Επάγγελμα ως μέσο κοινωνικής καταξίωσης σε τρίτους

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Koιτάζοντας κάποια θέματα για την γλώσσα Python έπεσα σε ιδιαίτερα μαθήματα στην...γείτονα χώρα Νότιο Κορέα. Με την ευκαρία έψαξα σε πολλές χώρες να δω τι ισχύει και είδα ότι είναι άκρως κερδοφόρο επάγγελμα του καθηγητή ιδιωτικής εκπαίδευσης αλλά με φορολογημένη παροχή υπηρεσίας. Για ποιο λόγο στην Ελλάδα υπάρχει τέτοια απαξίωση και ποιος ο λόγος να στοχεύουμε αρκετούς συνανθρώπους μας που ζουν από αυτό; Είναι πιο ηθικό το επάγγελμα του αστυνομικού ή του στελέχους πολυεθνικής από έναν καθηγητή; Ο προβληματισμός μου οφείλεται στην πολυετή προσπάθεια που γίνεται μόνο στην Ελληνική κοινωνία για μια ταξική αξία των επαγγελμάτων με βάση κάποιο κύρος που εν τέλει δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει όταν η δουλειά γίνεται ρουτίνα. Οι μαθητές συνήθως βλέπουν τις επιστήμες και τα επαγγέλματα σαν μια πράσινη κοιλάδα με ήλιο και ποταμάκια να ρέουν αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι ο καθηγητής ιδιωτικής εκπαίδευσης απαξιώνεται στην Ελλάδα. Γιατί το λες αυτό; Αντίθετα πιστεύω ότι οι καθηγητές γενικά, χαίρουν μεγάλης εκτίμησης από την ελληνική κοινή γνώμη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο καθηγητής ιδιωτικής εκπαίδευσης απαξιώνεται στην Ελλάδα. Γιατί το λες αυτό; Αντίθετα πιστεύω ότι οι καθηγητές γενικά, χαίρουν μεγάλης εκτίμησης από την ελληνική κοινή γνώμη.

Aπό όσο βλέπω σε διάφορα άρθρα είτε του τύπου είτε σε φόρουμ εκπαιδευτικών μέσης εκπαίδευσης, υπάρχει μια απαξίωση γενικά του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού ακόμη και των διορισμένων. Οι λόγοι αφορούν κυρίως το κύρος, την οικονομική εικόνα του επαγγέλματος ή της ανικανότητας κάποιων να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Koιτάζοντας κάποια θέματα για την γλώσσα Python


Ό,τι πιο random δικαιολογία, για να καλύψει κάποιος το γεγονός ότι καλοκαιριάτικα γκουκλάρει από το πώς παράγονται τα μυρμήγκια, μέχρι ποιες είναι κοινωνικές πεποιθήσεις στη Νότια Κορέα.


Σοβαρά τώρα! Δεν ξέρω τι παίζει στη Ν. Κορέα αλλά στην Ιαπωνία τα φροντιστήρια (cram schools) είναι σε άλλο επίπεδο συγκριτικά με την Ελλάδα. Κτίρια ολόκληρα σαν σχολεία, με μαθητές στην τάξη διπλάσιο από της Ελλάδας. Στην Ιαπωνία και Κίνα, υποθέτω και Κορέα, το να περάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο είναι ζήτημα κοσμοιστορικό για την οικογένεια. Καμμία σχέση με την Ελλάδα! Οι μαθητές ειδικά την τελευταία χρονιά ζουν στο σχολείο και στο φροντιστήριο, φεύγουν ξημερώματα και γυρνάνε βράδυ και την επόμενη μέρα το ίδιο. Όταν δεν είναι στο σχολείο, στο φροντιστήριο ή δεν κοιμούνται, είναι στη βιβλιοθήκη για να διαβάσουν. Στα φροντιστήρια αυτά χρησιμοποιούνται μέθοδοι εκπαίδευσης διαφορετικές από του συμβατικού σχολείου, όπως και στην Ελλάδα. Αν και αναφέρεσαι στην ιδιωτική εκπαίδευση πρωτ,δευτ και τριτ νομίζω, τα παραπάνω αφορούν καθηγητές. Για την ιδιωτική εκπαίδευση στις βαθμίδες, στην Ιαπωνία (πάλι) υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και φυσικά σε πρωτ και δευτ βαθμιο επίπεδο. Τα ιδιωτικά δεν θεωρούνται του "κακά" πανεπιστήμια, αλλά εκτιμώνται περισσότερο οι απόφοιτοι των μεγάλων δημοσίων. Σύγκριση ΟΠΑ, Μητροπολιτικού θα υπερίσχυε το ΟΠΑ στην αγορά εργασίας. Αλλά δεν υπάρχει η απαξίωση που υπάρχει εδώ ως προς τους αποφοίτους κολλεγίων. Σε πρωτ και δευτ επειδή η δημόσια εκπαίδευση είναι πολύ καλή και παρέχονται όλα (αθλήματα, γεύματα, εγκαταστάσεις) δεν υπάρχει τόση ανάγκη, αλλά σε ιδιωτικά υπάρχει η αντίληψη ότι όλα τα παραπάνω είναι καλύτερα και για αυτό είναι 1 στους 10 νομίζω που πηγαίνει σε ιδιωτικό.

