Φοιτητική εστία στο Ηράκλειο

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μιας και με ενδιαφέρει να σπουδάσω στο τμήμα επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο θα ήθελα να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, αν υπάρχει εστία στην πόλη. Αν υπάρχει, οι εγκαταστάσεις είναι καλές σχετικά; Στο δωμάτιο μένεις μόνος ή με παρέα; Βρήκα αυτό https://www.uoc.gr/showitem_showport_2.cfm-NID=1122&ckid=208.htm που λέει πως δεν υπάρχει εστία, όμως δεν γνωρίζει αν οι πληροφορίες είναι πρόσφατες ή έχουν κάνα δυο χρόνια εκεί πέρα :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Λέει ότι :
Οι φοιτητές οι οποίοι είναι δικαιούχοι δωρεάν στέγασης φιλοξενούνται σε μισθωμένα από το Πανεπιστήμιο Κρήτης ξενοδοχεία, μέσα στην πόλη του Ηρακλείου

Άρα τους πληρώνουν δωμάτιο σε κάποιο ξενοδοχείο της πόλης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλησπερα.

Οντως , δεν υπαρχει εστια. Για τον ιστοτοπο που παρεθεσες δεν γνωριζω αν ανανεωνεται. Χρησιμες πληροφοριες επι αυτου και επι αλλων θεματων που πιθανως να σε ενδιαφερουν μπορει να βρεις στο www.csd.uoc.gr .

Θα συμφωνησω με τη κοπελια απο πανω που σου απαντησε. Για σιγουρια ομως καλυτερα να το ψαξεις στο site που σου εδωσα διοτι μπορει να εχουν αλλαξει και τα κριτηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Λέει ότι :


Άρα τους πληρώνουν δωμάτιο σε κάποιο ξενοδοχείο της πόλης. :)
Το κατάλαβα απλά δεν γνώριζα αν έχει αλλάξει η κατάσταση και ίσως κάποιος που είναι φοιτητής εκεί θα μπορούσε να μου απαντήσει :D . Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως.

Καλησπερα.

Οντως , δεν υπαρχει εστια. Για τον ιστοτοπο που παρεθεσες δεν γνωριζω αν ανανεωνεται. Χρησιμες πληροφοριες επι αυτου και επι αλλων θεματων που πιθανως να σε ενδιαφερουν μπορει να βρεις στο www.csd.uoc.gr .

Θα συμφωνησω με τη κοπελια απο πανω που σου απαντησε. Για σιγουρια ομως καλυτερα να το ψαξεις στο site που σου εδωσα διοτι μπορει να εχουν αλλαξει και τα κριτηρια.
Ευχαριστώ! Το έχω τσεκάρει το συγκεκριμένο site αλλά πατώντας στο Σπουδές->Φοιτητικά θέματα->Στέγαση με παραπέμπει στο site που παρέθεσα αρχικά(το κεντρικό του Παν.Κρήτης). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linkin

