Kτηνιατρική - ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή; Γιατί τη δηλώνουν λίγοι;

MK Notch

Νεοφερμένος

Ο MK Notch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εξ αποστασεως σημαινει να παρακολουθω τα εργαστηρια κανονικα και να διαβαζω τη θεωρια με καθοδηγηση σημειωσεων των καθηγητων καθως και της σχολης και απο βιβλια της σχολης,εξωτερικου και τα λοιπα.Εαν ειμαι ικανος σαν κτηνιατρος μια χαρα κτηνιατρος θα γινω.Δεν παω να παιξω ουτε παω για το πενταρακι οπως πολλοι κτηνιατροι που μενουν εκει και παρακολουθουν ανελλιπως.Οποτε ειστε ακυροι οι κακοπροαιρετοι

Έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα πριν αποφασίσεις να στοχεύσεις στο 3ο πεδίο, όπου όλες οι σχολές έχουν εργαστήρια κάθε εξάμηνοκαι κλινική/πρακτική άσκηση στα τελευταία χρόνια.
Όσο για τα πενταράκια, πάρτα πρώτα και μετά σχολίασε. Οι πανεπιστημιακές σπουδές, όπως θα διαπιστώσεις, δεν είναι πλακίτσα, και υπάρχουν πολλοί που μπήκαν στο πανεπιστήμιο με τουπέ, αλλά μετά τις πρώτες νίλες έμαθαν να σκύβουν το κεφάλι. Καλύτερα να είσαι πιο φειδωλός στις δηλώσεις σου, ώστε να διαχειριστείς ευκολότερα μια ενδεχόμενη αποτυχία.
Επίσης το ότι έχεις παντελή άγνοια για τις σπουδές στη σχολή όπου πέρασες, δε δικαιολογεί αυτό το στυλάκι σοβαρού φοιτητή που θες να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
λογω του οτι τα εργαστηρια ειναι πολλα?Καθημερινα δηλαδη η δυο μερες την εβδομαδα?

Τα εργαστήρια είναι κάθε ημέρα, με εξαίρεση ίσως μια μέρα της εβδομάδας. Καμιά φορά τα βάζουν σε περίεργες ώρες η έχεις 2 την ίδια μέρα με κενό ωρών μεταξύ τους.

Δεν θα στο πρότεινα εξ αποστάσεως, θα κουραστείς πάρα πολυ και αδίκως. Εκτός, αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς (οικονομικά).

Η φίλη μου που σπουδάζει Καρδιτσα ξοδεύει ένα 400αρι το μήνα (πάγια και προσωπικα εξοδα) και φαντάσου ότι υπάρχει και το φοιτητικό επίδομα που ουσιαστικά σου βγάζει 5 μήνες ενοίκια. Μια άλλη κοπέλα που συγκατοικεί και έχει οικονομικο πρόβλημα ξοδεύει αρκετά λιγότερα.

Στην Καρδίτσα τα ενοίκια είναι χαμηλά (ειδικά αν πας τωρα) και η ζωή φθηνή. Αν όμως όλα αυτά είναι τόσο απογοητευτικα για εσένα και την οικογένειά σου τότε τι να πω...Προσπάθησε το και εξ αποστάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soco

Νεοφερμένος

Η Soco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιἀ καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να δώσω κατακτήριες φέτος (2016) για τη Κτηνιατρική στο ΑΠΘ και αναρωτιόμουν αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία και φυσικἀ οποιαδήποτε συμβολή ειναι ευπρόσδεκτη :) Μηπως επίσης έχει κανείς παλιότερα θέματα, απλά για να δω το στυλ των ερωτήσεων?δλδ αν ειναι γενικής ανἀπτηυξης κλπ και πόσες ερωτησεις...κλπ Χιλια ευχαριστώ :D Ευχηθείτε μου καλή τύχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιἀ καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να δώσω κατακτήριες φέτος (2016) για τη Κτηνιατρική στο ΑΠΘ και αναρωτιόμουν αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία και φυσικἀ οποιαδήποτε συμβολή ειναι ευπρόσδεκτη :) Μηπως επίσης έχει κανείς παλιότερα θέματα, απλά για να δω το στυλ των ερωτήσεων?δλδ αν ειναι γενικής ανἀπτηυξης κλπ και πόσες ερωτησεις...κλπ Χιλια ευχαριστώ :D Ευχηθείτε μου καλή τύχη ;)
Δεν έχω τίποτα από αυτά που ζητάς αλλά καλή τύχη!!!! :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soco

