Εξετάσεις SAT

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στη κοινότητα και θα ήθελα να αρχίσω με ένα θέμα που με απασχολεί. Κοίταξα ένα υπάρχον θέμα σχετικό με αυτό αλλά οι συνθήκες ήταν λίγο διαφορετικές έτσι άρχισα αυτό το θέμα.
Σήμερα έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τεστ sat.
Να θυμάστε ότι πάντα μιλάω για το πανεπιστήμιο MIT σχολή ΗΜΜΥ.

1. Πόσο καιρό πριν το SAT πρέπει να αρχίσω προετοιμασία;
2. Να δουλέψω μόνος ή σε φροντιστήριο;
3. Αν δώσεις SAT πάλι πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα δίδαχτρα?
4. Απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή;


Οι εξετάσεις αυτές είναι οι αντίστοιχες πανελλαδικές για εισαγωγή σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Οπότε, θα έλεγα πως η προετοιμασία ξεκινά κάπου στη Β Λυκ (?). Αυτό εξαρτάται σαφώς από το επίπεδο αγγλικών που έχεις καθώς θα είναι σημαντικός παράγοντας στο διάβασμά σου.
Το να δουλέψεις μόνος σου εξαρτάται από το πόσο μπορείς να οργανωθείς και να κατανοήσεις μόνος σου. Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό https://www.clc.gr/sat-test/#label-our-programs (εινια στο Χαλάνδρι στην Αθήνα). Δυστυχώς μεταξύ φροντισηρίου ή μονος σου δεν μπορώ να σε συμβουλέψω (εδώ καλά-καλά δεν έδωσα πανελλαδικές :hehe:)
Όπως προείπα, το SAT είναι απλά σαν τις πανελλαδικές. Σαφώς και πρέπει να πληρώσεις δίδακτρα, εκτός κι αν σου δοθεί υποτροφία ή το ΜΙΤ κρίνει πως μπορείς να πληρώσεις λιγότερα δίδακτρα ως ευπαθής ομάδα (μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ https://mitadmissions.org/afford/basics )
ΣΤο ΜΙΤ οι πανελλαδικές δε μετρούν καθώς ζητούν το SAT. Για άλλα πανεπιστήμια που ενδεχομένως να θέλεις να κάνεις αίτηση, ίσως ζητούν πανελλαδικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι εξετάσεις αυτές είναι οι αντίστοιχες πανελλαδικές για εισαγωγή σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Οπότε, θα έλεγα πως η προετοιμασία ξεκινά κάπου στη Β Λυκ (?). Αυτό εξαρτάται σαφώς από το επίπεδο αγγλικών που έχεις καθώς θα είναι σημαντικός παράγοντας στο διάβασμά σου.
Το να δουλέψεις μόνος σου εξαρτάται από το πόσο μπορείς να οργανωθείς και να κατανοήσεις μόνος σου. Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό https://www.clc.gr/sat-test/#label-our-programs (εινια στο Χαλάνδρι στην Αθήνα). Δυστυχώς μεταξύ φροντισηρίου ή μονος σου δεν μπορώ να σε συμβουλέψω (εδώ καλά-καλά δεν έδωσα πανελλαδικές :hehe:)
Όπως προείπα, το SAT είναι απλά σαν τις πανελλαδικές. Σαφώς και πρέπει να πληρώσεις δίδακτρα, εκτός κι αν σου δοθεί υποτροφία ή το ΜΙΤ κρίνει πως μπορείς να πληρώσεις λιγότερα δίδακτρα ως ευπαθής ομάδα (μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ https://mitadmissions.org/afford/basics )
ΣΤο ΜΙΤ οι πανελλαδικές δε μετρούν καθώς ζητούν το SAT. Για άλλα πανεπιστήμια που ενδεχομένως να θέλεις να κάνεις αίτηση, ίσως ζητούν πανελλαδικές...


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το κοιταω μέρες και μιας και δεν έχω λεφτά για τα δίδακτρα ίσως διαλέξω ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ. Αλλά είναι λίγο νωρίς, βλέπω και στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στη κοινότητα και θα ήθελα να αρχίσω με ένα θέμα που με απασχολεί. Κοίταξα ένα υπάρχον θέμα σχετικό με αυτό αλλά οι συνθήκες ήταν λίγο διαφορετικές έτσι άρχισα αυτό το θέμα.
Σήμερα έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τεστ sat.
Να θυμάστε ότι πάντα μιλάω για το πανεπιστήμιο MIT σχολή ΗΜΜΥ.

Καλησπέρα! ^^
Αφ' ενός μπράβο που έχεις τόσο ξεκάθαρους στόχους και σκέφτεσαι σφαιρικά για αυτούς! Θα ξεκινήσω λίγο με το τι είναι τα SAT. Tα test αυτά μπορούν όντως να θεωρηθούν οι αντίστοιχες πανελλήνιες για την εισαγωγή σε αμερικανικά πανεπιστήμια. Τα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία στην Ελλάδα έχουν ομάδες προετοιμασίας μαθητών για αυτές τις εξετάσεις και ξεκινούν στην Α Λυκείου.
Αυτό που εγώ νομίζω ότι πρέπει να σου τονίσω είναι η σημασία των αγγλικών. Θα πρέπει να είσαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στα SAT, διότι δε θα εξετασθείς απλά σε μία ξένη γλώσσα, αλλά έτσι όπως γίνεται η προετοιμασία για τα SAT, θα πρέπει να μάθεις κάτι σε μία ξένη γλώσσα.
Κατά πόσο θα μπορέσεις να προετοιμαστείς μόνος σου, δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω. Εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό από εσένα, την πειθαρχεία και την αφοσίωσή σου. Θεωρώ όμως θα είναι μία πρόκληση.
Ακόμη, τα SAT είναι εξετάσεις από τις οποίες παίρνεις ένα score βάσει και του οποίου σε "αξιολογούν" τα πανεπιστήμια στα οποία θα κάνεις αίτηση. Τα δίδακτρα είναι τις περισσότερες φορές ανεξάρτητα της επίδοσής σου, εκτός κάποιων πανεπιστημίων που δίνει merit-based scolarships. Μετάφραση: Αν πας στα SAT πολύ πολύ καλά και έχεις και ένα αξιόλογο βιογραφικό, τότε ναι, αυξάνονται οι πιθανότητές σου για υποτροφία. Προσοχή όμως, ο ανταγωνισμός είναι έντονος. =)

