Hipsters: Ποια η άποψή σας;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι hipsters ,ξανά λέω, είναι μία ολόκληρη φιλοσοφία. Είναι ένας τρόπος να φέρεσαι, να μιλάς, ακόμη και να τρως/πίνεις. Δεν σε κάνουν τα κοκάλινα γυαλιά hipster. ;)

όχι δε σε κάνουν τα γυαλιά hipster. η ανασφάλειά σου σε κάνει. η ίδια ανασφάλεια που θα σε κάνει να υιοθετήσεις και το οποιοδήποτε άλλο στυλάκι και για να υπεραμυνθείς τον εαυτό σου αργότερα να πεις " όχι, δεν είναι απλά η εμφάνιση, είναι τρόπος ζωής".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μα επιτελους γιατι δεν φαιρομαστε οπως μας αρεσει και δεν υιοθετουμε το στυλ που μας εκφραζει παρα προτιμαμε να μπαινουμε σε ''ομαδες'' και να αποκτουμε ταμπελες?
:confused:
Χιπστερ ειναι και αυτοι που στο tumbr βαζουν συνεχεια φωτογραφιες απο ατομα που κανουν σεξ ?


Ρε...
Μπερδευτηκα παλι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αφφφ ντάξει, αράξτε, μην αρχίσετε πάλι το κράξιμο.
Ο κάθενας κάνει και ακολουθεί ό,τι θέλει για όποιον λόγο θέλει. Δικαίωμά του, από τη στιγμή που δεν επηρεάζει εσάς, τι ζόρι τραβάτε;
Επειδή δεν ακολουθείτε μια "μόδα", "μάζα", "φιλοσοφία" δε ξέρω και γω τι, δε σας κάνει περισσότερο γαμάτους από άλλους που το κάνουν.

Θα περάσει κι αυτό, όπως πέρασαν κι όλα τα άλλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
A, εγω ειχα την εντυπωση πως οτι περιεργο βλεπουμε στο δρομο το λεμε χιπστερ. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νομίζω ο όρος "υποκουλτούρα" είναι αδόκιμος σ'αυτό το case,πιο σωστό θα ήταν ο χαρακτηρισμός "trend",ή κάτι παρόμοιο.Συνήθως οι υποκουλτούρες έχουν έναν πυρήνα γύρω απ'τον οποίο αναπτύσσονται,π.χ. οι γκοθάδες ή οι μεταλάδες έχουν μια συγκεκριμένη μουσική,κλπ.Οι hipsters δεν έχουν κάποιο σταθερό σημείο αναφοράς,η μόνη προϋπόθεση είναι τα πράγματα με τα οποία ασχολείσαι να μην είναι mainstream or something.Anyway,αυτά τα λέω χωρίς να θέλω να θίξω ή να κριτικάρω κανέναν,απλώς μια παρατήρηση κάνω,κατά τ'άλλα,όπως και να είναι ο καθένας,από μένα κλάιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εεε, μη μου πείτε, όμως, ότι αυτά τα γυαλιά είναι χιπστερικά/χιπστεριόζικα.:confused: Ε;:D

Νομίζω ο όρος "υποκουλτούρα" είναι αδόκιμος σ'αυτό το case,πιο σωστό θα ήταν ο χαρακτηρισμός "trend",ή κάτι παρόμοιο...

Για εμένα, υποκουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pka

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ εδώ και καιρό που έψαξα τι είναι χίπστερ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει από όλους αυτή η "ταμπελοποίηση" και το μίσος προς αυτούς. Βασικά, προσωπικά θεωρώ πως είναι δικαίωμα του καθενός να ντύνεται όπως θέλει , να ακούει ό,τι μουσική θέλει, να αντιλαμβάνεται τον κόσμο όπως θέλει και να εκφράζεται, προ παντός, όπως θέλει.
Το να φοράει δηλαδή κάποιος vintage ρούχα επειδή του αρέσουν περισσότερο από τη νέα μόδα των φωσφοριζέ και των βρακών- μαϊμού Dsquared, ή το να ακούει indie - εναλλακτική μουσική, ή το να έχει δικό του tumblr δεν σημαίνει πως πρέπει να εντάσσεται σε μια ομάδα και να λιθοβολείται από τους υπόλοιπους.
Εγώ, για παράδειγμα, πριν ένα χρόνο, δίχως να ξέρω τέτοιους όρους, άρχισα να ακούω διάφορα κομμάτια και να μου αρέσει γενικά το στυλ τους και έτσι έψαχνα για όλο και περισσότερα. Δεν ήξερα πώς ονομαζόταν το είδος που εντάσσονταν και ψάχνοντας έμαθα ότι λέγεται indie , indietronica, indie rock κλπ. Παράλληλα φέτος άρχισα να γράφω κείμενα σε δικό μου μπλογκ και στη συνέχεια ανακάλυψα μέσω μιας φίλης το tumblr του οποίου η φιλοσοφία " βλέπω φωτογραφίες που περιέχουν τέχνη ή και όχι" και μετά " τις βάζω στο δικό μου μπλογκ" μου άρεσε ώς κάτι να περνάω την ώρα μου. Επίσης , ανέκαθεν μου άρεσε η τέχνη.
Πριν μερικούς μήνες , ένας φίλος μου με αποκάλεσε hipster ... έψαξα και έμαθα τι είναι και του είπα : οκ δεν νομίζω να είμαι τόσο από αυτό αλλά τέσπα.
Δηλαδή εγώ είμαι hipster και ακολουθώ ένα trend για το δήθεν; Σε κάθε φιλοσοφία που τυχαία ή μη την ασπάζονται πολλοί υπάρχουν κι αυτοί που το κάνουν μόνο για να νοιώθουν "μες στη μόδα" ή να αισθάνονται cool.
Ας μην κατηγορούμε λοιπόν κάποιον άνθρωπο για τα γούστα και τις απόψεις του και ας μην βάζουμε όποιον έχει μια συγκεκριμένη στάση ζωής και συμπεριφοράς στην "υποκουλτούρα" (ακούγεται τόσο αρνητικό) των Hipster.
Αυτά τα ολίγα από μένα....συγνώμη αν έθιξα κάποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πώς πέθανε ο τελευταίος hipster??
Πνίγηκε στο mainstream:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Οκ τι είναι hipster το μαθα αλλά mainstream τι είναι?
Πάντως και η κούτση Μαρία φοράει τα μαγκικα τα γυαλιά τύπου ρειμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Οκ τι είναι hipster το μαθα αλλά mainstream τι είναι?
Πάντως και η κούτση Μαρία φοράει τα μαγκικα τα γυαλιά τύπου ρειμπαν.
Mainstream είναι το συνηθισμένο, αυτό που ακολουθούν οι μάζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Hipster, mainstream, swag life...μια ειναι η λυση για να ειστε ενημερωμενοι
https://9gag.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ποιοι ασχολούνται με τους χίπστερς σήμερα? Υπάρχουν αυτοί καν? Που ζούμε, στο '90? Kappa
 

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top