Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Η γλωσσα που θα επιλεξεις εξαρταται απο τα ενδιαφεροντα και τις προτιμησεις σου. Ειναι πιο χρησιμα τα ισπανικα η τα γαλλικα για παραδειγμα για καποιον που θα επιλεξει να κανει μεταπτυχιακο στη Μαδριτη; Επιπλεον, η καθε γλωσσα εχει τις δυσκολιες της και ο ρυθμος εκμαθησης της εξαρταται απο τον χρονο που αφιερωνεις, τις δυνατοτητες σου, τα τμηματα στα οποια θα εγγραφεις (ταχυρρυθμα η μη) κτλ Απο κει και περα δες μερικες ταινιες ή ακουσε τραγούδια για να δεις ποιο ακουσμα σου αρεσει περισσοτερο, διαβασε σχετικα με τις κουλτουρες της εκαστοτε χωρας και σκεψου μακροπροθεσμα ποια γλωσσα θα σου φανει χρησιμοτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω ποια είναι πιο δύσκολη, αλλά και οι 2 είναι συγγενικές της γαλλικής (καθώς είναι όλες ρομανικές γλώσσες) και με πολλές ομοιότητες και με τα γαλλικά και μεταξύ τους. Βέβαια, πρέπει να σκεφτείς τους στόχους σου και τα θέλω σου. Θα ήθελες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό ή να δουλέψεις στην Ιταλία ή σε κάποια ισπανόφωνη χώρα στο μέλλον; Θα ήθελες απλά να μάθεις μια ξένη γλώσσα ως "hobby" ή/και για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου;
Ακολούθησε αυτήν που σου αρέσει περισσότερο και που πιστεύεις ότι ταιρίαζει περισσότερο με τους στόχους/τα θέλω σου. Θα έχεις ένα ισχυρό εσωτερικό κίνητρο για να μάθεις και να προσπαθήσεις. Καλύτερα να μάθεις μια γλώσσα πολύ καλά επειδή σου αρέσει και σε ενδιαφέρει παρά να αρχίσεις μια γλώσσα και να την παρατήσεις νωρίς επειδή τελικά θα τη βαριέσαι ή δεν θα σε ενδιαφέρει. Στην 1η περίπτωση, η μάθηση γίνεται πολύ πιο εύκολη, ενώ στην 2η πολύ πιο δύσκολη και βαρετή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα: να ξεκινήσω ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά; Ξέρω ότι τα γαλλικά ζητούνται περισσότερο στην αγορά εργασίας, ότι είναι καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές (ειδικά για εμένα που σπουδάζω νομική) και ότι όποιος γνωρίζει γαλλικά τα ισπανικά και τα ιταλικά είναι μια βόλτα. Από την άλλη λατρεύω την ισπανική γλώσσα η οποία όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα μου χρησιμεύσει επαγγελματικά και για μεταπτυχιακές σπουδές (δλδ θέλω να ξεκινήσω για ψυχαγωγικούς λόγους). Για κάποιο λόγο το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά, τα οποία δεν μου αρέσουν τόσο όσο τα ισπανικά, όμως είναι πολύ κοντά σε αυτά, και επίσης πληροφορήθηκα ότι η ιταλία έχει κάποια καλά μεταπτυχιακά στα νομικά. Βέβαια τα ισπανικά είναι μια γλώσσα διεθνής ενώ τα ιταλικά ομιλούνται από ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων παγκοσμίως.

Να πω ότι τον Μάρτιο ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω ισπανικά αλλά τελικά το άφησα γιατί έκρινα ότι έπρεπε να το σκεφτώ περισσότερο για να μην το μετανιώσω.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι σε δίλημμα: να ξεκινήσω ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά; Ξέρω ότι τα γαλλικά ζητούνται περισσότερο στην αγορά εργασίας, ότι είναι καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές (ειδικά για εμένα που σπουδάζω νομική) και ότι όποιος γνωρίζει γαλλικά τα ισπανικά και τα ιταλικά είναι μια βόλτα. Από την άλλη λατρεύω την ισπανική γλώσσα η οποία όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα μου χρησιμεύσει επαγγελματικά και για μεταπτυχιακές σπουδές (δλδ θέλω να ξεκινήσω για ψυχαγωγικούς λόγους). Για κάποιο λόγο το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά, τα οποία δεν μου αρέσουν τόσο όσο τα ισπανικά, όμως είναι πολύ κοντά σε αυτά, και επίσης πληροφορήθηκα ότι η ιταλία έχει κάποια καλά μεταπτυχιακά στα νομικά. Βέβαια τα ισπανικά είναι μια γλώσσα διεθνής ενώ τα ιταλικά ομιλούνται από ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων παγκοσμίως.

