Συμβουλές και χρόνος διαβάσματος

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
πρωτον...... 5ωρες διαβαζε το καλοκαιρι και παει τωρα β λυκειου :eek: θα λυποθυμησω...

εγω διαβασω γτ αν δεν διαβασω δεν θα περασω εκει που θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Learning-is-Fun.jpg
Γιατί διαβάζω;... Γιατί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
Με κάνει να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου, μου δίνει αυτοπεποίθηση, δύναμη, κουράγιο, ξεφεύγω απ' τα προβλήματα, βρίσκω τον εαυτό μου, με ικανοποιεί η υλοποίηση του παρά την οποιαδήποτε κόπωση, με γεμίζει, με ανταμείβει, μου προσφέρει πλάτυνση και διεύρυνση των γνώσεων μου, μου δίνει απαντήσεις,με διδάσκει υπομονή και επιμονή, με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Για όλα αυτά και κάθε ένα ξεχωριστά. Διαβάζω για μένα.
Μικρότερη ίσως να το έκανα περισσότερο για τους γονείς μου ,τους δασκάλους μου. Μεγαλώνοντας, κατάλαβα ότι το διάβασμα μπορεί αν το αγαπήσεις να γίνει τρόπος διασκέδασης, τρόπος ζωής!:studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί διαβάζω;... Γιατί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
Με κάνει να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου, μου δίνει αυτοπεποίθηση, δύναμη, κουράγιο, ξεφεύγω απ' τα προβλήματα, βρίσκω τον εαυτό μου, με ικανοποιεί η υλοποίηση του παρά την οποιαδήποτε κόπωση, με γεμίζει, με ανταμείβει, μου προσφέρει πλάτυνση και διεύρυνση των γνώσεων μου, μου δίνει απαντήσεις,με διδάσκει υπομονή και επιμονή, με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Για όλα αυτά και κάθε ένα ξεχωριστά. Διαβάζω για μένα.
Μικρότερη ίσως να το έκανα περισσότερο για τους γονείς μου ,τους δασκάλους μου. Μεγαλώνοντας, κατάλαβα ότι το διάβασμα μπορεί αν το αγαπήσεις να γίνει τρόπος διασκέδασης, τρόπος ζωής!:studying:

Αλήθεια τώρα; :confused: Αλήθεια;

Εγώ όταν διάβαζα Απειροστικό Λογισμό μόνο πλάτυνση κώλου έβλεπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατί αν διαβάζεις θα γίνεις κάτι γαμάτο, όπως ΗΜΜΥτης, αλλιώς φίλε, σκούρο το μέλλον! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γιατί αν διαβάζεις θα γίνεις κάτι γαμάτο, όπως ΗΜΜΥτης, αλλιώς φίλε, σκούρο το μέλλον! ;)

Δηλαδή αν δεν γίνεις ημμυτης, είσαι άχρηστος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
View attachment 54368
Γιατί διαβάζω;... Γιατί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
Με κάνει να αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου, μου δίνει αυτοπεποίθηση, δύναμη, κουράγιο, ξεφεύγω απ' τα προβλήματα, βρίσκω τον εαυτό μου, με ικανοποιεί η υλοποίηση του παρά την οποιαδήποτε κόπωση, με γεμίζει, με ανταμείβει, μου προσφέρει πλάτυνση και διεύρυνση των γνώσεων μου, μου δίνει απαντήσεις,με διδάσκει υπομονή και επιμονή, με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Για όλα αυτά και κάθε ένα ξεχωριστά. Διαβάζω για μένα.
Μικρότερη ίσως να το έκανα περισσότερο για τους γονείς μου ,τους δασκάλους μου. Μεγαλώνοντας, κατάλαβα ότι το διάβασμα μπορεί αν το αγαπήσεις να γίνει τρόπος διασκέδασης, τρόπος ζωής!:studying:
meanwhile in a parallel universe...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αυτοπεποίθηση, εσωτερική ικανοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
What he said! ^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Διαβάζεις γιατί το γουστάρεις(so simple)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Για την ικανοποίηση που παίρνω όταν λύνω μια δύσκολη άσκηση, για μερικά μαθήματα που μου αρέσει να ασχολούμαι μαζί τους...Προσωπικά το χαίρομαι το διάβασμα, γιατί βλέπω στην πράξη τις δυνατότητές μου, βλέπω ότι μπορώ να πετύχω τους στόχους μου απλά αν το θελήσω, σου δίνει απίστευτη δύναμη αυτό. Σου αποδεικνύει στην πράξη ποιος είσαι και τι μπορεις να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ποτέ δε διάβαζα.Παρακολουθούσα πάντα το μάθημα στη τάξη,πλην αρχαία θρησκευτικά και τέτοια,και σπίτι μέχρι το γυμνάσιο διάβαζα κανά μισάωρο πλην τρίτης γυμνασίου που κυριολεκτικά μπήκα και βγήκα τουρίστας.

