B1 Εξετάσεις Ιουνίου 2013

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας παίδες! Δίνω εξετάσεις τον Ιούνιο και χρειάζομαι καμιά συμβουλή για την έκθεση γιατί διαβάζω μόνος μου και υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τα έχω πολυκαταλάβει. Έχω ρωτήσεις διάφορους αλλά ο καθένας μου λέει τα δικά του. Καταρχήν, υπάρχει συγκεκριμένη σειρά για τα Punkte ή αρκεί να γίνει η σύνδεση με μια λογική ακολουθία; Πολλοί μου έχουν πει ότι μία είναι η σωστή σειρά, αλλά εγώ διαφωνώ. Εσάς τι σας λένε οι καθηγητές σας; Επίσης, ξέρετε ποιο είναι το ζητούμενο μέγεθος της έκθεσης; Άλλοι λένε 120 λέξεις, άλλες 180, άλλοι δεν είναι συγκεκριμένο.. ό,τι 'να ναι γενικά.

Θεωρείτε ότι 30 λεπτά είναι αρκετά; Εγώ τα θεωρώ πολύ λίγα γιατί γενικά δεν μπορώ να γράψω απ ευθείας μια έκθεση, θέλω πρώτα να καταγράφω ένα σχεδιάγραμμα και μετά να δουλεύω πάνω σε αυτό. Αλλιώς τα κάνω αχταρμά :P Οπότε λέω να ζητήσω πρόχειρο αλλά μετά φοβάμαι μήπως περάσει ο χρόνος και δεν προλάβω να αναφερθώ σε όλα τα σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε και λεμε στο β1 δεν κοιτανε ποσες λεξεις εγραψες. Τους νοιαζει μονο αν για καθε Punkt εγραψες δυο προτασεις εστω και μικρες . Τα Punkte μπορεις να τα γραψεις με οποια σειρα θες εσυ αρκει να υπαρχει λογικη αλληλουχια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Λοιπόν θα σου πω κάποια πράγματα παρακάτω που σίγουρα θα σε βοηθήσω ...(με όποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μάθεις λεει μια παροιμια ...εγω ετυχε να εχω γερμανιδα καθηγητρια και με τις τεχνικες που μας εδειξε καταφερα να παρω 45/45 στην εκθεση ,γι αυτο εμπιστευσουμε)

αρχικα για να γραψεις ενα γράμμα χρειάζεται να γράψεις 1.αρχη-2,3,4,5. απαντησεις στα 4 Punkte-5.τελος γραμματος ..
παρακάτω σου δείχνω ένα πρότυπο αρχής ,σημειώσεις για το πως κάνουμε ανάπτυξη των Punkte και ένα πρότυπο τελους..

Anfang=αρχή

Liebe/r.....!
Vielen Dank für deinen letzten Brief/deine letzte E-Mail.Ich habe mich sehr darüber gefreut.Verzeih mir ,dass ich dir so lange nicht geschrieben habe,aber ich hatte viel für die Schule zu tun.
Aber jetzt zu deinem Brief/deiner E-Mail:
In deinem Brief/deiner E-Mail steht(αναφέρει) ,dass ......../fragst du mich ,......./bittest du mich um Ratschläge.... (γραφεις την ερωτηση η οποια προαναγγέλεται στο γραμμα που δινεται )

Hauptteil( κύριο μερος)

Am liebsten +ρημα ...........
Am Wochenende +ρημα .........
In Bezug auf(ουσιαστικο +αιτ).....=σχετικα με .... ή bezüglich
In Bezug auf deine Frage , (wann,wo ...........+ρήμα στο τελος),möchte ich sagen/möchte ich dir antworten,dass......
Was (αιτ.) betriff/angeht ,ρημα ......=οσον αφορα.

αυτοι ειναι τροποι για να ξεκινησεις απαντηση σε καθε γιατι δεν ειναι καλο να αρχιζεις συνεχεια με το ich ,αυτο κοβει ποντους, ..για καθε Punkte πρεπει να γραψεις τουλαχιστον 2-3 προτασεις μεσαιου μεγεθους ..

Schluss =telos

Jetzt muss ich leider Scluss machen ,weil ich mit meinen Freunden verabredet bin.(εχουμε ραντεβου) .Wir wollen nämlich ins Kino gehen.Screib mir bald wieder!ich warte mit Ungeduld (με ανυπομονυσια) auf deinen nächsten Brief/deine nächste E-Mail.
Vile Grüße /Herzliche Grüße
dein/deine.........

P.S. οταν ειναι γραμμα πανω δεξια γραφουμε ημερομηνια και πολη πχ . Thessaloniki ,den 14.6.2013


οσο αφορα την σειρα των Punkte δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο ..αν και οταν διναμε εμεις στα πιο πολλα δοκιμαστικα η σειρα 2,4,1,3 ηταν παντα λογικη χωρις αυτο να συμαινει πως δεν υπαρχουν και αλλοι τροποι ...
οριο λεξεων δεν υπαρχει αλλα αν εσυ γραψεις την αρχη+και τελος που σου εγραψα και 2-3 μεγαλες προτασεις σε καθε Punkte ,τοτε θα χρησιμοποιησεις και τα δυο φυλλα του απαντητικου εγγραφου που σημαινει οτι τα πηγες καλα..

30 λεπτα φτανουν και περισεβουν ...αυτο με το προχειρο που ανεφερες να μην το κανεις γιατι δεν θα προλαβεις να τα μεταφερεις στο κανονικο ...η εκθεση με τα ακουστικα γινονται την ιδια ωρα ..πρωτα ειναι τα ακουστικα και μετα η εξεταστρια -κυρια που διαβαζει ενα λογοτεχνικο βιβλιο-(ειναι τσεκαρισμενο σε ολες τις αιθουσες το ιδιο γινοταν) σου μοιραζει τα φυλλα της εκθεσης ..οσπου να ολοκληρωσει το μοιρασμα εσυ κοιτα το θεμα ..
κατι αλλο ...η κυρια μας ειπε στα παιδια που δεν το πηραν και δινουν τον ιουνιο ..πως επειδη ειναι τελευται φορα που διεξαγεται η εξεταση με την ως εχουσα μορφη υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να παισει το ιδιο θεμα ξανα ...το θεμα του ιανουριου ελεγε στα πρωτο Punkte

1.was gibt es bei dir Neues
2.Hifst du deiner Mutter zu Hause
3.wie verbringst du deine Zeit mit deinen Freunden
4.Was für eine Musik hört du am Liebsten..

οτι αλλο θες ρωτα ...καλη επιτυχια ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Φίλε Αποστόλη 45/45 στην έκθεση; Μπράβο σου, σίγουρα παίζει ρόλο ο καθηγητής αλλά νομίζω πως η επιτυχία έχει να κάνει κυρίως με τη μελέτη του μαθητή και είναι απόρροια της δικής του προσπάθειας! Πάρα πολύ χρήσιμα όλα όσα μου έγραψες και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Ich danke dir von ganzem Herzen!!!

Όσο για την εξετάστρια, ε έτσι και δω και τη δικιά μου να διαβάζει λογοτεχνικό νομίζω πως θα με πιάσει νευρικό γέλιο :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top