Φαρμακευτική, Χημικό ή Βιολογικό

vats

Νεοφερμένος

Ο vats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! Εδωσα πανελλαδικες εξετασεις φετος και συγκεντρωσα αρκετα μορια ωστε να περναω στο χημικο και το βιολογικο ,για την φαρμακευτικη χρειαζομαι μια μικρη πτωση μοριων για να την πιασω. Η φαρμακευτικη με ενδιαφερει οσον αφορα τα μαθηματα(λατρευω την χημεια) και το αντικειμενο μελετης, αλλα η ιδεα να ανοιξω φαρμακειο στο μελλον και να πουλαω φαρμακα δεν με ελκυει ιδιαιτερα,οποτε αν παω σε αυτη την σχολη δεν θα ηθελα στο μελλον να ανοιξω φαρμακειο. Οι γονεις μου δεν ειναι φαρμακοποιοι επισης. Με ενδιαφερουν επισης το χημικο και το βιολογικο . Θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με την εκπαιδευση στο μελλον ,αν και με εχει φοβησει γενικα η κατασταση που επικρατει σε αυτον τον κλαδο στην χωρα μας,βεβαια δεν μπορω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να ασχοληθω με την ερευνα σε καποιο εργαστηριο . Περσι σαν μαθητης Γ λυκειου διαβαζα με πολυ μεγαλυτερη ευχαριστηση χημεια και φυσικη απο τι βιολογια. Τα μαθηματα στο βιολογικο,ωστοσο, μου προσελκυουν το ενδιαφερον. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι να βαλω το βιολογικο πρωτο ,αν και δν ειμαι ακομα βεβαιος. Τι μου προτεινετε;

Ευχαριστω πολυ !
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Το λες και μόνος σου,σε έλκυε περισσότερο η χημεία.Μην κάνεις το λάθος που πολλοί κάνουν,οι οποίοι επειδή βγάζουν πολλά μόρια επιλέγουν σχολές με τα αντίστοιχα μόρια επειδή δε θέλουν να στεναχωρήσουν τους γονείς τους(ενώ στην πραγματικότητα προτιμούν σχολές με μόρια λιγότερα από αυτά που συγκέντρωσαν.Επιπλέον,το χημικό σου προσφέρει αρκετές διεξόδους όσο αναφορά την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση(μπορείς να δουλέψεις σε εργοστάσια,σε εταιρείες τροφίμων,φαρμάκων,καλλυντικών κτλ,σε σχολεία κτλ) αν κάνεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό.Δυστυχώς,ενώ η επιστήμη της βιολογίας είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα,δεν έχει τις ίδιες διεξόδους με το χημικό,οι περισσότεροι που βγαίνουν από εκεί ασχολούνται κατευθείαν με την εκπαίδευση.Το να ασχοληθούν με την έρευνα συνήθως τους εξαναγκάζει να φύγουν στο εξωτερικό(όχι ότι τους χημικούς δεν τους ωθεί στο ίδιο μονοπάτι,αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ).Βέβαια,εφόσον λες οτι θα σε ενδιαφέρει και η εκπαίδευση,αναλογήσου τι θα σου άρεσε περισσότερο να διδάσκεις.Ελπίζω να σε βοήθησα

ΥΓ ο,τι λέω,δε το λέω επειδή εγώ σπουδάζω στο χημικό και θέλω να εκθειάσω τις σπουδές και το τμήμα μου,το λέω επειδή πάνω κάτω αυτά ισχύουν μέχρι στιγμής.Το χημικό σαν τμήμα έχει και αυτά τα προβληματάκια του.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπερα! Εδωσα πανελλαδικες εξετασεις φετος και συγκεντρωσα αρκετα μορια ωστε να περναω στο χημικο και το βιολογικο ,για την φαρμακευτικη χρειαζομαι μια μικρη πτωση μοριων για να την πιασω. Η φαρμακευτικη με ενδιαφερει οσον αφορα τα μαθηματα(λατρευω την χημεια) και το αντικειμενο μελετης, αλλα η ιδεα να ανοιξω φαρμακειο στο μελλον και να πουλαω φαρμακα δεν με ελκυει ιδιαιτερα,οποτε αν παω σε αυτη την σχολη δεν θα ηθελα στο μελλον να ανοιξω φαρμακειο. Οι γονεις μου δεν ειναι φαρμακοποιοι επισης. Με ενδιαφερουν επισης το χημικο και το βιολογικο . Θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με την εκπαιδευση στο μελλον ,αν και με εχει φοβησει γενικα η κατασταση που επικρατει σε αυτον τον κλαδο στην χωρα μας,βεβαια δεν μπορω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να ασχοληθω με την ερευνα σε καποιο εργαστηριο . Περσι σαν μαθητης Γ λυκειου διαβαζα με πολυ μεγαλυτερη ευχαριστηση χημεια και φυσικη απο τι βιολογια. Τα μαθηματα στο βιολογικο,ωστοσο, μου προσελκυουν το ενδιαφερον. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι να βαλω το βιολογικο πρωτο ,αν και δν ειμαι ακομα βεβαιος. Τι μου προτεινετε;