Να πω ότι τον Μάρτιο ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω ισπανικά αλλά τελικά το άφησα γιατί έκρινα ότι έπρεπε να το σκεφτώ περισσότερο για να μην το μετανιώσω.
Απλά να σου πω για τα γαλλικά, ότι το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις (αν πας Γαλλία) σε αγγλόφωνο μεταπτυχιακό στο Assas όπως η πλειοψηφία. Δεν συγκρίνεται η ευχέρεια στη γλώσσα που αποκτάς στην Ελλάδα με το επίπεδο που χρειάζεται σε επίπεδο πανεπιστημίου.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα: να ξεκινήσω ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά; Ξέρω ότι τα γαλλικά ζητούνται περισσότερο στην αγορά εργασίας, ότι είναι καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές (ειδικά για εμένα που σπουδάζω νομική) και ότι όποιος γνωρίζει γαλλικά τα ισπανικά και τα ιταλικά είναι μια βόλτα. Από την άλλη λατρεύω την ισπανική γλώσσα η οποία όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα μου χρησιμεύσει επαγγελματικά και για μεταπτυχιακές σπουδές (δλδ θέλω να ξεκινήσω για ψυχαγωγικούς λόγους). Για κάποιο λόγο το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά, τα οποία δεν μου αρέσουν τόσο όσο τα ισπανικά, όμως είναι πολύ κοντά σε αυτά, και επίσης πληροφορήθηκα ότι η ιταλία έχει κάποια καλά μεταπτυχιακά στα νομικά. Βέβαια τα ισπανικά είναι μια γλώσσα διεθνής ενώ τα ιταλικά ομιλούνται από ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων παγκοσμίως.

Να πω ότι τον Μάρτιο ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω ισπανικά αλλά τελικά το άφησα γιατί έκρινα ότι έπρεπε να το σκεφτώ περισσότερο για να μην το μετανιώσω.

Αν σε ενδιαφέρει κάποιος κλάδος συγκεκριμένος, πχ ποινικό - αστικό, θα έλεγα ότι πιο χρήσιμα από όλες τις γλώσσες είναι τα γερμανικά. Για διεθνές, δημόσιο, τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμα. Παρ' όλα αυτά, εκτός κι αν είσαι πολύ συνειδητοποιήμενος ότι θέλεις να πας, ας πούμε, για μεταπτυχιακό στο ποινικό στη Γερμανία, δε θα σου έλεγα να περιοριστείς. Ευκαιρίες σου προσφέρει όποια γλώσσα και να μάθεις, έχω συμφοιτητή που ήξερε ισπανικά, πήγε Ισπανία εράσμους, και μετά το πτυχίο επέστρεψε για μεταπτυχιακό, δουλειά και πάει λέγοντας. Γενικά, βλέποντας τα πράγματα, θεωρώ ότι ίσως οι γλώσσες που είναι λιγότερο γνωστές πια προσφέρουν περισσότερες ευκαιρίες και σε κάνουν πιο ανταγωνιστικό, αλλά αυτό είνια μόνο μια προσωπική εκτίμηση.
(Εμένα πχ άλλη γλώσσα με βοήθησε να βρω άσκηση, ούτε τα αγγλικά ούτε τα γαλλικά)

Απλά να σου πω για τα γαλλικά, ότι το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις (αν πας Γαλλία) σε αγγλόφωνο μεταπτυχιακό στο Assas όπως η πλειοψηφία. Δεν συγκρίνεται η ευχέρεια στη γλώσσα που αποκτάς στην Ελλάδα με το επίπεδο που χρειάζεται σε επίπεδο πανεπιστημίου.

