Friendzone

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ας πω και γω τη γνώμη μου επί του θέματος. Γενικά, πιστεύω πως μπορεί μια φιλική σχέση να εξελιχθεί σε ερωτική και διαφωνώ με αυτό που λέει ο Jack, ότι δηλαδή το καταλαβαίνεις απ' την αρχή αν βλέπεις τον άλλον αλλιώς. Ειδικά για αυτές τις ηλικίες. Μιας και σου ξέκοψε ότι δε θέλει κάτι παραπάνω (μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς) προτείνω να αφήσεις να περάσει κάποιος καιρός μέχρι να του επανεκδηλώσεις αυτά που νιώθεις. Στο μεταξύ φρόντισε να τον κάνεις να προσέξει τη θηλυκή σου πλευρά, θα βρεις εσύ τον τρόπο.:P Πάντως το έχεις βάλει την ιδέα στο μυαλό και αυτό είναι πολύ βασικό άσχετα με τον αν προς το παρόν δε θέλει. Βέβαια είναι πιθανό να μη θελήσει και ποτέ αλλά κάνε τις προσπαθειές σου, δεν είναι και κανένας απαγορευμένος έρωτας σε τελική ανάλυση.
Τώρα αν δεις ότι δε γίνεται τίποτα, τι να κάνουμε, η ζωή συνεχίζεται. Αναρωτιέμαι πάντως κατά πόσο είναι σωστό να απομακρυνθείς απ' τον άλλο επειδή σε δε βλέπει όπως εσύ εκείνον, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Νομίζω πως όταν νοιάζεσαι για έναν άνθρωπο, τον θέλεις στη ζωή σου έστω και φιλικά, το βρίσκω λίγο εγωκεντρικό να διακόψεις κάθε επαφή με δική σου πρωτοβουλία (άλλο αν απομακρυνθεί εκείνος και δε έχεις παρά μόνο να το αποδεχτείς) όσο και αν σε πληγώνει το να μην τα έχεις όλα. Μάλλον το δίλημμα "ερωτική σχέση ή τίποτα" υποδηλώνει πως το μόνο που υπάρχει είναι η σεξουαλική έλξη και ουσιαστικά αδιαφορία για τον άλλον. Χωρίς να είμαι βέβαια απόλυτη σε αυτό γιατί οκ το δέχομαι πως είναι ψυχοφθόρα η κατάσταση, αλλά υποθέτω πως περισσότερο ψυχοφθόρο είναι το να λείπει αυτός που αγαπάς τελείως από τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Γενικά, πιστεύω πως μπορεί μια φιλική σχέση να εξελιχθεί σε ερωτική και διαφωνώ με αυτό που λέει ο Jack, ότι δηλαδή το καταλαβαίνεις απ' την αρχή αν βλέπεις τον άλλον αλλιώς.
Δεν είπα ότι "δεν γίνεται" αλλά ότι "στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγουν είτε στον "κουβά" είτε στη βαρεμάρα"!
Κόψτε το πολύ το Hollywood και δείτε γύρω σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ισχύει αυτό που περιγράφεις για τις παρέες, σα φαινόμενο δηλαδή, εγώ αναφέρθηκα σε αυτή τη φράση
Το αν ο "x" ή η "y" είναι αυτό που πραγματικά θες κοριτσάκι μου το καταλαβαίνεις απ'την πρώτη ματιά που του ρίχνεις,δε τον κάνεις "φίλο" πρώτα για κάμποσα χρόνια και μια μέρα που σε πιάνει η κάβλα τον βλέπεις αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Νομίζω πως όταν νοιάζεσαι για έναν άνθρωπο, τον θέλεις στη ζωή σου έστω και φιλικά, το βρίσκω λίγο εγωκεντρικό να διακόψεις κάθε επαφή με δική σου πρωτοβουλία (άλλο αν απομακρυνθεί εκείνος και δε έχεις παρά μόνο να το αποδεχτείς) όσο και αν σε πληγώνει το να μην τα έχεις όλα.

