Φιλόλογοι - Εμπειρίες

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μάλλον θα την έχω και του χρόνου, γιατί από όσω ξέρω, όσα τμήματα παίρνει από την πρώτη γυμνασίου τα έχει μέχρι και το τέλος της τρίτης. Οπότε, θα την έχω για ένα χρόνο ακόμη!!!!! Τέλεια!!!!! Και ναι, θα ήθελα να κρατήσω σχέση μαζί της. Θα είναι πολύ καλά πιστεύω!! :)

Μόνο καλό θα σας κάνει! Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την φιλόλογο σου! :) Ζήτα της τηλέφωνο, μέιλ κλπ κλπ.... Αλήθεια αν θελείς απαντάς βέβαια είναι μεγάλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannitca

Νεοφερμένος

Η iwannitca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
:( Κοιτα να κρατησεις σχεση μαζι της.... Εχω περασει εναν καταπληκτικο χρονο με μια φιλολογο αλλα εφυγε... βασικα εφυγα κι εγω αλλα προσπαθουμε να μην χαθουμε... Φετος με εκδικουνται αφου οι φιλολογοι μου ειναι χαλια:(:/:

Μόνο καλό θα σας κάνει! Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την φιλόλογο σου! :) Ζήτα της τηλέφωνο, μέιλ κλπ κλπ.... Αλήθεια αν θελείς απαντάς βέβαια είναι μεγάλη;
Έχεις δίκιο, μόνο καλό θα μας κάνει. Είναι τέλεια :D Αυτά θα της τα ζητήσω στο τέλος της γ γυμνασίου, όχι από τώρα!! Δεν είναι μεγάλη, είναι μεσήλικας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, μόνο καλό θα μας κάνει. Είναι τέλεια :D Αυτά θα της τα ζητήσω στο τέλος της γ γυμνασίου, όχι από τώρα!! Δεν είναι μεγάλη, είναι μεσήλικας.

Ααααα.... Ωραία τότε! Μπορείτε να συζητάτε όλα υπέρ σας είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannitca

Νεοφερμένος

Η iwannitca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ααααα.... Ωραία τότε! Μπορείτε να συζητάτε όλα υπέρ σας είναι!
Ναι!!!!! :D Από ό,τι καταλαβαίνω και εσύ είχες ωραίες εμπειρίες από φιλόλογους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι!!!!! :D Από ό,τι καταλαβαίνω και εσύ είχες ωραίες εμπειρίες από φιλόλογους :)

Ναι ακριβώς είχα δεν έχω....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannitca

Νεοφερμένος

Η iwannitca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι ακριβώς είχα δεν έχω....:(
Δεν πειράζει, σημασία έχει ότι έζησες ωραίες και αξέχαστες στιγμές!! ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν πειράζει, σημασία έχει ότι έζησες ωραίες και αξέχαστες στιγμές!! ;):D

Έχεις δίκαιο....:) Με την κυρία μου έχουμε επικοινωνία και είναι ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannitca

Νεοφερμένος

Η iwannitca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο....:) Με την κυρία μου έχουμε επικοινωνία και είναι ωραία!
Είδες;; Να συνεχίσεις να έχεις επαφή, είναι πολύ ωραίο να μαθαίνεις και να μαθαίνει νέα σου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είδες;; Να συνεχίσεις να έχεις επαφή, είναι πολύ ωραίο να μαθαίνεις και να μαθαίνει νέα σου!! :)

Ναι... Και σε ευχαριστώ για την συζήτηση! Και πάλι τα καλύτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannitca

Νεοφερμένος

Η iwannitca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι... Και σε ευχαριστώ για την συζήτηση! Και πάλι τα καλύτερα!!
Τίποτα καλέ, μην το ξαναπείς!! Και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πέρσι και οι 3 φιλόλογοί μου ήταν άριστοι.
Έμαθα καλά και απο τους τρείς και πέρασε και η χρονιά ευχάριστα.
Φέτος έχουμε αλλάξει 3 φιλόλογους στα αρχαία,ενώ στα κείμενα έχουμε την ίδια και ιλιάδα-γλώσσα μια πολύ καλή και πρόθυμη να βοηθήσει καθηγήτρια.Η πρώτη φιλόλογός μας ήταν αυστηρή και έφυγε με άδεια εγκυμοσύνης και ήρθε μια καλοσυνάτη φιλόλογος η οποία έφυγε γιατί δεν μπορούσε να μας κοντρολάρει στο μάθημα με τόση φασαρία που κάναμε,είχε αδυναμία στο να κουμαντάρει την τάξη..Και τώρα αυτή που έχουμε είναι πολύ καλή,τα καταλαβαίνουμε όλα,μας ησυχάζει μια χαρά και εγώ ούτε που καταλαβαίνω πότε περνάει η ώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
γενικά οι φιλόλογοί μας δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ ''καλοί''.
Αν εξαιρέσουμε βέβαια αυτή που μας διδάσκει Νοελληνική Γλώσσα,γιατί κατά τ'άλλα,κλάφτα Χαράλαμπε που λένεε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλά,πέρσι,Α' Γυμνασίου,είχαμε μία ΤΕΛΕΙΑ φιλόλογο στην ιστορία,που μας έκανε τα μαθήματα στο διαδραστικό και προσπαθούσε να μας κάνει να αποκτήσουμε ενδιαφέρον για το μάθημά της-όπως κι έγινε!Όλοι μας λατρέψαμε την ιστορία και ασχοληθήκαμε με αυτήν ακόμα και εξωσχολικά.Μας διηγόταν πράγματα που διάβαζε από πηγές εκείνης της εποχής και μας έλεγε πράγματα από την προσωπική ζωή των αρχαίων Ελλήνων για να προσελκύει το ενδιαφέρον των πιο κουτσομπόληδων (χωρίς πλάκα ακόμα θυμάμαι για τον Μέγα Αλέξανδρο που ήταν μαμάκιας και για έναν αρχαίο φιλόσοφο-τον Σωκράτη νομίζω-που ήταν ο μόνος που δίδασκε δωρεάν και όλη την ώρα τσακωνόταν με τη γυναίκα του επειδή δεν έφερνε λεφτά στο σπίτι:popcorn:!κα)!Μάλιστα μία φορά που είχαμε κενό όλοι την παρακαλούσαν να μας κάνει αυτή μάθημα και να μην κάνουμε κενό!!!Η καλύτερη φιλόλογος EVER!!!:clapup: Κρίμα που δεν μας πήρε σε κανένα μάθημα φέτος!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πέρυσι ειχαμε ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΟ!!!❤❤
Όμορφη σχετικά νεα για καθηγήτρια ,πολύ αστεία σε σημείο που όλη η τάξη ξεκαρδιζοταν στα γέλια!!!
Ένιωθα τεράστια οικειότητα μαζι της και της μιλούσα σε κάθε διάλειμμα όταν είχε εφημερία και δεν έδειχνε να ενοχλείτε...Με έκανε να νιώθω ξεχωριστή και ας μην είχε αδυναμία σε κανέναν...Ήμουν ή μονη που της έβαλε 20 από το πρώτο τρίμηνο ❤❤❤❤Οπως καταλαβαινετε με έκανε να λατρεψω τα αρχαία!!!!Φέτος έφυγε από το σχολείο και εριξα μαύρο δάκρυ ....Την αγαπώ παρά πολύ και δεν θα την ξεχάσω ΠΟΤΕ!!!Χαίρομαι που καταφερα να της δείξω ποσό με είχε επιρρεασει!!
Σε αυτήν οφειλω την μεγάλη μου αγάπη στα αρχαια και την αύξηση του ηθικού μου....Δεν βρισκεις εύκολα τέτοιους καθηγητές!!!❤❤❤Ελπιζω κάποτε να την ξαναδω και να της πω<<χάρη σε εσάς εγινα φιλόλογος>>
(Θέλω να γινω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πέρυσι ειχαμε ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΟ!!!❤❤
Όμορφη σχετικά νεα για καθηγήτρια ,πολύ αστεία σε σημείο που όλη η τάξη ξεκαρδιζοταν στα γέλια!!!
Ένιωθα τεράστια οικειότητα μαζι της και της μιλούσα σε κάθε διάλειμμα όταν είχε εφημερία και δεν έδειχνε να ενοχλείται...Με έκανε να νιώθω ξεχωριστή και ας μην είχε αδυναμία σε κανέναν...Ήμουν ή μονη που της έβαλε 20 από το πρώτο τρίμηνο ❤❤❤❤Οπως καταλαβαινετε με έκανε να λατρεψω τα αρχαία!!!!Φέτος έφυγε από το σχολείο και εριξα μαύρο δάκρυ ....Την αγαπώ παρά πολύ και δεν θα την ξεχάσω ΠΟΤΕ!!!Χαίρομαι που καταφερα να της δείξω ποσό με είχε επιρρεασει!!
Σε αυτήν οφειλω την μεγάλη μου αγάπη στα αρχαια και την αύξηση του ηθικού μου....Δεν βρισκεις εύκολα τέτοιους καθηγητές!!!❤❤❤Ελπιζω κάποτε να την ξαναδω και να της πω<<χάρη σε εσάς εγινα φιλόλογος>>
(Θέλω να γινω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πέρυσι και πρόπερσι είχα καλούς φιλόλογους (με εξαίρεση αυτήν που είχα ιστορία β λυκείου από τον Μάρτιο και μετά)
Στην Α λυκείου δε μου άρεσε αυτή που είχα στην έκθεση και στα κείμενα Α τετράμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sh3p47

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου, όλοι οι καθηγητές του σχολείου μου (φιλόλογοι ή μη) είναι αρκετά καλοί από θέμα διάδοσης και γνώσης. Βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά όπως είναι και το θέμα του νήματος, ας επικεντρωθώ στους φιλολόγους μου.

