Ψύχωση με βαθμούς

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε παιδιά πείτε με βλαμμένο ή καθυστερημένο ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά και εγώ έχω κλάψει για βαθμό. :whistle: Οι γονείς δεν είναι του τύπου "έρχομαι κάθε μέρα στο σχολείο" ούτε "κάθομαι πάνω από το κεφάλι σου και διαβάζουμε παρεούλα" αλλά ειδικά η μητέρα μου , επειδή μας έχουν αφήσει ελεύθερους , λέει ότι οι βαθμοί δεν είναι κάτι , αλλά ότι οι βαθμοί δέιχνουν πόσο είναι το "τέρμα" σου ας το πούμε, δηλαδή ας το πούμε κάπως το πόσο προσπάθησες και ότι υποβαθμίζει τον εγκέφαλό μου να παίρνω λιγότερο από όσο αξίζω. Το 20 σημαίνει ότι τα έδωσες όλα και προσπάθησες 100%. :hmm:
Κοιτάξτε , προσωπικά νιώθω λίγο πιεσμένη. Είμαι μαθήτρια του 19+ αλλά το θέμα είναι ότι μάλλιασε η γλώσσα της μάνας μου μέχρι να το πάρω το πολυπόθητο 19, διότι για να πω την αλήθεια είμαι πιο πολύ ο τύπος του κοριτσιού "πάρε την μπάλα και τρέχα" και με στενοχωρεί το γεγονός ότι πια δεν ασχολούμαι με αθλήματα. Έχω γίνει σαν χλαπάτσα και αυτό επιδράει και στην ψυχολογία μου.
Αλλά αλήθεια παραδεχτείτε το ότι όταν παίρνουμε καλύτερο βαθμό νιώθουμε λίγο "like a boss" ! :P

Ρε παιδιά δείξ'τε λίγη επιείκεια! Μην με πάρετε με την παντούφλα! :Ρ

Και εγω του 19+ ειμαι αλλα ομολογω οτι οταν πηρα στο διαγωνισμα 14 στην Ιλιαδα δεν εκλαψα... Δεν ακουω τους γονεις μου παρολου που η μανα μου ειναι καθηγητρια και διδασκει στο σχολειο μου! Να σταματησεις να ασχολισαι τοοοσο πολυ με τους βαθμους σου η ζωη σου δεν ειναι οι βαθμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
αυτό που περιγραφει για τη μαθήτρια του γυμνασίου είναι ψυχαναγκαστικό, παιδεία έλεος, η μονη χρονια που αξίζει να κυνηγάει βαθμούς κανεις είναι μονο η τρίτη λυκείου διότι είναι το μονο χαρτί ao το σχόλιο που μετράει μετά, και ειδικά για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Σε αυτή την περίπτωση "δικειολογειται" τέτοια συμπεριφορά αλλα τώρα στο γυμνάσιο είναι υπερβολικό, και σε αυτό φταίνε σαφέστατα και οι γονείς που με άμεσο η έμμεσο τρόπο πιέζουν" τη μαθήτρια με λάθος τρόπο να είναι τέλεια
apologize for spellingmistakes but i use a converter to transform greeklisch to greek

Αυτό λέω και εγώ ντε.
Στο λύκειο ναι, στρώσου, διάβασε, να βγεις καλά και να περάσεις σε καλή σχολή.
Στο γυμνάσιο οι μόνοι λόγοι που θα μπορούσε για μένα να βγάζει καλούς βαθμούς είναι το απουσιολόγιο και τα αριστεία. :P

χαχ τι τραγικο!
εμενα οι γονεις μου βαριουνται να ερθουν να παρουν τους βαθμους μου :P