Καλή σου επιτυχία! ^^

Υ.Γ: Στην Αμερική οι μαθητές δίνουν και τα PSATs. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο για να "αξιολογήσεις" ίσως τον εαυτό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! ^^
Αφ' ενός μπράβο που έχεις τόσο ξεκάθαρους στόχους και σκέφτεσαι σφαιρικά για αυτούς! Θα ξεκινήσω λίγο με το τι είναι τα SAT. Tα test αυτά μπορούν όντως να θεωρηθούν οι αντίστοιχες πανελλήνιες για την εισαγωγή σε αμερικανικά πανεπιστήμια. Τα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία στην Ελλάδα έχουν ομάδες προετοιμασίας μαθητών για αυτές τις εξετάσεις και ξεκινούν στην Α Λυκείου.
Αυτό που εγώ νομίζω ότι πρέπει να σου τονίσω είναι η σημασία των αγγλικών. Θα πρέπει να είσαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στα SAT, διότι δε θα εξετασθείς απλά σε μία ξένη γλώσσα, αλλά έτσι όπως γίνεται η προετοιμασία για τα SAT, θα πρέπει να μάθεις κάτι σε μία ξένη γλώσσα.
Κατά πόσο θα μπορέσεις να προετοιμαστείς μόνος σου, δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω. Εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό από εσένα, την πειθαρχεία και την αφοσίωσή σου. Θεωρώ όμως θα είναι μία πρόκληση.
Ακόμη, τα SAT είναι εξετάσεις από τις οποίες παίρνεις ένα score βάσει και του οποίου σε "αξιολογούν" τα πανεπιστήμια στα οποία θα κάνεις αίτηση. Τα δίδακτρα είναι τις περισσότερες φορές ανεξάρτητα της επίδοσής σου, εκτός κάποιων πανεπιστημίων που δίνει merit-based scolarships. Μετάφραση: Αν πας στα SAT πολύ πολύ καλά και έχεις και ένα αξιόλογο βιογραφικό, τότε ναι, αυξάνονται οι πιθανότητές σου για υποτροφία. Προσοχή όμως, ο ανταγωνισμός είναι έντονος. =)

Καλή σου επιτυχία! ^^

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όπως μπορείς να δεις στο προφίλ μου είμαι 12 χρόνων αλλά προσπαθώ να ορίζω στόχους και να διαβάζω όσο μπορώ. Ήδη έχω αρχίσει και διαβάζω προγραμματισμό ιστοσελιδων και έχω ισχυρή γνώση από υπολογιστές.

Ας περάσουμε όμως στο θεμα. Παρόλο που καιρό κοιτάω για αυτό το θέμα (σπουδές στο εξωτερικό) θεωρώ ότι η οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου δε μπορεί να κρατήσει κατι τόσο ακριβό. Ξέρω ότι αξίζει και ότι κάτι τέτοιο θα ήταν σπουδαία προσθήκη στο βιογραφικό μου δε ξέρω αν έχω την οικονομική δυνατότητα.

Αν πάλι δω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι υετοιο απλά θα πάω στο τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Καλό βράδυ!

Edit:Σε λίγο καιρό θα δώσω lower άρα καταλαβαίνεις το μέχρι στιγμής επίπεδο των αγγλικών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αν είσαι 12 χρόνων άσε το ΜΙΤ και τα μεγαλόπνοα σχέδια στην άκρη. Μέχρι τότε μπορεί να αποφασίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν καν οι ΗΜΜΥ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είσαι 12 χρόνων άσε το ΜΙΤ και τα μεγαλόπνοα σχέδια στην άκρη. Μέχρι τότε μπορεί να αποφασίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν καν οι ΗΜΜΥ :P


Ό,τι πεις αρχηγέ :D
Κοίτα έχεις δίκιο αλλά τι να κανουμε...
Νομίζω ότι οι ΗΜΜΥ είναι ότι θέλω ακριβως. Τις ερωτήσεις τις κάνω κυρίως από περιέργεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στη κοινότητα και θα ήθελα να αρχίσω με ένα θέμα που με απασχολεί. Κοίταξα ένα υπάρχον θέμα σχετικό με αυτό αλλά οι συνθήκες ήταν λίγο διαφορετικές έτσι άρχισα αυτό το θέμα.
Σήμερα έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τεστ sat.
Να θυμάστε ότι πάντα μιλάω για το πανεπιστήμιο MIT σχολή ΗΜΜΥ.

1. Πόσο καιρό πριν το SAT πρέπει να αρχίσω προετοιμασία;
2. Να δουλέψω μόνος ή σε φροντιστήριο;
3. Αν δώσεις SAT πάλι πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα δίδαχτρα?
4. Απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή;

Καλησπερα PrograMark και καλως ορισες.
Καταρχας να κοιταξεις και το ACT,το οποιο εχει science section σε αντιθεση με το SAT,και επομενως θα σε προετοιμασει καλυτερα για το πανεπιστημιο.Φυσικα και τα δυο γινονται αποδεκτα αλλα τσεκαρε τα αυτα τα δυο,ισως καποιο να σου ταιριαζει καλυτερα.

