Επαγγελματικός προσανατολισμός

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι όταν καταβάλλεις τόσο κόπο για να εισαχθείς κάπου, πρέπει αν όχι ακριβώς τουλάχιστον στο περίπου να ξέρεις τον "χώρο" που θα σε ενδιέφερε να κινηθείς. Να έχεις αποφασίσει δηλαδή ότι θέλεις πχ να ασχοληθείς με το πεδίο των κοινωνικών επιστημών, ακόμα και αν δεν έχεις αποφασίσει ποιες ακριβώς σχολές από το πεδίο θα ήθελες. Νομίζω πως αυτό είναι ένα επιπλέον κίνητρο στην προσπάθειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τι αλλο μπορω να κανω;

Δεν το εννοεί τόσο κυριολεκτικά όσο πιστεύεις. Θα μπορούσες κάλλιστα αν δεν μπορείς να αποφασίσεις τι θέλεις, να τελειώσεις το Λύκειο και να κάνεις 1 gap year στο οποίο θα γυρνάς ουσιαστικά τις σχολές, θα μπαίνεις σε αμφιθέατρα, θα ρωτάς συνομηλίκους ή και μεγαλύτερους πώς τους φαίνεται το τμήμα και μετά να ετοιμαστείς για να δώσεις για εκεί που θέλεις, ή 2 gap years όπου θα τελειώσεις π.χ. κάποιο ΙΕΚ (για να έχεις "κάτι") και αν σου την βαρέσει να δώσεις για κάποιο τμήμα μετά. Αυτό το "μπες στο πανεπιστήμιο στα 18" δεν είναι τόσο δεσμευτικό όσο ακούγεται και ούτε ήρθε η συντέλεια του κόσμου αν μπεις στα 19 ή στα 20 ή στα 35. Λάθος αποφάσεις όλοι πήραμε σε κάποιο σημείο της ζωής μας, επειδή όμως είσαι μικρούλα για να αρχίσω να λέω για κατατακτήριες και δεύτερα πτυχία αν αλλάξεις γνώμη, μπορείς να εξασφαλίσεις έστω και κάπως (με τους τρόπους που είπα παραπάνω), ότι θέλεις όντως να μπεις σε κάποιο τμήμα. Το να σπουδάσεις με το να πάρεις πτυχίο είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasGRL

