Πτυχιακή εργασία

Guest-01645

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις:
Α. Του χρόνου θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό. Την πτυχιακή μου πρέπει να την καταθέσω μόνο σε έντυπη μορφή ή και σε cd
Β. Μπορώ να καταχωρησω πνευματικά δικαιώματα της πτυχιακής μου
Γ. Γίνεται να την χρησιμοποιήσω και ως πτυχιακή εργασία στο μελλοντικό μου μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις:
Α. Του χρόνου θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για μεταπτυχιακό. Την πτυχιακή μου πρέπει να την καταθέσω μόνο σε έντυπη μορφή ή και σε cd
Β. Μπορώ να καταχωρησω πνευματικά δικαιώματα της πτυχιακής μου
Γ. Γίνεται να την χρησιμοποιήσω και ως πτυχιακή εργασία στο μελλοντικό μου μεταπτυχιακό;

Α)Ρώτα τον καθηγητή με τον οποίο εκπονήσες την πτυχιακή
Β)δικαστική απόφαση έχει κρίνει ότι "δεν έχει τα χαρακτηριστικά του προστατευόμενου έργου σύμφωνα με το ν. 2121/1993, διότι οποιοσδήποτε θα μπορούσε να κάνει την παρατήρηση και την καταγραφή των δεδομένων αυτών και την αναφορά τους με τον συγκεκριμένο τρόπο, ώστε να στερείται μοναδικότητας και δημιουργικού ύψους ως προς όλα της τα γνωρίσματα, άρα και πρωτοτυπίας" επομένως όχι
Γ)Μόνο εφόσον δηλώσεις σωστά τις πηγές μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πληροφορία της πτυχιακής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-01645

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στο γ ερώτημα εννοώ να χρησιμοποιήσω την πτυχιακή του προπτυχιακού ως πτυχιακή του μεταπτυχιακού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Oχι σε καμία περίπτωση αλλιώς θα πέρνανε όλοι έτοιμες τις πτυχιακές τους και θα τις κάναν μαστερ και phd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Oχι σε καμία περίπτωση αλλιώς θα πέρνανε όλοι έτοιμες τις πτυχιακές τους και θα τις κάναν μαστερ και phd.
και πως ακριβώς θα το καταλάβαιναν αυτό οι καθηγητές του μεταπτυχιακού και ειδικά από την στιγμή που θα την αλλάξεις και λίγο και θα την εμπλουτίσεις εφόσον όλα είναι σωστά γραμμένα με τις πηγές τους, το γράφω αυτό γιατί και εγώ σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο θέμα με το προπτυχιακό μου για την πτυχιακή στο μεταπτυχιακό μου καθώς με ενδιαφέρει πιο πολύ απ όλα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το καταλαβαίνουν οι καθηγητές παιδιά, να το ξέρετε...
Αρχικά, αν το επίπεδο του φοιτητή είναι χαμηλό όλη τη χρονιά και πάει και εμφανίζει μια εργασία για άριστα, κάτι πάει στραβά.
Επίσης, οι σοβαροί επιβλέποντες τους βλέπουν τους φοιτητές τους κατά τη διάρκεια της συγγραφής και βλέπουν δείγματα...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τελευταίο εξάμηνο έκανα μαθήματα σε δύο φίλους για να περάσουν ένα μάθημα παλούκι της σχολής. Κάναμε γύρω στις 15 ώρες μάθημα. Εφόσον εγώ μπορούσα να αντιληφθώ από την 5η ώρα και μετά πόσο τραβούσε ο καθένας και ότι κάποια στιγμή έφεραν άσκηση που τους είχε λύσει άλλος για απορίες (την οποία και καλά προσπάθησαν να περάσουν ότι έλυσαν μόνοι τους), τότε ο καθηγητής που επιβλέπει την οποιαδήποτε πτυχιακή, εφόσον νοιάζεται να κάνει σοβαρή επίβλεψη, ξέρει ποιος δούλεψε και ποιος αγόρασε εργασία.
Σκεφτείτε να έχετε εσείς 10 χρόνια επαγγελματική εμπειρία σε οποιοδήποτε αντικείμενο και να έρχεται ένα νεούδι να σας πουλάει παπά.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
και πως ακριβώς θα το καταλάβαιναν αυτό οι καθηγητές του μεταπτυχιακού και ειδικά από την στιγμή που θα την αλλάξεις και λίγο και θα την εμπλουτίσεις εφόσον όλα είναι σωστά γραμμένα με τις πηγές τους, το γράφω αυτό γιατί και εγώ σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο θέμα με το προπτυχιακό μου για την πτυχιακή στο μεταπτυχιακό μου καθώς με ενδιαφέρει πιο πολύ απ όλα