Με βάση αυτή τη μακροσκελή παράθεση ανάλυσης για την ιδιωτική εκπαίδευση στην Ιαπωνία, νομίζω είναι προφανές γιατί εκτιμάται περισσότερο η ιδιωτική εκπαίδευση. Η Ιαπωνία και η Νότια Κορέα έχουν πάρα πολλές ομοιότητες σαν χώρες στην κουλτούρα, στην κοινωνική ηθική, οπότε μπορώ να υποθέσω ότι απαντάω εκ πλαιγως. Και καταλήγω ότι προφανώς είναι θέμα πώς έχει αναπτυχθεί η κοινωνία και οικονομία κατ' επέκταση. Στην Ιαπωνία η αγορά εργασίας είναι ανοιχτή στον τομέα των επιχειρήσεων και υφίστανται τόσο μικρές επιχειρήσεις, όσο και πολύ μεγάλες εταιρείες. Με άλλα λόγια τόσο γιατί η είσοδος στο πανεπιστήμιο θεωρείται υπερβολικά μπιγκ ντιλ εκεί και γιατί ο ιδιωτικός τομέας είναι valued υπάρχει αυτή η διαφορά. Στην Ελλάδα υπήρχε το μεντάλιτι δημόσιος υπάλληλος να γίνω, με τον μισθό μου και τη μονιμότητά μου και δεν θέλω κάτι άλλο. Πάντως δικηγόρος και γιατρός δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο ως προς το κύρος που τους αποδίδει η κοινωνία. Σε όλες τις χώρες υφίσταται αυτή η κατάσταση. Απλά σε άλλες χώρες δεν είναι τόσο εύκολο να αποκτήσεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος, τουλάχιστον για τους δικηγόρους στην Ελλάδα, που ξέρω ένα δύο πράγματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
VasK ηρέμησε λίγο μάναμου, μια κουβέντα κάνουμε αμέσως να ξεκινήσεις με ειρωνεία. Δεν υποχρεώθηκες να απαντήσεις. ;)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
VasK ηρέμησε λίγο μάναμου, μια κουβέντα κάνουμε αμέσως να ξεκινήσεις με ειρωνεία. Δεν υποχρεώθηκες να απαντήσεις. ;)

Για αυτό απάντησα και σοβαρά... Προφανώς το αρχικό statement μου για την python, μυρμήγκια είναι αστείο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπό όσο βλέπω σε διάφορα άρθρα είτε του τύπου είτε σε φόρουμ εκπαιδευτικών μέσης εκπαίδευσης, υπάρχει μια απαξίωση γενικά του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού ακόμη και των διορισμένων. Οι λόγοι αφορούν κυρίως το κύρος, την οικονομική εικόνα του επαγγέλματος ή της ανικανότητας κάποιων να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί.


Δεν ξέρω τις μεμονωμένες απόψεις κάποιων σε φόρουμς, αυτό που ξέρω είναι ότι από την ελληνική κοινωνία το επάγγελμα του εκπαιδευτικού χαίρει μεγάλης εκτίμησης.΄Οσο για την ανικανότητα κάποιων να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί αληθεύει αλλά σε κανένα επάγγελμα δεν υπάρχουν μόνο ικανοί! Η οικονομική εικόνα των δημόσιων εκπαιδευτικών ασφαλώς δεν είναι η καλύτερη ούτε όμως και η χειρότερη! Ακόμα και σε εποχές προ κρίσης το δημόσιο δεν φημιζόταν για τους παχυλούς μισθούς του. Σε ιδιαίτερα μαθήματα όμως ένας φροντιστής με όνομα και με επιλεγμένη πελατεία (παχυλά πορτοφόλια) μπορούσε να παίρνει άνετα μέχρι 60 ευρώ την ώρα ίσως και περισσότερα. Τώρα βέβαια έχουν βάλει νερό στο κρασί τους επειδή και να ζητήσουν αυτά τα χρήματα, δεν τα βρίσκουν.΄Ομως υπάρχουν άλλες διέξοδοι όπως το e-learning και τα πανεπιστημιακά φροντιστήρια όπου οι απολαβές είναι σαφώς καλύτερες. Ακόμα και μέσα σ΄αυτό το χάος που επικρατεί σήμερα στην εκπαίδευση, ξέρω (όχι "νομίζω", "ξέρω") ότι ένας ευσυνείδητος, ενημερωμένος, σωστά προετοιμασμένος και με μεταδοτικότητα εκπαιδευτικός όλων των βαθμίδων, μπορεί να ζήσει πολύ άνετα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω τις μεμονωμένες απόψεις κάποιων σε φόρουμς, αυτό που ξέρω είναι ότι από την ελληνική κοινωνία το επάγγελμα του εκπαιδευτικού χαίρει μεγάλης εκτίμησης.΄Οσο για την ανικανότητα κάποιων να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί αληθεύει αλλά σε κανένα επάγγελμα δεν υπάρχουν μόνο ικανοί! Η οικονομική εικόνα των δημόσιων εκπαιδευτικών ασφαλώς δεν είναι η καλύτερη ούτε όμως και η χειρότερη! Ακόμα και σε εποχές προ κρίσης το δημόσιο δεν φημιζόταν για τους παχυλούς μισθούς του. Σε ιδιαίτερα μαθήματα όμως ένας φροντιστής με όνομα και με επιλεγμένη πελατεία (παχυλά πορτοφόλια) μπορούσε να παίρνει άνετα μέχρι 60 ευρώ την ώρα ίσως και περισσότερα. Τώρα βέβαια έχουν βάλει νερό στο κρασί τους επειδή και να ζητήσουν αυτά τα χρήματα, δεν τα βρίσκουν.΄Ομως υπάρχουν άλλες διέξοδοι όπως το e-learning και τα πανεπιστημιακά φροντιστήρια όπου οι απολαβές είναι σαφώς καλύτερες. Ακόμα και μέσα σ΄αυτό το χάος που επικρατεί σήμερα στην εκπαίδευση, ξέρω (όχι "νομίζω", "ξέρω") ότι ένας ευσυνείδητος, ενημερωμένος, σωστά προετοιμασμένος και με μεταδοτικότητα εκπαιδευτικός όλων των βαθμίδων, μπορεί να ζήσει πολύ άνετα!