Νεοφερμένος

Η Soco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν πειραζει..Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδιἀ καλησπέρα σε όλους. Σκοπεύω να δώσω κατακτήριες φέτος (2016) για τη Κτηνιατρική στο ΑΠΘ και αναρωτιόμουν αν είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία και φυσικἀ οποιαδήποτε συμβολή ειναι ευπρόσδεκτη :) Μηπως επίσης έχει κανείς παλιότερα θέματα, απλά για να δω το στυλ των ερωτήσεων?δλδ αν ειναι γενικής ανἀπτηυξης κλπ και πόσες ερωτησεις...κλπ Χιλια ευχαριστώ :D Ευχηθείτε μου καλή τύχη ;)


https://authvet.blogspot.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soco

Νεοφερμένος

Η Soco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το λινκ. ..Το είχα βρει αυτό αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει το λινκ των κατακτηριων.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το λινκ. ..Το είχα βρει αυτό αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει το λινκ των κατακτηριων.. :(

Στείλε μου σε πμ τι μαθήματα δίνεται για κατατακτήριες να σου πω περίπου σε τι φάση κινούνται τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john ioannidis

Νεοφερμένος

Ο john ioannidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα σε όλους ,

ονομάζομαι Ιωαννιδης Γιάννης και πρόκειται να δώσω κατατακτήριες για κτηνιατρική στο ΑΠΘ. είμαι απόφοιτος της παιδαγωγικής σχολής νηπιαγωγών του ΑΠΘ. αν γνωρίζει κάποιος ποία είναι η δομή των θεμάτων που βάζουν οι καθηγητές θα με διευκόλυνε, τα μαθήματα είναι μοριακή βιολογία-γενετική , ζωολογία και φυσιολογία.. στο λύκειο ήμουν θετική κατεύθυνση και δεν μου φαίνονται δύσκολα τα μαθήματα πάρα μόνον η φυσιολογία που είναι κακογραμμένη. οποίος γνωρίζει να μου στείλει στο email μου: ioannidis0909@gmail.com.

σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά.
Πέρασα φέτος στην κτηνιατρική ΑΠΘ με κατατακτήριες, είναι εξαιρετικά νωρίς, αλλά έχει κάποιος την καλοσύνη να με καθοδηγήσει σχετικά με το πώς διεκπαιρώνονται οι κλινικές στο 4ο και 5ο έτος;
Εφημερεύουμε μαζί με καθηγητές, μεταπτυχιακούς, αν κάνουμε επεμβάσεις, εμβόλια κτλ το οτιδήποτε δεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αποτελούσε το όνειρό μου η Κτηνιατρική λόγω της μεγάλης αγάπης που τρέφω για τα ζώα από μικρός αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το πραγματοποιήσω μιας και δεν το...είχα καθόλου με αυτά τα μαθήματα και έτσι, ακολούθησα την κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών.

Με διαφορά από τα πιο όμορφα επαγγέλματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελπίδα π

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Έδωσα φέτος Πανελλαδικές και σκέφτομαι για κτηνιατρική ,όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που με προβληματίζουν.Κυρίως δεν είμαι σίγουρη για το.αν πρόσφερε Καλή επαγγελματική αποκατάσταση και τι προοπτικές έχεις σήμερα .Όποιος γνωρίζει θα με βοηθούσε πολύ !
 

Elmarsia

Νεοφερμένος

Η Elmarsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα! Η κτηνιατρική έχει πάρα πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Είτε ασχοληθείς με τα ζώα συντροφιάς, είτε με τα παραγωγικά ζώα, είτε ακόμα και με τον τομέα του υγειονομικού να είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις να φοβάσαι ΤΙΠΟΤΑ!!! Αν αγαπάς τα ζώα και πιστεύεις ότι μπορείς να ασχοληθείς με αυτά σε επαγγελματικό επίπεδο σπούδασε κτηνιατρική. Αν όμως έχεις ενδοιασμούς ως προς το αντικείμενο τότε ξανασκέψου το γιατί είναι μια εξαιρετικά δύσκολη και απαιτητική σχολή (θεωρία/αμφιθέατρα, εργαστήρια, στάβλοι, κλινικές, κλπ) και αντέχουν μόνο όσοι έχουν -ας το πούμε- μεράκι με το αντικείμενο. Μιλάω εκ πείρας γιατί πέρασα κάποιο διάστημα στη συγκεκριμένη σχολή όμως τελικά παρότι λατρεύω τα ζώα συνειδητοποίησα ότι δεν μπορούσα να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτά και έτσι άλλαξα σχολή.
Συνοψίζοντας, αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο πάνε κτηνιατρική χωρίς δεύτερη σκέψη!!!
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας! Έδωσα φέτος Πανελλαδικές και σκέφτομαι για κτηνιατρική ,όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που με προβληματίζουν.Κυρίως δεν είμαι σίγουρη για το.αν πρόσφερε Καλή επαγγελματική αποκατάσταση και τι προοπτικές έχεις σήμερα .Όποιος γνωρίζει θα με βοηθούσε πολύ !