Η προετοιμασια που θα χρειαστεις ειναι σχετικη και εξαρταται απο το επιπεδο σου.Οσο πιο νωρις παντως τοσο πιο καλα.Γενικα δεν υπαρχει συγκεκριμενη ηλικια που μπορει καποιος να ξεκινησει η να συμμετασχει στις εξετασεις. Θεωρητικα μπορεις να δουλεψεις μονος αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλη ιδεα να ψαξεις τα γραφειοκρατικα και πρακτικα θεματα ενω ταυτοχρονα θα εχεις στο κεφαλι σου την προετοιμασια σου.Χωρια του αγχους για μετεπειτα των εξετασεων.Εαν ωστοσο βλεπεις οτι μονος που τα ψαχνεις τα βρισκεις ολα με σχετικη ευκολα και νιωθεις αυτοπεποιθηση γι'αυτο κανενα προβλημα. Η δικη μου αποψη παντως θα ηταν να πας σε ενα φροντιστηριο,εδω πανε οι Ελληνες στις δικες τους εξετασεις,φαντασου τωρα σε ενα συστημα που το ξερουν ελαχιστοι και δεν συζητιεται συχνα. Εαν δωσεις SAT πληρωνεις παραβολο για την εξεταση η οποια γινεται σε συγκεκριμενους χωρους(Σε Αθηνα και Θεσσ/κη στανταρακια) και καθορισμενη ημερομηνια(με οτι εξαιρεσεις προβλεπονται καθε φορα για οσους δεν μπορεσαν να παρευρεθουν).Το κοστος δεν το θυμαμαι ακριβως αλλα πρεπει να ειναι $90,δηλαδη 100€ + καπου εκει. Τελος οχι,οι πανελληνιες δεν απαιτουνται για εισαγωγη εφοσον τηρεις τις προυποθεσεις εισαγωγης του εκαστοτε Αμερικανικου πανεπιστημιου απο αποψη βαθμολογιων στο SAT. Θελω να σου υπενθυμισω ομως πως λαμβανονται υποψιν εξωσχολικες δραστηριοτητες ,καθως χρειαζονται και συστατικες επιστολες απο καποιον καθηγητη & σαφως ενα γραμμα(personal statement),και γενικοτερα ενα βιογραφικο(CV) που εξηγεις τα ενδιαφεροντα σου,τα ονειρα σου,τους σκοπους και τις φιλοδοξιες σου.Γενικα προσπαθεις να αναδειξεις τι σε κανει να διαφερεις απο αλλους και γιατι εισαι καταλληλος για να εισαχθεις στο τμημα.Εκτος αυτου πιθανοτατα να υπαρχει και συνεντευξη(interview).Ολα τα αντιστοιχα απαιτουμενα εγγραφα πρεπει να μεταφραστουν στα Αγγλικα και να αποσταλθουν σε συγκεκριμενες ημερομηνιες στα τμηματα εισαγωγης.Αφου γινεις δεκτος υπαρχει και το ζητημα του housing,πιθανες αιτησεις για υποτροφιες και οικονομικη στηριξη κ.α.

Οι παραπανω πληροφοριες ειναι γενικες.Οπως καταλαβαινεις υπαρχει αρκετη διαδικασια οποτε θα σε βοηθαγε απιστευτα να αναζητησεις επαγγελματιες του χωρου που κανουν τις παραπανω διαδικασιες για χρονια και καλυπτουν καθε γραφειοκρατικη και εκπαιδευτικη αναγκη που θα εχεις.Ελπιζω να βοηθησα οσο περισσοτερο μπορουσα για να αρχισεις να σχηματιζεις μια εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αν είσαι 12 χρόνων άσε το ΜΙΤ και τα μεγαλόπνοα σχέδια στην άκρη. Μέχρι τότε μπορεί να αποφασίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν καν οι ΗΜΜΥ :P

Τι το αρνητικό του να έχεις μεγαλόπνοα σχέδια από νεαρή ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν είσαι 12 χρόνων άσε το ΜΙΤ και τα μεγαλόπνοα σχέδια στην άκρη. Μέχρι τότε μπορεί να αποφασίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν καν οι ΗΜΜΥ :P