Λίγο οφ τόπικ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Έχω πολλούς γνωστούς που είναι τώρα για μεταπτυχιακό στη Γαλλία και εύχομαι του χρόνου να έχω η ίδια εμπειρία. Τα παιδιά που ξέρω, έκαναν μεταπτυχιακό γαλλόφωνο και είπαν ότι δε ζορίστηκαν, περισσότερο τους ζόρισε η καθημερινή συναναστροφή και οι συναλλαγές στα γαλλικά!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει κάποιος κλάδος συγκεκριμένος, πχ ποινικό - αστικό, θα έλεγα ότι πιο χρήσιμα από όλες τις γλώσσες είναι τα γερμανικά. Για διεθνές, δημόσιο, τα γαλλικά είναι πολύ χρήσιμα. Παρ' όλα αυτά, εκτός κι αν είσαι πολύ συνειδητοποιήμενος ότι θέλεις να πας, ας πούμε, για μεταπτυχιακό στο ποινικό στη Γερμανία, δε θα σου έλεγα να περιοριστείς. Ευκαιρίες σου προσφέρει όποια γλώσσα και να μάθεις, έχω συμφοιτητή που ήξερε ισπανικά, πήγε Ισπανία εράσμους, και μετά το πτυχίο επέστρεψε για μεταπτυχιακό, δουλειά και πάει λέγοντας. Γενικά, βλέποντας τα πράγματα, θεωρώ ότι ίσως οι γλώσσες που είναι λιγότερο γνωστές πια προσφέρουν περισσότερες ευκαιρίες και σε κάνουν πιο ανταγωνιστικό, αλλά αυτό είνια μόνο μια προσωπική εκτίμηση.
(Εμένα πχ άλλη γλώσσα με βοήθησε να βρω άσκηση, ούτε τα αγγλικά ούτε τα γαλλικά)

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για να είμαι ειλικρινής με ενδιαφέρει περισσότερο το διεθνές και το δημόσιο (ιδιαίτερα το συνταγματικό στο κομμάτι των ατομικών και κοινωνικών δικαιωμάτων). Το αστικό δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει. Το ποινικό σίγουρα με εξιτάρει περισσότερο σε σχέση με το αστικό. Θα μου πεις βέβαια είναι νωρίς κάποιος που τελειώνει το 2ο έτος της νομικής να πει με σιγουριά προς τα που θέλει να εξειδικευτεί γιατί μάλλον θα ήταν μια επιπόλαιη απόφαση. Απλά θέλω να αρχίσω μια δεύτερη ξένη γλώσσα ώστε να έχω περισσότερες επιλογές όταν θα φτάσει η ώρα να ψάχνω για κάποιο μεταπτυχιακό (που δεν το αποκλείω να το κάνω στην Ελλάδα). Δεν θέλω να περιοριστώ μόνο σε αγγλόφωνα προγράμματα. Τα Γερμανικά, ενώ ξέρω ότι σου δίνουν πολύ καλές επιλογές και ευκαιρίες, δεν μου αρέσουν. Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι να μην μετανιώσω για την επιλογή της γλώσσας όταν θα έρθει η ώρα να αποφασίσω.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα: να ξεκινήσω ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά; Ξέρω ότι τα γαλλικά ζητούνται περισσότερο στην αγορά εργασίας, ότι είναι καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές (ειδικά για εμένα που σπουδάζω νομική) και ότι όποιος γνωρίζει γαλλικά τα ισπανικά και τα ιταλικά είναι μια βόλτα. Από την άλλη λατρεύω την ισπανική γλώσσα η οποία όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα μου χρησιμεύσει επαγγελματικά και για μεταπτυχιακές σπουδές (δλδ θέλω να ξεκινήσω για ψυχαγωγικούς λόγους). Για κάποιο λόγο το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά, τα οποία δεν μου αρέσουν τόσο όσο τα ισπανικά, όμως είναι πολύ κοντά σε αυτά, και επίσης πληροφορήθηκα ότι η ιταλία έχει κάποια καλά μεταπτυχιακά στα νομικά. Βέβαια τα ισπανικά είναι μια γλώσσα διεθνής ενώ τα ιταλικά ομιλούνται από ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων παγκοσμίως.