1η λυκείου συμμορφώθηκα,διάβαζα καμιά ώρα τη μέρα μέγιστο.Δευτέρα λυκείου λόγω εφηβείας και ρευστότητας άλλαξε η εικόνα που είχα για το σχολείο (ναι ακούγεται παράξενο),και τα παράτησα όλα.Φρόντισα να μη κάνω κενά.Διάβαζα το πολύ 20 λεπτά στις 1 ή 2 το βράδυ.Τρίτη λυκείου αναγκαστικά θα διαβάζω όσο χρειάζεται.Ευτυχώς δε δίνω πανελλήνιες.

Βαθμούς είχα πάντα πάνω από 18,πλήν 2ας λυκείου που με έριξαν τα άσχετα με τις θετικές επιστήμες μαθήματα που είχα 8 και 9 :Ρ
Με λίγα λόγια...απεχθάνομαι το διάβασμα.Οχι γενικά.Βιβλία διαβάζω.Ασχολούμαι εξωσχολικά με την επιστήμη και διάφορα άλλα πράγματα,άλλα το διάβασμα για το σχολείο ποτέ δε το άντεξα.Δε το νιώθω απλά σαν αγγαρεία,είναι σαν να με πιάνει κρίση πανικού και άγχους όποτε σκέφτομαι ότι έχω διάβασμα.Είναι μέχρι να αρχίσω,μετά μου φεύγει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στο δημοτικό-γυμνάσιο: Για να βγάλεις καλούς βαθμούς ώστε να σου πάρουν gameboy και κασέτες!!!
Στο λύκειο: Για να βγάλεις καλούς βαθμούς ώστε να σου πάρουν λάπτοπ και playstation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
1) Για να μου πάρουν laptop αξίας 2000 ευρώ, καινούργιο αυτοκίνητο και να πάω ταξίδια στο εξωτερικό το καλοκαίρι μετά της πανελλήνιες. :P
2) Για να περάσω στην σχολή που θέλω
3) Γιατί γουστάρω τα θετικά μαθήματα.
4) Για να μην διαψεύσω/ απογοητεύσω άτομα που εμπιστεύτηκαν τις δυνατότητες μου.
5) Για να κλείσω στόματα, αυτών που υποτιμούν/περιφρονούν τις δυνατότητες μου, να τους αποδέιξω ότι μπορώ.
6) Γιατί δεν δέχομαι να υπάρχει άτομο που να είναι καλύτερο σε κάποιο μάθημα από εμένα, αυτών που βλέπω τουλάχιστον.
7) Για να βγάλω κάποιο μέρος της ύλης και να αποκτήσω περισσότερη αισοδοξία, αυτοπεποίθηση και να έχω λιγότερη ανασφάλεια και άγχος για το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
1) Για να μου πάρουν laptop αξίας 2000 ευρώ, καινούργιο αυτοκίνητο και να πάω ταξίδια στο εξωτερικό το καλοκαίρι μετά της πανελλήνιες. :P
2) Για να περάσω στην σχολή που θέλω
3) Γιατί γουστάρω τα θετικά μαθήματα.
4) Για να μην διαψεύσω/ απογοητεύσω άτομα που εμπιστεύτηκαν τις δυνατότητες μου.
5) Για να κλείσω στόματα, αυτών που υποτιμούν/περιφρονούν τις δυνατότητες μου, να τους αποδέιξω ότι μπορώ.
6) Γιατί δεν δέχομαι να υπάρχει άτομο που να είναι καλύτερο σε κάποιο μάθημα από εμένα, αυτών που βλέπω τουλάχιστον.
7) Για να βγάλω κάποιο μέρος της ύλης και να αποκτήσω περισσότερη αισοδοξία, αυτοπεποίθηση και να έχω λιγότερη ανασφάλεια και άγχος για το αποτέλεσμα.