Κοίτα αν είναι μια πτυχιακή που κατατέθηκε πριν δέκα χρόνια ίσως και να την σκαπουλάρει κανείς, τονίζω το ίσως. Τα τελευταία χρόνια, ωστόσο, οι πτυχιακές και διπλωματικές εργασίες κατατίθενται και σε ηλεκτρονική μορφή και περνούν από έλεγχο κειμενικής ταύτισης (λογοκλοπής) με ηλεκτρονικό τρόπο. Τα πανεπιστήμια τηρούν αρχείο με τις εργασίες αυτές. Οπότε καλό είναι να μην το ρισκάρεις ή τουλάχιστον να ενημερώσεις τον καθηγητή και να του πεις ότι θα ήθελες να ερευνήσεις περαιτέρω το θέμα της πτυχιακής και να σε συμβουλεύσει εκείνος για το τι μπορείς να κάνεις.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κοίτα αν είναι μια πτυχιακή που κατατέθηκε πριν δέκα χρόνια ίσως και να την σκαπουλάρει κανείς, τονίζω το ίσως. Τα τελευταία χρόνια, ωστόσο, οι πτυχιακές και διπλωματικές εργασίες κατατίθενται και σε ηλεκτρονική μορφή και περνούν από έλεγχο κειμενικής ταύτισης (λογοκλοπής) με ηλεκτρονικό τρόπο. Τα πανεπιστήμια τηρούν αρχείο με τις εργασίες αυτές. Οπότε καλό είναι να μην το ρισκάρεις ή τουλάχιστον να ενημερώσεις τον καθηγητή και να του πεις ότι θα ήθελες να ερευνήσεις περαιτέρω το θέμα της πτυχιακής και να σε συμβουλεύσει εκείνος για το τι μπορείς να κάνεις.


Αν είναι μία πτυχιακή που κατατέθηκε πριν 10 χρόνια, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι και απαρχαιωμένη, αφού δεν αναφέρεται σε πρόσφατη βιβλιογραφία =)
Πέραν του ότι είναι ολοφάνερο, αν κανείς ρίξει μία ματιά στη βιβλιογραφία.

Όσον αφορά τον κειμενικό έλεγχο της λογοκλοπής, πολύ αμφιβάλλω αν γίνεται, ή αν γίνεται, τότε δε γίνεται σωστά. Έτυχε κάποια στιγμή να διαβάσω μία μεταπτυχιακή εργασία και να βρω ότι περιείχε ολόκληρα μέρη άλλης δημοσίευσης, χωρίς καμία αναφορά στην αρχική πηγή. Οπότε καταλαβαίνετε...
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν είναι μία πτυχιακή που κατατέθηκε πριν 10 χρόνια, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι και απαρχαιωμένη, αφού δεν αναφέρεται σε πρόσφατη βιβλιογραφία =)
Πέραν του ότι είναι ολοφάνερο, αν κανείς ρίξει μία ματιά στη βιβλιογραφία.