Νεοφερμένος

Ο linkin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οντως το πανεπιστημιο μισθωνει 3-4 ξενοδοχεια(γυρω στα 10 δωματια στο καθενα)...για να μπεις πρεπει να συμπλιρωσεις καποια μορια..τα μορια αυτα καθοριζονται απο τα κοινωνικοοικονομικα κριτιρια, εισοδημα και αλλα..συνιθως παιρνουν μεχρι τα 8 μορια(απο οτι ξερω)... επισης γυρω στον νοεμβριο τα δινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι μαθητής της Γ λυκείου (θα δώσω το 2013 Πανελλήνιες) και ψάχνω για εστίες και υποτροφίες στο Ηράκλειο. Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:
1. Με συντηρεί μόνο η μητέρα μου, παρότι ο πατέρας μου είναι εν ζωή. Θεωρούμαι ''τέκνο ενός γονέα'' και άρα έχω προτεραιότητα για τις εστίες;
2. Έχει σημασία η βαθμολογία των Πανελληνίων και για τις εστίες ή μόνο για την υποτροφία;
3. Εάν γνωρίζετε, μια ιστοσελίδα που να περιέχει Ι.Κ.Υ. , κυρίως χωρίς κριτήρια καταγωγής.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλημερα
1. πρεπει να δεις τα κριτηρια και τη μοριοδοτηση που εχει καθορισει το πανεπιστημιο Κρητης για τις εστιες του
2. Σιγουρα δεν παιζει ρολο για τις εστιες, θα ηταν ρατσιστικο αν πατουσαν τον πιο αδυναμο εξω. Για ποια υποτροφια μιλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εάν πας στο google και πατήσεις ''ΙΚΥ'' θα σου βγάλει αρκετές, οι οποίες αφορούν παιδιά από΄Υδρα, Ιωάννινα, ή για την θεολογκή σχολή κλπ. Μόνο τέτοιες μπόρεσα να βρω. Εάν γνωρίζετε κάποιο site που να εξειδικεύεται και να τις έχει μαζεμένες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι μαθητής της Γ λυκείου (θα δώσω το 2013 Πανελλήνιες) και ψάχνω για εστίες και υποτροφίες στο Ηράκλειο. Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:
1. Με συντηρεί μόνο η μητέρα μου, παρότι ο πατέρας μου είναι εν ζωή. Θεωρούμαι ''τέκνο ενός γονέα'' και άρα έχω προτεραιότητα για τις εστίες;
2. Έχει σημασία η βαθμολογία των Πανελληνίων και για τις εστίες ή μόνο για την υποτροφία;
3. Εάν γνωρίζετε, μια ιστοσελίδα που να περιέχει Ι.Κ.Υ. , κυρίως χωρίς κριτήρια καταγωγής.
Ευχαριστώ προκαταβολικά


Κοιταξε τα παρακατω, αναλογα που θες να μπεις

Πολυτεχνειο

ΤΕΙ
ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοιταξε τα παρακατω, αναλογα που θες να μπεις

Πολυτεχνειο

ΤΕΙ
ΑΕΙ

Έχει σημασία η σχολή; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση για μένα, που δεν πάω για την φιλοσοφική σχολή, να ισχύουν διαφορετικοί νόμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η φιλοσοφικη ειναι στο ρεθυμνο αν δεν κανω λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
η φιλοσοφικη ειναι στο ρεθυμνο αν δεν κανω λαθος..

Ναι, σωστά, απλά αυτήν είχε στο link. Όπως και να χει, ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω το εξής: Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσω Πανεπιστήμιο στο Ηράκλειο, αλλά θα κάνω αίτηση για μεταγραφή πίσω στην Αθήνα. Αλλά η αδερφή μου που έδινε πέρυσι, ενημερώθηκε για το αν πήρε μεταγραφή ή όχι τέλη Δεκεμβρίου, αργά δηλαδή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν ταυτόχρονα με την αίτηση μεταγραφής μπορώ να κάνω και αίτηση για φοιτητική εστία. Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάζω δωμάτιο για αυτούς του 2-3 μήνες, και φυσικά ούτε και τον υπόλοιπο καιρό αν δεν πάρω μεταγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω το εξής: Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσω Πανεπιστήμιο στο Ηράκλειο, αλλά θα κάνω αίτηση για μεταγραφή πίσω στην Αθήνα. Αλλά η αδερφή μου που έδινε πέρυσι, ενημερώθηκε για το αν πήρε μεταγραφή ή όχι τέλη Δεκεμβρίου, αργά δηλαδή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν ταυτόχρονα με την αίτηση μεταγραφής μπορώ να κάνω και αίτηση για φοιτητική εστία. Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάζω δωμάτιο για αυτούς του 2-3 μήνες, και φυσικά ούτε και τον υπόλοιπο καιρό αν δεν πάρω μεταγραφή.

Ακόμα και αν γίνεται, περνάει κάποιο διάστημα μέχρι να ανακοινωθούν ποιοι δικαιούνται εστία, οπότε στην αρχή μάλλον αναγκαστικά θα νοικιάσεις.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Άμα τα στριμώξω όμως και μπορέσω... η αίτηση μεταγραφής ακυρώνει αυτόματα την αίτηση εστίας; Αυτό με καίει ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Άμα τα στριμώξω όμως και μπορέσω... η αίτηση μεταγραφής ακυρώνει αυτόματα την αίτηση εστίας; Αυτό με καίει ^_^

Δεν νομίζω πως την ακυρώνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top