Μετά τον θάνατο, τι;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επειδή είμαι άτομο με έντονες υπαρξιακές ανησυχίες,περνάω μια ζωή διερωτώμενη για τα πάντα (απο το τι θα φορέσω σήμερα,γιατί πολλαπλασιάζονται οι λακούβες στο δρόμο κ.α.)θα ήθελα τις απόψεις σας για ένα θέμα που συζητώ περίπου απο τα 12 μου και οι απαντήσεις ποικίλουν.Τι πιστεύετε εσείς;Υπάρχει ζωή μετά θάνατον;Πιστεύετε στη μετεμψύχωση,μετανσάρκωση;Κουβαλάμε και πληρώνουμε τα κρίματα μας απο προηγούμενες ζωές;Η ψυχή μας είναι άφθαρτη ή όλα τελειώνουν με το θάνατο; :hmm:Θέλω τις προσωπικές απόψεις όλων όπου κι αν στηρίζονται γι αυτό ακριβώς δεν το κάνω και ψηφοφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ʼψογο topic! Σίγουρα πρεπει να ακολούθούμε μια αλυσίδα ανακύκλωσης είτε λέγεται μετεμψύχωση έιτε μετενσάρκωση γιατί μου φαίνετε κουλο απλά να μένουμε στάσιμοι σε ένα σημείο για πάντα (παράδεισος, κόλαση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θέλω να πιστεψω οτι δεν υπάρχει ζωή μετα θάνατον. Αν πιστεψω κάτι τέτοιο θα νιώθω πως ο,τι κάνω δεν έχει νόημα μετά. Βέβαια δεν πιστευω σε θρησκευτικές αηδίες στυλ "παράδεισος-κόλαση" αλλά θέλω να πιστευω οτι υπάρχει κατι μετα... Τη μετενσάρκωση αν και πολυ βολική για τον άνθρωπο θεωρία τη θεωρώ παιδικό παραμυθάκι. Θα ήθελα πάντως να ισχύει αν γινόταν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Τη μετενσάρκωση αν και πολυ βολική για τον άνθρωπο θεωρία τη θεωρώ παιδικό παραμυθάκι. Θα ήθελα πάντως να ισχύει αν γινόταν! :)
Εγώ θα ήθελα να ισχύει η μετανσάρκωση ξέρω κάποιους που θα γυρνούσαν ως σκουλήκια :lol:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
ʼψογο topic! Σίγουρα πρεπει να ακολούθούμε μια αλυσίδα ανακύκλωσης είτε λέγεται μετεμψύχωση έιτε μετενσάρκωση γιατί μου φαίνετε κουλο απλά να μένουμε στάσιμοι σε ένα σημείο για πάντα (παράδεισος, κόλαση).
Thanks καλέ μου,φαντάστηκα ότι αυτό το ερώτημα είναι πιο εύκολο να απαντηθεί απο το "γιατί πολλαπλασιάζονται οι λακούβες στους δρόμους;"που παραμένει το εντονότερο υπαρξιακό μου :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ΤΙΠΟΤΕ, απολύτως ΤΙΠΟΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για την δική σ
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Εγώ θα ήθελα να ισχύει η μετανσάρκωση ξέρω κάποιους που θα γυρνούσαν ως σκουλήκια :lol:Thanks καλέ μου,φαντάστηκα ότι αυτό το ερώτημα είναι πιο εύκολο να απαντηθεί απο το "γιατί πολλαπλασιάζονται οι λακούβες στους δρόμους;"που παραμένει το εντονότερο υπαρξιακό μου :lol:

Κρίμα, ποιό πολύ ενδιαφέρων θα είχε να αναλύσουμε το τι θα φορέσεις σήμερα :) (Ντροπή μου) Τώρα το υπαρξιακό σου πρόβλημα για τις λακούβες μπορεί να στο λύσει το ΥΠΕΧΩΔΕ! Για την μετενσάρκωση πάντως πιστέυω ότι η εκκλησία επέλαξε την ιστορία παράδεισος/κόλαση για να μας κατευθείνει και να μας διαμορφόσει την καθημερινότητα. Για παράδειγμα, για να πάς στον παράδεισο πρέπει να πηγένεις στην εκκλησία συχνά κτλ Λίγο εκμετάλευση του φόβου μας μου ακούγετε. Πάντος η επιστήμη σε αυτό το ζήτημα έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τίποτα απολύτως. Δυστυχώς αλλά έτσι είναι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
πριν τον θανατο ζωη πριν την ζωη οτι και μετα τον θανατο...τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο γιατί η διατήρηση της ενέργειας ισχύει παντού ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Πολλά ακούγονται και πιστεύω είναι πολύ δύσκολο ν ααπαντήσει κάποιος σε μια τέτοια ερώτηση με σιγουριά.
Εγώ πειράζει που δεν πιστεύω κάτι δηλαδή ουτε οτι υπάρχει ζωή αλλά ούτε οτι δεν υπάρχει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Πολλά ακούγονται και πιστεύω είναι πολύ δύσκολο ν ααπαντήσει κάποιος σε μια τέτοια ερώτηση με σιγουριά.
Εγώ πειράζει που δεν πιστεύω κάτι δηλαδή ουτε οτι υπάρχει ζωή αλλά ούτε οτι δεν υπάρχει :hmm:

Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά, ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά, ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά...

Γειά σου ρε ποιητή του φόρουμ :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω ενα ξερω, οτι ουδεν ξερω...

Μπορω ομως να νομιζω, για αυτο και νομιζω οτι μετα τον θανατο δεν υπαρχει τπτ, γιατι δλδ να πρεπει να παω στην κολαση η παραδισω; Μηπως μπροστα απο μια τηλεωραση και εχω και ενα DVD με ολη μου την ζωη και καθομια και παρακολουθω; ΕΛΕΟΣ δλδ!

Βεβαια υπαρχουν κατι επιστιμονικες μελετες που αλλα διχανε αλλα αστε... Θα με περασετε για τρελο... (οχι οτι δεν ειμαι... :tongue:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Γειά σου ρε ποιητή του φόρουμ :bleh:

Πυξ Λαξ αλλά thanks πάντως... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Τίποτα απολύτως. Δυστυχώς αλλά έτσι είναι. :(

Συμφωνώ... Μετά... Peace...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μπα,σιγουρα υπαρχει κατι,αλλα δεν ξερω τι.Αδυνατω να πιστεψω οτι τελειωνουμε εδω.Κ μην ακουω Πυξ Λαξ σε σοβαρα θρεντς! :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ κ εγώ...
Μετά, η απόλυτη ηρεμία :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Δεν θέλω να πιστεψω οτι δεν υπάρχει ζωή μετα θάνατον. Αν πιστεψω κάτι τέτοιο θα νιώθω πως ο,τι κάνω δεν έχει νόημα μετά. Βέβαια δεν πιστευω σε θρησκευτικές αηδίες στυλ "παράδεισος-κόλαση" αλλά θέλω να πιστευω οτι υπάρχει κατι μετα... Τη μετενσάρκωση αν και πολυ βολική για τον άνθρωπο θεωρία τη θεωρώ παιδικό παραμυθάκι. Θα ήθελα πάντως να ισχύει αν γινόταν! :)
Ο παράδεισος και η κόλαση, η νιρβάνα κ όλα αυτά κατασκευάστηκαν για να νιώσεις εσύ κ όλοι μας καλύτερα κ εσύ τα λες αηδίες? Δεν είναι σωστό. Πες απλά ότι δεν συμφωνείς :/

Αντι για παιδικό εγώ θα το έλεγα βουδιστικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ifrit[ ]
Ο παράδεισος και η κόλαση, η νιρβάνα κ όλα αυτά κατασκευάστηκαν για να νιώσεις εσύ κ όλοι μας καλύτερα κ εσύ τα λες αηδίες? Δεν είναι σωστό. Πες απλά ότι δεν συμφωνείς :/

Αντι για παιδικό εγώ θα το έλεγα βουδιστικό ;)
Μάλλον όταν γράφει αηδίες εννοεί την εντύπωση που έχουν κάποιοι για ολα αυτά,ότι πχ.αν είσαι καλός χριστιανός(βέβαια πως ορίζεται το καλός είναι άλλο θέμα)θα πας στον παράδεισο αλλιώς θα καίγεσαι στα καζάνια :devil:της κόλασης και μπλα,μπλα,μπλα.Απο αυτη την άποψη (του εκφοβισμού)είναι όντως αήδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Μάλλον όταν γράφει αηδίες εννοεί την εντύπωση που έχουν κάποιοι για ολα αυτά,ότι πχ.αν είσαι καλός χριστιανός(βέβαια πως ορίζεται το καλός είναι άλλο θέμα)θα πας στον παράδεισο αλλιώς θα καίγεσαι στα καζάνια :devil:της κόλασης και μπλα,μπλα,μπλα.Απο αυτη την άποψη (του εκφοβισμού)είναι όντως αήδιες.
Το ξέρω κι εγώ συμφωνώ αλλά μην χαρακτηρίζουμε με τέτοιες λέξεις, κάποιοι τα πιστεύουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top