Νεοφερμένος

Ο KostasGRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, ήμουν στο 2ο πεδίο (Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών). Ως μαθητής ήμουν πολύ καλος, παρόλα αυτά δεν έγραψα καλά στις πανελλήνιες. Γενικά όλη την χρονιά (επειδή έπρεπε να έχω στόχο μια σχολή) είχα επιλέξει στο μυαλό μου να περάσω Μηχανολόγος Μηχανικός ( όλες οι άλλες δεν μου άρεσαν, καμία όμως, και αυτή ήταν η μόνη που θα μπορούσα να πάω μιας και μου είναι πιο οικείο αυτό το επάγγελμα αφού ο πατέρας μου κάνει ανάλογη δουλειά. )
Όπως και ναχει.. δήλωσα και στο μηχανογραφικό για μηχανολόγος μηχανικός. Σε συζητήσεις που έκανα με τους γονείς και τους καθηγητές μου, αφού δεν ενδιαφερόμουν για τίποτε άλλο και αφού θέλω να περάσω σε μια σχολή, Εάν δεν περάσω φέτος έχω αποφασίσει να ξαναδώσω και του χρόνου εαν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που είμαι μακριά από το διάβασμα και αφιέρωσα ακόμα παραπάνω χρόνο με τα ενδιαφέροντα μου και τον εαυτό μου, θα μου άρεσε πολύ (εάν ξαναδώσω) να πάω για ένα επάγγελμα που έχει σχέση με την εγκληματολογία. Πιο συγκεκριμένα αν ξαναδώσω του χρόνου να πάω για Εγκληματολόγος ή Ιατροδικαστής.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1)Εάν περάσω τελικά μηχανολόγων μηχανικών, να συνεχίσω αυτό και να βγάλω τελείως από το μυαλό μου το επάγγελμα του εγκληματολόγου ή του ιατροδικαστή; (Να σας πω πως ανακάλυψα ότι αυτά τα επαγγέλματα είναι τα μόνα που μου τραβάνε πολύ το ενδιαφέρον και θα μου άρεσε πάρα πολύ να τα έκανα, ειδικά το επάγγελμα του ιατροδικαστή).
2)Εάν δεν περάσω, να ξαναδώσω για μηχανολόγος μηχανικός; (Μιας και ήμουν ήδη στην κατεύθυνση και θα τα εμπεδώσω σχετικά καλύτερα έχοντας και εμπειρία πάνω στα μαθήματα).
3)Περάσω - δεν περάσω, αφού μου αρέσουν πολύ αυτά τα επαγγέλματα, να ξαναδώσω για αυτά; Τι θα μου προτείνατε; Ποιά είναι η γνώμη σας;
4)Για να περάσω σε σχολές τέτοιων επαγγελμάτων η κατεύθυνση που ήμουν (2ο πεδίο) είναι σωστή ή θα πρέπει να αλλάξω κατεύθυνση; Αν χρειάζεται να αλλάξω κατεύθυνση θα μου το προτείνατε ή είναι κάτι πολύ δύσκολο;Γιατί αν πχ χρειάζεται θεωρητική κατεύθυνση στο μυαλό μου φαντάζει απίθανο να το καταφέρω μιας και στην β και γ λυκείου ήμουν στο πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών.
5)Επίσης διάβασα ότι για ιατροδικαστής γίνεται να πάω από θετική υγείας.. είναι όντως έτσι; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Αρχίζω και πιστεύω πως έχασα την ευκαιρία μου και θα καταλήξω να κάνω κάτι που δεν θα μου αρέσει...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, ήμουν στο 2ο πεδίο (Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών). Ως μαθητής ήμουν πολύ καλος, παρόλα αυτά δεν έγραψα καλά στις πανελλήνιες. Γενικά όλη την χρονιά (επειδή έπρεπε να έχω στόχο μια σχολή) είχα επιλέξει στο μυαλό μου να περάσω Μηχανολόγος Μηχανικός ( όλες οι άλλες δεν μου άρεσαν, καμία όμως, και αυτή ήταν η μόνη που θα μπορούσα να πάω μιας και μου είναι πιο οικείο αυτό το επάγγελμα αφού ο πατέρας μου κάνει ανάλογη δουλειά. )
