Βιολογικό vs Φαρμακευτική

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας έγραψα φέτος πανελλήνιες και έβγαλα 18.002... :worry:Πλέον οι σχολές που ίσως πιάνω είναι βιολογία και φαρμακευτική αλλά δε μπορώ να διαλέξω.
Από την μια σαν μάθημα λάτρευα τη βιολογία αλλά φοβάμαι πως αν βγάλω βιολογικό δύσκολα θα βρω δουλειά σε διαγνωστικά κέντρα, φαρμακοβιομηχανιες, κλινικές κλπ.
Από την άλλη η φαρμακευτική έχει πολλή χημεία που με απωθεί αλλά όλοι λένε πως το πτυχίο της είναι πιο ισχυρό για εύρεση εργασίας σε φαρμακοβιομηχανίες κλπ
Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; Γνωριζετε από πού είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία σε αυτούς τους τομείς;
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η φαρμακευτική έχει περισσότερες προοπτικές για εργασία στην κλινικό χώρο ή στο χώρο των φαρμάκων. Αυτό γιατί ενώ οι γνώσεις του βιολογικού είναι εξαιρετικά επαρκείς αλλά απαραίτητες στον χώρο της ανάπτυξης φαρμάκων σήμερα, οι βιολόγοι δεν έχουν εμπειρία ούτε εκπαίδευση πάνω στον κλινικό χώρο. Στη φαρμακευτική εκτός από την ερευνητική πτυχιακή εργασία θα μπορείς να κάνεις και πρακτική σε φαρμακείο ή σε νοσοκομείο. Η βιολογία έχει μεγαλύτερο εύρος επιστημονικών αντικειμένων και επομένως είναι πιο κατάλληλη αν σε ενδιαφέρει η έρευνα.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σας έγραψα φέτος πανελλήνιες και έβγαλα 18.002... :worry:Πλέον οι σχολές που ίσως πιάνω είναι βιολογία και φαρμακευτική αλλά δε μπορώ να διαλέξω.
Από την μια σαν μάθημα λάτρευα τη βιολογία αλλά φοβάμαι πως αν βγάλω βιολογικό δύσκολα θα βρω δουλειά σε διαγνωστικά κέντρα, φαρμακοβιομηχανιες, κλινικές κλπ.
Από την άλλη η φαρμακευτική έχει πολλή χημεία που με απωθεί αλλά όλοι λένε πως το πτυχίο της είναι πιο ισχυρό για εύρεση εργασίας σε φαρμακοβιομηχανίες κλπ
Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; Γνωριζετε από πού είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία σε αυτούς τους τομείς;


Αν σε απωθεί η χημεία μακρυά από φαρμακευτική. Θα πήξεις.
 

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τόση πολλή έχει ε; :/:
Αν δεν ήταν για την δύσκολη αποκατάσταση από βιολογικό δε θα το σκεφτόμουν καν...

Σε όλα τα χρόνια του λυκείο δεν διδαχτήκατε ποτέ χημεία,μαθηματικά ή φυδσική δηλαδη ; :confused:
 

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν σε απωθεί η χημεία μακρυά από φαρμακευτική. Θα πήξεις.

Σε όλα τα χρόνια του λυκείο δεν διδαχτήκατε ποτέ χημεία,μαθηματικά ή φυδσική δηλαδη ; :confused:

Τα διδαχτήκαμε εξάλλου δε θα μπορούσαμε να δώσουμε και εξετάσεις χωρίς φυσική ή χημεία. Απλά σε κάποια είχαμε αδυναμια και σε άλλα παραπάνω δυσκολία... Για αυτό και είμαι διστακτική σε μια σχολή με πολλή χημεία, όχι επειδή δε το έχω διδαχτεί σαν μάθημα αλλά επειδή δεν με ελκύει 100%
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τα διδαχτήκαμε εξάλλου δε θα μπορούσαμε να δώσουμε και εξετάσεις χωρίς φυσική ή χημεία. Απλά σε κάποια είχαμε αδυναμια και σε άλλα παραπάνω δυσκολία... Για αυτό και είμαι διστακτική σε μια σχολή με πολλή χημεία, όχι επειδή δε το έχω διδαχτεί σαν μάθημα αλλά επειδή δεν με ελκύει 100%

