Πνευματική καλλιέργεια ή καλλοπισμος

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Γεια σας είμαι 2α λυκείου θεωρητική και ξέρω ότι στην ζωή μου θέλω να γίνω ηθοποιός αλλά επειδή δεν είναι ένα επάγγελμα στο οποίο μπορώ να βασιστω επέλεξα να σπουδάσω πρώτα κ μια σχολή που μ αρέσει είναι η ψυχολογία.θελω να τελειώσω λοιπόν τη σχολή να κάνω το μεταπτυχιακό μου και μετά να ασχοληθώ με αυτό.Αν και τα πάω παρά πολύ καλά στα μαθήματα που κάνω και πιστεύω ότι θα μπορούσα να γράψω αρκετά καλά στις πανελλήνιες κ γενικά το χω με τα μαθήματα σκέφτομαι ότι καταπιεζομαι ήδη όποτε του χρόνου πιο πολύ δεν μου αρέσει κ νιώθω ότι θα διαβάσω για να πάω στο Πανεπιστήμιο κ να ξανά διαβάσω κ ενδεχομένως να μείνω άνεργη η να βγάζω λίγα χρήματα.Κατι που μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν το είχα σκεφτεί γιατί είμαι καλή σε μαθήματα κ ήθελα να σπουδάσω είναι η ονυχοπλαστικη κ γενικά τέτοια που και δε θα φάω τα νιάτα μ στο διάβασμα και θα έχω χρήματα γιατι βγάζουν πολλά χρήματα το βλέπω το παράδειγμα κ από την ξαδέρφη μ βγάζει τα τριπλάσια από την φιλόλογο μ που διάβαζε μια ζωή !!!! Τι συμβαίνει όμως με την πνευματική καλλιέργεια ;; με την υποκριτική!!!Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν απίστευτα εύλογη και βοηθητική !!!Ευχαριστώ
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τον λόγο να διαλέξεις είτε το ένα είτε το άλλο. Μπορείς να κάνεις και τα δύο, να σπουδάζεις πχ σε κάποιο πανεπιστήμιο και παράλληλα και σε ένα ιεκ για αισθητικός/ονυχοπλαστική κτλ. Δεν θα είναι βέβαια εύκολο αλλά μπορείς να το διαμορφώσεις ανάλογα με τους χρόνους σου και να δώσεις βαρρύτητα είτε στο ένα είτε στο άλλο πχ στο ιεκ αν θες να αρχίσεις να δουλεύεις κιόλας παράλληλα με τις σπουδές σου. Έχω ακούσει περιπτώσεις που σπουδάζουν και σε ένα ιεκ παράλληλα με τις σπουδές τους, δεν τελειώνουν βέβαια απαραίτητα και τα δύο στην ώρα τους (όπως και πάρα πολλοί άλλωστε). Φυσικά πνευματική καλλιέργεια δεν είναι μόνο το να πας σε ένα πανεπιστήμιο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα όμως, θεωρείσαι κάποιος ότι έχει καλλιεργηθεί (με λίπασμα Α πχιότητας) μόνο αν έχει βγάλει Πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα κάτι σε Ιατρική-Νομική-ΕΜΠ. Μετά από εκεί, μπαίνουν οι αστερίσκοι. ;) Η νοοτροπία σε μια χώρα με φοβικά σύνδρομα δύσκολα αλλάζει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Για αυτό να μην γίνω αυτό που θέλω κ να καταπιεζομαι με το διάβασμα;????
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από την μία λες σου αρέσει η ψυχολογία και από την άλλη ότι θα φας τα νιάτα σου στο διάβασμα. Τι σου αρέσει ποιο πολύ απ'όλα; Η ψυχολογία; Η ονυχοπλαστική; Η υποκριτική; Εμείς δε μπορούμε να το ξέρουμε αυτό. Παρά μόνο εσύ. Αλλά μην αγχώνεσαι τόσο πολύ από φέτος, έχεις μία ακόμη χρονιά να αποφασίσεις. Συνέχισε να διαβάζεις και με τον καιρό θα το βρεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top