Ευχαριστω πολυ !


Από τις επιλογές σου θα πρότεινα φαρμακευτική ή χημικό. Στην Ελλάδα το μεγαλύτερο ποσοστό των βιολόγων καταλήγουν καθηγητές στην δευτεροβάθμια ή τριτοβάθμια. Το ενδεχόμενο της έρευνας είναι απλά μη βιώσιμο.
Όσο για την φαρμακευτική, που είναι και εμένα η πρώτη μου επιλογή, το φαρμακείο δεν είναι μονόδρομος. Συν ότι παίζει τρελή παραπληροφόρηση εδώ μέσα. Τσεκ αυτά τα βιντεάκια αν ενδιαφέρεσαι :
https://www.youtube.com/watch?v=_F2qLDBozOY
https://www.youtube.com/watch?v=qkJJm7gEN-g&t=2s
Από το χημικό θα έχεις επίσης πάρα πολλές επιλογές που είναι όλες εξίσου ενδιαφέρουσες.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλησπερα! Εδωσα πανελλαδικες εξετασεις φετος και συγκεντρωσα αρκετα μορια ωστε να περναω στο χημικο και το βιολογικο ,για την φαρμακευτικη χρειαζομαι μια μικρη πτωση μοριων για να την πιασω. Η φαρμακευτικη με ενδιαφερει οσον αφορα τα μαθηματα(λατρευω την χημεια) και το αντικειμενο μελετης, αλλα η ιδεα να ανοιξω φαρμακειο στο μελλον και να πουλαω φαρμακα δεν με ελκυει ιδιαιτερα,οποτε αν παω σε αυτη την σχολη δεν θα ηθελα στο μελλον να ανοιξω φαρμακειο. Οι γονεις μου δεν ειναι φαρμακοποιοι επισης. Με ενδιαφερουν επισης το χημικο και το βιολογικο . Θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με την εκπαιδευση στο μελλον ,αν και με εχει φοβησει γενικα η κατασταση που επικρατει σε αυτον τον κλαδο στην χωρα μας,βεβαια δεν μπορω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να ασχοληθω με την ερευνα σε καποιο εργαστηριο . Περσι σαν μαθητης Γ λυκειου διαβαζα με πολυ μεγαλυτερη ευχαριστηση χημεια και φυσικη απο τι βιολογια. Τα μαθηματα στο βιολογικο,ωστοσο, μου προσελκυουν το ενδιαφερον. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι να βαλω το βιολογικο πρωτο ,αν και δν ειμαι ακομα βεβαιος. Τι μου προτεινετε;

Ευχαριστω πολυ !


Θα σου πρότεινα χημικό ή φαρμακευτική. Όπως είπε και ο kiyoshi το φαρμακείο δεν είναι μονόδρομος. Μπορείς ακόμη και να εργαστείς στη παραγωγή καλλυντικών ή στην επίβλεψη παραγωγής στη βιομηχανία. Τεράστια η ερευνητική δυνατότητα στη φαρμακη, πολύ περισσότερο στο εξωτερικό βέβαια , και μάλιστα στις γονιδιακές θεραπείες. Ο κλινικός φαρμακοποιός είναι πλέον κλάδος με πολύ μέλλον, αφού ζητούνται σε κλινικές και στην Ελλάδα και του εξωτερικού. Σου προτείνω να δεις στο σάιτ το πρόγραμμα σπουδών των δύο σχολών (η φαρμακευτική ΕΚΠΑ έχει καταπληκτική σελίδα, λέει μάλιστα και σε τι θα ασχοληθείτε στο κάθε μάθημα) και να έρθεις στη τελική απόφαση.

Μπορείς μετά από φαρμακευτική να κάνεις μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την βιολογια.