Αυτό είναι αυτονόητο. Αλλά και μια πρόσφατη πτυχιακή δεν μπορεί να σταθεί ως διπλωματική μεταπτυχιακού. Το μεταπτυχιακό απαιτεί συνήθως εργασίες με μεγαλύτερη έκταση, πιο εξειδικευμένο θέμα και ανάλογη έρευνα. Εκεί που μια πτυχιακή μπορεί να είναι απλώς βιβλιογραφική η διπλωματική απαιτεί, κατά κανόνα, κάποιου είδους έρευνα, ανάλογα με το αντικείμενό της. Σε κάθε περίπτωση η αρχική μου απάντηση ήθελε να δείξει ότι στην εποχή μας δεν είναι εύκολο να ξεγελάσεις το σύστημα.
Όσον αφορά τη λογοκλοπή νομίζω ότι τα σύγχρονα εργαλεία είναι αρκετά αξιόπιστα αλλά για να λειτουργήσουν πρέπει να είναι περασμένες στις βάσεις δεδομένων όλες οι πηγές στις οποίες βασίστηκε κάποιος. Όσο πλουτίζονται οι βάσεις δεδομένων τόσο θα δυσκολεύει η εξαπάτηση. Φυσικά εκατό τοις εκατώ σίγουρος δεν μπορεί να είναι κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι τελειοφοιτη προπτυχιακη φοιτητρια σε θεωρητικο τμημα και φετος θα πραγματοποιησω (και στα 2 εξαμηνα) την πτυχιακη μου εργασια. απο την αρχη των σπουδων μου ανυπομονουσα να κανω μια δικη μου ερευνα και επελεξα ενα απαιτητικο θεμα συμφωνα με τον καθηγητη μου. ομως αυτο που με αγχωνει ειναι τι θα γινει με τη βιβλιογραφια αν δε μπορω συχνα να πηγαινω στη πολη των σπουδων μου η αν δεν ανοιξουν οι βιβλιοθηκες. οσοι αντιμετωπιζετε το ιδιο προβλημα, τι σκεφτεστε να κανετε;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αξιοποιείς καταρχάς όλες τις online πηγές και κατεβάζεις ο,τι μπορείς σε ηλεκτρονική μορφή από τα γνωστά ρώσικα πειρατικά site (είναι ένα που κατεβάζεις βιβλία και ένα άλλο για άρθρα), από jstor, από academia, εθνικό αποθετήριο διπλωματικών διατριβών κτλ ή αν έχει αγοράσει πρόσβαση κάπου αλλού το πανεπιστήμιό σου.
Όσο μελετάς θα βρίσκεις παραπομπές σε άλλα άρθρα/βιβλία τα οποία θα σημειώνεις και θα ψάχνεις να βρεις. Αρχικά θα ψάχνεις online και μπορείς να φτιάξεις μια λίστα με όσα δεν βρίσκεις. Από Σεπτέμβρη θα δεις πως θα είναι η κατάσταση με τις βιβλιοθήκες κτλ. Αν υπάρχουν βιβλιοθήκες στην πόλη στην οποία μένεις, μπορείς να πηγαίνεις και εκεί. Αν δεν υπάρχει τίποτα, δες πως θα λειτουργήσουν οι βιβλιοθήκες μήπως πηγαίνεις μια στο τόσο έχοντας μαζέψει αρκετά βιβλία/άρθρα που θες και από όσα βρίσκεις να σκανάρεις ή να βγάζεις φωτοτυπίες τις σελίδες που σε ενδιαφέρουν. Μπορείς επίσης να παρακαλέσεις τον καθηγητή σου να σου στείλει όσα άρθρα/βιβλία σχετικά με το θέμα σου έχει αποθηκευμένα σε ηλεκτρονική μορφή. Επίσης μπορείς να παρακαλέσεις φίλους σου που μένουν στην πόλη των σπουδών σου (ή άλλη μεγάλη πόλη με πρόσβαση σε βιβλιοθήκες) να σκανάρουν κάποιο άρθρο που ψάχνεις. Η τελευταία λύση είναι αν υπάρχει κάτι που να χρειάζεσαι πολύ και να μην μπορείς να το βρεις, να το αγοράσεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Επίσης, αρκετές βιβλιοθήκες επιτρέπουν το δια-δανεισμό από άλλη βιβλιοθήκη -π.χ. εγώ θυμάμαι ότι η βιβλιοθήκη θετικών επιστημών του ΕΚΠΑ επέτρεπε να δανειστείς βιβλία από αυτήν του ΕΜΠ όταν δεν ήταν διαθέσιμα στου ΕΚΠΑ. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που η βιβλιοθήκη είναι σε άλλη πόλη και κατά πόσον όλες συνεργάζονται μεταξύ τους.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Νομίζω πραγματικά οτι ξέχασαν να ανοίξουν τις βιβλιοθήκες, δε κάνω πλακα