Όπως και ναχει.. δήλωσα και στο μηχανογραφικό για μηχανολόγος μηχανικός. Σε συζητήσεις που έκανα με τους γονείς και τους καθηγητές μου, αφού δεν ενδιαφερόμουν για τίποτε άλλο και αφού θέλω να περάσω σε μια σχολή, Εάν δεν περάσω φέτος έχω αποφασίσει να ξαναδώσω και του χρόνου εαν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που είμαι μακριά από το διάβασμα και αφιέρωσα ακόμα παραπάνω χρόνο με τα ενδιαφέροντα μου και τον εαυτό μου, θα μου άρεσε πολύ (εάν ξαναδώσω) να πάω για ένα επάγγελμα που έχει σχέση με την εγκληματολογία. Πιο συγκεκριμένα αν ξαναδώσω του χρόνου να πάω για Εγκληματολόγος ή Ιατροδικαστής.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1)Εάν περάσω τελικά μηχανολόγων μηχανικών, να συνεχίσω αυτό και να βγάλω τελείως από το μυαλό μου το επάγγελμα του εγκληματολόγου ή του ιατροδικαστή; (Να σας πω πως ανακάλυψα ότι αυτά τα επαγγέλματα είναι τα μόνα που μου τραβάνε πολύ το ενδιαφέρον και θα μου άρεσε πάρα πολύ να τα έκανα, ειδικά το επάγγελμα του ιατροδικαστή).
2)Εάν δεν περάσω, να ξαναδώσω για μηχανολόγος μηχανικός; (Μιας και ήμουν ήδη στην κατεύθυνση και θα τα εμπεδώσω σχετικά καλύτερα έχοντας και εμπειρία πάνω στα μαθήματα).
3)Περάσω - δεν περάσω, αφού μου αρέσουν πολύ αυτά τα επαγγέλματα, να ξαναδώσω για αυτά; Τι θα μου προτείνατε; Ποιά είναι η γνώμη σας;
4)Για να περάσω σε σχολές τέτοιων επαγγελμάτων η κατεύθυνση που ήμουν (2ο πεδίο) είναι σωστή ή θα πρέπει να αλλάξω κατεύθυνση; Αν χρειάζεται να αλλάξω κατεύθυνση θα μου το προτείνατε ή είναι κάτι πολύ δύσκολο;Γιατί αν πχ χρειάζεται θεωρητική κατεύθυνση στο μυαλό μου φαντάζει απίθανο να το καταφέρω μιας και στην β και γ λυκείου ήμουν στο πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών.
5)Επίσης διάβασα ότι για ιατροδικαστής γίνεται να πάω από θετική υγείας.. είναι όντως έτσι; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Αρχίζω και πιστεύω πως έχασα την ευκαιρία μου και θα καταλήξω να κάνω κάτι που δεν θα μου αρέσει...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Δεν θα απαντησω σε ολα και σε καθενα απο τα ερωτηματα σου, ομως θα σε παροτρυνα σιγουρα να ξαναδωσεις εφοσον θες μονο αυτην την σχολη και εισαι αποφασισμενος,αλλα δωστα ολα αυτην την φορα εαν δεν περασεις φετος.Εκτος αυτου μπορεις να ασχοληθεις με την εγκληματολογια και ως μηχνολογος με ενα μεταπτυχιακο σε forensic engineering :happy: . Εχει πολυ ενδιαφερον το πεδιο και μπορεις να αναλαβεις και αλλες δουλειες σε εταιριες οπως Quality Assurance Engineer , Failure Analysis Engineer ,Safety Engineer και ενα σωρο αλλες. Με αλλα λογια μπορεις να τα συνδυασεις. Φυσικα δεν θα ασκεις ελεγχο σε σωματα ανθρωπων αλλα σε μηχανες,κατασκευες,οχηματα & εξαρτηματα μηχανολογικης φυσεως ;) .