Να πω ότι τον Μάρτιο ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω ισπανικά αλλά τελικά το άφησα γιατί έκρινα ότι έπρεπε να το σκεφτώ περισσότερο για να μην το μετανιώσω.
Αν την θες για σπουδές και γενικότερα επιστημονικούς/επαγγελματικούς λόγους τότε θα πρότεινα σίγουρα τα γαλλικά. Στις θεωρητικές επιστήμες είναι πολύ βοηθητικά. Σε όλες τις βιβλιοθήκες της φιλοσοφικής του ΑΠΘ που είδα, είχαν πάρα πολλά γαλλικά βιβλία καθώς η γαλλική βιβλιογραφία είναι πάρα πολύ μεγάλη. Νομίζω, για την νομική θα σε βοηθήσει περισσότερο από τις άλλες 2. Πάντως σε καμιά περίπτωση τα ιταλικά/ισπανικά δεν είναι "μια βόλτα" όταν ξέρεις γαλλικά. Βοηθητικά ναι, όσο αναφορά κάποιες κοινές ρίζες λέξεων αλλά έχουν πολλές διαφορές.
Γενικά θα σου πρότεινα να διαλέξεις μια γλώσσα που να σου αρέσει, γιατί είναι αρκετά βοηθητικό στο να έχει κίνητρο να την μάθεις σωστά. Η γνώμη μας για μια γλώσσα παίζει σημαντικό ρόλο στην εκμάθησή της. Αν σου αρέσουν τα γαλλικά και θες ταυτόχρονα να έχεις και μια δυνατή γλώσσα για επαγγελματικούς/επιστημονικούς σκοπούς, διάλεξέ την αμέσως. Αν δεν σου αρέσουν, μην πιεστείς χωρίς λόγο, πάνε στα ισπανικά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Και εγω προς Γαλλικα θα πήγαινα :)
Γενικά πάντως βοηθάει να το δεις και συνδυαστικά με το τι θες να κάνεις μετα.
πχ πρακτική στις Βρυξέλλες ειναι καλη περίπτωση.
Οποια γλωσσα και να μάθεις καλο θα ειναι απλα τα γαλλικα ανοίγουν περισσότερες πόρτες μαζι με τα γερμανικά!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τα Γαλλικά μου αρέσουν γενικά ως γλώσσα (δλδ δεν τα αντιμετωπίζω όπως τα Γερμανικά που δεν μπορώ να τα ακούω). Απλά δεν θα τα ξεκινούσε με την ίδια όρεξη όπως τα ισπανικά. Από την άλλη αντιλαμβάνομαι ότι η γνώση της γαλλικής είναι ένα αρκετά δυνατό χαρτί για μεταπτυχιακές σπουδές και εύρεση εργασίας.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα: να ξεκινήσω ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά; Ξέρω ότι τα γαλλικά ζητούνται περισσότερο στην αγορά εργασίας, ότι είναι καλύτερα για μεταπτυχιακές σπουδές (ειδικά για εμένα που σπουδάζω νομική) και ότι όποιος γνωρίζει γαλλικά τα ισπανικά και τα ιταλικά είναι μια βόλτα. Από την άλλη λατρεύω την ισπανική γλώσσα η οποία όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα μου χρησιμεύσει επαγγελματικά και για μεταπτυχιακές σπουδές (δλδ θέλω να ξεκινήσω για ψυχαγωγικούς λόγους). Για κάποιο λόγο το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά, τα οποία δεν μου αρέσουν τόσο όσο τα ισπανικά, όμως είναι πολύ κοντά σε αυτά, και επίσης πληροφορήθηκα ότι η ιταλία έχει κάποια καλά μεταπτυχιακά στα νομικά. Βέβαια τα ισπανικά είναι μια γλώσσα διεθνής ενώ τα ιταλικά ομιλούνται από ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων παγκοσμίως.

Με τα γαλλικά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο Assas και stage σε ένα σωρό οργανισμούς, οπότε θα πω γαλλικά. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, μετά τα γαλλικά, και τα ισπανικά και τα ιταλικά θα σου φανούν αρκετά βατά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις απ' τα γαλλικά (αν σε ενδιαφέρει και η Γαλλία ως χώρα μεταπτυχιακού/δουλειάς) και να μάθεις έπειτα και ισπανικά και ιταλικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top