Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές ισχύει, μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου.Φυσικά και υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά και πάλι αμφιβάλλω αν εκπροσωπούν ένα...1/10?Ή 2/10?Όπως και να'χει δεν είναι ανάγκη να το διακινδυνεύσει κανείς.Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε στο γυμνάσιο, είναι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά και υπεύθυνα.Και ποια είναι η δουλειά μας?Η απεριόριστη λούφα και το γράψτοστααρχίδιαςκαιδεβαριέσαι?Δε νομίζω Τάκη...

Εγώ ξέρω αρκετές "εξαιρέσεις" πάντως. Και όπως και να 'χει ακόμη κι αν οι περισσότεροι οι οποίοι δεν διάβαζαν στο γυμνάσιο, συνέχισαν και στο λύκειο δε σημαίνει ότι πρέπει έτσι αυθαίρετα να πάρουμε όλοι παράδειγμα. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει 1002 λόγους για να κάνει ότι κάνει δεν μου λέει τίποτα αυτό. Εγώ κυνηγούσα βαθμούς ως ψαρωμένος μέχρι τη β' γυμνασίου, στη γ' κατάλαβα τι μαλακία παίζεται και έκτοτε δεν έχω βγάλει σε τρίμηνο/τετράμηνο πάνω από 16. Και πίστεψέ με δεν το μετάνιωσα στο ελάχιστο.
Και μιλάμε και για εντελώς άλλες περιπτώσεις. Ούτε καν καλό διάβασμα σε πρώτη/δευτέρα λυκείου δε χρειάζεται για να πεις ότι είσαι καλυμένος από κενά. Το στοιχειώδες διάβασμα που θα σου χρειαστεί σε κάθε περίπτωση μπορεί να σε φτάσει για ένα 14-15 αν το επιδιώξεις. Γενικά έχουμε μια λανθασμένη εντύπωση του τι διάβασμα απαιτείται για να μπορείς να συνεχίσεις. Πρώτα από όλα στο λύκειο ακόμα και σε μαθήματα που έχουν μια δομή(μαθηματικά-φυσική), σε ξεκινουν απο την αρχή. Ταυτότητες στα μαθηματικά, Ε.Ο.Κ στη φυσική, εάν έχεις την όρεξη να καταλάβεις πράγματα μπορείς άνετα να το κάνεις. Πάρε έναν μέτριο μαθητή της β λυκείου που έβγαζε 14, οκ μπορεί να μην σου λύνει την κάθε κουλή άσκηση που βρήκες στο βοήθημα, αλλά μια απλή εξίσωση που θα απαιτεί τις κλασσικές γνώσεις θεωρίας θα στη λύσει τι διάολο. Αυτό χρειάζεται, απλά πράγματα.
Τώρα όσον αφορά το δεύτερο σκέλος. Ακόμη προσωπικά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η δουλειά του μαθητή στο σχολείο. Να μάθει αυτά που χρειάζεται; να βγάζει καλούς βαθμούς; να είναι καλό παιδάκι στην τάξη; να δείχνει ενδιαφέρον για το μάθημα; ή μήπως να φέρεται σαν κανονικό παιδί; Δεν μπορεί κανένας να πει στον άλλο τι είναι η δουλειά του να κάνει, και τι όχι. Και προσωπικά δεν θα ανεχόμουν να έπαιρνα οδηγίες από κανέναν. Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει. Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές περιπτώσεις για να σας κάνουμε να καταλάβετε ότι το να βγάλεις βαθμό στο γυμνάσιο δεν σου δίνει προβάδισμα στο λύκειο. Άρα αυτό μάλλον θα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά όσον αφορά τους ρόλους που αναθέτονται στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Υποθέτω πως με έχεις εντάξει στη δεύτερη κατηγορία.Δυστυχώς δεν έχω καμιά τέτοια πρόθεση, γιατί απλά η ζωή μου δεν είναι τόσο καταθλιπτική όσο η δικιά σου(υποθέσεις κάνω, μη το δένεις και κόμπο).