Same here xP

Ρε παιδιά πείτε με βλαμμένο ή καθυστερημένο ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά και εγώ έχω κλάψει για βαθμό. :whistle: Οι γονείς δεν είναι του τύπου "έρχομαι κάθε μέρα στο σχολείο" ούτε "κάθομαι πάνω από το κεφάλι σου και διαβάζουμε παρεούλα" αλλά ειδικά η μητέρα μου , επειδή μας έχουν αφήσει ελεύθερους , λέει ότι οι βαθμοί δεν είναι κάτι , αλλά ότι οι βαθμοί δέιχνουν πόσο είναι το "τέρμα" σου ας το πούμε, δηλαδή ας το πούμε κάπως το πόσο προσπάθησες και ότι υποβαθμίζει τον εγκέφαλό μου να παίρνω λιγότερο από όσο αξίζω. Το 20 σημαίνει ότι τα έδωσες όλα και προσπάθησες 100%. :hmm:
Κοιτάξτε , προσωπικά νιώθω λίγο πιεσμένη. Είμαι μαθήτρια του 19+ αλλά το θέμα είναι ότι μάλλιασε η γλώσσα της μάνας μου μέχρι να το πάρω το πολυπόθητο 19, διότι για να πω την αλήθεια είμαι πιο πολύ ο τύπος του κοριτσιού "πάρε την μπάλα και τρέχα" και με στενοχωρεί το γεγονός ότι πια δεν ασχολούμαι με αθλήματα. Έχω γίνει σαν χλαπάτσα και αυτό επιδράει και στην ψυχολογία μου.
Αλλά αλήθεια παραδεχτείτε το ότι όταν παίρνουμε καλύτερο βαθμό νιώθουμε λίγο "like a boss" ! :P

Ρε παιδιά δείξ'τε λίγη επιείκεια! Μην με πάρετε με την παντούφλα! :Ρ

Στο γυμνάσιο όμως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και επανέρχομαι, καλά τα 15χρονα που έτσι τα έμαθαν και είναι και βλαμμένα , αλλά να βλέπεις τους γονείς τους, 50 χρονών ανθρώπους, να πηγαίνουν στο σχολείο και να παρακαλούν τους καθηγητές να βάλουν 20 με τον πιο άθλιο τρόπο (όταν ο βαθμός του διαγωνίσματος ήταν οριακά η βάση), υποσχόμενοι μάλιστα ότι στο επόμενο τετράμηνο θα γράψει 20. Το ακούτε αυτό; Δίνουν και εγγύηση! Δεν διστάζουν μάλιστα να εκφράσουν καθαρά το λόγο που ζητούν βαθμό. Μη και χαλάσει ο ΓΜΟ... Οι τελευταίοι αμόρφωτοι (ακόμη και σπουδαγμένοι) έχουν και τις μεγαλύτερες απαιτήσεις...
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και επανέρχομαι, καλά τα 15χρονα που έτσι τα έμαθαν και είναι και βλαμμένα , αλλά να βλέπεις τους γονείς τους, 50 χρονών ανθρώπους, να πηγαίνουν στο σχολείο και να παρακαλούν τους καθηγητές να βάλουν 20 με τον πιο άθλιο τρόπο (όταν ο βαθμός του διαγωνίσματος ήταν οριακά η βάση), υποσχόμενοι μάλιστα ότι στο επόμενο τετράμηνο θα γράψει 20. Το ακούτε αυτό; Δίνουν και εγγύηση! Δεν διστάζουν μάλιστα να εκφράσουν καθαρά το λόγο που ζητούν βαθμό. Μη και χαλάσει ο ΓΜΟ... Οι τελευταίοι αμόρφωτοι (ακόμη και σπουδαγμένοι) έχουν και τις μεγαλύτερες απαιτήσεις...
:whistle:

Και στο λύκειο θα πάνε να τους τάζουνε τενεκέδες λάδι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και επανέρχομαι, καλά τα 15χρονα που έτσι τα έμαθαν και είναι και βλαμμένα , αλλά να βλέπεις τους γονείς τους, 50 χρονών ανθρώπους, να πηγαίνουν στο σχολείο και να παρακαλούν τους καθηγητές να βάλουν 20 με τον πιο άθλιο τρόπο (όταν ο βαθμός του διαγωνίσματος ήταν οριακά η βάση), υποσχόμενοι μάλιστα ότι στο επόμενο τετράμηνο θα γράψει 20. Το ακούτε αυτό; Δίνουν και εγγύηση! Δεν διστάζουν μάλιστα να εκφράσουν καθαρά το λόγο που ζητούν βαθμό. Μη και χαλάσει ο ΓΜΟ... Οι τελευταίοι αμόρφωτοι (ακόμη και σπουδαγμένοι) έχουν και τις μεγαλύτερες απαιτήσεις...
:whistle:

Συμφωνω απολυτα. Εδω η μαμα μια συμμαθητριας μου περυσι πηγε και ειπε οτι αν δεν τα καταλαβαινει η κορη της δεν ειναι αξια να διδασκει:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ θα θέσω και άλλο ένα παράδειγμα τέτοιου είδους μαθητή.
Αυτού που πάει 87657 φροντιστήρια και νομίζει οτι θα πάρει 20άρια.

