Απαιτούμενος χρόνος προετοιμασίας για Β2 στα Γερμανικά

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα του i-school.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει :

1. Που μπορώ να βρω το CD για το ακουστικό από το βιβλίο "Zertifikat Deutsch neu του Καραμπάτου" ????????

2. Έχω τα δείγματα από Goethe. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα ακουστικά (CD) από τα δείγματα θεμάτων (Übungssatz 01, Übungssatz 02, Übungssatz 03, Übungssatz 04) απο το Goethe B1 του Goethe ???????

Τελικά το βρήκες το ακουστικό του Καραμπάτου; Μπορώ να στα στείλω εάν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Θα απαντησω λιγο αργα αλλα ελπιζω να το δεις..
επειδη εδωσα τωρα τον μαιο goethe b2 εχω να σου πω πως το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο, υπερβολικα υψηλο θα ελεγα για β2.. Το πτυχιο το πηρα αλλα οχι με τον βαθμο που περιμενα καθως ειχα ασχοληθει πολυ και τα πηγαινα παντα αρκετα καλα..οσο για το κρατικο που το εδωσα κι αυτο ηταν γελοιο..προσωπικα το βρηκα αακομη πιο ευκολο απο το β1 του goethe..αν θελεις δωσε το κπγ απλα για να εχεις ενα β2 χωρις μεγαλη προσπαθεια..Αν παλι χρειαζεσαι το goethe προετοιμασου οσο περισσοτερο μπορεις, διαφορετικα τζαμπα θα πανε τα 180 ευρω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS84PAPAD

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS84PAPAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν και ετεροχρονισμένα θα απαντήσω και εγώ στον προβληματισμό σου. Γενικά είμαι ανήσυχο πνεύμα και έχω πάθος με τις γλώσσες. Τον Οκτώβριο του 2007 ξεκίνησα να μαθαίνω γερμανικά σε ιδιαίτερο φροντιστήριο. Ένα μήνα αργότερα ξεκινώ να μαθαίνω ιδιαίτερα ισπανικά. Λόγω ενασχόλησης και με τις δύο γλώσσες ταυτόχρονα αφενός και με την ακατάστατη σε ώρες εργασία μου αφετέρου έδωσα για το Goethe Zertifikat Β1 τον Ιούνιο του 2010, όπου περνάω με πολύ καλή βαθμολογία. Το Σεπτέμβριο του 2011 έδωσα για το Goethe Zertifikat B2 όπου συγκέντρωσα στα γραπτά ακριβώς τη βάση (45/75) και στα προφορικά 19/25. Το Σεπτέμβριο του 2013 έδωσα για το Goethe Zertifikat C1 όπου συγκέντρωσα στα γραπτά 46/75 και στα προφορικά 18/25. Όλα αυτά τα χρόνια κατάλαβα ότι αν δεν κάνεις φροντιστήριο και πόσο μάλλον σε ανώτερα διπλώματα είναι μάταιος κόπος. Ο καθηγητής θα είναι αυτός που θα διορθώσει διάφορες εκφράσεις σου και θα σου επισημάνει γραμματικά και συντακτικά λάθη στις εκθέσεις και στα προφορικά. Διαφορετικά θα σπαταλάς άσκοπες ώρες στο διάβασμα. Γνώμη μου είναι να βρεις έναν φθηνό καθηγητή που θα σου κάνει ιδιαίτερα (εξάλλου όσοι κάνουν ιδιαίτερα και μάλιστα κατ' οίκον σου χρεώνουν μαύρα τα χρήματα που εκ των πραγμάτων είναι φθηνότερα).
Όσον αφορά τα βιβλία και το θεματικό υλικό ο Καραμπάτος διαθέτει σε όλα του τα επίπεδα άριστα θέματα που προσεγγίζουν το επίπεδο δυσκολίας του Goethe ενώ στις γραμματικές και συντακτικές ασκήσεις τα σκήπτρα κρατά ο Κουκίδης. Στις εκδόσεις του Κουκίδη θα βρεις πλούσιο λεξιλόγιο, ποικίλες εκφράσεις και αναλυτική εμπέδωση γραμματικής και συντακτικού, ενώ τα θέματά του είναι σχετικά βατά (με εξαίρεση την ακουστική) και δεν ανταποκρίνονται στο επίπεδο απαιτήσεων και στην κριτική ικανότητα του Goethe. Γι αυτό σου προτείνω και τις δύο εκδόσεις για τους δικούς της λόγους η κάθε μία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top