Παρόλα αυτά να πω ότι για την πρώτη, πολύ προσβλητική πρόταση σου, θα επακολουθήσει ένα διευκρινιστικό πμ.

Δεν ειναι τοσο καταθλιπτικη αλλα εχεις τον Dr House στο προφιλ σου:P
Πλακα κανω ετσι μην τα περνουμε στα σοβαρα.Ουτως η αλλως δεν σε ξερω και γενικα δεν γνωριζομαστε κανενας μεταξυ μας γι αυτο τετοιου ειδους διαφωνιες δεν εχουν νοημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο καταθλιπτικη αλλα εχεις τον Dr House στο προφιλ σου:P
Πλακα κανω ετσι μην τα περνουμε στα σοβαρα.Ουτως η αλλως δεν σε ξερω και γενικα δεν γνωριζομαστε κανενας μεταξυ μας γι αυτο τετοιου ειδους διαφωνιες δεν εχουν νοημα:)

Όλα ΟΚ αγαπητέ όμως αμφιβάλλω αν διάβασες τι μου έγραψε ο άλλος. :hmm:

Ούτε εγώ έχω κάτι με τον οποιονδήποτε από δω μέσα, όμως όταν στα καλά καθούμενα δέχομαι πυρά, να είσαι σίγουρος ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα ανταποδώσω.Εφόσον γίνεται σε δημόσιο φόρουμ, εγώ δε θα κάτσω να γελοιοποιηθώ.Ας μου στείλει τις αντιρρήσεις και τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ επιθέσεις του σε πμ να τον βρίσω, να τον αποκλείσω και να τελειώνει η υπόθεση.Όχι όμως μαλακίες, έτσι απροκάλυπτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οταν ημουν γυμνασιο το πριν 4 χρονια ειχα τις καλυτερες σχεσεις με τους καθηγητες τα πραματα ηταν αλλιως...πιο χαλαρα. Μαθαιναμε πιο ευκολα απο ο,τι στο λυκειο. Η γνωσεις που παρεχει το γυμνασιο ειναι πολυ καλυτερες απο ο,τι το λυκειο... Στο λυκειο γινεται ενα χαος στα περισσοτερα μαθηματα... Παντως στο γυμνασιο καταφερα και εβγαλα 19,4 ενω στο λυκειο κοντα στο 18 συνεχως...Τα χρονια του γυμνασιου θα μου μεινουν αξεχαστα για 2 λογους: Για τις πολυ καλες διαπροσωπικες σχεσεις με τους καθηγητες και για την ''γενικη'' γνωση σε νορμαλ επιπεδα που προσεφερε... Παντως οι πανελλαδικες δεν εχουν καμια σχεση με τις επιδοσεις στο γυμνασιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Όχι μόνο "αξίζει" αλλά και είναι απαραίτητο να είναι κάποιος "καλός" μαθητής στο γυμνάσιο. 1ον) Τα κύρια μαθήματα (ελληνικά, μαθηματικά) απαιτούν βάσεις που αν δεν τις αποκτήσει στο γυμνάσιο, στο λύκειο θα αντιμετωπίσει τεράστιες δυσκολίες και 2ον) Αν δεν έχει μπει από το γυμνάσιο σε κλίμα οργάνωσης και μελέτης, θα είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνει στο λύκειο. Λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ έχω συναντήσει καμία απολύτως περίπτωση μαθητή που ενώ στο γυμνάσιο δεν ήταν "καλός", ξαφνικά στο λύκειο να άλλαξε εντελώς, να έγινε "μαθητάρα" και να διέπρεψε στις πανελλήνιες. (Το αντίθετο το έχω δει πολλές φορές). Για να μην χαρακτηριστώ απόλυτος, το ότι δεν έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση, δεν σημαίνει ότι αποκλείω να υπάρχει. Όμως θεωρώ ότι η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ μικρή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όλα ΟΚ αγαπητέ όμως αμφιβάλλω αν διάβασες τι μου έγραψε ο άλλος. :hmm:

Ούτε εγώ έχω κάτι με τον οποιονδήποτε από δω μέσα, όμως όταν στα καλά καθούμενα δέχομαι πυρά, να είσαι σίγουρος ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα ανταποδώσω.Εφόσον γίνεται σε δημόσιο φόρουμ, εγώ δε θα κάτσω να γελοιοποιηθώ.Ας μου στείλει τις αντιρρήσεις και τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ επιθέσεις του σε πμ να τον βρίσω, να τον αποκλείσω και να τελειώνει η υπόθεση.Όχι όμως μαλακίες, έτσι απροκάλυπτα.;)

Φίλε μου, ποιος έκανε λόγο για ποιήτρια, φίλε μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όχι μόνο "αξίζει" αλλά και είναι απαραίτητο να είναι κάποιος "καλός" μαθητής στο γυμνάσιο. 1ον) Τα κύρια μαθήματα (ελληνικά, μαθηματικά) απαιτούν βάσεις που αν δεν τις αποκτήσει στο γυμνάσιο, στο λύκειο θα αντιμετωπίσει τεράστιες δυσκολίες και 2ον) Αν δεν έχει μπει από το γυμνάσιο σε κλίμα οργάνωσης και μελέτης, θα είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνει στο λύκειο. Λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ έχω συναντήσει καμία απολύτως περίπτωση μαθητή που ενώ στο γυμνάσιο δεν ήταν "καλός", ξαφνικά στο λύκειο να άλλαξε εντελώς, να έγινε "μαθητάρα" και να διέπρεψε στις πανελλήνιες. (Το αντίθετο το έχω δει πολλές φορές). Για να μην χαρακτηριστώ απόλυτος, το ότι δεν έχω συναντήσει τέτοια περίπτωση, δεν σημαίνει ότι αποκλείω να υπάρχει. Όμως θεωρώ ότι η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι πάρα πολύ μικρή.


Εγώ Δία είμαι νομίζω εξαίρεση αλλά τέλοσπάντων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ Δία είμαι νομίζω εξαίρεση αλλά τέλοσπάντων!

πολλές εξαιρέσεις μαζί δεν είναι εξαιρέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
πολλές εξαιρέσεις μαζί δεν είναι εξαιρέσεις

Αυτό λέω και εγώ αλλά 1ον)ποιος με ακούει 2ον)ποιος με καταλαβαίνει και 3ον)έτσι όπως το θέτουν απαντώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω πιστευω πως πρεπει κανεις να διαβαζει απο την αρχη της εκπαιδευσης...το σεναριο μεχρι τη β'λυκειου θα γλεντισω και μετα θα στροθω, σε κοντινους μου ανθρωπους απετυχε παταγωδως στις πανελληνιες και ειλικρινα τα 3 τελευταια χρονια ξεσκιστηκαν τα παιδια τους ειχε βγει ο πατος και παλι ΔΕΝ! δεν αποκλυω πως πολλοι τα καταφεραν και μπραβο τους, αλλα εδω δεν λεμε αν αξιζει να μην εισαι καλος μαθητης στο γυμνασιο και εχεις κατι ψιλα πιθανοτητες, το θεμα ζηταει μια απαντηση λιγο πιο σιγουρη. και στη τελικη ποιος χεζει πανελληνιες κτλ....η μορφωση σαν μορφωση, οι γνωσεις δεν εχουν σημασια, για τη καλλιεργεια σου, για σενα, για τον εαυτο σου? και δε σου λεω να μην τα γλεντισεις τα μαθητικα σου χρονια, δεν μπορεις να τα γλεντισεις με διαβασμα? μια χαρα μπορεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο αυτό, ότι θα χεις κενά, είναι κιόλας ότι δε θα έχεις μάθει ΠΟΤΕ στη ζωή σου να διαβάζεις με μεθοδικότητα . Και το διάβασμα θέλει εξάσκηση τι νόμιζες; Προσωπικά δεν έχω δει μαθητές που να μη διάβαζαν καθόλου στο γυμνάσιο και μετά να έγραψαν +18.000 μόρια στις πανελλήνειες. Όντως το λύκειο είναι ένας άλλος κόσμος, εκεί όμως έχεις επιλογές. Ανάλογα με την κατεύθυνση που θες, δίνεις και βαρύτητα στο αντίστοιχο μάθημα.
Για παράδειγμα, στη θεωρητική κατεύθυνση, πότε θα περιμένεις να μάθεις αρχαία; συντακτικό και γραμματική; Κανείς δε θα κάτσει στο λύκειο να σου μάθει να βρίσκεις το υποκείμενο και το κατηγορούμενο, αυτά εννοούνται ότι τα μαθες στο γυμνάσιο. Το ίδιο ισχύει και στις άλλες κατευθύνσεις.

