Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Στο κομματι που επεξηγει το κατα κεφαλην εισοδημα γραφει:
Ο υπολογισμός του κατά κεφαλήν εισοδήματος υπολογίζεται αυτοτελώς για κάθε υποβληθείσα φορολογική δήλωση του αιτούντος και των γονέων του/συζύγου.
Τι εννοεί με αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Εγώ θα δωσω πανελλαδικές το 2020 μετά από πολλά χρόνια. Έχω ένα παιδάκι 3 ετων. Σε περίπτωση που περάσω σε σχολή μακρυά από την πόλη μου δίκαιουμε μετεγγραφή λόγο του παιδιού;
 

Danah9

Νεοφερμένος

Η Danah9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας

Είμαι δεύτερο έτος στο πρώην ΤΕΙ της Πάτρας και θέλω μετεγγραφή για το πρώην ΤΕΙ της Καλαμάτας αλλα η εγκύκλιος γράφει ότι δεν θα επιτραπεί σε κανέναν αυτής της κατηγορίας η μετεγγραφή, γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όλους εμάς ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας

Είμαι δεύτερο έτος στο πρώην ΤΕΙ της Πάτρας και θέλω μετεγγραφή για το πρώην ΤΕΙ της Καλαμάτας αλλα η εγκύκλιος γράφει ότι δεν θα επιτραπεί σε κανέναν αυτής της κατηγορίας η μετεγγραφή, γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όλους εμάς ;


Αυτό που ρωτάς έχει συζητηθεί στο θέμα "Τα πάντα για τις μετεγγραφές".
 

Αθηνα

Νεοφερμένος

Η Αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας

Είμαι δεύτερο έτος στο πρώην ΤΕΙ της Πάτρας και θέλω μετεγγραφή για το πρώην ΤΕΙ της Καλαμάτας αλλα η εγκύκλιος γράφει ότι δεν θα επιτραπεί σε κανέναν αυτής της κατηγορίας η μετεγγραφή, γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όλους εμάς ;

Απολυτως τπτ δεν θα γινει.....εψαχναν τροπο να μειωσουν τις μετεγγραφες και βρηκαν αυτον τον γελοιο....Εχω 5 μορια κ πατερα καρκινοπαθη και μενω απ εξω επειδη ετσι αποφασισαν ξαφνικα...κατα τα αλλα δεν θα πειραζξουμε την εγκυκλιο,δεν θα αιφνιδιασουμε κανεναν απλα θα αποκλεισουμε την μιση Ελλαδα ....
 

Danah9

Νεοφερμένος

Η Danah9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αθηνά πολύ στενάχωρο αυτό που λες , ίσως να σε βοηθήσω αν είσαι εισηχθεισα το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 λέγοντας σου ότι πριν λίγο μας ενημέρωσε νομικός σύμβουλος πανεπιστημίου ότι σιγουρα δικαίωμα μετεγγραφής μπορούν να έχουν φοιτητές που μπήκαν το 2018-2019 ,δυστυχώς δεν διευκρινίζεται κάτι για τους προηγούμενους
 

Αθηνα

Νεοφερμένος

Η Αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας

Είμαι δεύτερο έτος στο πρώην ΤΕΙ της Πάτρας και θέλω μετεγγραφή για το πρώην ΤΕΙ της Καλαμάτας αλλα η εγκύκλιος γράφει ότι δεν θα επιτραπεί σε κανέναν αυτής της κατηγορίας η μετεγγραφή, γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με όλους εμάς ;

Αθηνά πολύ στενάχωρο αυτό που λες , ίσως να σε βοηθήσω αν είσαι εισηχθεισα το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019 λέγοντας σου ότι πριν λίγο μας ενημέρωσε νομικός σύμβουλος πανεπιστημίου ότι σιγουρα δικαίωμα μετεγγραφής μπορούν να έχουν φοιτητές που μπήκαν το 2018-2019 ,δυστυχώς δεν διευκρινίζεται κάτι για τους προηγούμενους