όλοι χρειαζόμαστε κάτι για να προχωράμε τη ζωή μας. Άλλοι έχουν κάποιο σύντροφο, άλλοι κάποιο παρτσακλό χόμπι κι άλλοι έχουν τα όνειρά τους. Μπορεί μέχρι τότε να αποφασίσει πως δεν τον ενδιαφέρουν οι ΗΜΜΥ αλλά μέσω αυτής της ενασχόλησης θα ανακαλύψει εάν το αγαπά ή εάν κάτι άλλο παρεμφερές θα τον μαγέψει. Και τα μεγαλόπνοα όνειρα επίσης τον διδάσκουν: έμαθε τι είναι το SAT, τι απαίτειται από τα πανεπιστήμια και πως αν θέλει να πάει στο εξωτερικό πρέπει να εστιάσει στα αγγλικά του. Τα όνειρα είναι για να τα κάνουμε και για να προσπαθούμε μέχρι τελικής πτώσεως να πραγματοποιηθούν. Όποιος αυτό δεν μπορεί να το καταλάβει, ας μείνει στην πραγματικότητά του χωρίς να εμποδίζει κανένα είτε να κάνει όνειρα είτε να ανοίξει τα φτερά του. Καλημέρα!
@PrograMark να ξέρεις πως πολλά σχολεία της Αττικής έχουν υποτροφίες στην Α/Β Λυκ. Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις και έως τότε γίνε όσο καλύτερος μπορείς αν αποφασίσεις να πας για υποτροφία. Να ξέρεις, όμως, πως είναι αρκετά δύσκολες και υπάρχει ανταγωνισμός. Όπως και να χει να μην ανησυχείς, αν έχεις μυαλό και όρεξη ό,τι και να φέρει η ζωή θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου, αρκεί να έχεις ένα στόχο που ακολουθείς με αγάπη και πάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα, αρχικά μπράβο PrograMark επειδή έχεις στόχους και όνειρα, και προσπαθείς να τα πραγματοποιήσεις!'
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο είσαι μόλις 12 χρονών λογικά θα τελειώνεις το Δημοτικό, εφόσον έχεις σου αρέσει ο προγραμματισμός και θέλεις να σπουδάσεις στο πολυτεχνείο και λογικά θα είσαι καλός σε αυτό, αυτό που προτείνω εγώ είναι να προσπαθήσεις να έχεις άριστες βαθμολογίες και παράλληλα να ασχολείσαι και με άλλες δραστηριότητες εάν θέλεις, έχεις τον χρόνο και δεις οτι σου αρέσουν όπως για παράδειγμα ο αθλητισμός, ή οτιδήποτε άλλο θέλεις ώστε να αναπτύξεις μια πολύπλευρη προσωπικότητα. Δεν ξέρω τι σου αρέσει να κάνεις όμως μην αφήσεις τα χρόνια να περάσουν, ζήσε την ηλικία σου. Εάν είσαι καλός σε μαθηματικά, γενικά στα θετικά μαθήματα και ασχολείσαι αρκετά θα μπορούσες να συμμετάσχεις σε μαθητικούς διαγωνισμούς. Σίγουρα σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο σε αυτήν την ηλικία θα σου δίνονταν περισσότερες ευκαιρίες αρκεί να τις αξιοποιούσες, και αυτό θα μπορούσες να το πετύχεις λαμβάνοντας υποτροφίες. Έτσι θα μπορούσες αργότερα εάν συνέχιζε να σου αρέσει η ιδέα να σπουδάσεις στην Αμερική να ήσουν πιο κοντά σε αυτό, και πιο συνειδητοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλά ντε, δεν του είπα και κάτι τρομερό. Εννοείται ότι πρέπει να έχουμε όνειρα αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές γιατί πρώτον, μιλάμε για το ΜΙΤ με δίδακτρα που είναι αρκετά έως πολύ υψηλά και ο ανταγωνισμός τεράστιος. Και δεύτερον,και κυριότερο, μου φαίνεται περίεργο ένα παιδί 12 χρόνων να γνωρίζει τι ακριβώς είναι αυτή η σχολή των ΗΜΜΥ ωστε να είναι σίγουρο από τώρα ότι θέλει να πάει εκει και να κοιτάει υποτροφίες. Αν ξέρει οντως τι ακριβώς είναι αυτή η σχολή οκ, πάω πάσο και συγχαρητήρια που το έχει ψάξει. Διαφορετικά δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν απλά είχε εντυπωσιαστεί (ο ίδιος ή οι γονείς του,κυριως) από τις ψηλές βάσεις της και το «κύρος» της,γιατί δυστυχώς ετσι συμβαίνει με τους ΗΜΜΥ και τους γιατρούς, μην ξεχνιόμαστε :upside: Απλά λέω να έχει τα μάτια του ανοιχτά και να μην περιοριστεί εκεί γιατί είναι μικρός ακόμα. Μπορει μέχρι τα 18 του να ανακαλύψει ότι του αρέσουν και αλλα πράγματα όποτε δεν χρειάζεται να έχει δεδομένο από τώρα ότι θέλει να περάσει ΗΜΜΥ. Αν είναι τόσο συνειδητοποιημένος όμως εννοείται πάω πάσο και μπραβο του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα PrograMark και καλως ορισες.
Καταρχας να κοιταξεις και το ACT,το οποιο εχει science section σε αντιθεση με το SAT,και επομενως θα σε προετοιμασει καλυτερα για το πανεπιστημιο.Φυσικα και τα δυο γινονται αποδεκτα αλλα τσεκαρε τα αυτα τα δυο,ισως καποιο να σου ταιριαζει καλυτερα.
Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.
Καλημέρα!
@PrograMark να ξέρεις πως πολλά σχολεία της Αττικής έχουν υποτροφίες στην Α/Β Λυκ. Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις και έως τότε γίνε όσο καλύτερος μπορείς αν αποφασίσεις να πας για υποτροφία. Να ξέρεις, όμως, πως είναι αρκετά δύσκολες και υπάρχει ανταγωνισμός. Όπως και να χει να μην ανησυχείς, αν έχεις μυαλό και όρεξη ό,τι και να φέρει η ζωή θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου, αρκεί να έχεις ένα στόχο που ακολουθείς με αγάπη και πάθος
