό να κάνεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top