Nαι από όσο βλέπω η online διδασκαλία με ηλεκτρονικές πλατφόρμες αντί πίνακα, κερδίζει έδαφος στην Ευρώπη και στην Ελλάδα την επόμενη 3ετία. Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που ζουν με αυτό το επάγγελμα πολύ καλά. Το μόνο δύσκολο είναι η αρχή, να φτιάξεις όνομα ώστε να υπάρχει ενδιαφέρον. Το επάγγελμα αυτό όσο και αν φαντάζει "πρόχειρο" νομίζω είναι αρκετά δύσκολο γιατί θέλει

- καλές γνώσεις στο interpersonal κομμάτι ρύθμισης της τιμής και γενικά της διαπραγμάτευσης με τον πελάτη γονιό ή φοιτητή με ότι απίθανη δικαιολογία ειπωθεί για μείωση της τιμής ή των ωρών διδασκαλίας
- σωστή προετοιμασία του καθηγητή και τήρησης ωραρίου από τις δυο πλευρές ώστε στο 45λεπτο να βγαίνει η ύλη επαρκώς
- υλικό ανάλογα τον μαθητή ή τον φοιτητή (θεωρία, ασκήσεις, παλιά θέματα)
- συνεχώς βελτίωση του ποσοστού επιτυχίας των μαθητών και φοιτητών στις εξετάσεις τους
- διεύρυνση του πελατειακού κοινού ενδιαφέροντος
- θεματική ευελιξία σε μαθήματα και ανανέωση ύλης ή τρόπους προσέγγισης
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπό όσο βλέπω σε διάφορα άρθρα είτε του τύπου είτε σε φόρουμ εκπαιδευτικών μέσης εκπαίδευσης, υπάρχει μια απαξίωση γενικά του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού ακόμη και των διορισμένων. Οι λόγοι αφορούν κυρίως το κύρος, την οικονομική εικόνα του επαγγέλματος ή της ανικανότητας κάποιων να είναι σωστοί εκπαιδευτικοί.


Γιατί να μην υπάρχει απαξίωση, τι αξία ακριβώς προσφέρει? Ο μέσος καθηγητής β βάθμιας δουλεύει 15 ώρες τη βδομάδα και παίρνει 1200 ευρώ. Μιλάμε λοιπόν για 20euro/ώρα και 3ωρα καθημερινής εργασίας, όπου μπαίνει μέσα στην τάξη και διδάξει το εξαιρετικά δύσκολο και πολύπλοκο σύστημα της μεθόδου των τριών, ή ακόμη καλύτερα την ιστορία του Αδάμ και της Εύας και βάζει στα παιδιά να παπαγαλίσουν στο σπίτι όλα τα βουνά και τα ποτάμια της Ελλάδας. Όταν βαριέται δεν κάνει ούτε αυτά και απλά λέει ανέκδοτα ή διαβάζει κανένα περιοδικό.

Όλα αυτά επειδή πριν 30 χρόνια τελείωσε μια σχολή με 5 και διορίστηκε μόνιμος. Δεν έχει καμία επαγγελματική εμπειρία και προοπτική ενώ οι πολύ εργατικοί του είδους κάνουν και κανένα μαύρο ιδιαίτερο.

Ένα τέτοιο σύστημα προφανώς τραβάει τους πιο ηλίθιους και τεμπέληδες. Ο πιο ηλίθιος που κατάφερνε να τελειώσει το μαθηματικό με οποιονδήποτε τρόπο διδάσκει τώρα σε κάποιο σχολείο. Οι καλοί του μαθηματικού, δηλαδή οι ευφυείς και εργατικοί δεν διδάσκουν στα σχολεία, είναι είτε πανεπιστημιακοί ή σε κάποια θέση στον ιδιωτικοί τομέα όπου έχουν προοπτικές και προκλήσεις.

Όταν λοιπόν η νέα γενιά διδάσκεται από ηλίθιους και τεμπέληδες γιατί περιμένεις πως το επάγγελμα πρέπει να μην απαξιωθεί?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε αυτή νομίζω την διαπίστωση δεν φταίει ο υπάλληλος καθηγητής αλλά το συνδικαληστικό όργανό του, η ΟΛΜΕ. Η ΟΛΜΕ σε συνεργασία με τις κομματικές ηγεσίες του Υπουργείου διορίζουν την ύλη στα μέτρα των ψηφοφόρων. Οι ψηφοφόροι φυσικά δεν θέλουν διάβασμα. Θέλουν Πανεπιστήμιο αλλά όχι διάβασμα. Ο Μαθηματικός εκτελώντας το βιβλίο χρήσης της συσκευής που λέγεται αναλυτικό πρόγραμμα διδάσκει μόνο την απόλυτη τιμή. Έτσι όλοι είναι ικανοποιημένοι: κυρίως η ΟΛΜΕ αφού ελάχιστη δουλειά σημαίνει χρόνος για κομματική προπαγάνδα. Βλέπεις; Τι σχέση έχει όμως αυτό με τον καθηγητή που κάνει ιδιωτικό μάθημα και είναι αρκετά επαγγελματίας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην υπάρχει απαξίωση, τι αξία ακριβώς προσφέρει? Ο μέσος καθηγητής β βάθμιας δουλεύει 15 ώρες τη βδομάδα και παίρνει 1200 ευρώ. Μιλάμε λοιπόν για 20euro/ώρα και 3ωρα καθημερινής εργασίας, όπου μπαίνει μέσα στην τάξη και διδάξει το εξαιρετικά δύσκολο και πολύπλοκο σύστημα της μεθόδου των τριών, ή ακόμη καλύτερα την ιστορία του Αδάμ και της Εύας και βάζει στα παιδιά να παπαγαλίσουν στο σπίτι όλα τα βουνά και τα ποτάμια της Ελλάδας. Όταν βαριέται δεν κάνει ούτε αυτά και απλά λέει ανέκδοτα ή διαβάζει κανένα περιοδικό.

