Είναι δύσκολα τα γερμανικά;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δύσκολα δεν είναι, έχουν κανόνες και άμα τους μάθεις και με εξάσκηση είσαι οκ.
Αλλά είναι άχαρη και άκομψη γλώσσα, και αυτό το συνειδητοποίησα φέτος με τα ισπανικά. Κυριολεκτικά αν είναι να επιλέξω μεταξύ Θερβάντες στα ισπανικά και Φρόιντ στα Γερμανικά, καλύτερα να διαβάσω Φρόιντ στα Ισπανικά. :P

(Deutsch μην με μπλοκάρεις :P )

:hehe::hehe::lol::lol::rofl::rofl:
Δεν μπλοκάρω κόσμο έτσι ρε:P

Τα ισπανικά δεν έχουν πολλά σύμφωνα όπως τα γερμανικά. Μου αρέσουν τα ισπανικά, ίσως και περισσότερο από τα ιταλικά ( που μοιάζουν και είναι και οι 2 λατινογενείς γλώσσες). Αλλά δεν ξέρω για να σου πω αν είναι πιο εύκολα.:P. Σίγουρα,ακουστικά είναι καλύτερα από τα γερμανικά ( αν και το χ των γερμανικών με τρελαίνει:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εγώ πάντως ή Γαλλικά ή Ιταλικά θα ήθελα να μάθω...
Ο πολιτισμός τους είναι υπέροχος ! Η προφορά των Ιταλικών δεν με τρελαίνει αλλά .... I love Rome ! και γενικά όλη την Ιταλία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τα Γερμανικά είναι μια βαριά γλώσσα όπως και να το κάνουμε.Με αρκετή εξάσκηση τα μαθαίνεις.Θυμάμαι είχα δυσκολευτεί στις προθέσεις(ακόμα έχω ενα θεματάκι εκεί..)και στην προφορά φυσικά.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να εξασκήσω πάλι ,γιατί εχουν περάσει αρκετά χρόνια να ασχοληθώ μαζί τους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα Γερμανικά είναι μια βαριά γλώσσα όπως και να το κάνουμε.Με αρκετή εξάσκηση τα μαθαίνεις.Θυμάμαι είχα δυσκολευτεί στις προθέσεις(ακόμα έχω ενα θεματάκι εκεί..)και στην προφορά φυσικά.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να εξασκήσω πάλι ,γιατί εχουν περάσει αρκετά χρόνια να ασχοληθώ μαζί τους.:P

Präpositionen:knife::wall::wall:

Πάντως θα σου πω κάτι που λέει μια καλή μου φίλη συνέχεια και πιστεύω πως δεν ισχύει μόνο για τα γερμανικά αλλά για όλες τις γλώσσες: την γλώσσα αν την αφήσεις θα σε αφήσει πολύ γρήγορα:/: γι αυτό ξεκίνα επανάληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ξεκιναω σημερα γερμανικα !!
δεν νομιζω να εχει σημασια η δυσκολια μιας γλωσσας
αν θες να την μαθεις θα την μαθεις πολυ ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ξεκιναω σημερα γερμανικα !!
δεν νομιζω να εχει σημασια η δυσκολια μιας γλωσσας
αν θες να την μαθεις θα την μαθεις πολυ ευκολα

Καλή επιτυχία και καλό ταξίδι στον κόσμο των γερμανικών:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.


Από τις πιο ωραίες γλώσσες κατ' εμέ! Θέλω να ξεκινήσω, να δούμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ξεκιναω σημερα γερμανικα !!
δεν νομιζω να εχει σημασια η δυσκολια μιας γλωσσας
αν θες να την μαθεις θα την μαθεις πολυ ευκολα

Πολλη αισιοδοξια. Γερμανικα για μενα πρεπει να μαθαινει κανεις σε πιο μικρη ηλικια αν θελει να τα μαθει φαρσι. Σε μεγαλη ηλικια ειναι πολυ πολυ δυσκολο οση θεληση και να εχεις. Απλα θα φτασεις σε ενα καλο επιπεδο αλλα μετα απο πολυ αγωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πολλη αισιοδοξια. Γερμανικα για μενα πρεπει να μαθαινει κανεις σε πιο μικρη ηλικια αν θελει να τα μαθει φαρσι. Σε μεγαλη ηλικια ειναι πολυ πολυ δυσκολο οση θεληση και να εχεις. Απλα θα φτασεις σε ενα καλο επιπεδο αλλα μετα απο πολυ αγωνα...

Το έχω ακούσει αυτό, το ίδιο ισχύει και για γαλλικά ή ισπανικά?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το έχω ακούσει αυτό, το ίδιο ισχύει και για γαλλικά ή ισπανικά?!

