Κινεζικά vs Ιαπωνικά

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
προσωπικα θελω να μαθω και τις δυο. μαθαινω πρωτα Ιαπωνικα ομως γιατι οσο να ναι, εχουν περισσοτερα κοινα με τις ευρωπαικες γλωσσες απ' οτι τα Κινεζικα και μετα, που θα χω μπει καλα στο πνευμα, θα ξεκινησω και Κινεζικα ^^

εσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γιαπωνέζικα ίσως μάθαινα κάποια στιγμή τα βασικά (μόνο να μιλάω, να γράφω και να διαβάζω δεν υπάρχει περίπτωση). Κινέζικα...ξέρω Ni Hao, Sisi, και John Tsen Hao. Μου φτάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ιαπωνικα! Τα λατρευω!

Αν θες ομως να "χωθεις" για τα καλα στην κουλτουρα, τοτε τα κινεζικα μαλλον σου ταιριαζουν περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σουαχίλι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ok οποιος βλέπει "ανιμε" αργά η γρήγορα θα πωρωθεί με τα ιαπωνικά
θα θελα και γω να μάθω κάποια στιγμή ...
τα κινεζικα από την άλλη δε μου φαίνονται το ίδιο κομψά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
αυτό που είπε ο λόρντι γκάι.

επίσης όποιος βλέπει ανιμε αργά ή γρήγορα θα μάθει κιόλας μερικές λέξεις- φράσεις.

εγώ προσωπικά προτιμώ τα ιαπωνικά. μου φαίνονται και πιο εύκολα.
τα κινέζικα δεν μου αρέσουν τόσο.

ρε παιδιά. κορεάτικα κανείς? :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
προσωπικα θελω να μαθω και τις δυο. μαθαινω πρωτα Ιαπωνικα ομως γιατι οσο να ναι, εχουν περισσοτερα κοινα με τις ευρωπαικες γλωσσες απ' οτι τα Κινεζικα και μετα, που θα χω μπει καλα στο πνευμα, θα ξεκινησω και Κινεζικα ^^

εσεις;;
Εγώ απλά θα σου πω ότι οι επιθυμίες του ανθρώπου είναι άπειρες ...οι πραγματικές του ανάγκες όμως είναι περιοσμένες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

altrou13

Νεοφερμένος

Η altrou13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αυτό που είπε ο λόρντι γκάι.

επίσης όποιος βλέπει ανιμε αργά ή γρήγορα θα μάθει κιόλας μερικές λέξεις- φράσεις.

εγώ προσωπικά προτιμώ τα ιαπωνικά. μου φαίνονται και πιο εύκολα.
τα κινέζικα δεν μου αρέσουν τόσο.

ρε παιδιά. κορεάτικα κανείς? :Ρ
Ω ναι, και εγώ θέλω να μάθω κορεάτικα..Ξέρω μέχρι τώρα κάποιες εκφράσεις λόγω k-dramas αλλά και αυτα είναι λίγο δυσκολούτσικα...Πάντως τα ιαπωνικά είναι ακουστικα τουλαχιστον απο τις πιο ωραίες ασιατικές γλώσσες και πιο ευκολη φωνητικά για εμάς τους Ευρωπαίους να την μιλήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κι εγώ ανήκω στους japanese-lovers λόγω των anime και σκοπεύω κάποια στιγμή να αρχίσω μαθήματα.
Τα κορεάτικα μου φαίνονται πιο δύσκολα και λιγότερο όμορφα ακουστικά από τα Γιαπωνέζικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top