Όλα αυτά επειδή πριν 30 χρόνια τελείωσε μια σχολή με 5 και διορίστηκε μόνιμος. Δεν έχει καμία επαγγελματική εμπειρία και προοπτική ενώ οι πολύ εργατικοί του είδους κάνουν και κανένα μαύρο ιδιαίτερο.

Ένα τέτοιο σύστημα προφανώς τραβάει τους πιο ηλίθιους και τεμπέληδες. Ο πιο ηλίθιος που κατάφερνε να τελειώσει το μαθηματικό με οποιονδήποτε τρόπο διδάσκει τώρα σε κάποιο σχολείο. Οι καλοί του μαθηματικού, δηλαδή οι ευφυείς και εργατικοί δεν διδάσκουν στα σχολεία, είναι είτε πανεπιστημιακοί ή σε κάποια θέση στον ιδιωτικοί τομέα όπου έχουν προοπτικές και προκλήσεις.

Όταν λοιπόν η νέα γενιά διδάσκεται από ηλίθιους και τεμπέληδες γιατί περιμένεις πως το επάγγελμα πρέπει να μην απαξιωθεί?


Το θέμα είναι γενικά για τους καθηγητές και όχι μόνο για τους καθηγητές που διδάσκουν στα δημόσια σχολεία. Υπάρχουν καθηγητές που δουλεύουν σε ιδιωτικά σχολεία, σε φροντιστήρια, σε πανεπιστημιακά φροντιστήρια, καθηγητές ξένων γλωσσών, καθηγητές που βιοπορίζονται με ιδιαίτερα μαθήματα. Αλλά εσύ επικεντρώθηκες εκεί που φαίνεται ότι σε "πονάει"! Και ασφαλώς δεν θα διαφωνίσω για την αδιαφορία πιθανότατα της πλειοψηφίας αυτών. Γιατί όμως να φταίνε οι καθηγητές; Σκέφτηκες ότι μπορεί να έχουν την όρεξη να παράξουν έργο αλλά να υπάρχουν αποτρεπτικοί παράγοντες όπως το εκπαιδευτικό σύστημα, η λανθασμένη διδακτέα ύλη, τα λάθος διδασκόμενα μαθήματα, τα πανάρχαια βιβλία, η βαθμοθηρία, η απαξίωση του λυκείου και η αποθέωση του φροντιστηρίου, η έλλειψη σεβασμού από τους μαθητές, η ανισχυρότητα των καθηγητών μποροστά στους γονείς που μόλις κάνουν μια παρατήρηση στο "παιδάκι" τους, τρέχουν να τους κάνουν αναφορά για ανάρμοστη συμπεριφορά και χίλια δυο άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό! Παρόλα αυτά συνεχίζουν και υπάρχουν ηρωικές εξαιρέσεις μέσα σ΄αυτό το πανδαιμόνιο που καταφέρνουν να μείνουν στο μυαλό των μαθητών τους ως φωτεινά παραδεείγματα! Λυπάμαι πολύ που δεν γνώρισες κάποιον από αυτούς!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν φταίει η ΟΛΜΕ φταίει το δημόσιο όπως είναι διαμορφωμένο. Οι καθηγήτές δεν έχουν καμία αξιολόγηση και καμία επίπτωση π.χ. στο να παιρνάνε παιδιά που δεν το αξίζουν στην επόμενη τάξη. Ο διευθυντής δεν έχει καμία δικαιοσία στο προσωπικό του σχολείου και ακόμα και η εκλογή ευνοεί τη διαφθορα και τη μη αξιολόγηση (μέσω εκλογών!!!!).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθηγητής μπορεί να κάνει πρακτικά ότι θέλει στο μάθημα του και δεν δεσμεύεται από κανέναν στην ουσία. 6 χρόνια πληροφορική στο σχολείο μου παίζαμε medal of honor στους υπολογιστές του εργαστηρίου και δεν κάναμε ούτε μια μέρα μάθημα. Οπότε κάλλιστα οποίος θέλει μπορεί να ξεφύγει από τις οδηγίες του υπουργείου. Δε μπορούμε να λέμε ότι δε φταίει ο μέσος εκπαιδευτικός λοιπόν. Και την ψήφο τη ρίχνει εκεί που πρέπει και τις απεργίες του τις κάνει και όλα.

Οι ιδιωτικοί προφανώς δεν είναι στην ίδια φάση καθώς τουλάχιστο δεν παρασίτουν σε βάρος των άλλων. Αλλά και αυτοί δεν παράγουν καμία ουσιαστική αξία για τους περισσότερους και αυτό οφείλεται καθαρά στο πανεπιστημιακο σύστημα. Πλέον βγάζουμε τόσους πολλούς πτυχιούχους που οι περισσότεροι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι ιδιαίτερα στην επόμενη φουρνιά εισακτέων.