Θα δω και για αυτό.
Καλημέρα, αρχικά μπράβο PrograMark επειδή έχεις στόχους και όνειρα, και προσπαθείς να τα πραγματοποιήσεις!'
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο είσαι μόλις 12 χρονών λογικά θα τελειώνεις το Δημοτικό, εφόσον έχεις σου αρέσει ο προγραμματισμός και θέλεις να σπουδάσεις στο πολυτεχνείο και λογικά θα είσαι καλός σε αυτό, αυτό που προτείνω εγώ είναι να προσπαθήσεις να έχεις άριστες βαθμολογίες και παράλληλα να ασχολείσαι και με άλλες δραστηριότητες εάν θέλεις, έχεις τον χρόνο και δεις οτι σου αρέσουν όπως για παράδειγμα ο αθλητισμός, ή οτιδήποτε άλλο θέλεις ώστε να αναπτύξεις μια πολύπλευρη προσωπικότητα. Δεν ξέρω τι σου αρέσει να κάνεις όμως μην αφήσεις τα χρόνια να περάσουν, ζήσε την ηλικία σου. Εάν είσαι καλός σε μαθηματικά, γενικά στα θετικά μαθήματα και ασχολείσαι αρκετά θα μπορούσες να συμμετάσχεις σε μαθητικούς διαγωνισμούς. Σίγουρα σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο σε αυτήν την ηλικία θα σου δίνονταν περισσότερες ευκαιρίες αρκεί να τις αξιοποιούσες, και αυτό θα μπορούσες να το πετύχεις λαμβάνοντας υποτροφίες. Έτσι θα μπορούσες αργότερα εάν συνέχιζε να σου αρέσει η ιδέα να σπουδάσεις στην Αμερική να ήσουν πιο κοντά σε αυτό, και πιο συνειδητοποιημένος.
Φέτος αρχίζω να χτίζω το πρόγραμμα μου κατάλληλα. Σχετικά με το ιδιωτικό, όχι. Το κοίταξα πολύ και μετά από πολλή αναζήτηση αποφάσισα ότι δεν θα το κοιτάξω άλλο. Σχετικά με τους διαγωνισμούς ήδη έχω μερικά χαρτιά από καλές θέσεις σε διαγωνισμούς. Συνεχίζω και κοιτάζω τους διαγωνισμούς και δουλεύω πάνω στα μαθήματα μιας και μου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική.
Καλά ντε, δεν του είπα και κάτι τρομερό. Εννοείται ότι πρέπει να έχουμε όνειρα αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές γιατί πρώτον, μιλάμε για το ΜΙΤ με δίδακτρα που είναι αρκετά έως πολύ υψηλά και ο ανταγωνισμός τεράστιος. Και δεύτερον,και κυριότερο, μου φαίνεται περίεργο ένα παιδί 12 χρόνων να γνωρίζει τι ακριβώς είναι αυτή η σχολή των ΗΜΜΥ ωστε να είναι σίγουρο από τώρα ότι θέλει να πάει εκει και να κοιτάει υποτροφίες. Αν ξέρει οντως τι ακριβώς είναι αυτή η σχολή οκ, πάω πάσο και συγχαρητήρια που το έχει ψάξει. Διαφορετικά δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν απλά είχε εντυπωσιαστεί από τις ψηλές βάσεις της και το «κύρος» της,γιατί δυστυχώς ετσι συμβαίνει με τους ΗΜΜΥ και τους γιατρούς, μην ξεχνιόμαστε :upside: Απλά λέω να έχει τα μάτια του ανοιχτά και να μην περιοριστεί εκεί γιατί είναι μικρός ακόμα. Μπορει μέχρι τα 18 του να ανακαλύψει ότι του αρέσουν και αλλα πράγματα όποτε δεν χρειάζεται να έχει δεδομένο από τώρα ότι θέλει να περάσει ΗΜΜΥ. Αν είναι τόσο συνειδητοποιημένος όμως εννοείται πάω πάσο και μπραβο του ;)
Παιδιά συμφωνώ ότι δε πρέπει να κατακρίνεται την απάντηση του. Ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις και αυτό είναι το σωστό.
Φίλε όμως μιας και το θέμα είναι δικό μου πρέπει να απαντήσω. Θεωρείς ότι ένα 12χρονο που δεν έχει ιδέα από ΗΜΜΥ και MIT απλά θα κοίταζε σε φόρουμ και θα το έψαχνε τόσο;
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είμαι ένα τέτοιο 12χρονο, ή όπως λες και συ, είμαι συνειδητοποιημένος.
Είμαι από 3 χρονών με έναν υπολογιστή. Έχω δύο μεγαλύτερα αδέλφια. Οι υπολογιστές και συγκεκριμένα το Software είναι αυτό που αγαπώ και συνεπώς αυτό που θέλω να ασχοληθώ.
Ας κλείσουμε όμως το θέμα αυτό εδώ. Άποψη σου.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ρε παιδια,το site στην πλειοψηφια προσελκυει παιδια ειτε κατα την διαρκεια των πανελληνιων(οταν εχουν 1000 κενα και τους βγαινουν οι ανασφαλειες και θελουν στηριξη) ειτε μετεπειτα οταν νιωθουν αδιεξοδο απο τα αποτελεσματα τους η γενικα δεν ειναι ευχαριστημενοι με την σχολη τους.Εννοειται και αλλα παιδια το καθενα για διαφορετικους λογους.
Οταν λοιπον μπαινει ενα νεο παιδι μολις 12 χρονων που μολις αρχιζει την ζωη του,ο δρομος ειναι ανοικτος μπροστα του και εχει την ευκαιρια να παρει συμβουλες απο μεγαλυτερους που εκαναν λαθη εμεις του λεμε ασε τα μεγαλα σχεδια;
Σαφως και οχι,πρεπει να εχει τεραστια σχεδια οχι απλα μεγαλα,εχει το μεγαλυτερο πλεονεκτημα που μπορει να εχεις ενας ανθρωπος στην ζωη του σε ολους τους τομεις.Ειναι νεος,και εχει την δυναμη και την διαθεση να τα πραγματοποιησει.