Τοτε μπηκα,δευτεροετης ειμαι.Χθες για επιβεβαιωση καλεσα στο υπουργειο και επιβεβαιωσαν οτι δεν δικαιουμαστε μετεγγραφη,κατι το οποιο ειναι αδικο.Οι φοιτητες των πρωην τει εντασσονται αυτοδικαια στα πανεπιστημια λεει ο νομος,δεν αναφερει πουθενα ουι τους αποκλειει,απλα αυτη η κυβερνηση ερμηνευει τον νομο οπως την συμφερει προφανως.Σαν εμενα ειναι πολλοι ακομη και φυσικα και η κατηγορια αδερφων φοιτητων,οπου οι γονεις τους καλουνται τωρα να συντηρησουν αλλα 2 σπιτια....
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τοτε μπηκα,δευτεροετης ειμαι.Χθες για επιβεβαιωση καλεσα στο υπουργειο και επιβεβαιωσαν οτι δεν δικαιουμαστε μετεγγραφη,κατι το οποιο ειναι αδικο.Οι φοιτητες των πρωην τει εντασσονται αυτοδικαια στα πανεπιστημια λεει ο νομος,δεν αναφερει πουθενα ουι τους αποκλειει,απλα αυτη η κυβερνηση ερμηνευει τον νομο οπως την συμφερει προφανως.Σαν εμενα ειναι πολλοι ακομη και φυσικα και η κατηγορια αδερφων φοιτητων,οπου οι γονεις τους καλουνται τωρα να συντηρησουν αλλα 2 σπιτια....


Καταλαβαίνω την αναστάτωσή σου αλλά αυτό ήταν γνωστό από τη δημοσίευση των Νόμων ένταξης των ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια!
Αν ρίξεις μια ματιά στον Νόμο 4559/2018 (ΦΕΚ 142 τ.Α΄/3-8-2018) https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuUsQgev8KCrEG8b1gww8jZ19dmJEaH98WihWuWmX-0Hb για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Ηπείρου και Ιονίων Νήσων αναφέρεται καθαρά ότι "Εγγραφές και μετεγγραφές φοιτητών στα Τμήματα ΤΕΙ διενεργούνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019". Το ίδιο στον Νόμο 4589/2019 (ΦΕΚ 13 τ. Α΄/29-1-2019)https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijCJxRgA3hvbAichhc_BqKx7hQaBieK_Hu2FVUsv_FXVc για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας και επίσης το ίδιο στον Νόμο 4610/2019 (ΦΕΚ 70 τ.Α΄/7-5-2019)
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijP667FmbQ9Yg4E3EKLZs7E6EgYLU5SCyfcmc_6sLitmR για τους φοιτητές των Τμημάτων ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, Κρήτης, Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου.
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας ,
Εχω την εξης απορια : μενω με τη μητερα μου και εδω και χρονια ο πατερας μου λειπει (δεν εχω ιδεα που ειναι) , αυτο σημαινει πως για το κατά κεφαλήν εισοδημα χρειαζεται και η φορολογικη δηλωση του πατερα μου ή αρκει της μητερας μου; Ρωταω καθως διαβασα πως ενα απο τα δικαιολογητικα που απαιτειται για την μετεγγραφη ειναι και το κατα κεφαλην εισοδημα της οικογενειας του αιτούντος
Καπου εδω να πω πως δεν εχουν χωρισει , απλα εδω και χρονια βρισκονται σε διάσταση.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καλημέρα, αν πάρει φέτος κάποιος μετεγγραφή και την επόμενη χρονιά ξαναδώσει πανελλήνιες και περάσει σε άλλη σχολή νομίζω πως έχει το δικαίωμα να πάρει μετεγγραφή.Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν το νόμο και να μην μπορέσει να διεκδικήσει αυτό το δικαίωμα?Το λέω γιατί ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς ...
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλημέρα, αν πάρει φέτος κάποιος μετεγγραφή και την επόμενη χρονιά ξαναδώσει πανελλήνιες και περάσει σε άλλη σχολή νομίζω πως έχει το δικαίωμα να πάρει μετεγγραφή.Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν το νόμο και να μην μπορέσει να διεκδικήσει αυτό το δικαίωμα?Το λέω γιατί ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς ...
Ο εξαιρετικά ευεργετικός νόμος των μετεγγραφών που αφορά σε δύο κατηγορίες, δηλαδή για τα αδέλφια φοιτητές και με μοριοδότηση, θεωρώ ότι δεν θα ισχύσει ξανά, τουλάχιστον όχι τόσο ευνοϊκός, εννοώντας βέβαια από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται ως πρόθεση του υπουργείου.
Πέραν αυτού, αν τελικά δοθεί η δικαιοδοσία του ορισμού του αριθμού των εισακτέων στα πανεπιστήμια, αυτό σημαίνει σημαντική μείωση των εισαχθέντων και αυτομάτως λιγότερες θέσεις για μετεγγραφές επομένως μεγαλύτερος ανταγωνισμός.