Και προφανώς όταν μπάζεις τους πάντες στις σχολές για κομματικούς λόγους μειώνεται και το επίπεδο των σχολών αφού εξαρτάται κυρίως από την ποιότητα της πρώτης ύλης. Είναι δυνατόν να κάνεις σοβαρό μάθημα σε πληροφορικής και μαθηματικών σε άτομα που μπήκαν με 10.000 μόρια και δε ξέρουν ούτε διαίρεση; Προφανώς όχι αλλά πρέπει και κάποια στιγμή να πάρουν πτυχίο οπότε θα ρίξεις τις απαιτήσεις και θα υποβαθμίσεις έτσι τον τίτλο και το όλο σύστημα κατ επέκταση.

Ολοι οι καλοί που βρέθηκαν εκ παραδρομής σε τέτοιες σχολές καταλαβαίνουν τι λέω.


Το θέμα είναι γενικά για τους καθηγητές και όχι μόνο για τους καθηγητές που διδάσκουν στα δημόσια σχολεία. Υπάρχουν καθηγητές που δουλεύουν σε ιδιωτικά σχολεία, σε φροντιστήρια, σε πανεπιστημιακά φροντιστήρια, καθηγητές ξένων γλωσσών, καθηγητές που βιοπορίζονται με ιδιαίτερα μαθήματα. Αλλά εσύ επικεντρώθηκες εκεί που φαίνεται ότι σε "πονάει"! Και ασφαλώς δεν θα διαφωνίσω για την αδιαφορία πιθανότατα της πλειοψηφίας αυτών. Γιατί όμως να φταίνε οι καθηγητές; Σκέφτηκες ότι μπορεί να έχουν την όρεξη να παράξουν έργο αλλά να υπάρχουν αποτρεπτικοί παράγοντες όπως το εκπαιδευτικό σύστημα, η λανθασμένη διδακτέα ύλη, τα λάθος διδασκόμενα μαθήματα, τα πανάρχαια βιβλία, η βαθμοθηρία, η απαξίωση του λυκείου και η αποθέωση του φροντιστηρίου, η έλλειψη σεβασμού από τους μαθητές, η ανισχυρότητα των καθηγητών μποροστά στους γονείς που μόλις κάνουν μια παρατήρηση στο "παιδάκι" τους, τρέχουν να τους κάνουν αναφορά για ανάρμοστη συμπεριφορά και χίλια δυο άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό! Παρόλα αυτά συνεχίζουν και υπάρχουν ηρωικές εξαιρέσεις μέσα σ΄αυτό το πανδαιμόνιο που καταφέρνουν να μείνουν στο μυαλό των μαθητών τους ως φωτεινά παραδεείγματα! Λυπάμαι πολύ που δεν γνώρισες κάποιον από αυτούς!


Το έγραψα και παραπάνω ο καθηγητής που είναι μόνιμος δεν δεσμεύεται από κανέναν και τίποτα. Εδώ έχουμε καταγγελίες για παιδεραστές που επανέρχονται στα μαθήματα και εσύ μου λες ότι δεν κάνουν μάθημα γιατί δεν τους βολεύει το περιβάλλον λολ?


Ο κάθε καθηγητής μπορεί να αγοράσει ένα projectora με 200 ευρώ και να προβάλει ότι θέλει μέσα στη τάξη και να κάνει όσο γαμάτο μάθημα θέλει και να μην ανοίξει καν το σχολικό βιβλίο. Δεν θα έχει καμία επίπτωση. Και μπορεί να βάζει και παντού 20αρια για να ικανοποιήσει τη βαθμολαγνία των προβληματικών-ηλίθιων γονέων που λες. Γιατί δεν το κάνει? Επειδή πολύ απλά δεν νοιάζεται και βαριέται, αφού και τίποτα να μην κάνει τα ίδια λεφτά θα πάρει και ακόμα καλύτερα θα είναι. Οι λίγοι ηρωικοί φωστήρες που λες απλά επιβεβαιώνουν πως οι περισσότεροι είναι άθλιοι.


Επίσης δεν με πονάει το θέμα. Ούτε καθηγητής είμαι, ούτε ευελπιστώ να γίνω, ούτε ιδιαίτερα μαθήματα κάνω. Σου λέω απλά αυτό που ισχύει. Και οι ιδιωτικοί δεν είναι όλοι καλοί btw. Ο κάθε κουμπούρας που πήρε πτυχίο με 5 μπορεί να αυτοανακυριχτεί καθηγητής και να κάνει ιδιαίτερα κυρίως σε άλλους κουμπούρες. Ένας φίλος μου ήθελε να κάνει ιδιαίτερο αγγλικά και άλλαξε 20 καθηγητές στη Λάρισα μέχρι να βρει άτομο καλό που ξέρει να διδάσκει και αν είσαι νοήμων ο ίδιος σαν μαθητής καταλαβαίνεις πολύ εύκολα πότε ο δάσκαλος είναι κουμπούρι και ψάχνει απλά να στα πάρει. Απλά με τους ιδιωτικούς δεν ασχολούμαστε και πολύ γιατί δεν τους πληρώνουμε από τη τσέπη μας. Αν είναι άσχετοι δικό τους πρόβλημα.


