Διαφορά μισθού ΠΕ και ΤΕ στον ιδιωτικό τομέα

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά γνωρίζετε αν υπάρχει διαφορά στο μισθό ενός υπαλλήλου με πτυχιο Πανεπιστημιου εν συγκρίση με εναν πτυχιο από ΤΕΙ. ?

Το ρωτάω γιατί δουλεύω σε ένα λογιστικό και δεν έχουμε καμια διαφορά μισθού οι λογιστες ΤΕ με ΠΕ, και γενικα και σε αλλα επαγγελματα που εχω ρωτησει απο φιλους, μου εχουν πει οτι σε καποια υπαρχει διαφορα αλλα οχι μεγαλη . δηλ περιπου 30 ευρώ.

Γνωρίζετε εσείς περαιτέρω?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά γνωρίζετε αν υπάρχει διαφορά στο μισθό ενός υπαλλήλου με πτυχιο Πανεπιστημιου εν συγκρίση με εναν πτυχιο από ΤΕΙ. ?

Το ρωτάω γιατί δουλεύω σε ένα λογιστικό και δεν έχουμε καμια διαφορά μισθού οι λογιστες ΤΕ με ΠΕ, και γενικα και σε αλλα επαγγελματα που εχω ρωτησει απο φιλους, μου εχουν πει οτι σε καποια υπαρχει διαφορα αλλα οχι μεγαλη . δηλ περιπου 30 ευρώ.

Γνωρίζετε εσείς περαιτέρω?


Βοηθός λογιστή από ΤΕΙ σίγουρα παίρνει λιγότερα από ΑΕΙ. Το γνωρίζω από γνωστό μου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζετε αν υπάρχει διαφορά στο μισθό ενός υπαλλήλου με πτυχιο Πανεπιστημιου εν συγκρίση με εναν πτυχιο από ΤΕΙ. ?

Το ρωτάω γιατί δουλεύω σε ένα λογιστικό και δεν έχουμε καμια διαφορά μισθού οι λογιστες ΤΕ με ΠΕ, και γενικα και σε αλλα επαγγελματα που εχω ρωτησει απο φιλους, μου εχουν πει οτι σε καποια υπαρχει διαφορα αλλα οχι μεγαλη . δηλ περιπου 30 ευρώ.

Γνωρίζετε εσείς περαιτέρω?


Ναι υπάρχει διαφορά .

Βρες κάποιο ΦΕΚ που να περιγράφεται
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι υπάρχει διαφορά .

Βρες κάποιο ΦΕΚ που να περιγράφεται

Για το Δημοσιο ειναι 45 ευρω και φτανει μεχρι τα 110 ευρω με τα χρονια προυπηρεσιας. Για τον ιδιωτικο μιλησα εγω αρα ποιο ΦΕΚ να δω. Πχ σε εταιρειες υπαρχουν αποφοιτοι πανεπιστημιου και αποφοιτοι τει που παιρνουν τα ιδια χρηματα ως μισθο σε καποιες ειδικοτητες

Βοηθός λογιστή από ΤΕΙ σίγουρα παίρνει λιγότερα από ΑΕΙ. Το γνωρίζω από γνωστό μου.

Τι να σου πω. Στο γραφειο που ειμαι και εχω 3 χρονια προυπηρεσιας εχοντας αποκτησει τη μεγαλη αδεια λογιστη παιρνω τα ιδια με αυτον του Πανεπιστημιου. Παντως επειδη βρηκα ενα σαιτ στο ιντερνετ ελεγε οτι η διαφορα ειναι 30 ευρω στον ιδιωτικο τομεα για αποφοιτο πε με τε
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Για το Δημοσιο ειναι 45 ευρω και φτανει μεχρι τα 110 ευρω με τα χρονια προυπηρεσιας. Για τον ιδιωτικο μιλησα εγω αρα ποιο ΦΕΚ να δω. Πχ σε εταιρειες υπαρχουν αποφοιτοι πανεπιστημιου και αποφοιτοι τει που παιρνουν τα ιδια χρηματα ως μισθο σε καποιες ειδικοτητες



Τι να σου πω. Στο γραφειο που ειμαι και εχω 3 χρονια προυπηρεσιας εχοντας αποκτησει τη μεγαλη αδεια λογιστη παιρνω τα ιδια με αυτον του Πανεπιστημιου. Παντως επειδη βρηκα ενα σαιτ στο ιντερνετ ελεγε οτι η διαφορα ειναι 30 ευρω στον ιδιωτικο τομεα για αποφοιτο πε με τε


Δες συμβάσειις τότε . Υπάρχει διαφορά και ως προς τα χρόνια προϋπηρεσίας .
Απλά στην ιδιωτική εταιρεία ....δεν ισχύουν αυτά ως συνήθως
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες συμβάσειις τότε . Υπάρχει διαφορά και ως προς τα χρόνια προϋπηρεσίας .
Απλά στην ιδιωτική εταιρεία ....δεν ισχύουν αυτά ως συνήθως


Λεει εδώ το site που έκανε την έρευνα. " Αρκετά χαμηλότερος είναι ο μέσος μισθός για τους αποφοίτους πανεπιστημίου, χωρίς ωστόσο να εμφανίζει ουσιαστική διαφορά με τους εργαζομένους που είναι απόφοιτοι ΤΕΙ (1.074 ευρώ έναντι 1.045 ευρώ).¨"" για τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. Και μετα λεει οτι οι 2 κλαδοι ΠΕ και ΤΕ εμφανιζουν τεραστια διαφορα μισθου απο τους ΔΕ και ΥΕ. Λογικο αυτο μου ακουγεται
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top