Ισως θα έπρεπε να γίνει μια νύξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Νομίζω για μια εργασία τέτοιας έκτασης οι online πήγες και πιθανόν κάποιες λύσεις ανάγκης όπως αναφέρθηκαν πιο πάνω θα σου είναι αρκετές.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν site όπως το google scholar, scopus, μπαινεις με τα πανεπιστημιακα σου στοιχεια και βρισκεις απειρα papers για το θεμα που σε ενδιαφερει. Μη τρελαινεσαι. Λυσεις υπαρχουν
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
3ο έτος νοσηλευτικής ,ξαφνικά τώρα με έπιασε ένα άγχος για την πτυχιακή και αρχίζω να πάρω όσες πληροφορίες μπορώ γύρω από αυτό το θέμα (θα ρωτήσω και καθηγητές αλλά από εβδομάδα όταν έχω πάλι μάθημα ).
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής

Α) Κατά μέσο όρο σε πόσο χρονικό διάστημα τελειώνει μια πτυχιακή ?
Β) Υπάρχει εύκολη και δύσκολη πτυχιακή π.χ ανασκόπηση ή έρευνα ?
Γ)Υπάρχει κάποιο σάιτ (είμαι πάνω στο ψάξιμο) ελληνικό ή αγγλικό όπου να παρουσιάσει πως γίνεται μια πτυχιακή ,από που αρχίζουν ,τι κάνουν κλπ ?

Δ)Παίζει ρόλο η πτυχιακή με αυτό που θα ακολουθήσω στο μέλλον ? Γενικά αν μετράει κάπου έτσι ώστε να επιλέξω καλό θέμα ή κοντά με το μελλοντικό μου ενδιαφέρον?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
3ο έτος νοσηλευτικής ,ξαφνικά τώρα με έπιασε ένα άγχος για την πτυχιακή και αρχίζω να πάρω όσες πληροφορίες μπορώ γύρω από αυτό το θέμα (θα ρωτήσω και καθηγητές αλλά από εβδομάδα όταν έχω πάλι μάθημα ).
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής

Α) Κατά μέσο όρο σε πόσο χρονικό διάστημα τελειώνει μια πτυχιακή ?
Β) Υπάρχει εύκολη και δύσκολη πτυχιακή π.χ ανασκόπηση ή έρευνα ?
Γ)Υπάρχει κάποιο σάιτ (είμαι πάνω στο ψάξιμο) ελληνικό ή αγγλικό όπου να παρουσιάσει πως γίνεται μια πτυχιακή ,από που αρχίζουν ,τι κάνουν κλπ ?

Δ)Παίζει ρόλο η πτυχιακή με αυτό που θα ακολουθήσω στο μέλλον ? Γενικά αν μετράει κάπου έτσι ώστε να επιλέξω καλό θέμα ή κοντά με το μελλοντικό μου ενδιαφέρον?
Καλησπέρα,
Μην αγχώνεσαι πραγματικά δεν χρειάζεται!
Θα προσπαθήσω να σού απαντήσω όσο πιο επεξηγηματικά και στοχευμένα μπορώ, αν και διαφέρει η πτυχιακή από τμήμα σε τμήμα, από καθηγητή σε καθηγητή και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Γενικά όμως:

Α) Στο τελευταίο έτος σπουδών ασχολείσαι με την πτυχιακή. Ανάλογα τα πόσα ECTS και τις απαιτήσεις του προγράμματος, συνήθως διαρκεί 2 εξάμηνα (τελευταίο έτος). Γνωρίζω για περιπτώσεις σχολών και Πανεπιστημίων, όπου διαρκεί μόλις 1 εξάμηνο το τελεύταιο (8ο). Ωστόσο, γενικά 2 εξάμηνα είναι αρκετός χρόνος τις περισσότερες φορές για να ολοκληρώσεις την πτυχιακή σου.

Β) Δεν υπάρχει εύκολη και δύσκολη πτυχιακή. Εξαρτάται πρώτα από όλα, από το θέμα που θα επιλέξεις. Ορισμένα, θέματα είναι ευκολότερα στην αλίευση της αντίστοιχης βιβλιογραφίας, στην διαμόρφωση ερευνητικού πλάνου (αν αποφασίσεις να κάνεις έρευνα και όχι απλά βιβλιογραφική ανασκόπηση). Γενικά, είναι ευκολότερη η βιβλιογραφική ανασκόπηση, καθώς αφαιρείται το μεθοδολογικό κομμάτι (επιλογή-στάθμιση εργαλείου (π.χ. ερωτηματολογίου, ανάλυση δεδομένων κλπ). Είναι λίγο πιο χρονοβόρα διαδικασία η τελευταία.