Όταν ένα επάγγελμα όπως ο εκπαιδευτικός όπου για να είσαι καλός πρέπει όχι μόνο να έχεις επαγγελματική πείρα πέραν της εκπαίδευσης στο αντικείμενο σου αλλά και αρκετή ευφυία για να μπορείς να απλουστεύσεις περίπλοκες γνώσεις βρίθει από κουμπούρια που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο με το χαρτί που πήρανε, όπως το πήραμε γιατί να μην απαξιώνεται ολόκληρος ο κλάδος?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθηγητής μπορεί να κάνει πρακτικά ότι θέλει στο μάθημα του και δεν δεσμεύεται από κανέναν στην ουσία. 6 χρόνια πληροφορική στο σχολείο μου παίζαμε medal of honor στους υπολογιστές του εργαστηρίου και δεν κάναμε ούτε μια μέρα μάθημα. Οπότε κάλλιστα οποίος θέλει μπορεί να ξεφύγει από τις οδηγίες του υπουργείου. Δε μπορούμε να λέμε ότι δε φταίει ο μέσος εκπαιδευτικός λοιπόν. Και την ψήφο τη ρίχνει εκεί που πρέπει και τις απεργίες του τις κάνει και όλα.

΄Οχι δεν μπορεί να κάνει ο,τι θέλει στο μάθημά του. Μεταξύ των υπηρεσιακών βιβλίων του σχολείου, υπάρχει το βιβλίο ύλης κατά τμήματα τάξεων, στο οποίο καταχωρίζεται αυθημερόν από κάθε διδάσκοντα ο τίτλος της ενότητας που δίδαξε. Με αυτόν τον κύριο που αναφέρεις και που θέλει να λέγεται καθηγητής, μιλήσατε ποτέ; Τον ρωτήσατε γιατί δεν κάνετε μάθημα; Του είπατε ότι το μάθημα της πληροφορικής σας ενδιαφέρει πολύ και θα θέλατε αποφοιτώντας από το σχολείο να ξέρετε κάποια βασικά πράγματα πάνω σ΄αυτό;΄Η βολευτήκατε παίζοντας και κολωβαράγατε όλοι μαζί; Να υποθέσω το δεύτερο! Αν όμως ήταν ένας καθηγητής που σεβόταν τον εαυτό του και είχε απαιτήσεις από σας, σας έβαζε και 4-5 ασκήσεις για το επόμενο μάθημα και κανένα έξτρα τεστάκι, θα πέφτατε να τον φάτε επειδή σας κουράζει και επειδή σας τρώει τον πολύτιμο χρόνο διαβάσματός σας για το φροντιστήριο!΄Αστα αγαπητέ, έχει χαθεί το παιχνίδι από όλες τις πλευρές και δεν ξέρω πότε και αν θα επανέλθει στα φυσιολογικά του πλαίσια!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οχι δεν μπορεί να κάνει ο,τι θέλει στο μάθημά του. Μεταξύ των υπηρεσιακών βιβλίων του σχολείου, υπάρχει το βιβλίο ύλης κατά τμήματα τάξεων, στο οποίο καταχωρίζεται αυθημερόν από κάθε διδάσκοντα ο τίτλος της ενότητας που δίδαξε. Με αυτόν τον κύριο που αναφέρεις και που θέλει να λέγεται καθηγητής, μιλήσατε ποτέ; Τον ρωτήσατε γιατί δεν κάνετε μάθημα; Του είπατε ότι το μάθημα της πληροφορικής σας ενδιαφέρει πολύ και θα θέλατε αποφοιτώντας από το σχολείο να ξέρετε κάποια βασικά πράγματα πάνω σ΄αυτό;΄Η βολευτήκατε παίζοντας και κολωβαράγατε όλοι μαζί; Να υποθέσω το δεύτερο! Αν όμως ήταν ένας καθηγητής που σεβόταν τον εαυτό του και είχε απαιτήσεις από σας, σας έβαζε και 4-5 ασκήσεις για το επόμενο μάθημα και κανένα έξτρα τεστάκι, θα πέφτατε να τον φάτε επειδή σας κουράζει και επειδή σας τρώει τον πολύτιμο χρόνο διαβάσματός σας για το φροντιστήριο!΄Αστα αγαπητέ, έχει χαθεί το παιχνίδι από όλες τις πλευρές και δεν ξέρω πότε και αν θα επανέλθει στα φυσιολογικά του πλαίσια!


Σοβαρά τώρα? Στο βιβλίο ύλης γράφεις ότι θες. Χαχαχα τι διαβάζουμε σήμερα, λες και δεν μπορείς να γράψεις ότι έκανες το τάδε και να μην το κάνεις.

Και όχι δεν μίλησα ποτέ μαζί του ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Ήμουνα 12-16 χρονών και το να παίζω games ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον από το να λύνω ασκήσεις. Δεν είχα έρθει καν σε επαφή με τον προγραμματισμό τότε στον όποιο αφιέρωσα χιλιάδες ώρες αργότερα στη ζωή μου και ο καθηγητής θα μπορούσε άνετα να με φέρει σε επαφή αν το ήθελε από τα 12. Απλά δεν ήθελε γιατί βαριόταν. Τουλάχιστο ο συγκεκριμένος έκανε μάθημα στη Γ λυκείου οπότε δεν του κρατάω κακία.


Και μην πας τη κουβέντα στη Γ Λυκείου για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Η Γ λυκείου είναι από μόνη της μια προβληματική κατάσταση. Στα υπόλοιπα 5 χρόνια όμως κανείς δεν πρόκειται να πέσει να φάει κάποιον που θέλει να κάνει μάθημα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά τώρα? Στο βιβλίο ύλης γράφεις ότι θες. Χαχαχα τι διαβάζουμε σήμερα, λες και δεν μπορείς να γράψεις ότι έκανες το τάδε και να μην το κάνεις.