Για εμενα εφοσον εχεις κανει ηδη 1 χρονο προετοιμασια για το 2ο,να μην μπλεχτεις με το 3ο.Τωρα εαν κρινεις βεβαια οτι δεν σε ενδιαφερει πλεον το 2ο και θες τοσο πολυ να γινεις ιατροδικαστης τραβα στο 3ο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σε όλους. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, ήμουν στο 2ο πεδίο (Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών). Ως μαθητής ήμουν πολύ καλος, παρόλα αυτά δεν έγραψα καλά στις πανελλήνιες. Γενικά όλη την χρονιά (επειδή έπρεπε να έχω στόχο μια σχολή) είχα επιλέξει στο μυαλό μου να περάσω Μηχανολόγος Μηχανικός ( όλες οι άλλες δεν μου άρεσαν, καμία όμως, και αυτή ήταν η μόνη που θα μπορούσα να πάω μιας και μου είναι πιο οικείο αυτό το επάγγελμα αφού ο πατέρας μου κάνει ανάλογη δουλειά. )
Όπως και ναχει.. δήλωσα και στο μηχανογραφικό για μηχανολόγος μηχανικός. Σε συζητήσεις που έκανα με τους γονείς και τους καθηγητές μου, αφού δεν ενδιαφερόμουν για τίποτε άλλο και αφού θέλω να περάσω σε μια σχολή, Εάν δεν περάσω φέτος έχω αποφασίσει να ξαναδώσω και του χρόνου εαν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που είμαι μακριά από το διάβασμα και αφιέρωσα ακόμα παραπάνω χρόνο με τα ενδιαφέροντα μου και τον εαυτό μου, θα μου άρεσε πολύ (εάν ξαναδώσω) να πάω για ένα επάγγελμα που έχει σχέση με την εγκληματολογία. Πιο συγκεκριμένα αν ξαναδώσω του χρόνου να πάω για Εγκληματολόγος ή Ιατροδικαστής.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1)Εάν περάσω τελικά μηχανολόγων μηχανικών, να συνεχίσω αυτό και να βγάλω τελείως από το μυαλό μου το επάγγελμα του εγκληματολόγου ή του ιατροδικαστή; (Να σας πω πως ανακάλυψα ότι αυτά τα επαγγέλματα είναι τα μόνα που μου τραβάνε πολύ το ενδιαφέρον και θα μου άρεσε πάρα πολύ να τα έκανα, ειδικά το επάγγελμα του ιατροδικαστή).
2)Εάν δεν περάσω, να ξαναδώσω για μηχανολόγος μηχανικός; (Μιας και ήμουν ήδη στην κατεύθυνση και θα τα εμπεδώσω σχετικά καλύτερα έχοντας και εμπειρία πάνω στα μαθήματα).
3)Περάσω - δεν περάσω, αφού μου αρέσουν πολύ αυτά τα επαγγέλματα, να ξαναδώσω για αυτά; Τι θα μου προτείνατε; Ποιά είναι η γνώμη σας;
4)Για να περάσω σε σχολές τέτοιων επαγγελμάτων η κατεύθυνση που ήμουν (2ο πεδίο) είναι σωστή ή θα πρέπει να αλλάξω κατεύθυνση; Αν χρειάζεται να αλλάξω κατεύθυνση θα μου το προτείνατε ή είναι κάτι πολύ δύσκολο;Γιατί αν πχ χρειάζεται θεωρητική κατεύθυνση στο μυαλό μου φαντάζει απίθανο να το καταφέρω μιας και στην β και γ λυκείου ήμουν στο πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών.
5)Επίσης διάβασα ότι για ιατροδικαστής γίνεται να πάω από θετική υγείας.. είναι όντως έτσι; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Αρχίζω και πιστεύω πως έχασα την ευκαιρία μου και θα καταλήξω να κάνω κάτι που δεν θα μου αρέσει...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Απο αυτα που λες καταλαβαινω οτι η σχολη μηχανολογων μηχανικων ειναι κατι που απλα σου αρεσει και σε ενδιαφερει αλλα δεν σε ενθουσιαζει. Απο την αλλη η εγκληματολογια/ιατροδικαστικη φαινεται να ειναι κατι που πραγματικα σου αρεσει και σε γοητευει οποτε για εμενα θα επρεπε αυτη να ειναι ο στοχος σου την επομενη χρονια, περασεις δεν περασεις μηχανολογος.
Τωρα για να γινεις ιατροδικαστης μπορεις να πας σαφως απο ιατρικη, απο βιολογικα και απο χημικο αν δεν κανω λαθος. Εγκληματολογος φανταζομαι μπορεις να πας απο αστυνομικες σχολες αλλα δεν το εχω ψαξει.
Για ιατρικη πρεπει να εισαι στο 3ο πεδιο, δηλαδη αντι για μαθηματικα να παρεις βιολογια. Γενικα ειναι δυσκολο να γραψεις τοσο καλα για ιατρικη ειδικα οταν στη βιολογια θα κανεις μονο εναν χρονο προετοιμασια. Βιολογικο και χημικο μπορεις να πας ειτε απο το 2ο ειτε απο το 3ο.