Η αλήθεια είναι οτι με έχεις μπερδέψει αρκετά .
Άλλο το οτι έχεις κενά, άλλο το να μην ξέρεις καν τι είναι ενα χημικό στοιχείο ,άλλο να μην σου αρέσουν και τόσο οι σχολές με αυτά τα μαθήματα . Ποια απο όλα αυτά ισχύουν τελικά ; Έχεις σκεφτεί σχολές απο τα άλλα πεδία ; Εκτός αυτού κατα πόσο είσαι διατεθιμένη να καλύψεις τα όποια κενά σου ;
 

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι με έχεις μπερδέψει αρκετά .
Άλλο το οτι έχεις κενά, άλλο το να μην ξέρεις καν τι είναι ενα χημικό στοιχείο ,άλλο να μην σου αρέσουν και τόσο οι σχολές με αυτά τα μαθήματα . Ποια απο όλα αυτά ισχύουν τελικά ; Έχεις σκεφτεί σχολές απο τα άλλα πεδία ; Εκτός αυτού κατα πόσο είσαι διατεθιμένη να καλύψεις τα όποια κενά σου ;
Έχεις δίκιο, ίσως τα είπα μπερδεμένα.


Κενά στη χημεία δεν έχω. Διάβαζα πολύ μέσα στη χρονιά και γενικά απεδιδα στη χημεία. Ήξερα να λύνω προβλήματα κλπ. Απλά όσο διάβαζα χημεία...βαριόμουν. Δεν έβρισκα κανένα φοβερό ενδιαφέρον στις αντιδράσεις ή στο πως κατανέμονται τα ηλεκτρόνια.
Τα μαθαινα τελεια γιατί έπρεπε.

Δε μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ σχολές από άλλα πεδία γιατί δε θα άφηνα ποτέ τη βιολογία.

Οποτε διάβαζα και μαθήματα που δε μου άρεσαν και τόσο (όπως η χημεία) για να ανταπεξέλθω στο πεδίο αυτό.

:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, ίσως τα είπα μπερδεμένα.


Κενά στη χημεία δεν έχω. Διάβαζα πολύ μέσα στη χρονιά και γενικά απεδιδα στη χημεία. Ήξερα να λύνω προβλήματα κλπ. Απλά όσο διάβαζα χημεία...βαριόμουν. Δεν έβρισκα κανένα φοβερό ενδιαφέρον στις αντιδράσεις ή στο πως κατανέμονται τα ηλεκτρόνια.
Τα μαθαινα τελεια γιατί έπρεπε.

Δε μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ σχολές από άλλα πεδία γιατί δε θα άφηνα ποτέ τη βιολογία.

Οποτε διάβαζα και μαθήματα που δε μου άρεσαν και τόσο (όπως η χημεία) για να ανταπεξέλθω στο πεδίο αυτό.

:)

Δεν είμαι σίγουρα ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσω στο συγκεκριμένο πεδίο αλλά...εφ'όσον το έχεις η δική μου λογική λέει να προσπαθήσεις να δεις την χημεία απο άλλο μάτι . Η χημεία εμπλέκεται σε σχεδόν όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες και είναι αρκετά συνιφασμένη με την βιολογία . Η φυσική σου άρεσε περισσότερο ; Εαν έχεις σκοπό να καλύψεις τα κενά σου στα μαθηματικά και την φυσική ίσως σε ενδιέφερε η ειδικότητα του βιοιατρικού μηχανικού . Ασχολείται με βιολογία,κάποια ανατομία,λίγη χημεία αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό,αλλά έχει αρκετά μαθηματικά και φυσική .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top