Ερωτήσεις για Κολλέγια

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι, εφόσον τα κολλέγια είναι ισότιμα των ΑΕΙ, για ποιο λόγο δεν προσφέρουν προγράμματα για Ιατρική; Οδοντιατρική; Μαθηματικά; Φυσική; ΗΜΜΥ; Φιλολογία;

Συνήθως προσφέρουν πιο ελεύθερα προγράμματα όπως Ψυχολογία, Αγγλική Φιλολογία, Πληροφορική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, που αν δεν κάνω λάθος κάποια από αυτά στο εξωτερικό προσφέρονται και εξ αποστάσεως. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι, εφόσον τα κολλέγια είναι ισότιμα των ΑΕΙ, για ποιο λόγο δεν προσφέρουν προγράμματα για Ιατρική; Οδοντιατρική; Μαθηματικά; Φυσική; ΗΜΜΥ; Φιλολογία;

Συνήθως προσφέρουν πιο ελεύθερα προγράμματα όπως Ψυχολογία, Αγγλική Φιλολογία, Πληροφορική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, που αν δεν κάνω λάθος κάποια από αυτά στο εξωτερικό προσφέρονται και εξ αποστάσεως. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος;

ΗΜΜΥ μπορει καποιος να σπουδασει σε κολεγιο (Μητροπολιτικο κλπ), οπως και φαρμακευτική στο Κολέγιο Κρήτης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εεε ναι βέβαια..ειναι και ισότιμα. Απλά στο κολλέγιο έχει 18 γενικά μαθήματα ενώ στα Πολυτεχνεία 60+.
Τα συμπερασματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ναι θελω ναυτιλικα να σπουδασω και γενικα να δω εαν ειναι καλο σαν κολλεγιο τι ενοω καλο...καλες παραδοσεις καλοι καθηγητες με την ενοια να τους καταλαβαινεις και να σου λυνουν αποριες επιπεδο ατομων που οηγαινουν εκει κλπ κλπ

Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις τα λεφτά που θα έδινες, να πας φροντηστήριο και να περάσεις στο τμήμα ναυτιλιακών δίνοντας πανελλήνιες. Σιγά τόσο πολύ βιάζεσαι; Σίγουρα όταν τελειώσεις από το nyc θα χτυπάς τον κεφάλι σου στο τοίχο εφόσον θα καταλάβεις αν και αργά πως θα βρεις δουλειά με τα χίλια ζόρια. Κάνε ακόμα μια προσπάθεια πριν επιλέξεις το κολλέγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για οποιον θελει να σπουδασει σε κολλεγιο θα πρεπει να ψαξει αν το πτυχιο που δινεται ειναι οντως απο το συνεργαζομενο πανεπιστημιο του εξωτερικου και αν τα πτυχια του πανεπιστημιου αναγνωριζονται στην Ελλαδα ( νομιζω μονο τα επευρωπαϊκα πανεπιστημια αναγνωριζονται αλλα δεν ειμαι σιγουρη ) .Δηλαδη αν εχουν συμβολαιο δικαιοχρησης. Μην επαφιεστε στα λεγομενα των υπαλληλων του , καλο ειναι να επικοινωνησετε και με το πανεπιστημιο του εξωτερικου και να ρωτησετε αν οντως χορηγει πτυχια μεσω του εκαστοτε κολλεγιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arntaben22

Νεοφερμένος

Η arntaben22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις τα λεφτά που θα έδινες, να πας φροντηστήριο και να περάσεις στο τμήμα ναυτιλιακών δίνοντας πανελλήνιες. Σιγά τόσο πολύ βιάζεσαι; Σίγουρα όταν τελειώσεις από το nyc θα χτυπάς τον κεφάλι σου στο τοίχο εφόσον θα καταλάβεις αν και αργά πως θα βρεις δουλειά με τα χίλια ζόρια. Κάνε ακόμα μια προσπάθεια πριν επιλέξεις το κολλέγιο.
Φετος εδωσα πανελληνιες περασα ναυτιλιακα χιου ( εχει δυο σχολες του πειραια και τις χιου) εγω ομως θελω μονο πειραια και θα ξανα βαλω για το 10% αλλα νο,κζω δεν αξιζει να ριξω ξανα λεφτα σε φροντιστηρια κλπ κυνηγοντας μια και μοναδικη σχολη πχ εαν ηθελα διοικηση επιχηρησεων μονο ειναι παντου σε ολη την ελλαδα θα ειχα αρκετες επιλογες εδω ομως δεν εχωΓιατι να βρω δουλεια με τα χιλια ζορια???