Γ)Συνήθως, ο καθηγητής που θα επιλέξεις να είναι ο επόπτης σου στην Πτυχιακή θα σού δώσει κατευθυντήριες γραμμές ως προς τη μορφή, το θέμα (καθώς το θέμα συνάδει με τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του καθηγητή σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις), την έκταση. Γενικά πάντως ανατρέχοντας στη βάση δεδομένων Διδακτορικών Διατριβών θα μπορούσες να δεις δομές, προσεγγίσεις. Να θυμάσαι δεν υπάρχει τέλεια και συγκεκριμένη δομή/τρόπος ανάπτυξης και διαμόρφωσης πτυχιακής εργασίας. Σε γενικές γραμμές θα διαθέτεις Εξώφυλλο-Περίληψη Περιεχόμενα-Εισαγωγή-Κυρίος Μέρος (Βιβλιογραφική Ανασκόπηση)- Μεθοδολογικό Μέρος (αν κάνεις έρευνα)-Συμπεράσματα-Βιβλιογραφία.

Δ) Δεν είναι κανόνας ότι πρέπει η πτυχιακή να συνάδει με το θέμα του μεταπτυχιακού σου ή και πόσο μάλλον με την μελλοντική σου δουλειά. Σίγουρα, θα έχεις κάτι περισσότερο να επιδείξεις και να πεις π.χ. στη συνέντευξη πρόσβασης στο μεταπτυχιακό. Ωστόσο, όχι δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει. Καλό και επιθυμητό, λειτουργεί θετικά σίγουρα αλλά όχι απαραίτητο και αποτρεπτικό ή περιοριστικό. Δηλαδή, μην σκεφτείς αποφάσισα να κάνω για το Χ θέμα στην πτυχιακή μου, γιατί ήθελα να ασχοληθώ με τον αντίστοιχο κλάδο, αλλά τελικά αποφάσισα ότι μού αρέσει ο Υ κλάδος αλλά λόγω θέματος πτυχιακής θα απορριφθώ. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


Ό,τι απορία έχεις άλλη και θα μπορούσα να βοηθήσω ή να παραθέσω την άποψή μου, γράφεις ελεύθερα ! :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Μην αγχώνεσαι πραγματικά δεν χρειάζεται!
Θα προσπαθήσω να σού απαντήσω όσο πιο επεξηγηματικά και στοχευμένα μπορώ, αν και διαφέρει η πτυχιακή από τμήμα σε τμήμα, από καθηγητή σε καθηγητή και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Γενικά όμως:

Α) Στο τελευταίο έτος σπουδών ασχολείσαι με την πτυχιακή. Ανάλογα τα πόσα ECTS και τις απαιτήσεις του προγράμματος, συνήθως διαρκεί 2 εξάμηνα (τελευταίο έτος). Γνωρίζω για περιπτώσεις σχολών και Πανεπιστημίων, όπου διαρκεί μόλις 1 εξάμηνο το τελεύταιο (8ο). Ωστόσο, γενικά 2 εξάμηνα είναι αρκετός χρόνος τις περισσότερες φορές για να ολοκληρώσεις την πτυχιακή σου.

Β) Δεν υπάρχει εύκολη και δύσκολη πτυχιακή. Εξαρτάται πρώτα από όλα, από το θέμα που θα επιλέξεις. Ορισμένα, θέματα είναι ευκολότερα στην αλίευση της αντίστοιχης βιβλιογραφίας, στην διαμόρφωση ερευνητικού πλάνου (αν αποφασίσεις να κάνεις έρευνα και όχι απλά βιβλιογραφική ανασκόπηση). Γενικά, είναι ευκολότερη η βιβλιογραφική ανασκόπηση, καθώς αφαιρείται το μεθοδολογικό κομμάτι (επιλογή-στάθμιση εργαλείου (π.χ. ερωτηματολογίου, ανάλυση δεδομένων κλπ). Είναι λίγο πιο χρονοβόρα διαδικασία η τελευταία.