Μα είμαστε καλά;
Φροντιστήρια στα φιλολογικά του γυμνασίου;
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ θα θέσω και άλλο ένα παράδειγμα τέτοιου είδους μαθητή.
Αυτού που πάει 87657 φροντιστήρια και νομίζει οτι θα πάρει 20άρια.

Μα είμαστε καλά;
Φροντιστήρια στα φιλολογικά του γυμνασίου;
:confused:

Στο λυκειο τι θα κανει; φροντιστήρια, ιδιαιτερα, ονλιν ασκησεις, ασκησεις βιβλιου κλπ κλπ κλπ ΟΛΑ ΜΑΖΙ; Αχ μα δεν παει ετσι αγαπη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Οκ, ξερω πως ειναι να περιμενεις 20 η 19 και να σου ερχεται ενα 17 η 16, αλλα το να κλαις ειναι παρανοικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι το α και το ω στη ζωή.Πιστεύω πως ο άνθρωπος προορίστηκε για να παίρνει 20.Πρέπει να ξυπνάτε και να ονειρεύεστε το 20.Μόνο έτσι θα προοδεύεσετε και θα κάνετε κάτι στη ζωή σας.Είναι ο μοναδικός σας στόχος με το που πάτε στο γυμνάσιο και ύστερα.Στην ανάγκη μη φάτε καν ή μην κοιμηθείτε,8 ώρες χαμένες; Τζάμπα χρόνος,κάντε το σερί.Στην περίπτωση που εμφανιστεί βαθμός <20 ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να κλάψετε 15' εκείνη την ώρα,άλλα 15' το μεσημέρι και άλλα 15' το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Επιπλεον, μην πηγαινετε τουαλετα! Ουτε για φαγητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι το α και το ω στη ζωή.Πιστεύω πως ο άνθρωπος προορίστηκε για να παίρνει 20.Πρέπει να ξυπνάτε και να ονειρεύεστε το 20.Μόνο έτσι θα προοδεύεσετε και θα κάνετε κάτι στη ζωή σας.Είναι ο μοναδικός σας στόχος με το που πάτε στο γυμνάσιο και ύστερα.Στην ανάγκη μη φάτε καν ή μην κοιμηθείτε,8 ώρες χαμένες; Τζάμπα χρόνος,κάντε το σερί.

Ελπιζω να αστειεύεσαι ετσι;:confused::worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Από ότι είδα όμως είσαι φοιτητής της Πληροφορικής!! Ή πρόκειται ;;;

yes yes!Πρώτο έτος στο εκπα ;) Και το έχω βιώσει με τους Ηλεκτρολόγους (και επιανα και επαρχια ιατρικη (απο θετικη :Ρ ασχολιομουν μονος με προγραμματισμο/δεν αντεχα το αοδε :Ρ ) ) και το τραβηξα αυτο το δηλωσε το καλυτερα θα εισαι σε αυτες τις σχολες και τετοια!

Οκ, ξερω πως ειναι να περιμενεις 20 η 19 και να σου ερχεται ενα 17 η 16, αλλα το να κλαις ειναι παρανοικο!!!

Ναι ισχύει.Σε ποιόν δεν έχει συμβεί αυτό;Αλλά ρε παιδιά,μην με πείτε τεχνοκράτη και έτσι,αλλά πιο το νόημα να κάτσει να μάθει ο τεχνολογικος/θετικός ιστορία ας πουμε, και ο θεωρητικός μαθηματικά/φυσική;Ναι ναι ξέρω σφαιρική γνώση και τα συναφή,αλλά όταν γράφω 12 ξέρω εγώ ιστορία στο Ά τρίμηνο δεν γουστάρω να μου λένε οι καθηγητές γιατί δεν έγραψες καλά;!Λαμπρές όλες οι επιστήμες , αλλά δεν θα με υποχρεώσεις να γράψω καλά σε αυτές που δεν ενδιαφέροουν εμένα προσωπικά και στο κάτω κατώ γιατί να στεναχωριέσαι(lol ειδικά σε σημείο να κλάψεις ειναι ακραίο);!!

Δεν λέω όλοι μας έχουμε στεναχωρηθεί για κάποια ατυχία ,αλλά να είναι σχετική με αυτό που θα κάνουμε!Όπως και να έχει κάτι παιδιά που χαίρονται που έβγαλαν 1 μοριο παραπάνω,θέλουν ξύλο στην πλατεία συντάγματος να τους κουτσουλάνε και τα περιστέρια:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Προφανώς οχι.