Τάσο διαφωνώ. Εγώ πχ έπαιρνα αριστεία και δε σημαίνει ότι έχασα τις στιγμές της ηλικίας αυτής ή ότι ήμουν κλεισμένη σε ένα σπίτι να διαβάζω όλη μέρα. Όταν πας πρώτη λυκείου και δεις τι εστί βερύκοκο, θα μετανιώνεις αν δε διάβαζες στο γυμνάσιο.(εφόσον έχεις κάποιους στόχους, αν θες απλά να τελειώσεις το λύκειο it's ok)

ο αδερφός μου στην δευτέρα λυκείου είχε 11 και στην τρίτη πέρασε Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, η αδερφή μου που ηταν πάντα του 20 μεχρι την τριτη λυκειου, έπιασε 16500

δεν παιζει ρολο, αμα το βαλεις στόχο τα καλυπτεις για πλάκα τα κενά του γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ο αδερφός μου στην δευτέρα λυκείου είχε 11 και στην τρίτη πέρασε Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, η αδερφή μου που ηταν πάντα του 20 μεχρι την τριτη λυκειου, έπιασε 16500

δεν παιζει ρολο, αμα το βαλεις στόχο τα καλυπτεις για πλάκα τα κενά του γυμνασίου

and your point is ? Ξέρεις πόσοι παράγοντες επηρεάζουν την απόδοση στις πανελλήνεις; Ή τα μόρια ; όπως είπε κάποιος πιο πριν, δε μπορείς να συγκρίνεις τα ασύγκριτα. Αν θέλετε να πείσετε τα γυμνασιόπαιδα ότι το να διαβάζεις στο γυμνάσιο είναι τσάμπα κόμπος, κάντε το.Ειδικά με το μέλλον που μαίνεται στο νέο εκπαιδευτικό σύστημα.Το κρίμα στο λαιμό σας. I give up.

Greetings
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Είπατε πως δεν εχετε δει ποτε μαθητή που απο σκράπας να γίνει άριστος. Και εγω σας λεω πως εχω δει εναν. τον αδερφό μου. Ναι ειναι ο μονος που ξερω να εγινε αριστος απο σκραπας. Αλλα απέδειξε οτι δεν ειναι αδυνατο. και μάλιστα εγώ ποτε δεν διάβαζα, αλλα προσπάθησα να μοιασω στον αδερφό μου, και να κάνω οτι εκανε στην τριτη λυκειου, χωρις μεγαλη επιτυχία βεβαια, αλλα δεν τα παραταω , θα ξαναδωσω (14600 εβγαλα φετος, και στην δευτερα λυκειου περασα με 10.5 στην πρωτη με 10.2 και στην τριτη γυμνασιου ειχα μείνει μετεξεταστέος στα μαθηματικα)

