Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα!Μπορεί μήπως κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το ποιες είναι οι πιθανότητες καποιος Κυπραίος που σπουδάζει Ιατρική στη Αθήνα με Άριστα να κάνει ειδικότητα στη Αμερική;Το ξέρω πως πρέπει να είναι πολύ δυσκολη διαδικασία αλλά το θέλω πραγματικά και μου εχουν ''Κόψει τα φτέρα'' και καλα οτι δεν θα τα καταφέρω και είναι ακατόρθωτο.Τι είδους εξετάσεις θα πρέπει να δώσει;Αν καποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορείες σας παρακαλώ θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστω


Να θέλεις να γίνεις μια καλή επαγγελματίας καλή ιατρός και όχι να προσπαθείς να γίνεις καλύτερη από τους άλλους πηγαίνοντας Αμερική κτλ. Στο επίκεντρο να έχεις την γνώση πάντα με βάση το καλό του αρρώστου.

Πρώτα διαλέγεις τι ειδικότητα θέλεις να κάνεις. Ύστερα διαλέγεις την χώρα.

Εφόσον θέλεις Αμερική δίνεις εξετάσεις USMLE με 3 Steps το τελευταίο στην Αμερική και αυτή είναι μόνο η αρχή. Θα χρειαστείς πολλές θυσίες που λίγες κοπέλες είναι διαθετημένες να κάνουν στην ηλικία πάνω των 30.

Λοιπόν εφόσον θέλεις Αμερική πάρε βιβλία και δώσε το STEP 1 στο 3ο έτος...
Το πόσο θα βγάλεις την ιατρική Αθήνας αδιάφορο για τους Αμερικάνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Argie.Dro

Νεοφερμένος

Η Argie.Dro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας
Εφόσον τα έτη φοίτησης στην ιατρικη είναι 6 μετά κάποιος κάνει ειδικότητα στο πανεπιστήμιο που σπούδασε η οπουδήποτε θελει;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στην ειδικοτητα είσαι εργαζόμενος και κάνεις όπου επιλέξεις εσύ ανεξάρτητα από που τελειώσες. Υπάρχουν λίστες ειδικευομένων και οποτε έρθει η σειρά σου σε καλούν.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας
Εφόσον τα έτη φοίτησης στην ιατρικη είναι 6 μετά κάποιος κάνει ειδικότητα στο πανεπιστήμιο που σπούδασε η οπουδήποτε θελει;
Δεν σου δίνει ειδικότητα το πανεπιστήμιο, αλλά το νοσοκομείο που θα επιλέξεις. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής (ανάλογα την ειδικότητα μπορείς να είσαι και σε 2 λίστες ταυτόχρονα -προχωρημένη συζήτηση αυτή την στιγμή). Το νοσοκομείο μπορεί να είναι πανεπιστημιακό ή μη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top