Στην Α' Γυμνασίου, είχαμε 3 φιλολόγους. Ο καθένας από αυτούς έκανε 1 μάθημα, με εξαίρεση την καθηγήτρια που μας έκανε Αρχαία Ελληνικά και Γλώσσα. Η πρώτη καθηγήτρια που μας δίδασκε Νεοελληνική Λογοτεχνία, ήταν πολύ καλή (σήμερα, στην Δευτέρα Τάξη, μας κάνει Αρχαία και Ιλιάδα) από θέμα διάδοσης, σε εμένα προσωπικά, δεν ήταν και η καλύτερη. Προσπαθούσα να καταλάβω τι έλεγε στο μάθημα, και φυσικά διάβαζα και στο σπίτι. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, έγραψα και στα 3 διαγωνίσματα 16, 17, 19 και στις εξετάσεις 18. Η δεύτερη, η οποία μας έκανε Οδύσσεια ήταν πολύ καλή, και μας έκανε να καταλάβουμε πολύ καλά στο μάθημα. Στα διαγωνίσματα, έγραφα πάντα πολύ καλά. Η τελευταία, η οποία μας έκανε Αρχαία και Γλώσσα, πολύ καλή επίσης, μόνο που υστερούσε, κατά την γνώμη μου, σε θέμα γνώσεων...

Στη Β' Γυμνασίου, δεν μπορώ να πω πολλά καθώς δεν έχει ολοκληρωθεί η σχολική χρονιά. Οι 3 φιλόλογοι που έχουμε είναι οι ίδιοι με πέρυσι, μόνο που διδάσκουν διαφορετικά μαθήματα. Η καθηγήτρια που μας έκανε Κείμενα, μας πήρε στα Αρχαία και στην Ιλιάδα, και πιστεύω πως τώρα έγινε η μακράν καλύτερη. Γνωρίζει πολύ καλά τι κάνει ο καθένας μας, και επίσης είναι πολύ έξυπνη από θέμα γνώσεων. Επίσης είναι υπεύθυνη τμήματος. Αυτή που μας έκανε Αρχαία και Γλώσσα, μας πήρε στην Ιστορία και οφείλω να ομολογήσω πως δεν γνωρίζει πολλά από την ιστορία (την είπα ότι άνοιξε η Κερκόπορτα από τα τείχη της Κωνσταντινούπολης και μπήκαν οι Τούρκοι, και αυτή μου είπε "Αυτή, δεν ήταν στην Αγία Σοφία;"). Τέλος, αυτή που μας έκανε Οδύσσεια μας πήρε στην Γλώσσα και στα Κείμενα. Πολύ καλή επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους άντρες φοιτητές φιλολογίας εδώ ή και τους φιλολόγους, αλλά...
... τόσα χρόνια γυμνάσιο και λύκειο, σχημάτισα την άποψη ότι άντρας + φιλόλογος = ο χειρότερος συνδυασμός. :loltooth:

Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ίσως έχουν πιο σταθερές και αμετάβλητες ιδεολογικές θέσεις (πάνω σε πολιτικά και κοινωνικά θέματα) ; Και πιο τραβηγμένες θέσεις πολλές φορές θεωρώντας ότι έχουν το αλάθητο;

Αυτό δεν το έβλεπα όμως στις γυναίκες φιλολόγους. Ήταν πιο "παιδαγωγοί", πιο κοντά με τους μαθητές και με περισσότερη διάθεση να συμβουλεύσουν με επίκληση στο συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αυτό δεν το έβλεπα όμως στις γυναίκες φιλολόγους. Ήταν πιο "παιδαγωγοί", πιο κοντά με τους μαθητές και με περισσότερη διάθεση να συμβουλεύσουν με επίκληση στο συναίσθημα.

μπλιάχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους άντρες φοιτητές φιλολογίας εδώ ή και τους φιλολόγους, αλλά...
... τόσα χρόνια γυμνάσιο και λύκειο, σχημάτισα την άποψη ότι άντρας + φιλόλογος = ο χειρότερος συνδυασμός. :loltooth:

Καλά αν έβλεπες τον δικό μας το φιλόλογο θα άλλαζες γνώμη (αχχχχ Δημήτρηηηηηη :inlove:)

Πάντως οι τρεις φιλόλογοι που είχαμε ήταν μια χαρά. Ο καθένας είχε το δικό του χαρακτήρα όπως και οι δύο γυναίκες φιλόλογοι. Γενικά νομίζω οτι είναι στο χαρακτήρα του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top