σαφώς αμα θέλει κάποιος να διαβάσει, υπάρχουν αλλα κινητρα, η μόρφωση ειναι κατι πολυ σημαντικό. Ομως πιστευω οτι η γνωση που προσφερει το ελληνικο σχολειο ειναι του πεταματου. Για αυτο και εγώ στα παιδιά μου θα φροντίσω-προτιμήσω να τους δώσω εξωσχολικές γνωσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εαν και το λυκειο ειναι ποιο δυσκολο εαν δεν εχεις διαβασει και στο γυμνασιο θα εχεις κενα και θα δυσκολευτεις πολυ.Σε μερικα μαθηματα οπως στην φυσικη πρωτης λυκειου και στην αλγεβρα ειναι ακριβως τα ιδια μερικα πραγματα με του γυμνασιου αλλα σε λιγο ποιο προχωρημενο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο δεν είναι ανάγκη να πασχίζεις να περάσεις άλλους που είναι του 20 για να αποδείξεις την αξία σου. Γιατί απλώς δεν υπάρχει λόγος. Παρόλα αυτά , το να διαβάζεις στο γυμνάσιο είναι κάτι παραπάνω από σημαντικό. Σου δίνει τις απαραίτητες βάσεις. Αν δεν υπερβάλλεις δε, σου αφήνει χρόνο για άπειρες εξωσχολικές δραστηριότητες. Τα αριστεία επίσης, επειδή αναφέρθηκαν ,όπως κατ'αναλογία και οι βαθμοί, δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια "απόδειξη" του διαβάσματός σου. Χρειάζεται διάβαμα τόσο όσο να νιώθεις σιγουριά και να κάνεις τις γνώσεις κτήμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν η γνώμη μου είναι αντικειμενική, επειδή είμαι ακόμα μαθήτρια στο γυμνάσιο, αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στο σχολείο, θυμάμαι να μου λέγανε μία φράση: Διάβασε για να αποκτήσεις βάσεις και να μάθεις να θέτεις στόχους στην ζωή σου... Και αυτό κάνω πάντα... Βέβαια έχω ακούσει για περιπτώσεις που τα παιδιά στρώνουν στο λύκειο και τα καταφέρνουν αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα... Ο καθένας προετοιμάζεται όσο ΘΕΛΕΙ για το μέλλον του και εφόσον κάποιοι πιστεύουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν σε 3 χρόνια τότε είναι καθαρά του ατόμου! Και μην μου πείτε ότι το διάβασμα πάει χαμένο! Το διάβασμα ποτέ δεν πάει χαμένο και είναι δύσκολο όταν έχεις συνηθίσει το καθισιό να στρωθείς! Οπότε καλύτερα να το έχεις συνηθίσει από πριν. Οπότε καταλήγω στο ότι είναι καλό να είσαι διαβαστερός σε όλες τις ηλικίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συνήθως (*όχι πάντα*) αυτοί που στο γυμνάσιο τα χουν όλα γραμμένα και στο λύκειο αποφασίζουν να στρωθούν, είναι εκείνοι που απαντάνε σε ερωτήσεις δημοσιογράφων στις ειδήσεις στις επετείους και δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε... Είναι εκείνοι που κυνηγάνε μόνο βαθμούς και όχι μόρφωση. Και παρεπιπτόντως είναι εκείνοι που δεν έχουν οργάνωση στην ζωή τους και γενική γνώση... Δεν είπε κανείς ότι όταν τελειώσεις το γυμνάσιο θα μπορείς να δώσεις πανελλήνιες. Το γυμνάσιο έχει και άλλους σκοπούς όπως η εκμάθηση της οργάνωσης, της εσωτερικής πειθαρχίας αλλά και της υπευθυνότητας, αξίες που θα είναι απαραίτητες για όλους. Γιατί πρέπει απαραίτητα να νομίζουμε ότι πάμε γυμνάσιο για να προετοιμαστούμε για το λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Όπως πηγαίνουμε δημοτικό για να προετοιμαστούμε για το γυμνάσιο, έτσι πάμε και γυμνάσιο για να προετοιμαστούμε για το λύκειο! Και το σχολείο γενικά είναι προετοιμασία για την μετέπειτα ζωή μας.... Όλο το σύστημα έχει δημιουργηθεί μόνο και μόνο για να μας βοηθήσει να προσαρμοστούμε! Στο γυμνάσιο υπάρχουν και οι εξετάσεις οπότε μαθαίνουμε στο περίπου το πως θα μας εξετάσουν και αργότερα. Και οι γνώσεις που μας προσφέρουν θα μας φανούν σίγουρα αργότερα χρήσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εννοείται πως αξίζει το διάβασμα στο γυμνάσιο. (και γενικά σε κάθε τάξη του σχολείου) :D