Εγώ αναρωτιέμαι, εφόσον τα κολλέγια είναι ισότιμα των ΑΕΙ, για ποιο λόγο δεν προσφέρουν προγράμματα για Ιατρική; Οδοντιατρική; Μαθηματικά; Φυσική; ΗΜΜΥ; Φιλολογία;

Συνήθως προσφέρουν πιο ελεύθερα προγράμματα όπως Ψυχολογία, Αγγλική Φιλολογία, Πληροφορική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, που αν δεν κάνω λάθος κάποια από αυτά στο εξωτερικό προσφέρονται και εξ αποστάσεως. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος;
Ιατρικα μαθηματικα HMMY υπαρχουν σιγουρα ισως να επεσε το ματι μου και σε φυσικη χωρις να ειμαι σιγουρη για τα αλλα δεν ξερω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Φετος εδωσα πανελληνιες περασα ναυτιλιακα χιου ( εχει δυο σχολες του πειραια και τις χιου) εγω ομως θελω μονο πειραια και θα ξανα βαλω για το 10% αλλα νο,κζω δεν αξιζει να ριξω ξανα λεφτα σε φροντιστηρια κλπ κυνηγοντας μια και μοναδικη σχολη πχ εαν ηθελα διοικηση επιχηρησεων μονο ειναι παντου σε ολη την ελλαδα θα ειχα αρκετες επιλογες εδω ομως δεν εχωΓιατι να βρω δουλεια με τα χιλια ζορια???

Αν έκανες αίτηση για μεταγραφή τότε; Γιατί ένα πτυχίο πανεπιστημίου υπερτερεί σε σχέση με αυτό του κολλεγίου, αλλά μέχρι να τελειώσεις ίσως να χουν αλλάξει τα πράγματα, να σαι τυχερή και να βρεις εύλολα δουλειά πάνω στο αντικείμενο. Εσύ ό,τι νομίζεις. Συζήτησέ το και με τους γονείς σου, να ακούσεις την γνώμη τους. Μπορεί μέσα από την συζήτηση να καταλήξεις για την επόμενη κίνηση σου. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συνεργαζονται οντως με πανεπιστημια του εξωτερικου προσφεροντας πτυχιου του οποιου η ποιοτητα και η ισχυς ειναι επαρκεις ή μαλλον αμφισβητισημες?
Αν οντως το πτυχιο εχει απηχηση δεν παραβιαζεται το αρθρο 16 του συνταγματος (εκεινο που αναφερεται στα ιδιωτικα πανεπιστημια αν δεν κανω λαθος στην αριθμηση) ή τα ''ντριμπλαρουν'' με παραθυρακια?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πριν περάσει το νομοσχέδιο, τα πτυχία αναγνωρισμένων κολλεγίων (τάχα) ήταν ισοδύναμα με Ελληνικά ΑΕΙ εφόσον έκανες αίτηση σε ΣΑΕΠ και περίμενες κάτι εβδομάδες ή μήνες για απάντηση, αλλά δεν αναγνωρίζονταν μέσω ΔΟΑΤΑΠ, οπότε δεν δούλευες στο δημόσιο. Ο Υπ. Παιδείας λέει τώρα πώς θα προχωρήσει στην κατάργηση του ΣΑΕΠ και θα αναγνωριστούν τα πτυχία περίπου 9.500 αποφοίτων κολλεγίων, και πιθανώς τώρα θα αναγνωρίζονται πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Αν και για δημόσιο αμφιβάλλω.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά το θέμα ήταν με το δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα ποτέ δεν υπήρξε θέμα αναγνώρισης...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Νομίζω ένα κολέγιο που αξίζει πραγματικά είναι το Deree.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πριν περάσει το νομοσχέδιο, τα πτυχία αναγνωρισμένων κολλεγίων (τάχα) ήταν ισοδύναμα με Ελληνικά ΑΕΙ εφόσον έκανες αίτηση σε ΣΑΕΠ και περίμενες κάτι εβδομάδες ή μήνες για απάντηση, αλλά δεν αναγνωρίζονταν μέσω ΔΟΑΤΑΠ, οπότε δεν δούλευες στο δημόσιο. Ο Υπ. Παιδείας λέει τώρα πώς θα προχωρήσει στην κατάργηση του ΣΑΕΠ και θα αναγνωριστούν τα πτυχία περίπου 9.500 αποφοίτων κολλεγίων, και πιθανώς τώρα θα αναγνωρίζονται πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Αν και για δημόσιο αμφιβάλλω.


Πρόσβαση στο Δημόσιο έχουν εδώ και χρόνια όλοι όσοι έχουν πτυχία αναγνωρισμένα από το ΣΑΕΠ. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι απαιτούνταν πολλά χρόνια μέχρι να γίνει η αναγνώριση των πτυχίων από το ΣΑΕΠ, γι' αυτό και γίνονται τώρα αυτές οι αλλαγές, ώστε να επιταχυνθούν (και καλά) οι διαδικασίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top