Βιβλίο γερμανικών Μenschen

EinsNick

Νεοφερμένος

Ο EinsNick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σε ολους τους φιλους του site.Εχω μια ερωτηση σχετικα με το βιβλιο Menschen kursbuch Α1 μιας που εχω αρχισει γερμανικα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τον τροπο που διαβαζεται το βιβλιο δηλαδη τη ακριβως πρεπει να κρατησεις απο καθε ενοτητα.Η καθηγητρια ειναι γερμανιδα και μιλαει αποκλειστηκα γερμανικα ακομα και στις ερωτησεις.Απο τα λιγα που καταλαβα ειναι πως να μην κανω σημειωσεις και να δινω προσοχη στα προφορικα που ειναι το 90%στο μαθημα.Ετσι χωρις σημειωσεις πρεπει να τα βαλω εγω σε ταξη στο σπιτι κατι που δεν ξερω αν ειναι σωστο.Ξερει καποιος που εχει κανει αυτο το βιβλιο πως η γενικα αναλογα με την παραδοση τι διαβαζεται και στο σπιτι?Ευχαριστω εκ το προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ κάνω ιδιαίτερα και ναι μεν κάνουμε προφορικά και μαθαίνω διαλόγους απ’εξω ώστε να συνηθίζω τις εκφράσεις σιγά σιγά, αλλά εννοείται πως κρατάμε σημειώσεις... Δηλαδη λεξιλόγιο σημειώνω σίγουρα γιατί πάντα υπάρχουν πολλες άγνωστες λέξεις. Για γραμματική, επειδή κάνω το Deutsch Im Nu και το Arbeitsbuch την καλύπτει αρκετά καλά δεν σημειώνω πολλά, μόνο όταν υπάρχουν παραλείψεις. Εσένα το βιβλίο σου περιλαμβάνει γραμματική και λεξιλόγιο; Υπάρχουν τα πάντα μέσα δηλαδη; Γιατί διαφορετικά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην σημειώσεις εντελώς τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EinsNick

Νεοφερμένος

Ο EinsNick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημερα και χρονια πολλα!To βιβλιο εχει 12 ενοτητες στο τελος καθε ενοτητας εχει summary τον prefix εκφρασεων που πρεπει να μαθει καποιος αναλογα μπορει να ειναι ερωτησεις με Woher η Wo και η απαντησεις τους παντα σε fix μορφη.Η καθηγητρια μιλαει κανενα τριωρο γερμανικα στο οποιο κανει ερωτησεις επανω στο θεμα τηε ενοτητας οπως και συνθεσεις προτασεων Säge με το υπαρχον θεμα.Σε ολο το μαθημα σχεδον κανενας δεν σημειωνει τιποτα γιατι πρεπει να δινεις προσοχη στις ερωτησεις της καθηγητριας και ο ρυθμος αυτος ειναι πολυ γρηγορος μιας που υπαρχουν 14ατομα μεσα και πρεπει να αντιληφθεις κιολας τι ρωταει.Στις ερωτησεις απανταει αλλα μονο στα γερμανικα.Γενικα στην σειρα παραδοση,ασκηση εκει και τι διαβαζω τελικα σπιτι εχω μπερδευτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EinsNick

Νεοφερμένος

Ο EinsNick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους τους γερμανοφιλους και καλη χρονια!Μηπως εχει καποιος σημειωσεις για το βιβλιο Μenschen Α1.2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top