Όσο για το φαρμακείο μην το αποκλείσεις. Θα φτάσεις κάποτε σε μια ηλικία που δεν θα έχεις κουράγιο για βιομηχανία, να διδάξεις παιδιά, να έχεις υπομονή για έρευνα. Οπότε καλό είναι να το σκεφτείς και αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα :)
 

vats

Νεοφερμένος

Ο vats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Η φαρμακευτική δηλαδή έχει μεγαλύτερη ερευνητική δυνατότητα από βιολογικο και χημικό;
 

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Η φαρμακευτική δηλαδή έχει μεγαλύτερη ερευνητική δυνατότητα από βιολογικο και χημικό;
Δεν θα το έλεγα. Οι βασικές επιστήμες (i.e Χημικό και Βιολογικό) έχουν μεγαλύτερη ερευνητική δυνατότητα. Η φαρμακευτική ειναι σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογη απο το Βιολογικό για τα δεδομένα της Ελλάδας πάντα, απο άποψη ερευνητική γιατι ψηλοακουμπαει τα μονοπατια της Χημειας ( Σύνθεση, Ανάλυση κλπ) που εχει μεγαλύτερο ερευνητικό capacity. Το βιολογικο οσους ξέρω και θελαν ερευνα δεν ειναι πλεον εντος ελλάδας :P
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Η φαρμακευτική δηλαδή έχει μεγαλύτερη ερευνητική δυνατότητα από βιολογικο και χημικό;


Δεν θα έλεγα πως έχει μεγαλύτερη ερευνητική δυνατότητα αλλά στον χώρο των φαρμάκων, στο research & developement κομμάτι κάθε εταιρίας υπάρχουν πάντα φαρμακοποιοί. Οτιδήποτε σχετίζεται με την έρευνα νέων φαρμάκων περνάει πάντα από τον έλεγχο φαρμακοποιών καθώς εκείνοι είναι πλήρως εξειδικευμένοι στο κομμάτι αυτό.
Τώρα αν σε ενδιαφέρει η έρευνα σε άλλους κλάδους, επέλεξε εκείνο που είναι πιο κοντά σε αυτούς.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπερα! Εδωσα πανελλαδικες εξετασεις φετος και συγκεντρωσα αρκετα μορια ωστε να περναω στο χημικο και το βιολογικο ,για την φαρμακευτικη χρειαζομαι μια μικρη πτωση μοριων για να την πιασω. Η φαρμακευτικη με ενδιαφερει οσον αφορα τα μαθηματα(λατρευω την χημεια) και το αντικειμενο μελετης, αλλα η ιδεα να ανοιξω φαρμακειο στο μελλον και να πουλαω φαρμακα δεν με ελκυει ιδιαιτερα,οποτε αν παω σε αυτη την σχολη δεν θα ηθελα στο μελλον να ανοιξω φαρμακειο. Οι γονεις μου δεν ειναι φαρμακοποιοι επισης. Με ενδιαφερουν επισης το χημικο και το βιολογικο . Θα μου αρεσε πολυ να ασχοληθω με την εκπαιδευση στο μελλον ,αν και με εχει φοβησει γενικα η κατασταση που επικρατει σε αυτον τον κλαδο στην χωρα μας,βεβαια δεν μπορω να πω οτι δεν θα μου αρεσε να ασχοληθω με την ερευνα σε καποιο εργαστηριο . Περσι σαν μαθητης Γ λυκειου διαβαζα με πολυ μεγαλυτερη ευχαριστηση χημεια και φυσικη απο τι βιολογια. Τα μαθηματα στο βιολογικο,ωστοσο, μου προσελκυουν το ενδιαφερον. Τις τελευταιες μερες σκεφτομαι να βαλω το βιολογικο πρωτο ,αν και δν ειμαι ακομα βεβαιος. Τι μου προτεινετε;

Ευχαριστω πολυ !


Βιολογικό ξεκάθαρα..Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή φέτος αν έγραφα τα επιθυμητά μόρια..πιστεύω πως είναι η πιο ενδιαφέρουσα σχολη
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και οι τρεις σχολές είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και έχουν πολύ ωραία προγράμματα σπουδών, με τη φαρμακευτική να κινείται πλέον ανάμεσα στη χημεία και τη βιολογία (από άποψη μαθημάτων) και τη χημεία και τη βιολογία να "κλέβουν" η μία επιστημονική γνώση από την άλλη. Αν είσαι λοιπόν φιλέρευνο πνεύμα και αγαπάς τη γνώση θα ενθουσιαστείς και στα τρία τμήματα. Αρκεί να κοιτάξεις πρώτα καλά τα προγράμματα σπουδών τους.