Ο φιλος ειναι μολις 12 και φαινεται ηδη οτι για την ηλικια του,απο τον τροπο που γραφει αλλα και ψαχνεται,πως μπορει να ξεχωρισει απο αρκετους στην ηλικια του.Αυτη την στιγμη εχει σταμπαρει το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων & επιστημης υπολογιστων του MIT,το οποιο θεωρειται τοπ σε ολο τον κοσμο.Ισως αργοτερα να του αρεσει ενα τμημα πληροφορικης που θα ασχοληθει περισσοτερο με το software που του αρεσει,σε σχεση με ενα τμημα ηλεκτρολογων που ασχολειται και με hardware,κυριως.Δεν εχει σημασια αυτο,σημασια εχει να ξεκινησει απο καπου να ψαχνεται πιο πολυ,ετσι ειναι αυτα.Βρισκεις κατι,σε οδηγει καπου αλλου,αυτο καπου αλλου κ.ο.κ.

Τι θα επρεπε να ονειρευεται το χειροτερο τμημα σε ολη την Ελλαδα σε ενα κατσικοχωρι;
Αυτο δεν το λεω καθολου υποτιμητικα για οσα παιδια φοιτουν σε σχολες που δεν εχουν τοσο καλη φημη,ο καθενας μπορει να χαραξει μονος του το μονοπατι προς την επιτυχια,απο το πιο απλο και ταπεινο μερος.Αλλα εαν ειμαστε ρεαλιστες ολοι θα παραδεχτουμε οτι μια τετοια σχολη σαφως θα εχει πολλα προβληματα.Οταν ειναι τοσο νεος,με τοσο ενδιαφερον και ονειρευεται το χειροτερο πανεπιστημιο στην Ελλαδα,ή ξεκινα με το σκεπτικο : "Θα υπαρχουν αλλοι καλυτεροι απο εμενα και εγω δεν αξιζω",μαλλον θα επρεπε να ανησυχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φιλος ειναι μολις 12 και φαινεται ηδη οτι για την ηλικια του,απο τον τροπο που γραφει αλλα και ψαχνεται,πως μπορει να ξεχωρισει απο αρκετους στην ηλικια του.Αυτη την στιγμη εχει σταμπαρει το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων & επιστημης υπολογιστων του MIT,το οποιο θεωρειται τοπ σε ολο τον κοσμο.Ισως αργοτερα να του αρεσει ενα τμημα πληροφορικης που θα ασχοληθει περισσοτερο με το software που του αρεσει,σε σχεση με ενα τμημα ηλεκτρολογων που ασχολειται και με hardware,κυριως.Δεν εχει σημασια αυτο,σημασια εχει να ξεκινησει απο καπου να ψαχνεται πιο πολυ,ετσι ειναι αυτα.Βρισκεις κατι,σε οδηγει καπου αλλου,αυτο καπου αλλου κ.ο.κ.

Μιας και είμαι καινούργιο μέλος στη κοινότητα, δε μπορώ να απαντήσω στις άλλες παραγράφους. Άρα θα απαντήσω σε αυτή που με αφορά.

Αρχικά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όταν είπα ότι μου αρέσει το software εννοούσα ότι αυτή τη στιγμή έχω περισσότερη γνώση σε software. Μου αρέσουν εξίσου τα δύο κομμάτια (δική μου λάθος διατύπωση). Μπορεί σε αυτά τα μηνύματα αυτό με το MIT να μοιάζει σαν να το κοίταξα για 2 μέρες αλλά πριν έρθω εδώ το έχω κοιτάξει λίγο καίρο.

Τέλος πάντων, παρακαλώ να σταματήσω αυτός ο "τσακωμός" ως προς την ηλικία μου μιας και δε βοηθάει κάπου. Αν μπορείτε αντί να ασχολείστε με το γιατί έχω αυτούς τους στόχους, βοηθήστε με.
Ευχαριστώ.
Καληνύχτα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Haters gonna hate φιλε.

Καλά κανεις που το ψάχνεις. Κι εγω όταν ήμουν στην ηλικία σου ήθελα να μπω στο harvard(!), γιατί ειχα τοτε ακούσει ότι ήταν το καλύτερο πανεπιστήμιο στον κοσμο :P. Συγκεκριμένα στη νομικη. Προύποθεση ειναι να εχεις δώσει τις LSATs, που το άριστα ειναι σχεδόν άπιαστο και βαθμολογείται με 180. Αυτο που ειχα παρατηρήσει ήταν ότι μαθητές που είχαν γραψει τοσο είχαν απορριφθεί, ενώ άλλοι με 165-170 είχαν γίνει δεκτοί(ολα αυτα μπορείς να τα βρεις στον ιστότοπο κάθε πανεπιστημίου).

Θελω να πω ότι τα μεγάλα πανεπιστημια(Harvard, Princeton, Stanford, Yale, Columbia, MIT κλπ) δεν υπολογίζουν μόνο τους βαθμους σου(όπως γίνεται στην Ελλάδα με τις πανελληνιες), αλλα και γενικά το βιογραφικό σου. Ακομα και ότι ήσουν πρόεδρος στο 15μελες του λυκειου σου ή ότι εχεις συμμετάσχει σε εθελοντικές δραστηριότητες μπορεί να θεωρηθουν πιο σημαντικά από άριστες ακαδημαϊκές επιδόσεις. Όπως και η συνέντευξη που θα δώσεις. Πρέπει να δείξεις ότι εισαι ασυναγώνιστος στα παντα, οχι απλώς φυτουκλακι :P

Καταλαβαίνεις φυσικα ότι ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος. Ολα τα prodigies προσπαθούν να μπουν στο MIT και δεν τους νοιάζει αν χρειαστεί να διαβάζουν όλη μερα για να το καταφέρουν. Όποτε πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου: ειμαι διατεθειμένος να κάνω το ίδιο, εις βάρος ίσως της προσωπικής μου ζωής; Παρόλ' αυτα μην χάνεις ποτε το κουράγιο σου, ειναι διαταγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Haters gonna hate φιλε.