Καλημέρα σας ,
Εχω την εξης απορια : μενω με τη μητερα μου και εδω και χρονια ο πατερας μου λειπει (δεν εχω ιδεα που ειναι) , αυτο σημαινει πως για το κατά κεφαλήν εισοδημα χρειαζεται και η φορολογικη δηλωση του πατερα μου ή αρκει της μητερας μου; Ρωταω καθως διαβασα πως ενα απο τα δικαιολογητικα που απαιτειται για την μετεγγραφη ειναι και το κατα κεφαλην εισοδημα της οικογενειας του αιτούντος
Καπου εδω να πω πως δεν εχουν χωρισει , απλα εδω και χρονια βρισκονται σε διάσταση.
Από τη στιγμή που ο πατέρας σου αναφέρεται στη φορολογική δήλωση τότε θα ληφθεί κανονικά ως μέλος της οικογένειας.
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!! Κάποιος να με διαφωτίσει για τους τρίτεκνους..τί ισχύει ; Δηλαδή με ποια κριτήρια θεωρούμαστε και τί δικαιολογητικό για την απόδειξη αυτής της ιδιότητας χρειάζεται ; Αν κάποιος έκανε μετεγγραφή και πήρε το μόριο από αυτό πέρυσι θα εκτιμούσα ένα dm. Ευχαριστώ.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει ή έχει κάνει ο ίδιος πέρισυ αίτηση για μετεγγραφή με την κατηγορία αδελφών φοιτητών.Θα κάνω αύριο την αίτηση για την κόρη μου ώστε να πάρει μετεγγραφή στην πόλη που σπουδάζει ο αδελφός της η απορία μου είναι η εξής:Θα κάνω πρώτα την αίτηση για μετεγγραφή και μετά θα κάνω την αίτηση αποποίησης του αδελφού ή θα κάνω πρώτα την αποποίηση και μετά θα προχωρήσω με την αίτηση?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Καλημέρα, αν πάρει φέτος κάποιος μετεγγραφή και την επόμενη χρονιά ξαναδώσει πανελλήνιες και περάσει σε άλλη σχολή νομίζω πως έχει το δικαίωμα να πάρει μετεγγραφή.Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν το νόμο και να μην μπορέσει να διεκδικήσει αυτό το δικαίωμα?Το λέω γιατί ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς ...


Αν και απαντάς ο ίδιος στο ερώτημα σου λέγοντας ότι ζούμε σε μια χώρα που οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς, γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που θεωρούμε δεδομένο ότι εφόσον εγγράφεσαι σε μια σχολή διαφορετική από αυτήν που πέρασες την προηγούμενη χρονιά άσχετα αν πήρες ξανά μετεγγραφή δικαιούσαι εκ νέου να αιτηθείς μετεγγραφή το αν θα την πάρεις θα εξαρτηθεί καθαρά από τι δεδομένα και κριτήρια θα υπάρχουν του χρόνου...Πάντως αν ανήκεις στην κατηγορία των οικονομικών κριτηρίων δεν νομίζω ότι θα αλλάξει και κάτι, αυτή η κατηγορία άλλωστε διεκδικεί το 15% των θέσεων κάθέ χρονιά η κατηγορία που ίσως αλλάξει είναι των αδελφών φοιτητών όπου εκεί δεν υπάρχει ποσοτικός περιορισμός και αυτό δημιουργεί ίσως πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ο τόπος κατοικίας δεν μετράει υπό την έννοια ότι δεν δίνει μόρια. Αντιλαμβάνεσαι όμως ότι δεν μπορεί να είσαι πχ. από την Πάτρα, να έχεις περάσει στην Πάτρα και να ζητάς μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη.
Άρα επειδή η μόνιμη κατοικία είναι Καρδίτσα δεν θα μου τη δωσουν;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top