Απόφοιτος ΤΕΛ στη Γ' ΕΠΑΛ για Πανελλαδικές;

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημερα.

Ξερει κανεις αν ενας αποφοιτος ΤΕΛ (του παλιου δηλαδη τεχνικου λυκειου πρωτου τα ΤΕΕ κλπ), μπορει να γραφτει απευθειας στη Γ ταξη του ΕΠΑΛ, σε αντιστοιχη ειδικοτητα με αυτη που ειχε τελειωσει τοτε ή σε παραπλησια του ιδιου τομεα, πχ. απο ηλεκτρονικος σε ηλεκτρολογος?

Η ειδικοτητα που ειχα ηταν "Ηλεκτρονικος Αυτοματισμου και Εγκαταστασεων", η οποια απ οτι εψαξα και ειδα, αντιστοιχει με την ειδικοτητα ΕΠΑΛ "Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστηµάτων, Εγκαταστάσεων" του τομεα "Ηλεκτρολογιας, Ηλεκτρονικης και Αυτοματισμου" πλεον.

Ρωτησα στα ΕΠΑΛ της περιοχης μου και δεν ξερουν να μου απαντησουν με ακριβεια, τη μια μερα μου ειπαν οτι μπορω και οταν ξαναπηγα μου ειπαν οτι δε μπορω και οτι ισχυει αυτο μονο για τους τελευταιους αποφοιτους ΕΠΑΛ, χωρις ομως να ειναι και σιγουρο. Στο υπουργειο που πηρα, μου ειπαν θα το ψαξουν, με πηραν τηλεφωνο καμμια ωρα μετα αλλα δε μου απαντησαν και με πολυ σιγουρια.

Οσο κ αν εψαξα, δε βρηκα μια ξεκαθαρη απαντηση στα ΦΕΚ, μαλλον μας εχουν ξεχασμενους εμας τους παλιους, οποτε ξερει κανεις εμπειρικα τι ισχυει τελικα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top