Αστυνομικες νομιζω πας απο ολα τα πεδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Νομιζω για εγκληματολογία υπάρχει μόνο ένα μεταπτυχιακό από την Πάντειο αλλά από εκεί δεν βγαίνεις ακριβώς εγκληματολόγος αλλά πιο πολύ μελετάς την ψυχολογία κ κάτι τέτοια. Υπάρχουν θέματα στο φορουμ για την εγκληματολογία, αν κανεις μια αναζήτησή θα τα βρεις. Σχολή εγκληματολογίας δεν υπάρχει πάντως. Μόνο στο εξωτερικο ισως. Επίσης αν θες να γίνεις ιατροδικαστής, θα πρέπει να πας ιατρική λογικά, όχι; Δεν είναι ειδικότητα; Θα πρέπει να ξεσκιστείς για να περάσεις ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σε όλους. Φέτος έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες, ήμουν στο 2ο πεδίο (Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών). Ως μαθητής ήμουν πολύ καλος, παρόλα αυτά δεν έγραψα καλά στις πανελλήνιες. Γενικά όλη την χρονιά (επειδή έπρεπε να έχω στόχο μια σχολή) είχα επιλέξει στο μυαλό μου να περάσω Μηχανολόγος Μηχανικός ( όλες οι άλλες δεν μου άρεσαν, καμία όμως, και αυτή ήταν η μόνη που θα μπορούσα να πάω μιας και μου είναι πιο οικείο αυτό το επάγγελμα αφού ο πατέρας μου κάνει ανάλογη δουλειά. )
Όπως και ναχει.. δήλωσα και στο μηχανογραφικό για μηχανολόγος μηχανικός. Σε συζητήσεις που έκανα με τους γονείς και τους καθηγητές μου, αφού δεν ενδιαφερόμουν για τίποτε άλλο και αφού θέλω να περάσω σε μια σχολή, Εάν δεν περάσω φέτος έχω αποφασίσει να ξαναδώσω και του χρόνου εαν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που είμαι μακριά από το διάβασμα και αφιέρωσα ακόμα παραπάνω χρόνο με τα ενδιαφέροντα μου και τον εαυτό μου, θα μου άρεσε πολύ (εάν ξαναδώσω) να πάω για ένα επάγγελμα που έχει σχέση με την εγκληματολογία. Πιο συγκεκριμένα αν ξαναδώσω του χρόνου να πάω για Εγκληματολόγος ή Ιατροδικαστής.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1)Εάν περάσω τελικά μηχανολόγων μηχανικών, να συνεχίσω αυτό και να βγάλω τελείως από το μυαλό μου το επάγγελμα του εγκληματολόγου ή του ιατροδικαστή; (Να σας πω πως ανακάλυψα ότι αυτά τα επαγγέλματα είναι τα μόνα που μου τραβάνε πολύ το ενδιαφέρον και θα μου άρεσε πάρα πολύ να τα έκανα, ειδικά το επάγγελμα του ιατροδικαστή).
2)Εάν δεν περάσω, να ξαναδώσω για μηχανολόγος μηχανικός; (Μιας και ήμουν ήδη στην κατεύθυνση και θα τα εμπεδώσω σχετικά καλύτερα έχοντας και εμπειρία πάνω στα μαθήματα).
3)Περάσω - δεν περάσω, αφού μου αρέσουν πολύ αυτά τα επαγγέλματα, να ξαναδώσω για αυτά; Τι θα μου προτείνατε; Ποιά είναι η γνώμη σας;
4)Για να περάσω σε σχολές τέτοιων επαγγελμάτων η κατεύθυνση που ήμουν (2ο πεδίο) είναι σωστή ή θα πρέπει να αλλάξω κατεύθυνση; Αν χρειάζεται να αλλάξω κατεύθυνση θα μου το προτείνατε ή είναι κάτι πολύ δύσκολο;Γιατί αν πχ χρειάζεται θεωρητική κατεύθυνση στο μυαλό μου φαντάζει απίθανο να το καταφέρω μιας και στην β και γ λυκείου ήμουν στο πεδίο των θετικών και τεχνολογικών επιστημών.
5)Επίσης διάβασα ότι για ιατροδικαστής γίνεται να πάω από θετική υγείας.. είναι όντως έτσι; Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Αρχίζω και πιστεύω πως έχασα την ευκαιρία μου και θα καταλήξω να κάνω κάτι που δεν θα μου αρέσει...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Όντως τώρα που χαλαρώνεις.. ανοίγει το μυαλό-πνευμα και ενθουσιαζομαστε με κάτι διαφορετικό. Διαφορετικό που να απέχει Κ από το όνειρο μας. Δεν έγινε κ κάτι. Ωραία ειναι. Ίσως ειν η φάση ξεσπάσματος να ζητάς κάτι άλλο. Να.. " ερωτεύεσαι" με κάτι άλλο. Τώρα στα ερωτήματα σου .:
Δωσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου ΑΝ. Τυχόν αποτυχεις φέτος. Αλλά δώσε τον καλύτερο εαυτό.
1)2( ξέχνα το προσωρινά. Γιατί στο μέλλον ΑΝ. Εξακολουθείς να είσαι ενθουσιασμενος τότε μπορείς το πτυχίο αυτό να το φέρεις στα πόδια σου με βάση τις κλίσεις σου . Δεν ξέρω πως αλλά οπωςσ είπαν από κάτω νομίζω ισχύει κ θ το καταφέρεις. Μπιλιβ ιτ ;).

