Στρατιωτική ή πολιτική ιατρική;

MaryC

Νεοφερμένος

Η MaryC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Σε λιγο καιρο δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει να ακολουθησω την ιατρικη. Ωστοσο, καθως δεν εχω κανεναν συγγενη η φιλους που να ασχολουνται με αυτο το επαγγελμα εχω φτασει σε αδιεξοδο οσον αφορα την επιλογη αναμεσα στην πολιτικη και στρατιωτικη ιατρικη.

Αρχικα να ξεκαθαρισω πως ναι ηδη ξερω πως εχουν γινει ορισμενες συζητησεις σε αυτην τη πλατφορμα σχετικα με αυτο το θεμα αλλα με προβληματιζει η επικαιροτητας τους λογω του χρονου δημιουργιας των μηνυματων αυτων καθως και καποια ερωτηματα μου που παραμενουν αναπαντητα.

Γενικως ειμαι ατομο που δεν εχει προβλημα να περασει τα πρωτα χρονια της ζωης του ως φοιτητρια "φυλακισμενη" οπως χαρακτηριζουν πολλοι την ζωη, σπουδαζοντας στρατιωτικη ιατρικη. (Παλαιοτερα ειχα συλλογιστει να μπω σε στρατιωτικη σχολη) Δεν τρελενομαι να βγαινω σαββατοβραδα εξω και ας πουμε πως εν μερει κατατασσομαι στα αντικοινωνικα ατομα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να σπουδασω σε μια σχολη η οποια θα μα "κανει" εναν καλο γιατρο( και συγκεκριμενα σκεφτομαι χειρουργικη, ισως νευροχειρουργικη, καρδιοχειρουργικη ή ογκολογια...δεν εχω αποφασισει ακομη). Εχοντας διαβασει ηδη ποικιλα αρθρα σχετικα με αυτο το debate παρα να με διευκολυνει στην αποφαση αυτη, με μπερδεψε περισσοτερο.

Ναι,λοιπον δεν εχω θεμα με το να περασω τον πρωτο χρονο μου στο στρατο και ουτε με στεναχωρει η απουσια φοιτητικης ζωης. Ωστοσο με ενδιαφερει η δυνατοτητα πραγματοποιησης ταξιδιων η μεταθεσεων κυριως στο εξωτερικο. Δεν με συναρπαζει η ιδεα να μεινω για 18 χρονια ελλαδα. Με ενδιαφερει ωστοσο υστερα απο 6 χρονια φοιτησης να παω εξωτερικο και να δουλεψω σε ενα σταθερο νοσοκομειο. Δεν με ενδιαφερει να ανοιξω δικια μου κλινικη η ιατρειο. Απλα επιθυμω να μεταφερθω στο εξωτερικο.