:P

Αν τα εννοει τι να πω.... Εγω δεν θα εδεινα την ζωη μου για ενα 20 στα μαθηματικα πχ... Ναι μπορει να τα λατρευω αλλα δεν θα ειναι αυτα ολη μου η ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρε παιδιά πείτε με βλαμμένο ή καθυστερημένο ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά και εγώ έχω κλάψει για βαθμό.

Και εγώ το έχω κάνει, δεν το αρνούμαι, στην πρώτη Γυμνασίου, που ήμουν ψαρωμένη.(Οι γονείς στην περίπτωση μου, δεν είχαν καμία επίδραση σε αυτό το θέμα, γιατί δεν είναι πιεστικοί και ηλίθιοι.) Όταν όμως ωρίμασα περισσότερο, κατάλαβα τι μαλακία είχα κάνει. Το θέμα δεν είναι να το έχεις κάνει και τελικά να καταλάβεις ότι απλά γίνεσαι γελοίος, το θέμα είναι να έχεις φτάσει σε ηλικία στην οποία θα πρέπει να έχεις την στοιχειώδη ωριμότητα, και εσύ να συνεχίζεις να συμπεριφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο.

Για αυτό πλέον απλά γελάω με τα άτομα που έχουν φτάσει 16 χρονών και ακόμη δεν έχουν αποβάλλει τέτοια κόμπλεξ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αυτό γίνετε όντως και στο λύκειο υπάρχουν καλοί μαθητές οι οποίοι ακόμα και να γράψουν 17 αρχίζουν να παραπονιούνται και να κλαίγονται λες και έγινε καταστροφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τι να πω ρε παιδιά, άλλο χάλι αυτό με τα φροντιστήρια. Το κακό είναι ότι το παινεύονται κιόλας λες και είναι επίτευγμα.
Εγώ έχω να πω ότι το γυμνάσιο βγαίνει άνετα χωρίς φροντιστήρια.

Εκτός αυτού βλέπω πως εν τέλει ούτε καν βγαίνει πρώτοι αυτοί που πηγαίνουν τα πιο πολλά φροντιστήρια. Σπάνια είναι άριστοι. Συνήθως είναι οι φτιαχτοί καλοί που πιάνουν ένα αγορασμένο 18 με τα χίλια ζόρια. Αλλά ακόμη κι έτσι... πως έχουν ξεπέσει οι βαθμοί έτσι!
Πόσοι βγάζουν 18 και πόσοι θα βγάλουν 18.000 στις πανελλήνιες;

Και στο λύκειο θα πάνε να τους τάζουνε τενεκέδες λάδι :hehe:

Φέτος έγινε αυτό (Α' λυκείου). Ο καθηγητής γέλαγε με τα χάλια από πίσω βέβαια... μα να δίνουν και εγγύηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι το α και το ω στη ζωή.Πιστεύω πως ο άνθρωπος προορίστηκε για να παίρνει 20.Πρέπει να ξυπνάτε και να ονειρεύεστε το 20.Μόνο έτσι θα προοδεύεσετε και θα κάνετε κάτι στη ζωή σας.Είναι ο μοναδικός σας στόχος με το που πάτε στο γυμνάσιο και ύστερα.Στην ανάγκη μη φάτε καν ή μην κοιμηθείτε,8 ώρες χαμένες; Τζάμπα χρόνος,κάντε το σερί.Στην περίπτωση που εμφανιστεί βαθμός <20 ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να κλάψετε 15' εκείνη την ώρα,άλλα 15' το μεσημέρι και άλλα 15' το βράδυ.

Φίλεε στάσου!!!! :wacko: Εσύ το πήγες τελείως από την άλλη πλευρά! Δεν λέω και εγώ έχω σαν στόχο το 20 ,αλλά όχι και έτσι! Και εγώ στενοχωριέμαι και αγχώνομαι, αλλά δεν παύει να βγαίνω , να διασκεδάζω με τους φίλους μου (μιλάμε για λύκειο τώρα!), να συγχωρώ τον εαυτό μου και να τον δικαιολογώ για να μην κάνω πράγματα, αλλά όχι στο σ σημείο να μην κοιμάμαι,να μην πηγαίνω στο μπάνιο μπλα μπλα μπλα .. Αυτό λέγεται ψύχωση. :crazy: Και να σου πω κάτι ; Δεν είμαι υπερβολική! Ξέρω άτομα τελειομανή (μέχρι αηδίας) τα οποία "αρρωσταίνουν" όταν δεν κάνουν κάτι τέλειο! Για όνομα Του Θεού!! Το σχολείο δεν είναι για να βγάλει ψυχάκηδες οι οποίοι θα έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Χαλάρωσε! Το άγχος το υπόλοιπο θα το έχουμε στη 2α και περισσότερο 3η λυκείου! Και μετά μόλις τελειώσεις το σχολείο να δεις άγχος και κούραση! Η ζωή είναι πολύ μικρή για να θέλουμε και την παραμικρή τρίχα τέλεια! YOLO my friend!
Δεν λέω ότι δεν αποζητάω και εγώ τον βαθμό και δεν έχω πέσει στην παγίδα της βαθμοθηρίας , αλλά έστω δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο!! :yes:
Δες λίγο τα πράγματα αλλιώς ( όπως είπα και πριν είμαι 19+ βαθμό οπότε δεν μπορείς να πεις ότι το λέω επειδή δεν διαβάζω!) :thumbsup:

Εντάξει και τώρα που σου το λέω τι θα πετύχω; Εσύ έτσι έμαθες να δουλεύεις - σαν ρομποτάκι στην πρίζα , που δεν αποδέχεται κάποια άποψη πέρα του τέλειου! Αλλά όταν αρχίσεις και μεγαλώνεις δεν θα σου βγει σε καλό- σου το λέω επειδή το έχω ζήσει με τέτοιους ανθρώπους σαν εσένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γιατί ασχολείστε με ένα μήνυμα που βγάζει μάτι ότι σατιρίζει την κατάσταση που επικρατεί;

Faith to human mind: None:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ο βαθμός είναι το α και το ω στη ζωή.Πιστεύω πως ο άνθρωπος προορίστηκε για να παίρνει 20.Πρέπει να ξυπνάτε και να ονειρεύεστε το 20.Μόνο έτσι θα προοδεύεσετε και θα κάνετε κάτι στη ζωή σας.Είναι ο μοναδικός σας στόχος με το που πάτε στο γυμνάσιο και ύστερα.Στην ανάγκη μη φάτε καν ή μην κοιμηθείτε,8 ώρες χαμένες; Τζάμπα χρόνος,κάντε το σερί.Στην περίπτωση που εμφανιστεί βαθμός <20 ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να κλάψετε 15' εκείνη την ώρα,άλλα 15' το μεσημέρι και άλλα 15' το βράδυ.
α, δηλαδή εγώ που δε κυνηγάω το 20 τα βράδια κλαίω στο μπάνιο μου που παίρνω κάτω απο αυτό :hehe:

Τι να πω ρε παιδιά, άλλο χάλι αυτό με τα φροντιστήρια. Το κακό είναι ότι το παινεύονται κιόλας λες και είναι επίτευγμα.
Εγώ έχω να πω ότι το γυμνάσιο βγαίνει άνετα χωρίς φροντιστήρια.

Εκτός αυτού βλέπω πως εν τέλει ούτε καν βγαίνει πρώτοι αυτοί που πηγαίνουν τα πιο πολλά φροντιστήρια. Σπάνια είναι άριστοι. Συνήθως είναι οι φτιαχτοί καλοί που πιάνουν ένα αγορασμένο 18 με τα χίλια ζόρια. Αλλά ακόμη κι έτσι... πως έχουν ξεπέσει οι βαθμοί έτσι!
Πόσοι βγάζουν 18 και πόσοι θα βγάλουν 18.000 στις πανελλήνιες;



Φέτος έγινε αυτό (Α' λυκείου). Ο καθηγητής γέλαγε με τα χάλια από πίσω βέβαια... μα να δίνουν και εγγύηση;

"Πάω Ιταλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ρώσικα, Πακιστανικά, Μαθηματικά, Φιλολογικά" :P
Συμφωνώ. Όπως είπε και ο χημικός στη μάνα μου στους βαθμούς "Τα πιο χαζά παιδιά πάνε φροντιστήρια σε μαθήματα γυμνασίου. Δε καταλαβαίνουν πως τους είναι άχρηστα και αν δεν προσπαθήσουν δεν καταφέρνουν τίποτα".
18 με το ζόρι, όπως τα λες.
Πανελλήνιες θαύμα να πάνε 13.000! Πιέζονται απο το γυμνάσιο με φροντιστήρια και στο λύκειο δε μπορούν να συγκεντρωθούν και πιστεύω πως το 18-19 του γυμνασίου στο λύκειο γίνεται 13!
Εγώ πάντως θα πάω στους καθηγητές και θα λέω οτι τα παιδιά μου πνίγονται στο διάβασμα και θα βγάζουν παντού 20! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top