Για γαλλικά μπορώ να σου πω ότι προσωπικά με δυσκόλεψαν αρκετά, ιδίως το Β2. Μετά μάλιστα γνωρίζω ότι δυσκολεύουν πολύ περισσότερο. Βέβαια είναι πολύ πιο κοντά στα αγγλικά ως γλώσσα από τα γερμανικά ή τα ισπανικά, όμως σίγουρα απαιτούν μεγαλύτερη ενασχόληση από την αγγλική (2-3 χρόνια εντατικής ενασχόλησης μέχρι το Β2 χρειάζονται σίγουρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πολλη αισιοδοξια. Γερμανικα για μενα πρεπει να μαθαινει κανεις σε πιο μικρη ηλικια αν θελει να τα μαθει φαρσι. Σε μεγαλη ηλικια ειναι πολυ πολυ δυσκολο οση θεληση και να εχεις. Απλα θα φτασεις σε ενα καλο επιπεδο αλλα μετα απο πολυ αγωνα...

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι λίγο μύθος ή τέλος πάντων μια ηττοπαθής νοοτροπία. Θα συμφωνήσω φυσικά ότι τα γερμανικά είναι δύσκολη γλώσσα, πολύ απαιτητική στην εκμάθηση , ναι χρειάζεται κόπος και αγώνας, συστηματικό, εντατικό και ει δυνατόν καθημερινό διάβασμα. Θα χρειαστεί σε πιο προχωρημένα επίπεδα να μην αρκεστείς στα βιβλία διδασκαλίας αλλά να διαβάζεις εφημερίδες περιοδικά, να ακούς ράδιο στα γερμανικά. Ναι ακόμα και ο προχωρημένος ομιλητής θα έχει δυσκολίες, είναι αδύνατον να θυμάσαι απέξω όλα τα άρθρα και όλους τους πληθυντικούς των ουσιαστικών, με ποια πρόθεση συντάσσονται όλα τα ρήματα και όλα τα επίθετα.

Ωστόσο , μπορεί κανείς να αποκτήσει σταδιακά άνεση στη γλώσσα και όχι, δεν υπάρχουν περιορισμοί σε τι επίπεδο θα φτάσεις αν ασχολείσαι μονίμως με τη γλώσσα. Όσο για τη μικρή ηλικία, εγώ έχω γνωρίσει ένα σωρό άτομα που έκαναν σαν παιδιά/έφηβοι γερμανικά, φτάσαν ένα Β1-b2 και επειδή δεν τα προχώρησαν μετά και τα άφησαν, ξεχάσανε μετά τα περισσότερα.

Εγώ τα ξεκίνησα απτο μηδέν στα 29 μου, και τώρα 5 χρονια (ναι, με εντατικο διαβασμα) κατέχω το C2 του Γκαίτε, όταν μιλάω με Γερμανούς μου λένε ότι τα μιλάω λες και έχω ζήσει χρόνια στην Γερμανία και όταν παίρνω εφημερίδα ή βιβλίο μετράω τις άγνωστες λέξεις στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Απλά το εντατικό, συστηματικό και κατά προτίμηση καθημερινό διάβασμα που χρειάζονται τα γερμανικά είναι κάτι πιο προχωρημένο σε σχέση με την μελέτη που κάνει πολύς κόσμος. Είναι ψηλά ο πήχης, και όπως ξέρουμε στην ελλάδα υπάρχει αυτή τη στιγμή η συζήτηση αν είναι προτέρημα η αριστεία ή ρετσινιά. Στο ελληνικό σύστημα, με την νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου που δυστυχώς δεν έχει εξαφανιστεί, με τη νοοτροπία του φοιτητή που διαβάζει μόνο στην εξεταστική, επικρατεί συχνά το πνεύμα της μετριότητας και είναι μια υπέρβαση το να μπει κανείς στην εντατικοποίηση που απαιτεί η απόκτηση υψηλού επιπέδου στα Γερμανικά.

Επίσης και στα Αγγλικά που είναι πιο ''στρωτή'' γλώσσα, που τα ξεκινάνε από μικροί όλοι, πόσοι φτάνουν στο σημείο να πιάσουν ένα δυνατό επίπεδο C2? Ένα μικρό ποσοστό μόνο, γιατί και τα Αγγλικά έχουν τεράστιο όγκο λεξιλογίου, εκφράσεων ιδιωματισμών και phrasal verbs.
Οι περισσότεροι φτάνουν απλά σε ένα μέτριο επίπεδο. Επομένως όλες οι γλώσσες έχουν τη δυσκολία τους αν θέλει κανείς να πιάσει επίπεδο C2/ επίπεδο ντόπιου ομιλητή. Απαιτείται πολύ μεγάλη ενασχόληση, η οποία πρακτικά σημαίνει χρόνο, χρήματα και θυσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top