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση είναι εξαιρετικά εκλαϊκευμένη η άποψη ότι μια σχολή έχει διεξόδους και μία άλλη δεν έχει, και απευθύνομαι σε όλους... Σε κάθε σχολή υπάρχει ένα 20% ,ας πούμε, που προχωράει και κάνει σπουδαία πράγματα, υπάρχει όμως και η μάζα που θέλει απλά "να βγάλει το ψωμί της". Το που θα ανήκεις το επιλέγεις εσύ και η αγάπη σου γι αυτό που κάνεις. Οι διέξοδοι είναι διαφορετικές για κάθε μία από αυτές τις σχολές και εξαρτώνται από τις δικές σου ανάγκες. Θα μπορούσα να τα συνοψίσω ως εξής (απλουστευμένα)

-ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ : πάνω από τις μισές χρηματοδοτήσεις για έρευνα πέφτουν στις βιοιατρικές επιστήμες, για προφανείς λόγους, αναδεικνύοντας τους βιολόγους ως πρώτης γραμμής επιστήμονες στην έρευνα. Όλα αυτά φυσικά με τεράστιο ανταγωνισμό. Μπορείς να ασχοληθείς με την μοριακή διάγνωση και την κλινική γενετική.

-ΧΗΜΙΚΟ: μπορώ να πω ότι οι χημικοί αποτελούν μαζί με τους χημικούς μηχανικούς τους στυλοβάτες τις βιομηχανίας. Σου προσφέρει το πλεονέκτημα να ασχοληθείς, εκτός από τα φάρμακα, και με τα τρόφιμα. Μη τα υποτιμάς: τα τρόφιμα δεν έχουν τους ρυθμιστικούς κανονισμούς των φαρμάκων και επομένως επιτρέπουν στις εταιρίες και τους εργαζόμενους να παράγουν κέρδος πολύ πιο εύκολα. Σαφώς υπάρχει και η έρευνα, αν κατευθυνθείς σε κάτι εφαρμοσμένο.

-ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ: όταν μιλάμε για φάρμακα και εταιρίες είναι οι επιστήμονες που δεσπόζουν. Η επιλογή του φαρμακείου είναι μια αξιοπρεπής λύση. Από κει και πέρα, φαρμακεία ιδιωτικά ή νοσοκομείων, και στο μέλλον ίσως να αναγνωριστεί η ειδικότητα της κλινικής φαρμακολογίας για φαρμακοποιούς.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το λες και μόνος σου,σε έλκυε περισσότερο η χημεία.Μην κάνεις το λάθος που πολλοί κάνουν,οι οποίοι επειδή βγάζουν πολλά μόρια επιλέγουν σχολές με τα αντίστοιχα μόρια επειδή δε θέλουν να στεναχωρήσουν τους γονείς τους(ενώ στην πραγματικότητα προτιμούν σχολές με μόρια λιγότερα από αυτά που συγκέντρωσαν.Επιπλέον,το χημικό σου προσφέρει αρκετές διεξόδους όσο αναφορά την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση(μπορείς να δουλέψεις σε εργοστάσια,σε εταιρείες τροφίμων,φαρμάκων,καλλυντικών κτλ,σε σχολεία κτλ) αν κάνεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό.Δυστυχώς,ενώ η επιστήμη της βιολογίας είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα,δεν έχει τις ίδιες διεξόδους με το χημικό,οι περισσότεροι που βγαίνουν από εκεί ασχολούνται κατευθείαν με την εκπαίδευση.Το να ασχοληθούν με την έρευνα συνήθως τους εξαναγκάζει να φύγουν στο εξωτερικό(όχι ότι τους χημικούς δεν τους ωθεί στο ίδιο μονοπάτι,αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ).Βέβαια,εφόσον λες οτι θα σε ενδιαφέρει και η εκπαίδευση,αναλογήσου τι θα σου άρεσε περισσότερο να διδάσκεις.Ελπίζω να σε βοήθησα

ΥΓ ο,τι λέω,δε το λέω επειδή εγώ σπουδάζω στο χημικό και θέλω να εκθειάσω τις σπουδές και το τμήμα μου,το λέω επειδή πάνω κάτω αυτά ισχύουν μέχρι στιγμής.Το χημικό σαν τμήμα έχει και αυτά τα προβληματάκια του.


Ξερεις μηπως τιποτα για το χημικο της καβαλας ; ποσο καλο πιστευεις θα ειναι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top