Γ)Συνήθως, ο καθηγητής που θα επιλέξεις να είναι ο επόπτης σου στην Πτυχιακή θα σού δώσει κατευθυντήριες γραμμές ως προς τη μορφή, το θέμα (καθώς το θέμα συνάδει με τα ερευνητικά ενδιαφέροντα του καθηγητή σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις), την έκταση. Γενικά πάντως ανατρέχοντας στη βάση δεδομένων Διδακτορικών Διατριβών θα μπορούσες να δεις δομές, προσεγγίσεις. Να θυμάσαι δεν υπάρχει τέλεια και συγκεκριμένη δομή/τρόπος ανάπτυξης και διαμόρφωσης πτυχιακής εργασίας. Σε γενικές γραμμές θα διαθέτεις Εξώφυλλο-Περίληψη Περιεχόμενα-Εισαγωγή-Κυρίος Μέρος (Βιβλιογραφική Ανασκόπηση)- Μεθοδολογικό Μέρος (αν κάνεις έρευνα)-Συμπεράσματα-Βιβλιογραφία.

Δ) Δεν είναι κανόνας ότι πρέπει η πτυχιακή να συνάδει με το θέμα του μεταπτυχιακού σου ή και πόσο μάλλον με την μελλοντική σου δουλειά. Σίγουρα, θα έχεις κάτι περισσότερο να επιδείξεις και να πεις π.χ. στη συνέντευξη πρόσβασης στο μεταπτυχιακό. Ωστόσο, όχι δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει. Καλό και επιθυμητό, λειτουργεί θετικά σίγουρα αλλά όχι απαραίτητο και αποτρεπτικό ή περιοριστικό. Δηλαδή, μην σκεφτείς αποφάσισα να κάνω για το Χ θέμα στην πτυχιακή μου, γιατί ήθελα να ασχοληθώ με τον αντίστοιχο κλάδο, αλλά τελικά αποφάσισα ότι μού αρέσει ο Υ κλάδος αλλά λόγω θέματος πτυχιακής θα απορριφθώ. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


Ό,τι απορία έχεις άλλη και θα μπορούσα να βοηθήσω ή να παραθέσω την άποψή μου, γράφεις ελεύθερα ! :)
Τέλεια με καλύπτεις ε αυτά που θέλω να μάθω .
-----------------------------------
Γενικά οι καθηγητές στο τμήμα μου είναι εύκολοι διότι έχω δεις παρουσιάσεις άλλων πτυχιακών και μπαίνουν χαλαρά τα 10 .
Εμένα το πρόβλημα μου είναι τρεις λόγοι που συνδέονται μεταξύ τους ...το πρώτο είναι πως είμαι με το σύστημα ότι πρέπει να κανω άλλο ενα έτος έτσι ώστε να πάρω πτυχίο ΑΕΙ αντί για ΤΕΙ ,δεν επέλεξα την μεθοδολογία (που κανονικα είναι στο τελευταίο έτος ) έτσι ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω πτυχιακή από τώρα και τέλος θα πάω Εράσμους και για αυτο ο λόγος που αγχώθηκα επειδη άμα δεν προλάβω δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να την κάνω με τα άλλα παιδιά .
------------------------------------------------------


Όπως κατάλαβα η ανασκόπηση είναι πιο εύκολη από την έρευνα .Υπάρχει καμιά διαφορά στο ότι το ένα να είναι καλύτερο απ' το άλλο ?🤔

Επίσης ο χρόνος που είπες 1 έτος -1 εξάμηνο ανάλογα την σχολή ...μιλάμε για φουλ ταιμ πάνω από αυτό ?

Επισης η αρχή γινεται με το ερευνητικό ερώτημα ή με την δομή αν θα είναι ερευνητικό ή ανασκόπηση ?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν. Ωστόσο, αν ακολουθήσεις ερευνητικό τρόπο ανάπτυξης πτυχιακής έχεις μετά να πεις περισσότερα πράγματα, σχετικά με τη μεθοδολογία (δείγμα, εργαλεία, ανάλυση) που αρκετές φορές είναι θέμα συζήτησης σε συνέντευξη, κάτι το οποιο, στην περίπτωση βιβλιογραφικής ανασκόπησης δεν συζητάται.

Ο χρόνος για πλήρους φοίτηση είναι 2 εξάμηνα. Υπάρχουν άτομα που χρειάζονται και έξτρα εξάμηνο/α, αυτό εξαρτάται από σένα και τις απαιτήσεις της πτυχιακής, τα χρονοδιαγράμματα.

Βρίσκεις το θέμα πρώτα και μετά αποφασίζεις αν θα είναι ερευνητικό ή βιβλιογραφική ανασκόπηση σε επικοινωνία με τον καθηγητή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top