Γενικό - Έχετε Βοηθήματα;

Έχετε Βοηθήματα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Ναι

    Ψήφοι: 17 81.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 19.0%

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλά είναι σοβαρά πράγματα αυτά;;;; Δηλαδή το βοήθημα δημιουργεί τον σωστό μαθητή;;;;!!!!!!! Σταματήστε πλέον να λέτε ότι οι "καλοί" μαθητές παίρνουν υψηλούς βαθμούς με τα βοηθήματα. Τι κάνουν δηλαδή;;;;;; Απλά τα ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ!! Και το ΔΙΑΒΑΣΜΑ τα κάνει όλα. Πιστέψτε με.. Βοήθημα μπορεί να έχει και ο "καλός" μαθητής -και εννοώ ο επιμελής γιατί η έννοια "καλός" είναι κάπως παρεξηγημένη- , αλλά μπορεί να έχει εξίσου και ο μέτριος ή ο λιγότερο επιμελής μαθητής.
Δεν μπορώ όμως να μην θίξω την περίπτωση που τυχαίνει να έχει ο μαθητής το ίδιο βοήθημα με τον καθηγητή και ο δεύτερος να χρησιμοποιεί αυτούσιες τις ασκήσεις του βοηθήματος στο διαγώνισμα ή στα τεστ... Και πάλι όμως δεν πιστεύω ότι το γεγονός αυτό είναι κριτήριο αξιολόγησης του "καλού" μαθητή, καθώς ένα τέτοιο βοήθημα (με τις ασκήσεις που χρησιμοποιεί αυτούσιες ο καθηγητής) μπορεί να βρίσκεται στα χέρια του καθενός από τους μαθητές... Μην βγάζετε λοιπόν βιαστικά συμπεράσματα!

Δυστυχώς σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι έτσι..Μία συμμαθήτρια μου έτσι κάνει..Μου το χει πει..Συν που είχε τα ίδια ακριβώς με τον διπλανό μου...Δεν παίζουμε τους υπερ εξηπνάκηδες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι και εμενα μου τη σπανε αυτοι που αντιγραφουν τις ασκησεις αλλα εγω εχω σε καποια μαθηματα που χρειαζεται για θεωρια και τετοια... για παραδειγμα δεν νομιζω πως υπαρχει κανεις στην ταξη μου που να μην εχει στα μαθηματικα...τουλαχιστον οι καλοι και μετριοι...οι εντελως χαλια που δεν ασχολουνται καθολου μαλλον οχι γιατι τι να το κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet11

Νεοφερμένος

Η sweet11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Βασικα εγω εχω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το αντιγραφω!Ε,καμια φορα το συμβουλευομαι και κανω εμπεδοτικες ασκησεις..αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouelaVAG

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα Βαγιανού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μα φυσικά και έχουμε, γιατί χωρίς αυτά τι θα κάναμε ??????????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
μα φυσικά και έχουμε, γιατί χωρίς αυτά τι θα κάναμε ??????????????????????????????????????????????
Οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
τα αρχαια χρονια τοτε που πηγαινα εγω σχολειο το ιδιο το σχολειο μοιραζε τις λυσεις των ασκησεων των μαθηματικων σε βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ βοηθήματα, καθώς δεν τα θεωρώ αναγκαία. Πιστεύω ότι αν καθίσουμε και βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει είναι αρκετά καλύτερο κ προτιμότερο από το να βρούμε έτοιμη την απάντηση. Προσωπικά, χωρίς καθόλου βοηθήματα, κατάφερα να βγάλω μ.ο. 20..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ βοηθήματα, καθώς δεν τα θεωρώ αναγκαία. Πιστεύω ότι αν καθίσουμε και βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει είναι αρκετά καλύτερο κ προτιμότερο από το να βρούμε έτοιμη την απάντηση. Προσωπικά, χωρίς καθόλου βοηθήματα, κατάφερα να βγάλω μ.ο. 20..

Αυτο δεν είναι απαραίτητα καλο
Το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας καθηγητάκος στο γυμνάσιο είναι να βάζει 20 στους μαθητές του. Δε λέω ότι δεν είσαι καλή μαθήτρια (δε σε ξέρω οπότε δε μπορώ να κρίνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ βοηθήματα, καθώς δεν τα θεωρώ αναγκαία. Πιστεύω ότι αν καθίσουμε και βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει είναι αρκετά καλύτερο κ προτιμότερο από το να βρούμε έτοιμη την απάντηση. Προσωπικά, χωρίς καθόλου βοηθήματα, κατάφερα να βγάλω μ.ο. 20..
Πως φαινεται οτι αυτο το μηνυμα το εχει γραψει γυμνασιοπαιδο. Προφανως δεν αναφερομαι στο κειμενακι που αναγραφεται κατω απο το avatar αλλα στις αποψεις της κοπελας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ βοηθήματα, καθώς δεν τα θεωρώ αναγκαία. Πιστεύω ότι αν καθίσουμε και βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει είναι αρκετά καλύτερο κ προτιμότερο από το να βρούμε έτοιμη την απάντηση. Προσωπικά, χωρίς καθόλου βοηθήματα, κατάφερα να βγάλω μ.ο. 20..

Άλλο βοήθημα και άλλο λυσάρι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Συμφωνώ με την carpe_noctem...Έχει μεγάλη διαφορά...μόνο φέτος έχω κ μόνο στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης..Κ εννοείται ότι δεν είναι λυσάρι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top