Καλά κανεις που το ψάχνεις. Κι εγω όταν ήμουν στην ηλικία σου ήθελα να μπω στο harvard(!), γιατί ειχα τοτε ακούσει ότι ήταν το καλύτερο πανεπιστήμιο στον κοσμο :P. Συγκεκριμένα στη νομικη. Προύποθεση ειναι να εχεις δώσει τις LSATs, που το άριστα ειναι σχεδόν άπιαστο και βαθμολογείται με 180. Αυτο που ειχα παρατηρήσει ήταν ότι μαθητές που είχαν γραψει τοσο είχαν απορριφθεί, ενώ άλλοι με 165-170 είχαν γίνει δεκτοί(ολα αυτα μπορείς να τα βρεις στον ιστότοπο κάθε πανεπιστημίου).

Θελω να πω ότι τα μεγάλα πανεπιστημια(Harvard, Princeton, Stanford, Yale, Columbia, MIT κλπ) δεν υπολογίζουν μόνο τους βαθμους σου(όπως γίνεται στην Ελλάδα με τις πανελληνιες), αλλα και γενικά το βιογραφικό σου. Ακομα και ότι ήσουν πρόεδρος στο 15μελες του λυκειου σου ή ότι εχεις συμμετάσχει σε εθελοντικές δραστηριότητες μπορεί να θεωρηθουν πιο σημαντικά από άριστες ακαδημαϊκές επιδόσεις. Όπως και η συνέντευξη που θα δώσεις. Πρέπει να δείξεις ότι εισαι ασυναγώνιστες στα παντα, οχι απλώς φυτουκλακι :P

Καταλαβαίνεις φυσικα ότι ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος. Ολα τα prodigies προσπαθούν να μπουν στο MIT και δεν τους νοιάζει αν χρειαστεί να διαβάζουν όλη μερα για να το καταφέρουν. Όποτε πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου: ειμαι διατεθειμένος να κάνω το ίδιο, εις βάρος ίσως της προσωπικής μου ζωής; Παρόλ' αυτα μην χάνεις ποτε το κουράγιο σου, ειναι διαταγή!
Αν είναι διαταγή εντάξει. Θα κάνω ό,τι μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ρε παιδια,το site στην πλειοψηφια προσελκυει παιδια ειτε κατα την διαρκεια των πανελληνιων(οταν εχουν 1000 κενα και τους βγαινουν οι ανασφαλειες και θελουν στηριξη) ειτε μετεπειτα οταν νιωθουν αδιεξοδο απο τα αποτελεσματα τους η γενικα δεν ειναι ευχαριστημενοι με την σχολη τους.Εννοειται και αλλα παιδια το καθενα για διαφορετικους λογους.
Οταν λοιπον μπαινει ενα νεο παιδι μολις 12 χρονων που μολις αρχιζει την ζωη του,ο δρομος ειναι ανοικτος μπροστα του και εχει την ευκαιρια να παρει συμβουλες απο μεγαλυτερους που εκαναν λαθη εμεις του λεμε ασε τα μεγαλα σχεδια;
Σαφως και οχι,πρεπει να εχει τεραστια σχεδια οχι απλα μεγαλα,εχει το μεγαλυτερο πλεονεκτημα που μπορει να εχεις ενας ανθρωπος στην ζωη του σε ολους τους τομεις.Ειναι νεος,και εχει την δυναμη και την διαθεση να τα πραγματοποιησει.

Ο φιλος ειναι μολις 12 και φαινεται ηδη οτι για την ηλικια του,απο τον τροπο που γραφει αλλα και ψαχνεται,πως μπορει να ξεχωρισει απο αρκετους στην ηλικια του.Αυτη την στιγμη εχει σταμπαρει το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων & επιστημης υπολογιστων του MIT,το οποιο θεωρειται τοπ σε ολο τον κοσμο.Ισως αργοτερα να του αρεσει ενα τμημα πληροφορικης που θα ασχοληθει περισσοτερο με το software που του αρεσει,σε σχεση με ενα τμημα ηλεκτρολογων που ασχολειται και με hardware,κυριως.Δεν εχει σημασια αυτο,σημασια εχει να ξεκινησει απο καπου να ψαχνεται πιο πολυ,ετσι ειναι αυτα.Βρισκεις κατι,σε οδηγει καπου αλλου,αυτο καπου αλλου κ.ο.κ.

Τι θα επρεπε να ονειρευεται το χειροτερο τμημα σε ολη την Ελλαδα σε ενα κατσικοχωρι;
Αυτο δεν το λεω καθολου υποτιμητικα για οσα παιδια φοιτουν σε σχολες που δεν εχουν τοσο καλη φημη,ο καθενας μπορει να χαραξει μονος του το μονοπατι προς την αποτυχια,απο το πιο απλο και ταπεινο μερος.Αλλα εαν ειμαστε ρεαλιστες ολοι θα παραδεχτουμε οτι μια τετοια σχολη σαφως θα εχει πολλα προβληματα.Οταν ειναι τοσο νεος,με τοσο ενδιαφερον και ονειρευεται το χειροτερο πανεπιστημιο στην Ελλαδα,ή ξεκινα με το σκεπτικο : "Θα υπαρχουν αλλοι καλυτεροι απο εμενα και εγω δεν αξιζω",μαλλον θα επρεπε να ανησυχουμε.
Ε εντάξει, σε αυτό το σημείο προφανως υπερβάλεις και θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αν από την παρουσία μου εδώ μέσα σας έχω δώσει να καταλάβετε ότι σκεφτομαι ετσι, πάω πάσο. Αλλά τέλος πάντων, εγώ απλά εννοούσα να έχει ανοιχτά τα μάτια του και ήθελα να εκφραστώ χιουμοριστικά,ίσως υπερβάλλοντας ατυχώς. Και εγώ από μικρό κορίτσι έλεγα ότι ήθελα να γίνω αρχιτεκτονας, στην πορεία σκεφτόμουν και αλλά πράγματα αλλά τελικά κατέληξα σε αυτό και πάλεψα και παλεύω καθημερινά γι’αυτο. Αν εσυ έβγαλες το συμπέρασμα ότι εννοώ να πάει σε κανένα κατσικοχώρι,καλώς. Μπραβο στο παιδί και ο,τι επιθυμεί στη ζωή του να παλέψει για να το αποκτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ε εντάξει, σε αυτό το σημείο προφανως υπερβάλεις και θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αν από την παρουσία μου εδώ μέσα σας έχω δώσει να καταλάβετε ότι σκεφτομαι ετσι, πάω πάσο. Αλλά τέλος πάντων, εγώ απλά εννοούσα να έχει ανοιχτά τα μάτια του και ήθελα να εκφραστώ χιουμοριστικά,ίσως υπερβάλλοντας ατυχώς. Και εγώ από μικρό κορίτσι έλεγα ότι ήθελα να γίνω αρχιτεκτονας, στην πορεία σκεφτόμουν και αλλά πράγματα αλλά τελικά κατέληξα σε αυτό και πάλεψα και παλεύω καθημερινά γι’αυτο. Αν εσυ έβγαλες το συμπέρασμα ότι εννοώ να πάει σε κανένα κατσικοχώρι,καλώς. Μπραβο στο παιδί και ο,τι επιθυμεί στη ζωή του να παλέψει για να το αποκτήσει.