Από την μια πλευρά, αν διαβάζεις στο γυμνάσιο μαθαίνεις πως να είσαι επιμελής, υπεύθυνος και συνεπής με τις υποχρεώσεις σου, να διαβάζεις με πρόγραμμα και με μεθοδικότητα. Επίσης, μαθαίνεις πως να θέτεις στόχους και πως να τους πετυχαίνεις. π.χ. θέτεις σαν στόχο να πάρεις καλό βαθμό σε ένα μάθημα και προσπαθείς να το πετύχεις. Και το κυριότερο αποκτάς περισσότερες γνώσεις, αναπτύσσεις την κριτική σου σκέψη, έχεις γνώμη και άποψη σε ποικίλα θέματα και καλλιεργείς την προσωπικότητα σου. :D

Από την άλλη πλευρά όμως, οι βαθμοί του γυμνασίου είναι "απατηλοί", γιατί κάποιος που αξίζει για 18 και κάποιος για 20 στην τελική μπορεί και οι δύο να πάρουν 20. Επιπλέον, κάποιοι έχουν "μέσα" και παίρνουν με αυτόν τον τρόπο μεγαλύτερους βαθμούς. ;) Οι περισσότεροι πια, βγάζουν 19 και πάνω. Δεν λέω, κάποιοι μπορεί να το αξίζουν, αλλά μέχρι και ο χειρότερος μαθητής τόσο βγάζει. Αυτό βέβαια είναι μεγάλη αδικία για έναν μαθητή που διάβαζε.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίζεις να διαβάζεις και στο σύντομο μέλλον θα δεις πως οι κόποι σου θα ανταμειφθούν. Η ζωή είναι ένα ταξίδι, στο οποίο πρέπει να μαζέψεις για τον εαυτό σου όσες περισσότερες γνώσεις μπορείς. (και τότε είναι που θα πετύχεις, στο ταξίδι της ζωής) :P

Όσον αφορά τα αριστεία, πιστεύω πως είναι μια ηθική επιβράβευση για τους μαθητές (που ξέρουν όμως καταβάθος πως προσπάθησαν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς ;)) και ένα κίνητρο για να συνεχίσουν να διαβάσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θάλασσα

Νεοφερμένος

Η θάλασσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπον, εγω παλι πιστευω οτι αν θες να διαβαζεις να εισαι επιμελης και οργανωτικος, το κανεις, και αν θες,καταφερνεις και συνδυαζεις και αλλα πραγματα ταυτοχρονα(εγω το εκανα)! Το θεμα ειναι , οτι κανεις να ειναι δικη σου επιλογη και οχι επειδη σου το λενε οι γονεις σου η τα μεγαλυτερα αδερφια οι γνωστοι και οι φιλοι.Ουτε να κανεις πραγματα για να εισαι περισσοτερο αποδεκτος η να μιμησαι!
Αν σου αρεσει να διαβαζεις να μαθαινεις να εισαι επιμελης και να επιβραβευεσαι γι αυτο , απλα διαβαζε χωρις να σκεφτεσαι αν θα σου χρειαστει η οχι.Αν παλι δεν σου αρεσει μην το κανεις, βρες ομως ενα νεο ενδιαφερον πχ( μουσικη, αθλητισμος,ζωγραφικη κ.α ) και σκεψου και τις ενδεχομενες συνεπειες οι οποιες ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικες πιστευω-στην Ελλαδα παραεχουμε εγκλωβιστει στην ιδεα :Πανεπιστημιο η τιποτα.Δεν αντιλεγω βεβαια το πανεπιστημιο σου δινει νεες ευκαιριες και σιγουρα διευρυνει τους οριζοντες σου αλλα αν δεν περασεις δεν ειναι και το τελος του κοσμου!
Απλα σκεψου τι σου ταιριαζει και σε ποιο <<ρολο>> (καλου/κακου/μετρου μαθητη) αισθανεσαι καλυτερα!
Αυτα... :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top