Είναι λογικό, αρχικά, να προβληματίζεσαι, καθώς σε αυτήν την ηλικία λίγοι γνωρίζουν με τι ακριβώς θέλουν να ασχοληθούν :) Επιπλέον, τα περισσότερα πλέον επαγγέλματα έχουν κορεστεί ειδικά σε μία χώρα με λίγο πληθυσμό συγκριτικά με άλλες χώρες, την Ελλάδα. Βασικός οδηγός στην επιλογή σπουδών σου πρέπει να αποτελούν οι προσωπικές σου επιθυμίες, το πού φαντάζεσαι μελλοντικά τον εαυτό σου (σε ποιον εργασιακό χώρο: γραφείο, εργαστήριο, να έχει ή όχι σταθερό τόπο διαμονής κλπ.), την οικονομική δυνατότητά σου να σπουδάσεις σε κάποια άλλη πόλη και οι προσωπικές σου επαγγελματικές βλέψεις (για παράδειγμα αν σε ενδιαφέρει να έχεις έναν ικανοποιητικό μισθό ή αρκετά παραπάνω από ικανοποιητικό).

Σχετικά με την κτηνιατρική, είναι σίγουρα ένα επάγγελμα το οποίο σε "περιορίζει" στην ενασχόλησή σου με τα ζώα. ΑΛΛΑ, αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκέφτεσαι τον εαυτό σου να βοηθάς τα ζωάκια, είναι μία πραγματικά καλή επιλογή για εσένα, και κάθε άλλο παρά σαν περιορισμό θα σου είναι (γι'αυτό και τα εισαγωγικά προηγουμένως).

Θα σε συμβούλευα να ψάξεις αναλυτικά τις συνθήκες εργασίας ενός κτηνίατρου, να κάνεις μεγάλη έρευνα σχετικά με αυτό στο διαδίκτυο και αν έχεις κάποιους γνωστούς, των οποίων την άποψη θεωρείς φερέγγυα, να τους συμβουλευτείς για τα πιο "inside" του επαγγέλματος :)
 

Giannis124

Νεοφερμένος

Ο Giannis124 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά δεν γνωρίζω το επίπεδο και την ποιότητα σπουδών στις ιατρικες εκτός Αθήνας Θεσσαλονίκης και πατρας στις οποίες δεν περνάω.. Θα ήθελα να μάθω πράγματα για καθηγητές φοιτητικη ζωή και ποια σχολή βγάζει καλούς γιατρούς.. Ευχαριστω
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καμία σχολή δε βγάζει καλούς ιατρούς αυτη καθαυτή. Αν θέλεις να είσαι καλός διαβάζεις ανεξαρτήτως σχολής, τα μαθήματα και τα βιβλία είναι σχεδόν τα ίδια
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ βγαζει καλους γιατρους.Αν δεις τις περισσοτερες διευθυντικες και γενικοτερα υψηλοβαθμες θεσεις στα αξιολογα νοσοκομεια τις κατεχουν αποφοιτοι αυτων των τμηματων η καλων πανεπιστημιων εξωτερικου.Ολα τα υπολοιπα ειναι να 'χαμε να λεγαμε και να'χαμε να πουμε.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Το Ηράκλειο έχει επίσης καλή σχολή από ότι έχω ακούσει.
 

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανεληννιες .Μένω λαρισα .Θα μου προτείνατε να πω ιατρικη Θεσσαλονίκης ή Λαρισας;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανεληννιες .Μένω λαρισα .Θα μου προτείνατε να πω ιατρικη Θεσσαλονίκης ή Λαρισας;


Άμα η οικογένειά σου δεν αντέχει οικονομικά, μείνε Λάρισα. Άμα θες και μπορείς, πήγαινε ΑΠΘ. Και τα δύο πτυχία είναι, εσύ θα καθορίσεις την αξία τους με τις γνώσεις σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top