Το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης: Εχοντας διαβασει τις παραπανω επιθυμιες μου και προθεσεις μου, ποια ιατρικη θα με συνεφερε; Η στρατιωτικη ή η πολιτικη;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και αναμενω τις συμβουλες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα Mary. Παρόλο που δεν φοιτώ σε Ιατρική σχολή , μπορώ να σου εξηγήσω μερικές διαφορές ανάμεσα στην στρατιωτική Ιατρική και στην πολιτική ιατρική καθώς ο ξάδερφος μου είναι ψυχίατρος και μου έχει πει μερικά πράγματα για το επάγγελμα. Αρχικά , αν αποφασίσεις να γίνεις πολιτική ιατρός τα τμήματα που μπορείς να επιλέξεις είναι πολλά (Αθήνα , Θεσσαλονίκη , Αλεξανδρούπολη, Πάτρα) ενώ αν αποφασίσεις στρατιωτική ιατρός θα πρέπει αναγκαστικά να πας στη Θεσσαλονίκη (αν μένεις εκεί ή αν δεν έχεις οικονομικό θέμα προσπέρασε αυτό το κομμάτι) για να φοιτήσεις στη ΣΣΑΣ.Ως στρατιωτικός ιατρός από όσο ξέρω φοιτάς στο ΑΠΘ μαζί με τους πολιτικούς ιατρούς και αφου τελειώσουν τα μαθήματα επιστρέφεις στη ΣΣΑΣ για στρατιωτικές ασκήσεις , διάβασμα κλπ ενώ ως πολιτικός ιατρός όπως φαντάζεσαι πηγαίνεις στη σχολή , τελειώνεις τα μαθήματα και γυρνάς στο σπίτι σου. Εφόσον δεν έχεις θέμα με τη στρατιωτική ζωή , δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στη ΣΣΑΣ καθώς τα πράγματα εκεί είναι (σχετικά) πιο ελαφρά από άλλα ΑΣΕΙ. Να αναφέρω επίσης κάτι πολύ σημαντικό, είπες οτι θες να διαλέξεις δική σου ειδικότητα , αν πας στρατιωτικός ιατρός αυτό δεν είναι εφικτό διότι ο στρατός σε διορίζει όπου έχει έλλειψη προσωπικού (από όσο γνωρίζω), ενώ αν πας πολιτικός διαλέγεις κανονικά ότι ειδικότητα θέλεις.Επιπλέον , στη ΣΣΑΣ η φοίτηση είναι 4 χρόνια ενώ στα πολιτικά ιατρικά τμήματα είναι 6 + ειδικότητα + αγροτικό.Ανέφερες ότι θες να δουλέψεις στο εξωτερικό. Ο ελληνικός στρατός όντας μέλος του ΝΑΤΟ συμμετέχει σε ειρηνευτικές αποστολές και μπορείς να κάνεις αίτηση να δουλέψεις στα μέρη όπου διεξάγονται (πχ. Αφγανιστάν,Κόσοβο) και αν σε δεχτούν θα παίρνεις και περισσότερα χρήματα.Ως πολιτικός ιατρός μπορείς να πας σε όποιο μέρος θέλεις , όποτε θέλεις αφου τελειώσεις τις σπουδές σου και να συνεχίσεις εκέι την καριέρα σου. Συμβουλή μου , είναι να πας πολιτικός ιατρός διότι , ναι μεν ως στρατιωτικός ιατρός διορίζεσαι άμεσα σε νοσοκομείο αλλά θεωρώ ότι σου στερεί πολλές επιλογές (με κυριότερα την ειδικότητα και τη μετάθεση (δεν μπορείς να πας όπου επιθυμείς εσύ).)Αυτά από εμένα , οτιδήποτε άλλο χρειαστείς , ρώτησε στο φόρουμ ελεύθερα και συνιστώ να ρωτήσεις και κάποιον επαγγελματία Ιατρό ή έστω φοιτητή να σε κατατοπίσει καλύτερα σε ειδικές απορίες που αφορούν το επάγγελμα. Καλή συνέχεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryC

Νεοφερμένος

Η MaryC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ...θα το σκεφτω αν και με προβληματιζει καθως η επαγγελματικη αποκατασταση στην πολιτικη ιατρικη δεν ειναι σιγουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Πολιτική ιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Επιπλέον , στη ΣΣΑΣ η φοίτηση είναι 4 χρόνια ενώ στα πολιτικά ιατρικά τμήματα είναι 6 + ειδικότητα + αγροτικό.
Όχι 6 χρόνια κάνουν και στη ΣΣΑΣ οι γιατροί (και στις άλλες σχολές όσο είναι).

Πάντως έχει πολλά θέματα όντως, δηλαδή δεν έχει να κάνει αν δεν σε αρέσουν τα πάρτι λες εντάξει δεν θα βγω. Είναι ζόρι ο στρατός γιατί θα έχεις πολλές υπηρεσίες (ειδικά στο πρώτο-δεύτερο έτος), θα σε ψάχνουν οι ανώτεροι να δουν αν είσαι στα μαθήματα και πολλές φορές είναι δύσκολο να διαβάσεις όσο είσαι μέσα στον στρατό γιατί μπορεί να σε φωνάζουν για οποιαδήποτε βλακεία ή αγγαρεία. Και γενικά είναι ο στρατός από μόνος του που έχει τα παράλογα του και τελικά δεν το αντέχουν όλοι. Και επειδή είναι απόφαση για πολλά χρόνια καλά είναι να το σκεφτείς αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryC

Νεοφερμένος

Η MaryC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και εχετε δικιο για ολα αυτα και εγω ημουν σχεδον σιγουρη για την πολιτικη ιατρικη αλλα επειτα διαβασα πως αφου φοιτησεις, η αναμονη για ειδικοτητα και στο εσωτερικο αλλα και στο εξωτερικο ειναι μεγαλη εως και χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Με καθε επιφυλαξη (ας επιβεβαιωσει καποιος που ξερει) νομιζω οτι δυσκολα θα παρεις την ειδικοτητα που θες στη ΣΣΑΣ και θα σε βαλουν σε οτι υπαρχει ελευθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να σπουδασω σε μια σχολη η οποια θα μα "κανει" εναν καλο γιατρο

Τότε όχι στη ΣΣΑΣ. Αυτό που ισχύει για τους στρατιωτικούς γιατρούς ειναι το εξής: Δεν έχουν εμπειρία (Πολλοί το παραδέχονται και μπράβο τους). Τελειώνουν τη ΣΣΑΣ και τους πάνε σε μια μονάδα και κλείνονται σε ένα ΣΤΕΠ (Ιατρείο του στρατού). Και η εμπειρία που αποκτούν είναι ελάχιστη. Πονάει το κεφάλι του φαντάρου, το χέρι του, η μέση του κλπ κλπ, δώστου ενα χαρτί Ε.Υ. (Ελεύθερος υπηρεσίας) και ας πάει να κοιμηθεί. Άσε που πολλοί φαντάροι λένε και ψέματα για να γλυτώσουν υπηρεσίες :P
Μετά πάνε για την ειδικότητα στα στρατιωτικά νοσοκομεία και η παραπάνω ιστορία επαναλαμβάνεται, με περισσότερα απλά περιστατικά. Όσο ήμουν στρατό, πήγα στο νοσοκομείο να βγάλω εναν φρονιμίτη. Ενα θα σου πω... Πέθανα απ' τον πόνο, κακή δουλειά, απότομες κινήσεις, φαινόταν η απειρία του. Επίσης είχα πάει σε καρδιολόγο για να δει ένα θέμα στην καρδιά που έχω εκ γενετής (κάνω συχνά εξετάσεις και φαίνεται και με έναν υπέρηχο καρδιάς οτι έχω ανεπάρκεια σε μια βαλβίδα). Η απάντηση του γιατρού; "Δε βλέπω κάτι, μια χαρά είσαι, δεν εχεις κάποιο θέμα", ακυρώνοντας ταυτόχρονα αυτός ο στρατιωτικός γιατρός τόσους γιατρούς που έκανα εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά αυτό που εκλαμβάνω εγώ είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει στρατιωτικός γιατρός. Δεν είναι το "ελα μωρέ δεν θα βγω το βράδυ". Μένεις με άλλα άτομα 27/4, κάνεις ασκήσεις. Οκ, δεν είναι ΣΣΕ αλλά αν δεν το γουστάρεις θα περάσεις μαύρα.
Άμα θες να πας στο εξωτερικό φαντάζομαι δεν εννοείς στις χώρες που πάει ο στρατός. :P
Όπως και να χει εγώ πολιτική θα σου πρότεινα . Για την ώρα βέβαια επικεντρώσου στο να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα γιατί και των δύο οι βάσεις είναι ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Η ιατρική είναι ένα επάγγελμα που απαιτεί social skills. Επικοινωνία με ασθενείς, συναδέλφους. Στην Ελλάδα τα παρεξηγούμε αυτά τα skills και υποτιμούμε παιδιά που συμμετέχουν ενεργά σε παρατάξεις ή έχουν πολλές δημόσιες σχέσεις. Τις καλές δουλειές σε οποιοδήποτε επάγγελμα θα τις προσφέρουν οι δημόσιες σου σχέσεις και όχι οι γνώσεις σου. Το να είσαι μια "φυλακισμένη" φοιτήτρια είναι λάθος γιατί οι παραπάνω γνώσεις δεν αποκτούνται από τα βιβλία.

Επίσης μην προγραμματίζεις τη ζωή σου μέχρι τη σύνταξη. Έχεις ήδη επιλέξει ειδικότητα και ότι θες να δουλεύεις σε νοσοκομείο και όχι σε ιδιόκτητο ιατρείο πριν ακόμα μπεις στη σχολή.

Αφού θες να πας εξωτερικό το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας από τώρα εξωτερικό για να σπουδάσεις.