Μπραβο,εχεις βαλει τη σωστη προτεραιοτητα.Καλο αυτο!

Γιατι πες ,οκ το να διαβασεις και να περασεις σε μια σχολη που σε ιντριγγαρει και να σπουδασεις ενα αντικειμενο που κανεις για τα επομενα 50 χρονια ειναι ενα μικρο κινητρο,εεε μια μικρη σπρωξια.

Αλλα σαν την χαλκιδικη που σου ταξαν μετα και το σονυ βαιο,δεεεεεεεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν τα έγραψα με σειρά προτεραιότητας. :confused: Ευχαριστώ για την ειρωνεία σου, δεν θα την συνεχίσω.

Για να πω την αλήθεια αν τα έβαζα με σειρά προτεραιότητας πρώτο θα ήταν το 5!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
1) Για να μου πάρουν laptop αξίας 2000 ευρώ, καινούργιο αυτοκίνητο και να πάω ταξίδια στο εξωτερικό το καλοκαίρι μετά της πανελλήνιες. :P
2) Για να περάσω στην σχολή που θέλω
3) Γιατί γουστάρω τα θετικά μαθήματα.
4) Για να μην διαψεύσω/ απογοητεύσω άτομα που εμπιστεύτηκαν τις δυνατότητες μου.
5) Για να κλείσω στόματα, αυτών που υποτιμούν/περιφρονούν τις δυνατότητες μου, να τους αποδέιξω ότι μπορώ.
6) Γιατί δεν δέχομαι να υπάρχει άτομο που να είναι καλύτερο σε κάποιο μάθημα από εμένα, αυτών που βλέπω τουλάχιστον.
7) Για να βγάλω κάποιο μέρος της ύλης και να αποκτήσω περισσότερη αισοδοξία, αυτοπεποίθηση και να έχω λιγότερη ανασφάλεια και άγχος για το αποτέλεσμα.
Kι εγώ θα ήθελα, αλλά ποιος θα μου δώσει λεφτά είναι ένα θέμα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παιδιά δε ξέρω τι γίνεται φέτος... Υπάρχουν μέρες που δεν έχω πολύ διάβασμα, ενώ άλλες σκίζομαι στην κυρίολεξία. Μετά τα μέσα Νοεμβρίου γίνεται ένας χαμός... Άγχος, διαγωνίσματα, τεστ, εκθέσεις... Κάποιες μέρες μάλιστα κοιμάμαι μόλις 4-5 ώρες το βράδυ. όλοι γύρω μου φοβούνται πως θα πάθω υπερκόπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
νομίζω οτι υπερβάλλεις, κανω 13 ωρες φροντιστήριο τη βδομαδα, ασχολούμε με όλα όσα μας βάζουν οι καθηγητές στο σχολείο, έχω υψηλούς στόχους, δεν πηγαίνω ποτε σε μάθημα αδιάβαστος, οι βαθμοι μου ειναι πολυ καλοι αλλα και πάλι ποτε δεν εμεινα ξύπνιος πάνω απο τις 11 για να διαβάσω. Κράτα δυνάμεις για του χρόνου.Τελείωνε όσα περισσότερα μαθήματα μπορεις το σαββατοκύριακο για να εισαι μεσα στη βδομαδα περισσοτερο χαλαρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ φέτος πραγματικά σκοτώνομαι... Κάποιες φορές βαριέμαι βέβαια, αλλά προσπαθώ να συγκεντρωθώ... Αρχίζω πάντα με τα μαθήματα της κατεύθυνσης και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα. Προτεραιότητα έχουν βέβαια και τα μαθήματα του ιδιαιτέρου. Γι' αυτό και ποτέ δε ξενυχτάω με κατεύθυνση, έχει τύχει όμως να ξεκινήσω την ιστορία κατά τη 01.45 το βράδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top