3) ηρέμησε τώρα Κ το. Βλέπεις αφού ανακοινωθούν οι βάσεις.
4) Ότι αναφέρθηκε κάτω.
5)ναι , για να γίνεις ιατροδικαστής πας με βιολογία . Δηλαδή πρέπει να είσαι τριτο πεδίο. Αφού κανείς 6 χρόνια ιατρική εκπαίδευση μετά παίρνεις ειδικότητα αυτή δλδ της ιατροδικαστικής. Είν' τρία χρόνια.
Γενικά.. πρεπει να ηρεμήσεις.
Σχεδόν σε όλους μπαίνουν τέτοιες σκέψεις.
Το μηχανογραφικό σαν διαδικασία δεν είν' της πλάκας. Είν' τ μέλλον. Βασικά καθοριζει ένα μέρος του μέλλον εξαρτάται αν το ακολουθήσεις.
Καμία ευκαιρία δεν χάθηκε. Ούτε μην αλλάξεις κατ. Το παλέψες ήδη. Τώρα αν τυχόν ξαναδώσεις θα σου φανούν πιο εύκολα. Αυτό εξαρτάται βέβαια.
Όπως κ να χει καλή επιτυχία σε ότι Κ ν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasGRL

Νεοφερμένος

Ο KostasGRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις, συμβουλές αλλά και ευχές σας. Θα τα έχω όλα υπ'όψη και πάλι ευχαριστώ.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς ποιά σχολή προσφέρει την δυνατότητα για να γίνει κανείς ερευνητής σκηνής εγκλήματος. Μεσω αστυνομίας; Επιπλέον η αστυνομία έχει ακόμα όριο ύψους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fay1900

Νεοφερμένος

Η fay1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις, συμβουλές αλλά και ευχές σας. Θα τα έχω όλα υπ'όψη και πάλι ευχαριστώ.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς ποιά σχολή προσφέρει την δυνατότητα για να γίνει κανείς ερευνητής σκηνής εγκλήματος. Μεσω αστυνομίας; Επιπλέον η αστυνομία έχει ακόμα όριο ύψους;
Ναι φυσικά υπάρχει. Μέσω μεταπτυχιακού μπορείς:thumbsup:. Για τα κορίτσια είναι 1.70 και για τα αγόρια το ίδιο.:give_rose:
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αστυνομικές σχολές ΔΕΝ περνάς απο όλα τα πεδία.
Στο πεδίο Επιστημών Υγείας, δεν γίνεται να περάσεις ούτε σε αστυνομική ούτε σε πυροσβεστική σχολή. Μόνο ΣΣΑΣ υπάρχει (ιατρικό, φαρμακευτικό, κτηνιατρικό) και η ΣΑΝ (Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής). Πρόσεξέ το αυτό, μην την πατήσεις! Η αστυνομία εξακολουθεί να έχει όριο ύψους, ναι. Εγκληματολογικό σαν σχολή στην Ελλάδα δεν υπάρχει όπως πχ στο εξωτερικό. Μπορείς όμως να ασχοληθείς με τα εγκλήματα μόνο μέσω μεταπτυχιακού. Τώρα απο ποιες σχολές ακριβώς δεν ξέρω. Στην αστυνομία σίγουρα γίνεται. Υπάρχει όμως θεωρώ και στη νομική και στην ψυχολογία.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο τμήμα της Νομικής του ΕΚΠΑ και στο τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου έχουν για Αθήνα μεταπτυχιακά πάνω στην εγκληματολογία.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Στο ΕΑΠ υπάρχει και το εξής σχετικό μεταπτυχιακό:
Εγκληματολογικές και Ποινικές προσεγγίσεις της διαφθοράς, του οικονομικού και του οργανωμένου εγκλήματος.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι η κολλητή μου δίνει φέτος πανελλήνιες και θα ήθελε να απευθυνθεί σε κάποιον σύμβουλο που γνωρίζει για πανεπιστήμια για να της προτείνει στο επάγγελμα που θέλει ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο σύμφωνα με τα προγράμματα σπουδών. Μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιόν θα μπορούσε να απευθυνθεί; Σε κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού ας πούμε;;;
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το Orientum είναι το πλέον αξιόπιστο κέντρο σύμφωνα με τα Google Reviews!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Να πεις στη φίλη σου να γραφτεί στο Ischool.

Σοβαρά, είναι από τις ελάχιστες σελίδες που μπορεί κανείς να βρει τόσες πληροφορίες για σπουδές / πανεπιστήμια / επαγγέλματα, γραμμένα με απλά λόγια από παιδιά που τα έζησαν και όχι τον κάθε άσχετο αρθρογράφο ή σύμβουλο...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μάλιστα κάποια θέματα για σχολές θα τα βρει σε επαναλήψεις γιατί έχουν απλά "παιχτεί" πολλές κόντρες μεταξύ μελών με δόση μαζοχισμού: ποιανού η σχολή έχει περισσότερα μαθήματα (δηλαδή πολλές εξεταστικές), ποιανού η σχολή έχει πάνω από 20 γράμματα τίτλο, ποιανού η σχολή δίνει περισσότερες επαγγελματικές επιλογές σε μια χώρα με ούτε μια βιομηχανία...θες και άλλα; :cool:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top