Για το δίλημα στρατιωτική - πολιτική ιατρική για μένα το καλύτερο είναι στρατιωτική. Μισθός από το καλημέρα, οι συνθήκες εργασίες στα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι πολύ καλύτερες και παράλληλα έχεις δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου ιατρείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Θα σταθώ σε μερικά πράγματα που έχουν ειπωθεί παραπάνω :
1)Ο στρατός ΔΕΝ έχει πολλές υπηρεσίες. Ας μην κοροιδευομαστε.Σου το λέω αυτός εσώκλειστος που κάθε 2 μέρες έχω υπηρεσία στην καλύτερη τρίωρο.

2)Και μεις οι ενστολοι όταν βγαίνουμε πηγαίνουμε σε πάρτι κλπ και μια χαρά τα περνάμε. Δεν είναι έτσι όπως ακούγονται τα πράγματα. Απλά ως μελλοντικά κρατικά όργανα δεν μπορούμε να φτάνουμε στα άκρα (να χορεύουμε σε τραπέζια κλπ) γιατί αντιπροσωπευουμε κάποια πράγματα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να γουστάρεις πραγματικά αυτό που θες να κάνεις. Να είσαι αποφασισμένος για αυτό. ΚΑΙ να Μην γκρινιάζεις ποτέ! Παντού υπάρχουν δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Σε λιγο καιρο δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει να ακολουθησω την ιατρικη. Ωστοσο, καθως δεν εχω κανεναν συγγενη η φιλους που να ασχολουνται με αυτο το επαγγελμα εχω φτασει σε αδιεξοδο οσον αφορα την επιλογη αναμεσα στην πολιτικη και στρατιωτικη ιατρικη.

Αρχικα να ξεκαθαρισω πως ναι ηδη ξερω πως εχουν γινει ορισμενες συζητησεις σε αυτην τη πλατφορμα σχετικα με αυτο το θεμα αλλα με προβληματιζει η επικαιροτητας τους λογω του χρονου δημιουργιας των μηνυματων αυτων καθως και καποια ερωτηματα μου που παραμενουν αναπαντητα.

Γενικως ειμαι ατομο που δεν εχει προβλημα να περασει τα πρωτα χρονια της ζωης του ως φοιτητρια "φυλακισμενη" οπως χαρακτηριζουν πολλοι την ζωη, σπουδαζοντας στρατιωτικη ιατρικη. (Παλαιοτερα ειχα συλλογιστει να μπω σε στρατιωτικη σχολη) Δεν τρελενομαι να βγαινω σαββατοβραδα εξω και ας πουμε πως εν μερει κατατασσομαι στα αντικοινωνικα ατομα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να σπουδασω σε μια σχολη η οποια θα μα "κανει" εναν καλο γιατρο( και συγκεκριμενα σκεφτομαι χειρουργικη, ισως νευροχειρουργικη, καρδιοχειρουργικη ή ογκολογια...δεν εχω αποφασισει ακομη). Εχοντας διαβασει ηδη ποικιλα αρθρα σχετικα με αυτο το debate παρα να με διευκολυνει στην αποφαση αυτη, με μπερδεψε περισσοτερο.

Ναι,λοιπον δεν εχω θεμα με το να περασω τον πρωτο χρονο μου στο στρατο και ουτε με στεναχωρει η απουσια φοιτητικης ζωης. Ωστοσο με ενδιαφερει η δυνατοτητα πραγματοποιησης ταξιδιων η μεταθεσεων κυριως στο εξωτερικο. Δεν με συναρπαζει η ιδεα να μεινω για 18 χρονια ελλαδα. Με ενδιαφερει ωστοσο υστερα απο 6 χρονια φοιτησης να παω εξωτερικο και να δουλεψω σε ενα σταθερο νοσοκομειο. Δεν με ενδιαφερει να ανοιξω δικια μου κλινικη η ιατρειο. Απλα επιθυμω να μεταφερθω στο εξωτερικο.

Το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης: Εχοντας διαβασει τις παραπανω επιθυμιες μου και προθεσεις μου, ποια ιατρικη θα με συνεφερε; Η στρατιωτικη ή η πολιτικη;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και αναμενω τις συμβουλες σας.