Σε αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και αυτό που προσπαθώ να κάνω. Γενικά η απάντηση σου είναι πολύ κοντά στις απόψεις μου, πράγμα που σβήνει σιγά σιγά τις αμφιβολίες μου μήπως σκέφτομαι εντελώς λάθος.
Και για να δώσω μια απάντηση σε αυτό περι διαχωρισμού φίλος/κάτι άλλο από την πρώτη στιγμή, ανέκαθεν ο συγκεκριμένος μου άρεσε σαν παιδί. Απλώς τον τελευταίο καιρό επειδή είμαστε πολύ κοντά άρχισα να συνειδητοποιώ ότι δεν αξίζει να τον έχω μόνο ως φίλο. Τώρα, για αυτό που λες για την θηλυκή μου πλευρά κλπ προσπαθώ να την αναδεικνύω, γιατί μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω πως την έχω βγάλει και πολύ προς τα έξω.
Ευχαριστώ πολύ πάντως, και ελπίζω να αρχίσω να κάνω κάποιες αλλαγές. Και όχι για κανέναν γκόμενο, για τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.


:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Λοιπόν Ευαγγελία μπορώ να πω πως με προβληματισε αρκετα αυτό που έγραψες όχι γιατί δεν το έχω ξανακούσει ή ότι δεν το έχω δει ΑΛΛΑ ποτέ δεν μου άρεσε αυτή η σύγχυση που υπάρχει στο ζήτημα της φιλίας μεταξύ αγοριών και κοριτσιών( και μετέπειτα αντρων και γυναικών).
Πρώτα απ'όλα θεωρώ χασιμο χρόνου από την πλευρά σου να ασχολείσαι με τέτοιου είδους θέματα σε μία τόσο μικρή και αθώα ηλικία( εννοώντας πως είναι μία ηλικία που κατα την αποψη μου πρέπει να λείπουν τα ''ερωτικά'' ζητηματα) έχεις αρκετό καιρό στην διαθεση σου ώστε να βρεθει ο κατάλληλος που θα κάνεις μία σχέση. Οφείλεις να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ζήσει την παιδική ηλικία και να απομακρύνεις καθετι που ξεφεύγει από αυτήν. ( Ελπίζω να μην το δεις εσύ αλλά και οι υπολοιποι που θα διαβασουν το μηνυμα μου ως κήρυγμα απλώς θεωρώ πολύ σημαντική την παιδική ηλικία, και ασήμαντο ως προς αυτην καθετι που σχετίζεται με την ερωτική πλευρά)
Ακόμα εφόσον στο ξεκαθάρισε γιατί εσυ να το συνεχίσεις, έστω και έτσι όπως εσύ το σκέπτεσαι??:hmm::hmm: Για να στο ξεκαθάρισε πιστεύω πως και ο ίδιος θεωρούσε πιο σημαντική την φιλία από μία σχέση και ίσως να μην του αρέσεις ως κοπέλα γιατί μπορεί να έχει κάτι άλλο στο μυαλό του ή σε απέρριψε γιατί δεν έχει κάτι τέτοιο στο μυαλό του (όπως να κάνει μία σχέση).
Κλείνοντας θέλω να πω κάτι. Κοριτσια μην πανικοβάλλεστε να κάνετε κάποια πράγματα όπως εξωτερική εμφάνιση κοκ για να μας αρέσετε, εγώ θα πω το εξής. Σίγουρα παίζει ρόλο η εξωτερική εμφάνιση αλλά αυτό που κοιτάμε θεωρώ εμείς τα αγόρια είναι και άλλα πράγματα( όπως το να μπορείς να συννενοηθεις μαζί της και όχι να συζητάς ένα θέμα και αυτη να σου λεέι για μαλλια, νύχια;);)
Ελπίζω να με καταλάβατε:D:D
Υ.Γ Δεν είχα σκοπό να γίνω κουραστικός απλώς δεν μου αρέσει αυτό που επικρατεί. ότι και εαν εγραψα ευαγγελία και σε όποιον άλλο διαβάζει αυτό το μηνυμα το εγραψα για να βοηθησω έστω και λίγο.:):)
Καλό βραδυ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν μπεις σε friendzone ειναι δρομος χωρις επιστροφη. Δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ή το αποδεχεσαι και κανετε παρεα κι αν της καυλωσει και σε θελει καποια στιγμη καλως αλλα κοιταζοντας κι αλλου ή την παρατας τελειως, την θεωρεις καμμενο χαρτι και προχωρας στη ζωη σου.

Και βασικα υπαρχει το πιο απλο τεστ για να δεις αν μια γυναικα υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να σε γουσταρει. Την κανεις να ζηλεψει. Αν πεσει στην παγιδα, σε θελει. Μπορει να μη στο δειξει αλλα εσυ εχεις φροντισει για τα καλα κονε για να το μαθεις. Αν σου πει και μπραβο, δεν σε θελει. Ουτε 1%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top