Και όχι δεν μίλησα ποτέ μαζί του ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Ήμουνα 12-16 χρονών και το να παίζω games ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον από το να λύνω ασκήσεις. Δεν είχα έρθει καν σε επαφή με τον προγραμματισμό τότε στον όποιο αφιέρωσα χιλιάδες ώρες αργότερα στη ζωή μου και ο καθηγητής θα μπορούσε άνετα να με φέρει σε επαφή αν το ήθελε από τα 12. Απλά δεν ήθελε γιατί βαριόταν. Τουλάχιστο ο συγκεκριμένος έκανε μάθημα στη Γ λυκείου οπότε δεν του κρατάω κακία.


Και μην πας τη κουβέντα στη Γ Λυκείου για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Η Γ λυκείου είναι από μόνη της μια προβληματική κατάσταση. Στα υπόλοιπα 5 χρόνια όμως κανείς δεν πρόκειται να πέσει να φάει κάποιον που θέλει να κάνει μάθημα.


Αυτό είναι η ουσία του πράγματος! ΄Οτι τρέχουν όλοι να κάνουν παράπονα για μπούρδες όπως για τον βαθμό, για τις πιθανές παρατηρήσεις στην τάξη, για τις υπερβολικές απαιτήσεις του καθηγητή, για τα δύσκολα θέματα στα διαγωνίσματα κτλ και δεν πάνε να καταγγείλουν την αδιαφορία, την ανευθυνότητα, την ακαταλληλότητα και την ανικανότητα.΄Ισως αν υπήρχε αυτή η νοοτροπία τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά. Θα μου πεις "εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα, να στοχοποιηθώ και μετά να τρέχω και να μην φτάνω;" Δίκιο έχεις! Γιαυτό σου λέω ότι έχει χαθεί το παιχνίδι από όλες τις πλευρές!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι η ουσία του πράγματος! ΄Οτι τρέχουν όλοι να κάνουν παράπονα για μπούρδες όπως για τον βαθμό, για τις πιθανές παρατηρήσεις στην τάξη, για τις υπερβολικές απαιτήσεις του καθηγητή, για τα δύσκολα θέματα στα διαγωνίσματα κτλ και δεν πάνε να καταγγείλουν την αδιαφορία, την ανευθυνότητα, την ακαταλληλότητα και την ανικανότητα.΄Ισως αν υπήρχε αυτή η νοοτροπία τα πράγματα να ήταν πολύ διαφορετικά. Θα μου πεις "εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα, να στοχοποιηθώ και μετά να τρέχω και να μην φτάνω;" Δίκιο έχεις! Γιαυτό σου λέω ότι έχει χαθεί το παιχνίδι από όλες τις πλευρές!


Συγνώμη κιόλας. Αλλά εσύ που θες να λες το εαυτό σου παιδαγωγό και πας να διαμορφώσεις το χαρακτήρα και τη συνείδηση νεαρών παιδιών, είσαι τόσο δειλός και μπούλης που σε σταματάνε από το έργο σου τα σχόλια και οι παρατηρήσεις του κάθε ηλίθιου γονέα? Αν είσαι τόσο ανίκανος και δειλός δεν πρέπει να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση γιατί δίνεις το κακό παράδειγμα στα παιδιά.

Το εσύ καταχρηστικά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη κιόλας. Αλλά εσύ που θες να λες το εαυτό σου παιδαγωγό και πας να διαμορφώσεις το χαρακτήρα και τη συνείδηση νεαρών παιδιών, είσαι τόσο δειλός και μπούλης που σε σταματάνε από το έργο σου τα σχόλια και οι παρατηρήσεις του κάθε ηλίθιου γονέα? Αν είσαι τόσο ανίκανος και δειλός δεν πρέπει να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση γιατί δίνεις το κακό παράδειγμα στα παιδιά.

Το εσύ καταχρηστικά.