Σεβομενος την παρακλιση του Μαρκου να μην συνεχισει αυτο,δεν σκοπευω να σου απαντησω εδω.
Ως εκ τουτου ας συνεχισει η συζητηση,και εαν εχεις να του δωσεις καποια συμβουλη απο την εμπειρια σου σε προτρεπω να το κανεις,καθως οι "ατυχεις" δηλωσεις βλαπτουν παρα βοηθανε στην περιπτωση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούργιος στη κοινότητα και θα ήθελα να αρχίσω με ένα θέμα που με απασχολεί. Κοίταξα ένα υπάρχον θέμα σχετικό με αυτό αλλά οι συνθήκες ήταν λίγο διαφορετικές έτσι άρχισα αυτό το θέμα.
Σήμερα έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το τεστ sat.
Να θυμάστε ότι πάντα μιλάω για το πανεπιστήμιο MIT σχολή ΗΜΜΥ.

1. Πόσο καιρό πριν το SAT πρέπει να αρχίσω προετοιμασία;
2. Να δουλέψω μόνος ή σε φροντιστήριο;
3. Αν δώσεις SAT πάλι πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα δίδαχτρα?
4. Απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή;


Καλησπέρα Μαρκο. Αρχικά μπράβο σου που ψάχνεις από τώρα για το μέλλον σου.

1)Την προετοιμασία για SAT μπορείς να ξεκινήσεις ακόμα και τωρα, όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα προετοιμασμένος θα είσαι

2)μόνος σου αρχικά και μετά αν χρειαστεί φροντηστηριο θα ήταν ο καλύτερος συνδυασμός

3)Η πιθανή επιτυχία σου στις εξετάσεις SAT δεν εγγυάται υποτροφία από το πανεπιστημιο, αλλα χρειάζεται γενικά ένα πάρα πολύ καλό βιογραφικό με επιτυχια σε διαγωνισμους κτλ. Ιδιως στο ΜΙΤ η πιθανότητα να πάρεις έστω μια μικρή μείωση των διδακτρων είναι ελάχιστη. Μην ξεχνάς τους ασιατες έχουν απίστευτο IQ


4)εφόσον θα δώσεις SAT δεν απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή σε αμερικανικο πανεπιστημιο

Για σπουδές σε αμερικανικο πανεπιστήμιο αυτό που πρέπει να σε φοβίζει περισσότερο είναι το κόστος τόσο διαβίωσης όσο και διδάκτρων. Βέβαια, μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο που θα καλύπτει μόνο τα διδακτρα αλλά δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις δίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα Μαρκο. Αρχικά μπράβο σου που ψάχνεις από τώρα για το μέλλον σου.

1)Την προετοιμασία για SAT μπορείς να ξεκινήσεις ακόμα και τωρα, όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα προετοιμασμένος θα είσαι

2)μόνος σου αρχικά και μετά αν χρειαστεί φροντηστηριο θα ήταν ο καλύτερος συνδυασμός

3)Η πιθανή επιτυχία σου στις εξετάσεις SAT δεν εγγυάται υποτροφία από το πανεπιστημιο, αλλα χρειάζεται γενικά ένα πάρα πολύ καλό βιογραφικό με επιτυχια σε διαγωνισμους κτλ. Ιδιως στο ΜΙΤ η πιθανότητα να πάρεις έστω μια μικρή μείωση των διδακτρων είναι ελάχιστη. Μην ξεχνάς τους ασιατες έχουν απίστευτο IQ


4)εφόσον θα δώσεις SAT δεν απαιτούνται πανελλήνιες για εισαγωγή σε αμερικανικο πανεπιστημιο

Για σπουδές σε αμερικανικο πανεπιστήμιο αυτό που πρέπει να σε φοβίζει περισσότερο είναι το κόστος τόσο διαβίωσης όσο και διδάκτρων. Βέβαια, μπορείς να πάρεις φοιτητικό δάνειο που θα καλύπτει μόνο τα διδακτρα αλλά δεν ξέρω υπό ποιες προϋποθέσεις δίνεται

Καλημέρα, το κοίταξα λίγο χθες και αν είδα καλά, τα πιο πολλά πανεπιστήμια δίνουν δωρεάν φοίτηση σε φοιτητές με χαμηλό οικογενειακο εισόδημα, ενώ το MIT δίνει μόνο έναν χρόνο. Αλλά δε πειράζει, δε τα παραταω. Πρέπει να παλέψω για υποτροφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top