Kαταρχάς να σου δώσω πολλά συγχαρητήρια που επιλέγεις ένα επάγγελμα που δεν θα εξαφανιστεί ΠΟΤΕ. Λοιπόν, η πολιτική ιατρική πλέον είναι λίγο κορεσμένη από την άποψη ότι πολλά τα χρόνια, μετά να μπεις σε σειρα για εξειδικευση και πάει λέγοντας. Θα αργήσεις να δεις τους μισθούς που πρέπει. Στρατιωτική ιατρική, θα είσαι πειθαρχημένη, διαβαστερή, σίγουρος μισθός, ενώ ξέρεις ότι θα είσαι σε ένα ασφαλές επαγγελματικό περιβάλλον. Τώρα να γίνεις πολιτική ιατρός, μέχρι να σε μάθει ο κόσμος ειδικά σε μεγαλούπολη , να ανέβεις ψηλα και κλπ αυτά πλέον είναι ψιλο-τελειωμένα. ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ιατρική με τα 1000. Δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα ακούς. Τελείωσαν πολλοί γνωστή μου εκεί στη Θεσσαλονίκη και ήταν μια χαρά. Το μόνο αρνητικό, οι πολλές μεταθέσεις που θα έχεις στη ζωή σου. Στα συν το θετικό ότι σου επιτρέπει να ανοίξεις και δικό σου ιατρείο μετά από χρόνια. Και ο ενδοκρινόλογος μου και ο γενικός χειρούργος που μου έκανε αφαίρεση ενός σπίλου μια φορά, είναι τόσο πετυχημένοι που χειρουργούν και σε πολλά νοσοκομεία . Παρόλα αυτά , στο ίδιο κτίριο θα κάνεις μάθημα με τα παιδιά που σπουδάζουν πολιτική ιατρική όπως λες, απλά εσύ θα φοράς μόνιμα στολή, θα κάνεις υπηρεσίες και κλπ. Α πρέπει να περνας ένα συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων αλλιώς χαιρετάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryC

Νεοφερμένος

Η MaryC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολλες συγκρουομενες αποψεις...προσωπικα παντα μου αρεσε ο στρατος για καποιον περιεργο λογο ετσι σε συνδιασμο με το παθος μου να γινω γιατρος πιστευα πως η καλυτερη μου επιλογη ηταν η στρατιωτικη ιατρικη...οι μεταθεσεις πιστευω πως δεν θα με πειραζαν...και αλλο ενα θετικο ειναι πως απαλασσομαι απο τον οικονομικο προβλημα....τι γινεται αν περασεις στρατιωτικη ιατρικη και το μετανιωσεις; μπορεις να πας απευθειας στην πολιτικη πληρωνοντας βεβαια αυτα που σου εχει πληρωσει το κρατος η πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες η αλλιως τι επιλογες εχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Νομίζω πας στην αμέσως επόμενη επιλογή σου κάνοντας αίτηση. Βέβαια αν περάσεις με το καλό στη ΣΣΑΣ , μην την παρατήσεις ,αξίζει τον κόπο πιστεύω :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολλες συγκρουομενες αποψεις...προσωπικα παντα μου αρεσε ο στρατος για καποιον περιεργο λογο ετσι σε συνδιασμο με το παθος μου να γινω γιατρος πιστευα πως η καλυτερη μου επιλογη ηταν η στρατιωτικη ιατρικη...οι μεταθεσεις πιστευω πως δεν θα με πειραζαν...και αλλο ενα θετικο ειναι πως απαλασσομαι απο τον οικονομικο προβλημα....τι γινεται αν περασεις στρατιωτικη ιατρικη και το μετανιωσεις; μπορεις να πας απευθειας στην πολιτικη πληρωνοντας βεβαια αυτα που σου εχει πληρωσει το κρατος η πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες η αλλιως τι επιλογες εχεις;
Μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις κάτι πριν ορκιστείς (δηλαδή στον μήνα της εκπαίδευσης όταν μπεις). Μετά από εκεί αν φύγεις υπάρχει κάτι σαν πρόστιμο (; ) το οποίο αυξάνεται όσο κάθεσαι νομίζω. Εντάξει η ΣΣΑΣ δεν είναι Ευελπίδων αλλά παίζει πολύ πρήξιμο και είναι απόφαση για πολλά χρόνια αν το αντέξεις it's ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top