Σου τονίζω και πάλι ότι δεν είμαι ηλίθια να μην παραδεχτώ ότι πολλοί δημόσιοι εκπαιδευτικοί, δεν κάνουν γι αυτό το επάγγελμα! Τώρα γιατί παραμένουν και δεν τους στέλνουν στο σπιτάκι τους είναι μεγάλη κουβέντα! Πρέπει να αλλάξουν συθέμελα κάποιες δομές και κυρίως να επανέλθει η συστηματική αξιολόγηση (που κι αυτό είναι ένα ερώτημα ως προς ποια μορφή θα επανέλθει).
Τώρα αν είναι κάποιος δειλός και μπούλης και τον σταματάνε από το έργο του θα σου απαντήσω ότι υπάρχουν πολλοί άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν αποθαρρυνθεί από τον τρόπο αντιμετώπισής τους και δεν είναι διατεθειμένοι να ρίξουν γροθιά στο μαχαίρι για διάφορους λόγους. Είτε επειδή δεν θέλουν να διακινδυνευσουν τη δουλειά τους , είτε επειδή έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις, συμβιβάζονται. Και να ξέρεις ότι και οι ίδιοι δεν είναι καθόλου χαρούμενοι με αυτό! Είναι δεμένοι χεροπόδαρα αγαπητέ οι εκπαιδευτικοί και κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει!΄Εχουν αποθρασυνθεί τα 15άχρονα και τους συμπεριφέρονται χωρίς ίχνος σεβασμού λες και είναι κολλητάρια! Φαίνεται το βρακί της άλλης και αν πιάσει το μάτι της ότι την κοιτάει τον βγάζει ανώμαλο, πάει ο δάσκαλος να χαϊδέψει το κεφαλάκι ένος παιδιού του δημοτικού για να το επιβραβεύσει, τον βγάζουν παιδόφιλο, κάνει απαιτητικό μάθημα και δεν ανέχεται τη φασαρία πάνε στον διευθυντή να τον κατηγορήσουν για φασιστική συμπεριφορά, τον βρίζει το κωλόπαιδο και αυτός ενώ θέλει να του χώσει μια σφαλιάρα, πρέπει να του απαντήσει με το σεις και με το σας για να μην τον κατηγορήσει για κακοποίηση (επειδή βλέπεις ο μαθητής μπορεί να βρίζει, ο καθηγητής όμως όχι), βάζει ένα τεστ σηκώνονται όλοι και φεύγουν από την τάξη επειδή δεν τους είχε προειδοποιήσει, τους φέρνει επιπλέον υλικό για να τους εξιτάρει να παρακολουθήσουν του λένε "α, αυτό δεν είναι στην ύλη μην μας φορτώνετε" κτλ, κτλ ατέλειωτη η λίστα! Ε, σου λένε και οι εκπαιδευτικοί "εγώ δεν θα πεθάνω πριν την ώρα μου για να σας μάθω γράμματα, όποιος θέλει ας μάθει, όποιος δεν θέλει ας μείνει κούτσουρο"!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου τονίζω και πάλι ότι δεν είμαι ηλίθια να μην παραδεχτώ ότι πολλοί δημόσιοι εκπαιδευτικοί, δεν κάνουν γι αυτό το επάγγελμα! Τώρα γιατί παραμένουν και δεν τους στέλνουν στο σπιτάκι τους είναι μεγάλη κουβέντα! Πρέπει να αλλάξουν συθέμελα κάποιες δομές και κυρίως να επανέλθει η συστηματική αξιολόγηση (που κι αυτό είναι ένα ερώτημα ως προς ποια μορφή θα επανέλθει).
Τώρα αν είναι κάποιος δειλός και μπούλης και τον σταματάνε από το έργο του θα σου απαντήσω ότι υπάρχουν πολλοί άξιοι εκπαιδευτικοί που έχουν αποθαρρυνθεί από τον τρόπο αντιμετώπισής τους και δεν είναι διατεθειμένοι να ρίξουν γροθιά στο μαχαίρι για διάφορους λόγους. Είτε επειδή δεν θέλουν να διακινδυνευσουν τη δουλειά τους , είτε επειδή έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις, συμβιβάζονται. Και να ξέρεις ότι και οι ίδιοι δεν είναι καθόλου χαρούμενοι με αυτό! Είναι δεμένοι χεροπόδαρα αγαπητέ οι εκπαιδευτικοί και κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει!΄Εχουν αποθρασυνθεί τα 15άχρονα και τους συμπεριφέρονται χωρίς ίχνος σεβασμού λες και είναι κολλητάρια! Φαίνεται το βρακί της άλλης και αν πιάσει το μάτι της ότι την κοιτάει τον βγάζει ανώμαλο, πάει ο δάσκαλος να χαϊδέψει το κεφαλάκι ένος παιδιού του δημοτικού για να το επιβραβεύσει, τον βγάζουν παιδόφιλο, κάνει απαιτητικό μάθημα και δεν ανέχεται τη φασαρία πάνε στον διευθυντή να τον κατηγορήσουν για φασιστική συμπεριφορά, τον βρίζει το κωλόπαιδο και αυτός ενώ θέλει να του χώσει μια σφαλιάρα, πρέπει να του απαντήσει με το σεις και με το σας για να μην τον κατηγορήσει για κακοποίηση (επειδή βλέπεις ο μαθητής μπορεί να βρίζει, ο καθηγητής όμως όχι), βάζει ένα τεστ σηκώνονται όλοι και φεύγουν από την τάξη επειδή δεν τους είχε προειδοποιήσει, τους φέρνει επιπλέον υλικό για να τους εξιτάρει να παρακολουθήσουν του λένε "α, αυτό δεν είναι στην ύλη μην μας φορτώνετε" κτλ, κτλ ατέλειωτη η λίστα! Ε, σου λένε και οι εκπαιδευτικοί "εγώ δεν θα πεθάνω πριν την ώρα μου για να σας μάθω γράμματα, όποιος θέλει ας μάθει, όποιος δεν θέλει ας μείνει κούτσουρο"!


Αυτά τα φαινόμενα παρατηρούνται και στα φροντιστήρια; Αν όχι γιατί πιστεύεις;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Στην Αμερική υπάρχει ένα ρητό: If you cant do anything else, teach.

Δεν είναι ελληνικό μόνο φαινόμενο η απαξίωση των καθηγητών μέσης εκπαίδευσης. Γενικά αν αφαιρέσεις ακραίες περιπτώσεις, όταν ένας καθηγητής κάνει σωστά τη δουλειά του τα εύσημα πάνε στο παιδί, και όταν το παιδί δεν τραβάει για τον οποιονδήποτε λόγο το φταίξιμο πάει στον καθηγητή. Είναι δύσκολη δουλειά που γενικά δεν χαίρει κοινωνικού κύρους και έχει χαμηλές οικονομικές απολαβές.

Όσον αφορά την ελληνική πραγματικότητα, η θεμελιώδης ανικανότητα του κράτους να αποτρέψει και να τιμωρήσει περιπτώσεις εκμετάλλευσης ενός κατ' τα άλλα καλού συστήματος συμβάλλει επιπλέον στο να γίνονται αντιληπτοί οι περισσότεροι καθηγητές σαν αργόμισθοι κηφήνες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top